Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:08

Ciobanii si cainii ciobanesti

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderator: MAsterD

Mesajde Vechio pe 12 Dec 2005, 07:50

Trist este faptul ca nu numai ciobanii sunt cu haite de caini (majoritatea fara jujeu) in terenuri. Apropape toti taranii ies la cimp cu caruta si unu sau mai multi caini dintre care si ogari sau metisi. Sau la plimbare, insotiti de caini, chipurile sa vada culturile. Fac prapad. Desi cunosc legea vinatoarei, politia nu face nimic. Singura solutie e doborirea cainilor hainari. Eu unul, daca-i gasesc liberi sau departe de turma ai rad. Si ca sa nu am probleme cu stapinii sniperesc. 222 dar mai ales 22-250-ul ma ajuta excelent la eliminarea din teren ai acestori vectorilor de boli. Pina in acest moment, la noi nu s-a pus problema gripei aviare, dar consecintele suntem obligati sa le suportam. Pentru asta n-am solutie. :oops:
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Zyraxes pe 13 Dec 2005, 12:29

la nivel local nu mai avem ce face.. atat timp cat cei care ar fi trebuit sa ia masuri... protejeaza daunatorii... degeaba ne zbatem.. acum tre sa facem cunoscuta situatia ministerului, care poate va lua masuri. Daca tot nu se face nimic.. exista mass-media.. ultima sansa.
Zyraxes
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Dec 2005, 17:18

Mesajde Marius pe 13 Dec 2005, 13:31

Zyraxes,
Bine ai venit. Din ce parte a tarii esti?
Crezi ca ministerul va lua masuri? Mai degraba presa. De frica ei, multora le tremura scaunele sub cur.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 06 Ian 2006, 14:58

Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Scarto pe 10 Feb 2006, 02:57

Johny Wolf sincer sa fiu nu stiu ce sa cred in legatura cu MACELUL mai adineori citit dar eu nu cred ca au fost(doar) 2 caini daca ei au fost, iar daca bine am citit nu stiu daca au mentionat faptul ca lipseste vre-o oaie(si moarta) fapt care ma face sa ma gindesc ca nu au fost lupii , dar si asa doi caini sa omoare 42 de oi e cam mult fara sa mai socotim celelate oi ....

Ganditva ca asemenea caini poate se plimba si pe strazile Bucurestiului sau a altor orase..... inafara de celebrul Boschyto cel acuzat de asasinarea japonezului.......
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Mesajde Vechio pe 18 Feb 2006, 13:44

Impresionant, au inebunit câinii??????
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde ave25 pe 26 Noi 2006, 23:17

intrebare poate putin in afara topicului: jujeul are si rolul de a impiedica cainele sa fuga in voie?(scuze pt. cacofonie :oops: ) sau este doar pentru a arata faptul ca este vorba de un caine ciobanesc - echivalentul zgardei cu medalion de la cainii de "oras"?
ave25
---------------------
hunter 440 5,5mm
Tasco 6-24x50AOE
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 06 Ian 2007, 22:13

La noi in zona a devenit o moda ca ciobanii sa-si pasca oile mai nou in padure , la ghinda. Am fost la vanatoare, oile ieseau din padure cand a inceput goana. Nu s-a luat nici o masura. De caini ce sa mai zic, la 100 de oi au 10 caini, cel putin! Si cu jujeul asta e o treaba: daca e jujeul din furtun de cauciuc sau din lemn de tei si e prins cu lant scurt la gatul cainelui, poate fugi dupa vanat fara probleme. Parca trebuie facut din lemn de estenta tare si lantul lung, pana aproape de pamant, altfel parca e cainele cu papion la gat. Tot timpul iese circ cand cineva vrea sa impuste un caine al ciobanilor, care nu e langa turma si nici jujeul nu-l are regulamentar: ca ne inteapa cauciucurile la masina, ca ne reclama la politie sau la filiala, etc. Pai ce p..a mea, platesc cotizatia sa ierneze ciobanii oile in padure, la ghinda ?
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Lau. pe 21 Feb 2007, 10:18

Ora 10 dimineata, la iesirea spre Alba Iulia, intr-un camp intins nu departe de oras dar departe de orice pericol (urs, lup etc., dupa parerea mea), un cioban isi plimba o mica turma de oi (max 100) si cei 7 caini . Nu am vazut la nici un caine sa fie incomodat de vreun jujeu, insa zburda pe tot campul si practic il curata de orice. Vanatul mic ar putea trai in acest camp dar ma indoiesc ca mai este pentru ca acesti caini misuna pe aici de luni de zile. :( Cred ca in conditiile in care pasuneaza turma asta, un caine, maxim doi ar fi suficient si asta doar ca sa nu se plictiseasca ciobanul.
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde Ghinda pe 21 Feb 2007, 10:49

Am vazut si caine care fugea cu jujeul in ........ gura, bine mersi. Eu am impuscat si ce avea jujeu ca nu ma durea mana sa ma duc sa le tai jujaiele. Iar la stane pe munte, momeli si cand urcau stanele dadeam cu aparate de stropit prin plantatii, puneam pancarte si propaganda ca am stropit puietii si substanta este toxica si pentru oi. Am tinut ordine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 21 Feb 2007, 10:50

Ca sa nu mai zic ca aveam congelatorl la cabana plin cu carne macra de oaie :lol: . Dam cu pliciul la cap sa nu stricam carnea :twisted:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 21 Feb 2007, 11:02

Ghinda scrie: Eu am impuscat si ce avea jujeu ca nu ma durea mana sa ma duc sa le tai jujaiele

:roll: :? :? :? :roll: :? :( :roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Ghinda pe 21 Feb 2007, 11:07

Pe bune Mavule, le taiam si gata, bineinteles daca nu erau titularii pe zona, ca altfel era balamuc. M-au fugarit odata si nu aveam nici arma, dar am fost mai sprinten si masina aproape. N-am mai intrat seara prin cabane decat in gasca sau cu arma la spate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ionel pe 21 Feb 2007, 11:22

Bravo, Ghinda, macar latzarii, ciobanii si altii care fura si distrug (in cazul discutat pe forum vanatul) au scuza ca sunt de multe ori niste analfabetzi flamanzi, care nu au avut nici un exemplu pozitiv de urmat in familie sau intre persoanele apropiate in toata existentza lor intunecata si ingusta. Dar unul de conditzia ta si cu pretentziile tale oare din ce motive s-ar apuca de asa josnicii
Ca sa nu mai zic ca aveam congelatorl la cabana plin cu carne macra de oaie Laughing . Dam cu pliciul la cap sa nu stricam carnea Twisted Evil

Eu am impuscat si ce avea jujeu ca nu ma durea mana sa ma duc sa le tai jujaiele

si sa se mai si laude ca uite ce infractor voinic are mama.
Ba inca mai si semnezi, pleonastic, "Cu stima si respect". Pentru ce si pentru cine...?
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 13:30

Este usor sa ti-i lectii de "morala" , privind lucrurile din afara, mai dificil este atunci cand trebuie sa te implici intr-o anumita actiune.Cine a incercat sa rezolve problema cainilor hoinari si a celor care traiesc pe langa stani , stie ca nu prea ai sanse sa rezolvi problema purtandu-te mai "cu manusi" .Nu ai cu cine.De nenumarate ori am umblat pe dealuri, pe la zeci de stane , sa impart tot felul de "fluturasi" cu avertizari, somatii si multe altele, toate fara efect.Mai mult , ce spunea ghinda cu taiatul jujeului se poate intampla si invers , adica impusti cainele fara jujeu si ciobanul vine dupa aceea si-i pune jujeu si cheama "organu" sa constate "ilegalitatea" .
O alta faza vazuta la o iesire in teren , aveam o autorizatie la cerb si mergand prin padure , impreuna cu paznicul am dat de o turma de oi , paznicul s-a dus la cioban ,ia spus sa-si scoata oile din padure si acesta a plecat .Toate bune si frumoase.A doua zi iesim in alta zona si spre surprinderea noastra dam peste aceeasi turma, cu acelasi cioban.De data asta paznicul a apelat la biciul din dotare si ia aplicat o "corectie" fizica plus doua oi luate in caruta.Concluzia care este : mare parte din acesti ciobani nu inteleg ceea ce le spui , legile sunt pentru cei care vor sa le respecte , ei nu au nici o treaba , ei nu inteleg ca deranjeaza vanatul, ca acei caini dragalasi pot face pagube mari in randul populatiilor de vanat si in afara de astea nu stiu carui vanator iar place sa merga sute de km pentru o vanatoare si sa dea peste turmele de oi.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 21 Feb 2007, 13:35

mmarius scrie:Eu sunt pentru aplicarea legislatiei dar in munte de multe ori legile le faci singur!!!!!

imi pare rau mmarius, dar aici nu prea sunt de acord cu tine :roll: :? ... personal consider ca vremea haiduciei s-a cam dus de mult timp... nu apar de nici o culoare ciobanii, pasunatul interzis, cainii fara jujeu sau numarul mare al acestora....
DAR ... :? :roll: :? :roll: :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 13:41

the_mav scrie:
mmarius scrie:Eu sunt pentru aplicarea legislatiei dar in munte de multe ori legile le faci singur!!!!!

imi pare rau mmarius, dar aici nu prea sunt de acord cu tine :roll: :? ... personal consider ca vremea haiduciei s-a cam dus de mult timp... nu apar de nici o culoare ciobanii, pasunatul interzis, cainii fara jujeu sau numarul mare al acestora....
DAR ... :? :roll: :? :roll: :roll:


Dar vanatul il aperi ????
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 21 Feb 2007, 13:51

jon2004 scrie:
the_mav scrie:
mmarius scrie:Eu sunt pentru aplicarea legislatiei dar in munte de multe ori legile le faci singur!!!!!

imi pare rau mmarius, dar aici nu prea sunt de acord cu tine :roll: :? ... personal consider ca vremea haiduciei s-a cam dus de mult timp... nu apar de nici o culoare ciobanii, pasunatul interzis, cainii fara jujeu sau numarul mare al acestora....
DAR ... :? :roll: :? :roll: :roll:


Dar vanatul il aperi ????

DA... si nici eu nu m-am dat la o parte in a da jos un caine hoinar sau pribeag fara jujeu. la fel si metisi de ogari la iepuri tinuti in brate de proprietari. si latzari am pus in latzul propriu pt a-i ridica politia. dar este o diferenta din punctul meu de vedere intre a face ceva cu legea in mana sau a face unele aspecte descrise mai sus in posturile anterioare...nu e nimeni (deocamdata) stat in stat, robin hood sau haiducia s-au cam terminat. nu sunt de acord cu fiecare isi face legea lui. ar insemna anarhie si haos total.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 14:00

the_mav scrie:..... si latzari am pus in latzul propriu pt a-i ridica politia. ....


sa inteleg ca ai retinut persoane? ai tu acest drept? asta nu e o incalcare grava a legii ?

Vezi ce usor e sa fim lupi moralisti ! :wink: :wink: :lol:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde the_mav pe 21 Feb 2007, 14:08

jon2004 scrie:
the_mav scrie:..... si latzari am pus in latzul propriu pt a-i ridica politia. ....


sa inteleg ca ai retinut persoane? ai tu acest drept? asta nu e o incalcare grava a legii ?

Vezi ce usor e sa fim lupi moralisti ! :wink: :wink: :lol:

nu, l'am prins cu latzul propriu in brate si n'a mai apucat sa-l puna. i l-a pus politia intre timp. stii, politia are acest drept. :P
stii foarte bine la ce m-am referit cand am spus si spun in continuare ca nu sunt adeptul "fiecare ISI FACE legea proprie".
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde the_mav pe 21 Feb 2007, 14:12

mmarius scrie:The_Mav-
Ai dreptate, dar uita-te la scandalul de la nivel inalt presedinte-premier vezi acolo cine are dreptate si cine minte. :idea: :?: Se fac pe fata mincinosi, ba ca apara grupuri de interese ba ca cine stie ce.... Si te astepti sa se respecte legea pe varful muntelui....hmmm Acolo asa s-au desfasurat ostilitatile din vechi timpuri- vezi cartile lui Stavros- si nu o sa se schimbe curand. Vina este comuna ciobani-organe de paza.

sincer acum mmarius, nu am avut timp sa urmaresc politica de la noi. nu ma intereseaza, probabil ca acest lucru ma va costa din punct de vedere informational, dar ramne de vazut acest lucru. tot balciul cu uite biletul nu e biletul, uite grupul nu e grupul, uite dna-ul nu e dna-ul si etc,e tc pe mine unul ma lasa rece.

cert este un lucru si aici imi mentin propria opinie: chiar daca altul nu respecta legea, asta nu imi da mie dreptul sa o incalc la randul meu.
dar poate ca nu se pune problema (numai) de incalcat legea... pot fi si (multe) alte lucruri implicate in speta in cauza.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3347
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 14:28

the_mav scrie:...
chiar daca altul nu respecta legea, asta nu imi da mie dreptul sa o incalc la randul meu. .....


Destul de evaziv enuntul !Daca vezi pe cineva ca fura un portofel nu inseamna ca trebuie sa fur si eu portofele. Dar daca cineva i-mi distruge proprietatea sau bunul pe care trebuie sa-l apar , atunci trebuie sa am o reactie , de obicei tinand cont mai mult de modul "de lucru" al "intrusului" decat de litera legii .
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde florin.t pe 21 Feb 2007, 15:39

Asta toamna avand aut. la mistret la panda mergand la munte m-am trezit inconjurat de 3 caini ciobanesti mari si patru catei . Am pus 4 jos (ca aialalti au luat-o la goana) si am plecat. Acum vre-o doua luni eram la fazani (la ses) si dam peste un cioban cu vre-o 15 oi. Avea 6 caini cu el. Eu am vrut sa-i aplic regulamentul ca niciunul n-avea jujeu. Ce credeti ca a zis paznicul ? Sa-i las in pace ca-l cunoaste pe cioban si ne injura ! Acuma va dati seama de ce au ciobani atatia caini cu ei si de unde se cunosc cu paznicul !
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde silver pe 21 Feb 2007, 17:06

si batranau meu(e paznic) are mari probleme cu ciobanii din zona. le-a dat fluturase, la fiecare vanatoare le spunea ce si cum si la un moment dat a puscat un caine. si de la cainele asta (nu avea jujeu) s-a ajuns la politie cu declaratii, chestii treburi , ca vedeti voi oile alea erau a lu nustiu ce barosan de prin zona si s-a simtit ofensat tipu ca s-a luat batranul de cioban si ia puscat un caine(dupa n-spe somatii).
acuma parca s-a mai potolit situatia , toti cainii au jujeu da ciobanu tot isi mana oile pe unde are chef.
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde Ionel pe 21 Feb 2007, 19:36

Ionel- ai oi Question Asta fara jignire. Am dedus din postarea ta.

mmarius, ai dedus gresit, nu am oi si nici altii din familie. Bineintzeles ca fara jignire; nu-i nici o rusine sa ai oi.
Dar daca ai acceptat o daca "casul" atunci este greu sa-l amendezi data viitoare.

Ai spus un mare adevar. Cam la asta se rezuma toata problema cu neaplicarea legii in domeniul asta.
Dar vanatul il aperi ????

In Romania, dintr-un punct de vedere, toti vanatorii apara vanatul. Din cotizatzii nu se platesc paznici, care sa impuste caini hoinari, sa prinda braconieri, nu se pune hrana vanatului? Asta este ocrotire. Daca unii vanatori doresc sa faca munca patriotica, impuscand caini hoinari, foarte bine, dar nu sunt obligatzi sa faca asta. Pentru asa ceva platesc cotizatzia. Si eu am impuscat caini hoinari.
sa inteleg ca ai retinut persoane? ai tu acest drept? asta nu e o incalcare grava a legii ?

Vezi ce usor e sa fim lupi moralisti ! Wink Wink Laughing

Ai acest drept. Asta in cazul in care infractiunea este flagranta (de exemplu daca l-a surprins punand latzul). Trebuie avut insa mare grija sa iti iei masurile necesare pt a putea dovedi (cel putzin martori), altfel braconierul va zice ca l-ai luat de pe strada, nevinovat.
Codul de procedura penala al Romaniei: "Art.465, alin.(3) In cazurile de mai sus(infractiune flagranta-Nota mea, Ionel), orice persoana are dreptul sa prinda pe faptuitor si sa-l conduca inaintea autoritatii."
De acord cu mav, vremea haiduciei a trecut, nu ne putem face singuri dreptate, ca unde s-ar ajunge? Marea problema este ca de lege nu se pot folosi decat cei care o respecta la randul lor. Individul (paznic) de care povestea jon, care l-a batut pe acel cioban, furandu-i apoi 2 oi, bineintzeles pt a putea apara mai bine vanatul, credetzi ca va mai indrazni vreodata sa urmeze calea legala cu acel cioban sau cu vreunul apropiat de el? Nu, ca se poate lasa cu cercetari si judecatzi, si are toate sansele sa se lipeasca de ceva parnaie pt talharie cel putzin, daca nu si altele mai marunte.
PS:Daca de ciobani care fura vanat am mai tot auzit, de vanatori care fura oi nu am mai auzit pana astazi. Ba inca de doi deodata. :lol:
Ultima oară modificat de Ionel pe 21 Feb 2007, 23:21, modificat 1 dată în total.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 19:47

@Ionel

Ca sa nu o lungim prea mult, pentru ca se pare ca vorbesti mai mult din carti decat din practica, daca ai fi pus paznic pe un fond de vanatoare(ipotetic vorbind) , cum ai rezolva problema cainilor hoinari si a turmelor de oi care deranjeaza vanatul ???Fara ajutorul vanatorilor , ca doar ei platesc cotizatie si asta inseamna ca nu mai au treaba cu gestionarea fondului(asa ai spus tu, total gresit dupa parerea mea).
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 19:50

@Ionel

Daca acel cioban nu a depus plangere, inseamna ca nu a avut loc nici o infractiune.Concluzia cu furtul si talharia nu are temei in aceste conditii.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ionel pe 21 Feb 2007, 20:03

Daca acel cioban nu a depus plangere, inseamna ca nu a avut loc nici o infractiune.Concluzia cu furtul si talharia nu are temei in aceste conditii.

Departe de adevar. Furtul si talharia se urmaresc din oficiu, nu la plangerea prealabila. Trebuie sa treaca termenul de prescriptzie a raspunderii penale pt a nu mai putea fi tras la raspundere. Nu stiu exact cat este in acest caz termenul, dar daca paznicul cu pricina are o oarecare varsta, poate sa moara de batran cu talharia neprescrisa.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2007, 20:06

cum ramane cu planul tau de combatere, in cazul cand vei fi pus paznic !
Cu legislatia vad ca o bajbai!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ionel pe 22 Feb 2007, 00:25

Un "furt" dublat de violenta sau amenintare, si nu neaparat pt a lua bunul. Poate fi, de exemplu, si pt. a-l pastra dupa ce l-a luat. Bineintzeles ca din asa putzine date nu se poate stii exact ce a fost, dar nu trebuie neaparat sa-l bata cu scopul de a "fura" pt a fi talharie; sunt posibile si alte variante.
Furt si lovire nu-i. Eventual furt calificat si purtare abuziva (paznicul fiind functionar, chiar functionar public), in forma agravata, pt ca lovirea se absoarbe in purtarea abuziva. Oricum nici furtul calificat nu-i o infractiune de 2 lei (in cazul de fata de 2 oi), o fericire sa-l ai in cazier. Ti-ai cam incheiat cariera de paznic.
PS: Prin furt am inteles actiunea de luare, nu infractiunea de furt.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate