Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:59

Ciobanii si cainii ciobanesti

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Mesajde Marius pe 29 Mai 2007, 15:45

adi_hunter scrie:eu mam invatat si iau petarde sii mai sperii


Buna metoda!
Cand eram pusti si umblam pe munti, nu existau petarde, asa ca trebuia sa ne bazam pe fortele proprii plus ceva elemente ajutatoare (bete, pari, pietre, etc.).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dorucalinciobanu pe 29 Mai 2007, 17:34

Eu folosesc de cativa ani un emitator de ultrasunete care da rezultate excelente (pur si simplu ii pune pe fuga!!!), mai ales ca umblu mai mult singur pe munte si nu prea vad cum as putea face altfel fata cu un bat si cateva pietre in fata unei haite de 5 - 6 caini!!
Toate cele bune!
dorucalinciobanu
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mai 2007, 18:52
Locaţie: Brasov

Mesajde Marius pe 29 Mai 2007, 19:21

dorucalinciobanu scrie:Eu folosesc de cativa ani un emitator de ultrasunete care da rezultate excelente (pur si simplu ii pune pe fuga!!!), mai ales ca umblu mai mult singur pe munte si nu prea vad cum as putea face altfel fata cu un bat si cateva pietre in fata unei haite de 5 - 6 caini!!


Spune-mi si mie te rog, ce fel de emitator, de unde l-ai luat, daca poti da-mi un link, ceva. Am nevoie pt. copii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dorucalinciobanu pe 29 Mai 2007, 20:31

Emitatoarele acestea se gaseau pe vremuri in magazinele de arme pentru vanatori (ca sa vezi si sa nu crezi!!! :D :D :D ).
Eu am vazut prima data asa o jucarie (se numeste Dazer) intr-un magazin din Bucuresti cand am fost in delegatie. Costa putin sub 50 USD dar n-am avut atitia bani la mine.
Ulterior mi l-a adus un prieten din Germania. Emitatorul este fabricat in SUA. Vezi si link-ul de mai jos:

http://www.dazer.ro/content/aparare.htm

Acum se pot comanda si online!
Atentie, este f. eficient, cu conditia sa nu fie surd cainele!!
Trebuie verificat deoarece un alt prieten a cumparat un emitator din SUA (de la "mama" lui) si a constatat (cand a ajuns in Romania), ca este defect!!!
Toate cele bune!
dorucalinciobanu
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mai 2007, 18:52
Locaţie: Brasov

Mesajde Marius pe 29 Mai 2007, 23:26

multumesc!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 17 Dec 2015, 20:35

Am citit multe dintre pareri si mesaje. Din punctul de vedere al celor care traiesc in Romania (intr-o Anarhie) este foarte posibil sa fie normal ca un vanator sa intre cu pusca cam pe unde vrea el. ( pentru ca are legitimatie de vanator etc.)

Inspre deosebire, intr-o tara democratica in care lucrurile sunt bine asezate...un Vanator nu are voie sa vaneze decat in locuri special amenajate. Iar vanatoarea pe "domeniile private" se face doar cu acordul proprietarului. Tocmai deaceea eu spun ca lumea chiar nu stie ce este de fapt o democratie. Unde este respectul fata de proprietatea privata? "No transpassing private property" va spune ceva?

Nu de mult m- am trezit in spatele casei, acolo unde avem un teren extravilan..cu vre-o 8 vanatori inarmati cu pusti. Ei bine chiar in incinta satului. Bine cred ca stiti ce s-ar fi intamplat in Texas. Va spun eu. Texanul proprietarul de drept iesea cu arma la randul lui fara nici un drept de apel.

In ceea ce priveste ciobanii care merg cu oile respectiv cainii de paza. Absolut acellasi lucru sar intampla. Deasemenea in ambele cazuri si ciobanii dar si vanatorii ar trebui sa ceara acordul proprietarilor in a accesa proprietatea privata.
Nu ma mira ca niste fosti comunisti au un apetit foarte mare de vanatoare. Si bineinteles in acelasi mod sfidator actioneaza...
Nui nici o mirare ca suntem aici...
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re:

Mesajde dirtdigller pe 17 Dec 2015, 21:13

jon2004 scrie:Din ce stiu eu combaterea se face cu pusca,inca nu am vazut ,vanatorul care sa prinda rapitoarele sa le sterilizeze sau sa le duca la un centru ingrijire.Daca opnia ta este ,ca acei caini hoinari,care traiesc si se hranesc cu vanat,trebuiesc protejati ,e problema ta,eu pot sa fiu sau nu deacord cu ea ,dar de aici si pana a face tampit pe cineva care nu e deacord cu tine, e o mare problema.Cred ca nu te poti controla!Mai citeste ,macar articolele prezentate in revista care o primesti lunar de la Asociatie si vei afla mai mult despre combatere si mai ales despre pagubele care le fac cainii hoinari.Probabil esti unul din vanatorii care participa doar la vanatoare nu si la activitatile de gospodarire ,de combatere si de paza a vanatului!Sa mergi la vanatoare si in loc de iepuri sa gasesti caini si dupa aceea sa-ti manifesti dragoste pt catei.


Opinia mea spre exemplu este ca vanatoarea sa se faca in locuri special amenajate. Iar indiferent de ce legi aberante ies la iveala nu este normal ca cineva sa calce pe o proprietate "cu pusca" ..fie ea privata sau de stat, fara acordul acelui proprietar. Asa este normal si firesc.
Revenind...nu gasesti caini maidanezi sau caini decat in preajma satelor sau oraselor. Si i ti reamintesc din nou acei caini sau pisici se afla fie pe proprietatea privata sau pe cea de stat. Ai permisiunea sa impusti chiar si acolo?
Deci practic de maine ma inscriu in asociatie platesc toate taxele ..ma echipez bine... si ma pun pe treaba. Daca am o problema cu ce i mi iese in cale pot sa impusc fara ezitare.
Asta i Romania ..anarhie totala!
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde OVI762 pe 17 Dec 2015, 21:51

Buna seara si tie :oops: Esti intr-o mica eroare si o sa iti zic pe scurt-daca proprietatea este delimitata si ingradita corespunzator vanatorii nu vor intra,pe intravilan nu vor intra,in imediata apropiere a caselor nu vor trage nici macar in maidanezi,chiar daca tu ii vezi pe extravilan sa stii ca si ei te-au vazut de mult si nu vor trage spre tine,orice le-ai zice.Ciobanii in schimb nu vor ezita sa iti pasca livada sau sa sloboada turma pe graul tau,delimitat sau nu si daca marai ceva iti numara dintii cu bata una-doua.Vanatul fiind bun de interes national avem tot dreptul sa fim pe proprietatea ''statului',noi cotizand activ la bunastarea acestui ''stat'',precum si pe cea privata ce nu corespunde descrierii de mai sus.Sa sti ca suntem,totusi,foarte departe de anarhie;in anarhie aia8,9 cu pusti intra in casa peste ala fara pusca,mananca,beau,violeaza si omoara tot dupa care se muta la vecinul.Cu mana pe constiinta,dintre vanatori si ciobani care crezi ca sunt mai predispusi sa faca toate astea?Vanatori prinsi cu nadragii in vine in spatele mistretului inca nu am vazut insa nu e turma la care cativa miei sa nu semene cu ciobanul :mrgreen:
PS
Imi place ca ti-ai exprimat parerile civilizat si nu ai inceput cu cretinisme la moda zilele astea,presimt ca vom mai discuta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dorucalinciobanu pe 17 Dec 2015, 22:15

OVI762 scrie:Ciobanii in schimb nu vor ezita sa iti pasca livada sau sa sloboada turma pe graul tau,delimitat sau nu si daca marai ceva iti numara dintii cu bata una-doua.


Nu sunt vanator dar sunt intrutotul de acord cu prevederea "maxim 3 caini la stana". Urc pe munte din anul 1960(!!!) si stiu ce inseamna cainii dezlantuiti ai ciobanilor. Pasunea alpina este in totalitate in stapanirea ciobanilor. Legea este suspendata si se comporta absolut dupa bunul plac.

NU CONTEAZA CE SCRIE IN LEGE. ACEASTA PREVEDERE ESTE VECHE, DIN ANUL 2006:

http://lege5.ro/Gratuit/geydamjsgq/legea-vanatorii-si-a-protectiei-fondului-cinegetic-nr-407-2006

DIN PACATE NU RESPECTA NIMENI ACEASTA LEGE SI NICI UN POLITIST NU URCA IN CREIERUL MUNTILOR SA AMENDEZE CIOBANII. CIOBANII NICI NU CRED CA STIAU DE REGLEMENTAREA CU MAXIMUM 3 CAINI, ALTFEL AR FI PROTESTAT DE ACUM 9 ANI!!! Doar pentru ca s-a facut publicitate la TV pe aceasta tema, asa au aflat si ei ce trebuiau sa stie si sa respecte din anul 2006!!

AM VAZUT STANE CU 18 - 20 CAINI PE MUNTELE CIUMA!!!!!. CIOBANII INTERVIN IN DORUL LELII CAND CAINII ATACA TURISTII. UNII AU FOST MUSCATI DE CAINI SI NIMENI NU A PLATIT!! IA VEDETI AICI CE INSEAMNA SA FII MUSCAT DE CAINI CIOBANESTI:

http://nicolaecristianbadescu.blogspot.ro/2013/06/asaltati-de-cainii-ciobanesti-in-muntii.html
Toate cele bune!
dorucalinciobanu
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mai 2007, 18:52
Locaţie: Brasov

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 17 Dec 2015, 22:26

OVI762 scrie:Buna seara si tie :oops: Esti intr-o mica eroare si o sa iti zic pe scurt-daca proprietatea este delimitata si ingradita corespunzator vanatorii nu vor intra,pe intravilan nu vor intra,in imediata apropiere a caselor nu vor trage nici macar in maidanezi,chiar daca tu ii vezi pe extravilan sa stii ca si ei te-au vazut de mult si nu vor trage spre tine,orice le-ai zice.Ciobanii in schimb nu vor ezita sa iti pasca livada sau sa sloboada turma pe graul tau,delimitat sau nu si daca marai ceva iti numara dintii cu bata una-doua.Vanatul fiind bun de interes national avem tot dreptul sa fim pe proprietatea ''statului',noi cotizand activ la bunastarea acestui ''stat'',precum si pe cea privata ce nu corespunde descrierii de mai sus.Sa sti ca suntem,totusi,foarte departe de anarhie;in anarhie aia8,9 cu pusti intra in casa peste ala fara pusca,mananca,beau,violeaza si omoara tot dupa care se muta la vecinul.Cu mana pe constiinta,dintre vanatori si ciobani care crezi ca sunt mai predispusi sa faca toate astea?Vanatori prinsi cu nadragii in vine in spatele mistretului inca nu am vazut insa nu e turma la care cativa miei sa nu semene cu ciobanul :mrgreen:
PS
Imi place ca ti-ai exprimat parerile civilizat si nu ai inceput cu cretinisme la moda zilele astea,presimt ca vom mai discuta.


Inteleg pasiunea...insa permite-mi sa nu fiu de acord. Intravilan sau extravilan este tot proprietate privata. In cazul meu vanatorii erau in spatele curtii pe terenul meu. In ceea ce ne priveste pentru ca suntem inca primitivi...folosim garduri..insa nu numai gardul delimiteaza intodeauna proprietatea. In cazul satelor, comunelor etc..toate terenurile apartin unor persoane private sau statului. Indiferent care ar fi, intr-o tara civilizata bine dezvoltata ex. Anglia, Germania ,SUA... nu prea ai voie sa intrii cu pusca pe unde vrei. I ti trebuie permisiunea proprietarului. Si mai ales acolo oamenii nu au garduri...doar gazon. Asta nu inseamna ca mergi la vanat pana in fata casei.

Deasemenea am auzit ca au fost presiuni ale Uniunii europene sa se faca modificari la aceasta lege deoarece incalca anumite norme. Nu se incadreaza la normele unei lumi civilizate.
Oierii pe de alte parte duc o viata de subzistenta...Nu am avut personal probleme insa si ei au pasuni unde sint outorizati sa si pasca oile. Deasemenea in cazul cainilor care ii insotesc treb sa fie lege daca ataca sau distrug sa fie trasi la raspundere.
Nu sint de acord cu aceasta lege or cat a ti vrea sa o expuneti ca frumoasa... Si nu ai voie sa intrii pe terenul extravilan daca i-mi apartine. Firesc ar fi..daca te am prins ca ai calcat pe el ..si daca sint inarmat corespunzator..sa nu fie ziua ta norocoasa. [-x
data viitoare i -ti promit..ma voi monta pe unul din terenurile tale si o sa fac un shooting range. Gasesc eu ce sa impusc... Hai sa fim seriosi este o aberatie. Ce ar fi daca deodata ne gasim vre-un milion de vanatori cu pusti si intram la vanat pe unde ne taie capul.

stima!
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde OVI762 pe 17 Dec 2015, 23:25

Proprietatea e ocrotita de stat,nu garantata,iar eu vanez un bun care apartine statului,platind indirect taxe la stat; daca e sa o dam in semantica tot eu ies bine :lol: ca statul e motherfucker si io sunt pretenul lui. Nu neaparat corect insa dpdv legal,bine.Comparatia cu Germania,America etc nu este valabila decat in ceea ce priveste cuamtumul taxelor si al politei rca,in rest nu avem nicio legatura cu tarile civilizate(cat e la noi salariul minim si pretul la benzina si cat e in sua?)Cu oierii treaba e cam asa:tu mergi noaptea pe un drum european,cu masina ta cumparata cu bani munciti,cu asigurare,taxa de drum,carburant etc platite cu bani impozitati si supra impozitati de catre minunatul stat si brusc,la 95km/h booom,lovesti din plin o caruta cu cai nesemnalizata si care nu are ce cauta acolo ''condusa''de un betivan (sa nu-i zic cioban,poate ca n-o fi)care se intoarce de la furat de porumbi.Din impact ala sare in sant si nu pateste nimic pe cand tu te trezesti intr-un morman de fiare cu baietii de la SMURD taind masina in jurul tau;stai o luna in spital dupa care ia nemernicul cu caruta de unde nu e.Ori a zburat peste camp,caci nu numai red bull iti da aripi,si tuica de pufoaica amestecata cu frica de raspundere fac la fel.Cauta-l pe...cine?Pune-l sa-ti plateasca paguba...cum,cand nu are nimic pe numele lui?Eu daca nu vin cu pusca in spatele curtii tale o sa inceapa vulpile sa-ti numere gainile si vor constata mistretii ca porumbul tau si merele din livada ta au un gust al dracului de bun ba daca ai noroc sa stai la munte vei vedea ca Bamse e prietenos doar in desene,in realitate TU te aflii in meniul lui,daca nu ma aflu si eu cu pusca pe acolo sa-i schimb gandurile.Sa nu ma intelegi gresit,nu suntem nici noi toti si intotdeauna niste ingerasi insa dintre cele doua eu,daca as fi in locul tau...as sti unde sa ma duc sa imi incep stagiatura :wink: Armele nu ucid oameni de capul lor,caci n-au vointa proprie, insa ciobanii beti o fac de la Miorita incoace.I-ati pusca,plateste taxe,mananca-ti nervii si vei vedea ca nu vanatorii care trec pe la tine prin fundul gradinii sunt adevarata probleme atunci cand vine vorba de incalcarea proprietatii.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Re:

Mesajde jon2004 pe 18 Dec 2015, 01:04

dirtdigller scrie:
Opinia mea spre exemplu este ca vanatoarea sa se faca in locuri special amenajate....!


Ce intelegi tu prin "locuri special amenajate " ?

Vanatoarea se practica dupa o lege in vigoare .
Vanatoare se practica pe fondul de vanatoare . Pe acel fond de vanatoare , de cateva mii de hectare , se afla mii de proprietari . Cum crezi tu ca se poate cere acordul a 5-6000 de proprietari de pe un singur fond de vanatoare ?
Este usor sa critici un sistem .
As vrea sa aflu cum vezi tu practicarea vanatorii , in conditiile sustinute de tine !


Modul de organizare al vanatorii difera de la o tara la alta . Romania nu este singura tara care are acest sistem de practicare a vanatorii .
As vrea sa vad cu ce solutii vii tu in fata proprietarilor de culturi , daca 2 ani vanatorii nu vor mai impusca nici un mistret .
Ca sa ai o imagine despre fenomen , noi pe un singur fond de vanatoare trebuie sa impuscam 50 de mistreti , din care vreo 30 % scroafe . Daca doar doi ani nu vom impusca nici un mistret , se poate ajunge la o populatie de 300-400 de mistreti . In aceste conditii toate culturile agricole din zona vor fi compromise . Si am dat exemplu doar de o singura specie pentru o pauza de doi ani .
Daca vrei sa cunosti mai multe informatii despre vanatoare ar trebui sa aduni mai multe informatii . Din afara lucrurile par simple .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde cata.pete pe 18 Dec 2015, 18:17

[quote] @ dirtdigller "Deasemenea am auzit ca au fost presiuni ale Uniunii europene sa se faca modificari la aceasta lege deoarece incalca anumite norme. Nu se incadreaza la normele unei lumi civilizate.
Oierii pe de alte parte duc o viata de subzistenta.."
-Pentru ca nu esti vinator, habar nu ai ce inseamna vinatoarea si ce implica ea.Daca vrei sa fii "contra" ,iti recomand forumurile de postaci platiti poate faci si un ban muncit! Daca vrei dialog,cauta legislatia Romaniei de prin 1950 pina in timpurile noastre referitoare la vinatoare si in paralel la cresterea animalelor,reglementarile privitoare la numarul ciinilor de paza,ciobanesti ,si probabi,daca o sa intelegi despre ce e vorba, apoi stam de vorba.Am prieten vinator si in acelasi timp oier.Are sute de oi.Are angajati ciobani.Are camion cu care toata vara cara baloti de lucerna cumparati de la diferiti producatori.Are terenurile lui pe care cultiva lucerna,fin,etc.Dar el e cioban pur singe,nu duce oile iarna pe cimp,nici macar pe terenul lui pentru ca stie ca anul urmator acele terenuri vor fi compromise.....ceilalti,smecherii, umbla toata iarna pe terenurile altora cu tupeu,cine sta iarna pe cimp sa-i vada? Ai ghicit,ii vad vinatorii cind se intilnesc cu ei.Apoi isi pun armele in toc,si pleaca in alt loc pentru ca vinat nu mai gasesti pe unde umbla turma cu cel putin 5-6 ciini lesinati de foame. De aceea sintem noi problema lor!Am crescut la tara si stiu ce inseamna sa cresti animale si sa iernezi 25-30 de oi.Iti trebuie nutret...Si faceam asta cind nu exista APIA sau subventii.Dar ma opresc aici pentru ca devine prea complicat pentru tine.


"Firesc ar fi..daca te am prins ca ai calcat pe el ..si daca sint inarmat corespunzator..sa nu fie ziua ta norocoasa. [-x"
-Din fericire pentru semenii tai nu esti inarmat corespunzator. Tu esti un adevarat pericol public daca poti gindi asa ceva.Noi platim pentru a avea dreptul sa vinam pe terenurile care constituie fondul de vinatoare.Cind ciobanii umbla cu animalele pe unde vor,cind vor,pe terenurile cui da Dumnezeu,prin paduri(interzis de legi de cind tu nu erai nascut),cui platesc? Aici e miza,iernam cu mii de animale fara a cheltui bani pe furaje!!!!


"data viitoare i -ti promit..ma voi monta pe unul din terenurile tale si o sa fac un shooting range. Gasesc eu ce sa impusc... Hai sa fim seriosi este o aberatie. Ce ar fi daca deodata ne gasim vre-un milion de vanatori cu pusti si intram la vanat pe unde ne taie capul. "

Daca cumva ai gindit ce ai scris mai sus si daca cumva ai si citit ce ai scris mai sus si continui sa mai postezi aici inseamna ca esti cazut de sus ,rau de tot! Tu nu ai cum sa te "gasesti" cu inca un milion de vinatori pentru ca tu nu esti vinator.Doar un dobitoc care se baga in seama ca musca in ..... calului poate debita asa ceva.
Un vinator,cel din urma si mai din urma, nu poate debita enotmitatile pe care tu le arunci aici cu nonsalanta. Cauta intelesul expresiei "Shooting range" (iti recomand Google translate) apoi intelesul expresiei "poligon de tragere" (DEX),apoi consulta legislatia in vigoare.Si daca te tine ....a si vrei sa faci unul pe terenurile mele,da-mi mesaj pe privat! :ymdevil:
Daca tot vrei sa fii insistent,stai si tu de vorba cu un vinator si vezi in ce conditii si cum se practica vinatoarea.
Pina atunci,sa nu mai auzim de tine.
Citind o prietena: "Toate ca toate,dar hai sa nu ne aberam!"
Cu stima,stimabile!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde teuton pe 18 Dec 2015, 19:18

este si vina noastra ca majoritatea populatiei nu stie sau stie eronat ce face vanatorul.
toti ne vad ca pe niste macelari... putina lume stie ca vanatorul este in primul rand ocrotitorul faunei cinegetice si ajuta la pastrarea unui echilibru inter si intra specific. arma o folosim doar pentru a regla efectivul speciilor , nu pentru a rade tot.
preocuparea principala a vanatorului este conservarea faunei cinegetice tarii noastre
toti ne vad cu pustile, dar cu hrana complementara administrata vanatului iarna cand nu are ce manca si ar muri de foame altfel nu ne vede nimeni? cu ranita cu sare urcand pe munte pentru vanat nu ne vede nimeni?
la noi vanatul este bunul statului, asa a fost cam tot timpul, si nu suntem singura tara care avem acest tip de sistem. pana acum am reusit sa pastram efectivele faunei cinegetice, cantitativ si calitativ, la un nivel acceptabil zic eu. avem multe bube, avem destule uscaturi, dar majoritatea facem benevol, cheltuind timp si resurse, o treaba in folosul tuturor - ingrijim fauna cinegetica
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 05 Ian 2016, 11:38

teuton scrie:este si vina noastra ca majoritatea populatiei nu stie sau stie eronat ce face vanatorul.
toti ne vad ca pe niste macelari... putina lume stie ca vanatorul este in primul rand ocrotitorul faunei cinegetice si ajuta la pastrarea unui echilibru inter si intra specific. arma o folosim doar pentru a regla efectivul speciilor , nu pentru a rade tot.
preocuparea principala a vanatorului este conservarea faunei cinegetice tarii noastre
toti ne vad cu pustile, dar cu hrana complementara administrata vanatului iarna cand nu are ce manca si ar muri de foame altfel nu ne vede nimeni? cu ranita cu sare urcand pe munte pentru vanat nu ne vede nimeni?
la noi vanatul este bunul statului, asa a fost cam tot timpul, si nu suntem singura tara care avem acest tip de sistem. pana acum am reusit sa pastram efectivele faunei cinegetice, cantitativ si calitativ, la un nivel acceptabil zic eu. avem multe bube, avem destule uscaturi, dar majoritatea facem benevol, cheltuind timp si resurse, o treaba in folosul tuturor - ingrijim fauna cinegetica


Din pacate vreau sa fiu in dezacord cu tot respectul fata de toti interlocutorii acestui topic.

In primul rand in democratie exista Proprietate Privata...si trebuie respectata ca atare. Asa am vazut si eu in statele occdentale. Daca proprietarul i-ti da permisiunea sa vanezi pe proprietatea lui ..numai atunci poti vana.
Al doilea punct de vedere comparand Romania cu celelalte tari unde am trait USA 13 ani ..si Germania 4 ani. Ca si observatie vreau sa spun ca rar mai vezi o caprioara, iepure etc. Sa-ti dau un exemplu in Germania Berlin exista parc in care eu am fost si vezi iepuri destui... Nu mai spun de alte animalute, Veverite etc.
In USA vreu sa spun ca am vazut de atatea ori caprioare venind pana pe drumurile cartierelor sau in spatele caselor. Nu mai vorbesc de New Jersey..Mahwah...West Orange ..Cadwell. Pai fratilor mergeam la alergat in fiecare zi..si pe strazi..si in parcuri. Vreau sa spun ca este imposibil sa nu vezi iepuri..caprioare..racoons etc. Absolut plin de vietati. In New Jersey era un parc tin minte trebuia sa fac slalom pintre animalute pentru ca erau atat de aproape...

Iar acum hai sa comparam cu ceea ce mai vedem in Romania. Va spun eu ca nu prea mai vezi vietate. Padurile patriei sint rase la propriu... Eu ma intreb unde o sa ajungem.

Sint perfect de acord cu vanatul. Dar in anumite limite. Eu inteleg perfect este greu sa faci o comparatie..atata timp cat nu ai trait si intr un alt loc o anumita perioada de timp.
Eu in schimb vad imediat consecintele deorace pot compara cu celelalte tari pe unde am locuit.

Din tot ce pot compara pana acum..in Romania nu mai exista reglementare..autoritate locala. Ocol Silvic. Se rade totul la propriu.
Eu ma intreb in urmatorii 10 15 ani unde o sa ajungem?

Si sa mai adaug ceva..pai tin minte eram copil (anii 80) si venind la bunici in Mehedinti..pai fratilor erau caprioare ..erau iepuri...si ce paduri aveam. Tin minte am mers cu taicamiu la adunat de ciuperci...pai un sac de bureti galbeni l am adunat in cateva ore. Acum ma uit de ani sa pot aduna si eu cate ceva..rareori aduni o punga de bureti si abia daca mai gasesti. Ne era frica de mistreti..trebuia sa ai ceva cu tine, nu puteai merge in padure cu mainile in san. Si hai sa vedem ce mai este astazi...Va spun eu sa ras cam totul, nici vorba de mistret sau caprioara..sincer sint aici de 6 ani si nu am mai vazut una daramite mistret.
Impactul asupra mediului este catastrofal...asta este adevarul. Nu cred ca mai sintem la punctul de control al speciilor prin vanatoare deoarece de acum putem vorbi doar de extintia lor...


Stima
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde jon2004 pe 05 Ian 2016, 12:08

dirtdigller scrie:
In primul rand in democratie exista Proprietate Privata...si trebuie respectata ca atare. ..


Tot in democratie mai exista si .... legi , care trebuiesc si ele respectate . Daca o lege este proasta ,se fac demersurile legale pentru modificarea ei . Legea nu se aplica doar celor care sunt deacord cu ea (cu legea) . Legea se aplica tuturor .

dirtdigller scrie:Al doilea punct de vedere comparand Romania cu celelalte tari unde am trait USA 13 ani ..si Germania 4 ani. Ca si observatie vreau sa spun ca rar mai vezi o caprioara, iepure etc. Sa-ti dau un exemplu in Germania Berlin exista parc in care eu am fost si vezi iepuri destui... Nu mai spun de alte animalute, Veverite etc.


Poate ai nimerit tu in USA niste zone mai populate si in Romania ai nimerit in ”desert” :D

Partial ai dreptate , insa nu putem generaliza . Pe fondul unde vanez eu poti sa vezi caprior ca la gradina zoologica . Nu ai cum sa vezi caprioare prin parcuri . Noi avem caini . :D
Lucrurile se vor schimba in bine .

Iti sugerez sa vizitezi Scotia si daca o sa vezi alte animale , in afara de vaci si oi , inseamna ca ai nimerit intr-un tarc de animale salbatice .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde Sly_Fox pe 05 Ian 2016, 12:36

dirtdigller scrie:Din pacate vreau sa fiu in dezacord cu tot respectul fata de toti interlocutorii acestui topic.

In primul rand in democratie exista Proprietate Privata...si trebuie respectata ca atare. Asa am vazut si eu in statele occdentale. Daca proprietarul i-ti da permisiunea sa vanezi pe proprietatea lui ..numai atunci poti vana.

Tu ai auzit vreodata de diversitate? Diversitate culturala,etnica,economica,legislativa etc. Tu vrei sa fie peste tot la fel,un fel de stup in care clasele sociale sa fie bine prestabilite,toata lumea sa traiasca la fel,sa respecte aceleasi legi,aceleasi traditii,sa bea aceeasi bautura,sa manance aceeasi mancare,sa vada la televizor aceleasi programe difuzate in aceeasi limba,sa se inchine la acelasi dumnezeu.
Eu nu stiu ce ai vazut tu si unde ai vazut,insa pot sa iti spun ca in lume exista diversitate,practic lumea este o diversitate. Nu are cum sa existe peste tot o singura pata gri,lumea este colorata.
Traditiile arata ca vanatoarea este practicata diferit,in functie de coltul de lume la care se raporteaza,Romania nu trebuie sa fie clona a statelor occidentale despre care vorbesti tu. Romanii trebuie sa isi respecte si sa isi continue traditiile,nu sa copieze de la unii sau de la altii.
Proprietatea privata este respectata si in Romania,asa cum este respectata in toate tarile care au o societatile bazate pe principiile democratiei. De unde si pana unde ai dedus tu ca ar fi anarhie nu stiu,dar iti cam bati joc de un popor intreg afirmand acest lucru.
Dreptul de proprietate si dreptul de vanatoare sunt bine delimitate de catre legislatia romaneasca in domeniu,asa cum sunt bine delimitate si in statele vestice,unde apropo de ceea ce spuneai tu,total neadevarat,exista diferente imense. Chiar Uniunea Europeana sustine diversitatea culturala,iar vanatoarea face parte din cultura popoarelor europene. Nu exista asemenare legisalativa in domeniul vanatorii nici macar in statele vestice ale Uniunii,nu mai vorbesc de intregul Uniunii,precum si statele europene care nu sunt membre ale acestei mari organizatii internationale (ai inteles bine internationale si nu continentale,pentru ca teritorii din toata lumea intra in componenta UE,datorita faptului ca sunt parti sau colonii ale statelor membre).
In Romania dreptul asupra vanatului revine Statului,este o traditie,o parte a regulilor societatii romanesti. Ce nu intelegi,ce este greu de priceput? Si resursele subterane apartin tot statului,cu toate ca se pot gasi sub proprietatea de suprafata privata. Proprietarul are dreptul sa utilizeze proprietatea in scopul in care este destinata,sa cultive pamantul,sa pasuneze animale,sa construiasca cladiri,etc. Vanatul insa apartine Statului ca administrator,pe suprafata teritoriului tarii,teritoriu impartit in fonduri cinegetice pe care Statul Roman le da spre gestionare organizatiilor care au drept de gestionare a faunei cinegetice.
In plus proprietarii terenurilor incaseaza 84% din tariful de gestionare al fiecarui fond cinegetic in parte. Nu mai vorbesc ca ei pot cere intreruperea activitatii de vanatoare pe terenurile lor daca le imprejmuiesc.
Ma enerveaza la culme cand se vorbeste asa aiurea-n tramvai ca vai ce discriminati sunt proprietarii de terenuri. Cum naiba dezavantajati sau discriminati,cand isi pot ingradi proprietatile si interzice vanatoarea,luand totodata si peste 80 la suta din tariful de gestionare al fondului cinegetic.
dirtdigller scrie:Al doilea punct de vedere comparand Romania cu celelalte tari unde am trait USA 13 ani ..si Germania 4 ani. Ca si observatie vreau sa spun ca rar mai vezi o caprioara, iepure etc. Sa-ti dau un exemplu in Germania Berlin exista parc in care eu am fost si vezi iepuri destui... Nu mai spun de alte animalute, Veverite etc.
In USA vreu sa spun ca am vazut de atatea ori caprioare venind pana pe drumurile cartierelor sau in spatele caselor. Nu mai vorbesc de New Jersey..Mahwah...West Orange ..Cadwell. Pai fratilor mergeam la alergat in fiecare zi..si pe strazi..si in parcuri. Vreau sa spun ca este imposibil sa nu vezi iepuri..caprioare..racoons etc. Absolut plin de vietati. In New Jersey era un parc tin minte trebuia sa fac slalom pintre animalute pentru ca erau atat de aproape...

Ce faceeeeee? Rar vezi in Romania vreo caprioara?
Pai hai vino sa iti arat caprioare pe un fond de vanatoare considerat dintre cele mai proaste,o sa holbezi ochii cat cepele si sigur iti va da de gandit. Capriorul este foarte bine reprezentat la nivelul Romaniei,pana la afirmatia ca ''rar vezi cate o caprioara'' este cale lunga de tot.
Parcurile din Germania nu ne intereseaza,noi vorbim despre vanatoarea ca traditie romaneasca.
Daca in SUA caprioarele vin pana in spatele caselor,in Romania (si o spun cu toata seriozitatea posibila) iepurii stau la adapost in curtile caselor,fazanii dorm in pomii din gradini,vulpile stau in capitele cu paie ale gospodariilor mai marginase ale satelor,ursii fac cu mana turistilor chiar pe strazile oraselor din zona montana,iar mistretii intra prin hotelurile de pe litoral,vizi multe cazuri de mistreti care s-au gandit sa isi faca sejurul prin curtile hotelurilor.
dirtdigller scrie:Iar acum hai sa comparam cu ceea ce mai vedem in Romania. Va spun eu ca nu prea mai vezi vietate. Padurile patriei sint rase la propriu... Eu ma intreb unde o sa ajungem.
Sint perfect de acord cu vanatul. Dar in anumite limite. Eu inteleg perfect este greu sa faci o comparatie..atata timp cat nu ai trait si intr un alt loc o anumita perioada de timp.
Eu in schimb vad imediat consecintele deorace pot compara cu celelalte tari pe unde am locuit.
Din tot ce pot compara pana acum..in Romania nu mai exista reglementare..autoritate locala. Ocol Silvic. Se rade totul la propriu.
Eu ma intreb in urmatorii 10 15 ani unde o sa ajungem?

Eu cred ca esti de rea credinta de afirmi asemenea enormitati. Esti in totala confuzie si dezinformare,sau poate dezinformezi in mod special spunand asemenea aberatii.
Nu mai exista in Romania vietati? Vai de capul nostru,a cazut bomba la noi si a ras tot. Ptiuuu.
In Romania totul este reglementat si chiar normele legislative sunt dure de tot in domeniul vanatorii si armelor de foc. Cu padurile sunt probleme pentru ca o mana de hoti ordinari,avand acoperire de sus,s-au gandit sa faca niste afaceri babane. Doar ca nu in toata tara este la fel,ci numai in anumite zone ale tarii. De exemplu unde stau ei nu sunt probleme de genul defrisarilor ilegale,cum a iesit unul cu o craca din padure cum l-a prins jandarmeria sau politia. Padurea este bine mersi si nu s-a schimbat deloc din vremea copilariei. Cand s-a taiat,imediat au inceput replantarile.
O sa se termine si cu jaful din anumite zone ale tarii,cat de curand.
dirtdigller scrie:Impactul asupra mediului este catastrofal...asta este adevarul. Nu cred ca mai sintem la punctul de control al speciilor prin vanatoare deoarece de acum putem vorbi doar de extintia lor...
Stima

Cu scuzele de rigoare dar este pe langa rau de tot.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde blackcrotal pe 05 Ian 2016, 12:48

salut,
@ dirtdigller cu respect te informez ca nu ai dreptate pentru ca totul tine de LEGE . Si tot cu respect iti voi spune ca ai dreptate pt ca in alte tari legea prevede exact ce spui tu referindu-ma strict la dreptul de proprietate .
Dar Legea Vanatorii este asa in Romania cel putin din 1930 si tot de atunci a fost contestata cu argumente pro si contra si fiecare avea dreptate pt ca de fapt totul vine de la conceptul mioritic si de la proverbele cu capra vecinului si cu osul cainelui .
Pentru ca tu esti adeptul schimbarii legii in sensul in care tu ca stapan al terenului tau ai voie sa permiti sau sa nu permiti dupa bunul tau plac ca un vanator sau altul sa vaneze pe terenul tau, eu o sa fiu avocatul diavolui si-ti arat motivele principale pentru care cel putin deocamdata nu ai nici o sansa de reusita:
1. Vanatul este declarat avutie nationala la fel ca si aurul, petrolul, uraniu, minereurile, tezaurele arheologice de orice fel, etc. etc. Toate acestea pot sa fie exploatate numai de catre stat . Daca iei in considerare numai acest argument iti dai seama ca atata timp cat nu ai terenul imprejmuit si este in extravilan este posibil sa fie "vizitat" de vanat asa ca statul prin institutiile abilitate l-au inclus intr-un fond de vanatoare si acest lucru da dreptul celor care vaneaza in mod legal si platesc taxele aferente pentru a vana pe fondul in care este cuprins si terenul tau .
In USA daca gasesti aur sau petrol sau orice pe terenul tau este al tau pentru ca asa este legea lor dar noi traim in Romania asa ca trebuie sa gandim conform legii .
2. Am pomenit ceva despre niste proverbe am sa detaliez . Cel cu capra vecinului sunt convins ca-l sti asa ca nu mai are nevoie de comentarii iar cel cu osul spune ceva despre obiceiul cainilor de a ingropa oasele atunci cand sunt satui si de a face pipi pe locul unde le-a ingropat ca sa nu cumva sa vina vreun flamad sa-i ia osul.
Asta este valabil si pentru noi romanii : daca avem ocazia inchidem accesul oriunde si oricul numai si numai ca asa ni se scoala noua. asa s-a ajuns in situatii aberante ca unii s-au trezit sa blocheze o autostrada sau un pod pe motive de genul ca in urma cu 10.000 ani acel loc a fost proprietatea maimutei din care a rezultat actualul posesor.
Deci asa cum au explicat si colegii mei legea este lege si trebuie aplicata. In privinta ciobanilor si a cainilor de stana pe care inteleg ca tu ii compatimesti nu pot sa spun nimic dar daca cumva ai teren in intravilan sau in extravilan iti propun sa-i primesti pe acel teren primavara si toamna cand stanele isi schimba "sediul" si dupa 1 an sunt tare curios daca ai sa mai fi la fel de permisiv. Referito la "pasnicii caini de stana " si la asa zisii " maidanezi" poti sa-ti spun ca unui vecin al meu intr-o localitate la 20 Km de Bucuresti care avea si el 2 capre legate pe terenul lui si lasate sa pasca le-a gasit moarte cu burtile mancate de maidanezi. De fapt este vorba de niste caini aciuiati pe langa o satra de tigani care se deplaseaza tot anul in carute pe motiv sa "spoi tingii " sau confectioneaza cazane de tuica etc. deci caini alora i-au omorat omului caprele, politi anuntata nu a avut ce sa faca pentru ca tigani au dat din umeri si au spus " nu sunt ai mei cainii , mancatiasi " si omul a ramas cu paguba.
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde pipabh pe 05 Ian 2016, 14:27

Sly_Fox scrie:
dirtdigller scrie:Din pacate vreau sa fiu in dezacord cu tot respectul fata de toti interlocutorii acestui topic.

In primul rand in democratie exista Proprietate Privata...si trebuie respectata ca atare. Asa am vazut si eu in statele occdentale. Daca proprietarul i-ti da permisiunea sa vanezi pe proprietatea lui ..numai atunci poti vana.

Tu ai auzit vreodata de diversitate? Diversitate culturala,etnica,economica,legislativa etc. Tu vrei sa fie peste tot la fel,un fel de stup in care clasele sociale sa fie bine prestabilite,toata lumea sa traiasca la fel,sa respecte aceleasi legi,aceleasi traditii,sa bea aceeasi bautura,sa manance aceeasi mancare,sa vada la televizor aceleasi programe difuzate in aceeasi limba,sa se inchine la acelasi dumnezeu.
Eu nu stiu ce ai vazut tu si unde ai vazut,insa pot sa iti spun ca in lume exista diversitate,practic lumea este o diversitate. Nu are cum sa existe peste tot o singura pata gri,lumea este colorata.
Traditiile arata ca vanatoarea este practicata diferit,in functie de coltul de lume la care se raporteaza,Romania nu trebuie sa fie clona a statelor occidentale despre care vorbesti tu. Romanii trebuie sa isi respecte si sa isi continue traditiile,nu sa copieze de la unii sau de la altii.
Proprietatea privata este respectata si in Romania,asa cum este respectata in toate tarile care au o societatile bazate pe principiile democratiei. De unde si pana unde ai dedus tu ca ar fi anarhie nu stiu,dar iti cam bati joc de un popor intreg afirmand acest lucru.
Dreptul de proprietate si dreptul de vanatoare sunt bine delimitate de catre legislatia romaneasca in domeniu,asa cum sunt bine delimitate si in statele vestice,unde apropo de ceea ce spuneai tu,total neadevarat,exista diferente imense. Chiar Uniunea Europeana sustine diversitatea culturala,iar vanatoarea face parte din cultura popoarelor europene. Nu exista asemenare legisalativa in domeniul vanatorii nici macar in statele vestice ale Uniunii,nu mai vorbesc de intregul Uniunii,precum si statele europene care nu sunt membre ale acestei mari organizatii internationale (ai inteles bine internationale si nu continentale,pentru ca teritorii din toata lumea intra in componenta UE,datorita faptului ca sunt parti sau colonii ale statelor membre).
In Romania dreptul asupra vanatului revine Statului,este o traditie,o parte a regulilor societatii romanesti. Ce nu intelegi,ce este greu de priceput? Si resursele subterane apartin tot statului,cu toate ca se pot gasi sub proprietatea de suprafata privata. Proprietarul are dreptul sa utilizeze proprietatea in scopul in care este destinata,sa cultive pamantul,sa pasuneze animale,sa construiasca cladiri,etc. Vanatul insa apartine Statului ca administrator,pe suprafata teritoriului tarii,teritoriu impartit in fonduri cinegetice pe care Statul Roman le da spre gestionare organizatiilor care au drept de gestionare a faunei cinegetice.
In plus proprietarii terenurilor incaseaza 84% din tariful de gestionare al fiecarui fond cinegetic in parte. Nu mai vorbesc ca ei pot cere intreruperea activitatii de vanatoare pe terenurile lor daca le imprejmuiesc.
Ma enerveaza la culme cand se vorbeste asa aiurea-n tramvai ca vai ce discriminati sunt proprietarii de terenuri. Cum naiba dezavantajati sau discriminati,cand isi pot ingradi proprietatile si interzice vanatoarea,luand totodata si peste 80 la suta din tariful de gestionare al fondului cinegetic.
dirtdigller scrie:Al doilea punct de vedere comparand Romania cu celelalte tari unde am trait USA 13 ani ..si Germania 4 ani. Ca si observatie vreau sa spun ca rar mai vezi o caprioara, iepure etc. Sa-ti dau un exemplu in Germania Berlin exista parc in care eu am fost si vezi iepuri destui... Nu mai spun de alte animalute, Veverite etc.
In USA vreu sa spun ca am vazut de atatea ori caprioare venind pana pe drumurile cartierelor sau in spatele caselor. Nu mai vorbesc de New Jersey..Mahwah...West Orange ..Cadwell. Pai fratilor mergeam la alergat in fiecare zi..si pe strazi..si in parcuri. Vreau sa spun ca este imposibil sa nu vezi iepuri..caprioare..racoons etc. Absolut plin de vietati. In New Jersey era un parc tin minte trebuia sa fac slalom pintre animalute pentru ca erau atat de aproape...

Ce faceeeeee? Rar vezi in Romania vreo caprioara?
Pai hai vino sa iti arat caprioare pe un fond de vanatoare considerat dintre cele mai proaste,o sa holbezi ochii cat cepele si sigur iti va da de gandit. Capriorul este foarte bine reprezentat la nivelul Romaniei,pana la afirmatia ca ''rar vezi cate o caprioara'' este cale lunga de tot.
Parcurile din Germania nu ne intereseaza,noi vorbim despre vanatoarea ca traditie romaneasca.
Daca in SUA caprioarele vin pana in spatele caselor,in Romania (si o spun cu toata seriozitatea posibila) iepurii stau la adapost in curtile caselor,fazanii dorm in pomii din gradini,vulpile stau in capitele cu paie ale gospodariilor mai marginase ale satelor,ursii fac cu mana turistilor chiar pe strazile oraselor din zona montana,iar mistretii intra prin hotelurile de pe litoral,vizi multe cazuri de mistreti care s-au gandit sa isi faca sejurul prin curtile hotelurilor.
dirtdigller scrie:Iar acum hai sa comparam cu ceea ce mai vedem in Romania. Va spun eu ca nu prea mai vezi vietate. Padurile patriei sint rase la propriu... Eu ma intreb unde o sa ajungem.
Sint perfect de acord cu vanatul. Dar in anumite limite. Eu inteleg perfect este greu sa faci o comparatie..atata timp cat nu ai trait si intr un alt loc o anumita perioada de timp.
Eu in schimb vad imediat consecintele deorace pot compara cu celelalte tari pe unde am locuit.
Din tot ce pot compara pana acum..in Romania nu mai exista reglementare..autoritate locala. Ocol Silvic. Se rade totul la propriu.
Eu ma intreb in urmatorii 10 15 ani unde o sa ajungem?

Eu cred ca esti de rea credinta de afirmi asemenea enormitati. Esti in totala confuzie si dezinformare,sau poate dezinformezi in mod special spunand asemenea aberatii.
Nu mai exista in Romania vietati? Vai de capul nostru,a cazut bomba la noi si a ras tot. Ptiuuu.
In Romania totul este reglementat si chiar normele legislative sunt dure de tot in domeniul vanatorii si armelor de foc. Cu padurile sunt probleme pentru ca o mana de hoti ordinari,avand acoperire de sus,s-au gandit sa faca niste afaceri babane. Doar ca nu in toata tara este la fel,ci numai in anumite zone ale tarii. De exemplu unde stau ei nu sunt probleme de genul defrisarilor ilegale,cum a iesit unul cu o craca din padure cum l-a prins jandarmeria sau politia. Padurea este bine mersi si nu s-a schimbat deloc din vremea copilariei. Cand s-a taiat,imediat au inceput replantarile.
O sa se termine si cu jaful din anumite zone ale tarii,cat de curand.
dirtdigller scrie:Impactul asupra mediului este catastrofal...asta este adevarul. Nu cred ca mai sintem la punctul de control al speciilor prin vanatoare deoarece de acum putem vorbi doar de extintia lor...
Stima

Cu scuzele de rigoare dar este pe langa rau de tot.


De acord 100%. Ne place sa ne varam capul in toate! Si la astronomie suntem, noi romanii, profesori!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde the_mav pe 05 Ian 2016, 15:40

dirtdigller scrie:
teuton scrie:este si vina noastra ca majoritatea populatiei nu stie sau stie eronat ce face vanatorul.
toti ne vad ca pe niste macelari... putina lume stie ca vanatorul este in primul rand ocrotitorul faunei cinegetice si ajuta la pastrarea unui echilibru inter si intra specific. arma o folosim doar pentru a regla efectivul speciilor , nu pentru a rade tot.
preocuparea principala a vanatorului este conservarea faunei cinegetice tarii noastre
toti ne vad cu pustile, dar cu hrana complementara administrata vanatului iarna cand nu are ce manca si ar muri de foame altfel nu ne vede nimeni? cu ranita cu sare urcand pe munte pentru vanat nu ne vede nimeni?
la noi vanatul este bunul statului, asa a fost cam tot timpul, si nu suntem singura tara care avem acest tip de sistem. pana acum am reusit sa pastram efectivele faunei cinegetice, cantitativ si calitativ, la un nivel acceptabil zic eu. avem multe bube, avem destule uscaturi, dar majoritatea facem benevol, cheltuind timp si resurse, o treaba in folosul tuturor - ingrijim fauna cinegetica


Din pacate vreau sa fiu in dezacord cu tot respectul fata de toti interlocutorii acestui topic.

In primul rand in democratie exista Proprietate Privata...si trebuie respectata ca atare. Asa am vazut si eu in statele occdentale. Daca proprietarul i-ti da permisiunea sa vanezi pe proprietatea lui ..numai atunci poti vana.
Al doilea punct de vedere comparand Romania cu celelalte tari unde am trait USA 13 ani ..si Germania 4 ani. Ca si observatie vreau sa spun ca rar mai vezi o caprioara, iepure etc. Sa-ti dau un exemplu in Germania Berlin exista parc in care eu am fost si vezi iepuri destui... Nu mai spun de alte animalute, Veverite etc.
In USA vreu sa spun ca am vazut de atatea ori caprioare venind pana pe drumurile cartierelor sau in spatele caselor. Nu mai vorbesc de New Jersey..Mahwah...West Orange ..Cadwell. Pai fratilor mergeam la alergat in fiecare zi..si pe strazi..si in parcuri. Vreau sa spun ca este imposibil sa nu vezi iepuri..caprioare..racoons etc. Absolut plin de vietati. In New Jersey era un parc tin minte trebuia sa fac slalom pintre animalute pentru ca erau atat de aproape...

Iar acum hai sa comparam cu ceea ce mai vedem in Romania. Va spun eu ca nu prea mai vezi vietate. Padurile patriei sint rase la propriu... Eu ma intreb unde o sa ajungem.

Sint perfect de acord cu vanatul. Dar in anumite limite. Eu inteleg perfect este greu sa faci o comparatie..atata timp cat nu ai trait si intr un alt loc o anumita perioada de timp.
Eu in schimb vad imediat consecintele deorace pot compara cu celelalte tari pe unde am locuit.

Din tot ce pot compara pana acum..in Romania nu mai exista reglementare..autoritate locala. Ocol Silvic. Se rade totul la propriu.
Eu ma intreb in urmatorii 10 15 ani unde o sa ajungem?

Si sa mai adaug ceva..pai tin minte eram copil (anii 80) si venind la bunici in Mehedinti..pai fratilor erau caprioare ..erau iepuri...si ce paduri aveam. Tin minte am mers cu taicamiu la adunat de ciuperci...pai un sac de bureti galbeni l am adunat in cateva ore. Acum ma uit de ani sa pot aduna si eu cate ceva..rareori aduni o punga de bureti si abia daca mai gasesti. Ne era frica de mistreti..trebuia sa ai ceva cu tine, nu puteai merge in padure cu mainile in san. Si hai sa vedem ce mai este astazi...Va spun eu sa ras cam totul, nici vorba de mistret sau caprioara..sincer sint aici de 6 ani si nu am mai vazut una daramite mistret.
Impactul asupra mediului este catastrofal...asta este adevarul. Nu cred ca mai sintem la punctul de control al speciilor prin vanatoare deoarece de acum putem vorbi doar de extintia lor...


Stima

Acum am vazut postarea aceasta... nu stiu daca sa iti raspund cu :text-blondmoment: ori cu :text-baaa: , dar ma gandesc si voi reveni.
In orice caz :text-welcomeconfetti: :D

PS: mai esti plecat din Romania ori ai revenit?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde OVI762 pe 05 Ian 2016, 19:44

E inca in romanica dar nu si-a revenit :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde laurul pe 05 Ian 2016, 20:03

OVI762 scrie:E inca in romanica dar nu si-a revenit :mrgreen:

Nu are din ce sa-si revina .
Omul confunda mancarea cu mancarimea si legea cu legatura.
Ar fi cazul sa ne lase si sa se duca in fata parlamentului ala care da legi ce nu-i convin domniei sale si in neconcordanta cu legile americane, togoleze sau de pe aiurea.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde bowmadness pe 05 Ian 2016, 21:52

dirtdigller scrie: "Din pacate vreau sa fiu in dezacord cu tot respectul fata de toti interlocutorii acestui topic."
Mai dirty hairy, mai, In cazul asta nu ai vrea sa ne lasi? Cu tot respectul,si dragostea, for sure!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde teuton pe 06 Ian 2016, 09:09

"dirtdigller", eu consider doar ca esti neinformat si chiar ai partial dreptate
sa stii ca nici un animal salbatic nu-si face culcus intre caini. la noi parcurile sunt pline de ... caini!!! caini pe care o foarte mare parte din populatie ii apara, hraneste si mai stiu eu ce. campul este plin de ... caini!!! (si de gunoaie). caini pe care o buna parte din populatie nu-i vrea impuscati. padurea e plina de gunoaie si de caini, asa ca unde vrei sa mai fie bureti sau caprioare?
referitor la proprietate, din 1947 vanatul este declarat bun national iar administrarea lui si-a asumat-o Statul si astfel fauna salbatica nu mai este lasata la priceperea si mai ales nepriceperea proprietarilor de teren.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 06 Ian 2016, 11:33

teuton scrie:"dirtdigller", eu consider doar ca esti neinformat si chiar ai partial dreptate"

" Statul si astfel fauna salbatica nu mai este lasata la priceperea si mai ales nepriceperea proprietarilor de teren" .



Exact ceea ce spuneam invocati legea intocmita in anii 1947 ?... 1947 ne aduce memorii foarte placute intr-adevar.
Mentalitatea comunista gaseste intotdeauna un raspuns sau o scuza la orice. Fara sa admita direct care este adevaratul motiv al problemei.
Pe sistemul acesta functioneaza cam tot in lumea est europeana post comunista. Daca il intalnesti pe Costica pe ulita satului nu apuci bine sa spui Buna Ziua..,caci i ti si spune o scuza: Astazi vreau sa dau cu sapa dar nu pot pentru ca a plouat prea mult si se lipeste de sapa. Ulterior la vre o doua saptamani il intalnesti din nou pe Costica pe ulita sautului..nu apuci sa spui Buna Ziua..Ce mai faci Costica? ..si raspunsul vine de indata: Astazi vreau sa sap gradina dar nu cred ca pot pentru ca pamantul este prea tare :)
Nu ne invartim prea departe de aceasta mentalitate. Orice as spune aici cu tot respectul pentru toti interlocutorii acestui topic..M i se intoarce idea cu cate o scuza :)
De mentalitate tine si atacul la persoana. De indata cel care i si spune un punct de opinie se gaseste atacat cu asa zisul "misto" . Eu nu cred ca am atacat la persoana pe nimeni...doar am vrut sa dezbatem un pic situatia si sa o admitem.
Deci...unde este respectul fata de proprietatea privata in democratie? Si unde sunt nene animalutele..Hai sa mergem pe dealurile Mehedintilor sa m i le aratati si mie. Si poate i mi aratati si padurile patriei...care evident eu nu le vad dar sint acolo pentru ca de 25 de nu le a taiat nimeni...Chiar nu vrea nimeni sa admita ca exista o leaca de de vina in tot acest sistem?
Si de ce nu vreti sa indreptati un pic situatia admitand ...si puneti un pic de control pe ceea ce se taie ilegal. Asta nu afecteaza vanatoarea?
Cine este de vina cu situatia cainilor maidanezi? Cainii sint de vina? Sau sistemul corupt care furand banii nu a mai apucat sa puna un sistem pentru a controla situatia? Unde sint adaposturile private? Unde sint campaniile de castrari? Spay Neuter cu sint in toata lume acivilizata?
Ce naiba nene" sun la politie pentru ca observ un camion care taia lemn/padure din proprietatile oamenilor. La care de la politie primesc urmatorul raspuns : Unde a-ti vazut un camion care merge dupa lemne? Explicatia le am dat-o imediat..incuzind satul si unde era pozitionat. Ulterior la 10 min camionul se intoarce gol de pe deal. Primesc un telefon de la politie care i -mi spune :)) Sa stiti ca daca mai sunati o sa primiti o amenda :))
Te apuca rasul plansul...

Si vreau doar sa va aduc ceva la cunostinta din cele observate in masmedia. O lozinca cu atat mai falsa si o consider un ter tip de dezbinare pusa la cale cu buna stiinta. Si anume aceasta : " Noi Romanii Nu Facem Nimic" si.. Noi Romanii Asa Am Fost Din totdeauna"
Nimic mai fals. Dar vedeti cu nu observi daca ai trait in romania si nu poti face diferenta?
In ce tara din lumea civilizata stau niste unii la tv "Formatorii De Opinie" care din discutiile lor asa zis "Libere" dau cetateanului de inteles ceea ce nu este adevarat.
Ei bine chiar daca ar fi adevarat asa ceva nu sar spune la massmedia sub nici o forma. Dar bineinteles ca totul are un scop..si acest lucru formeaza cetateanului "mentalitatea".
Vorbeam cu un prieten la telefon si ..din vorba in vorba mi-a spus:" Noi Romanii Nu Facem Nimic Niciodata bai Mariuse"
I am spus bai frate de unde ai auzit tu chestia asta? Omul era perfect convins ca asa era...pe buna dreptate.

stima
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde the_mav pe 06 Ian 2016, 12:33

@dirtdigller:
cred ca pui problema prin ochii unui roman care plecat de aici, dupa 10-12-20 de ani (INSUFICIENTI dupa parerea mea) de a vedea traiul celor de dincolo, pune o eticheta asupra unui sistem ramas in Romania.
Brief: da, ai dreptate PE FOND in ceea ce incerci (gresit) sa arati, insa uiti cateva lucruri:
1. ca roman care (inca) esti, banuiesc ca ti-ai exercitat dreptul de vot; deci ai contriobuit si tu direct (ca si parintii/bunicii/strabunicii tai/etc) la situatia de acum a Romaniei; cei alesi acum in anumite functii (seful Politiei din exemplul tau / Ministrul de Interne, Ministrul ApelorPadurilor etc - ce face/influenteaza legea vantorii, etc) TOTI sunt fara exceptie numiti politic; politica=voturi si stampile puse odata la 4/5 ani. :!: :idea: :!:
2. de ce a ramas din 47 vanatul sa fie Res Nullius? pai simplu: din cauza (NU datorita!) legilor. Proaste daca ma intrebi pe mine, bune daca intrebi pe altii - fiecare cu propria opinie.
3. de ce nu ar merge un system precum in Germania/SUA/alta locatie in Romania? iti sumarizez eu - pentru ca traditiile, cutumele, oamenii, educatia si tot ce rezulta din acestea (politica, legislativ, obisnuinte, structura demografica, economie, etc, etc, etc) NU SUNT LA FEL ori si mai rau NU SUNT COMPATIBILE!
schematic, exemplificare nelimitativa: ei cu sabia in mana pe oceanele lumii pt extindere de imperii - noi cu capul plecat la un imperiu sau altul sa ne scoata din robie; ei cu progres (tehnologic, artistic, BIOLOGIC, etc) impins de la spate de libera circulatie a capitalurilor (sub orice forme) - noi legati de maini si de picioare din diverse motive (lipsa stat teritorial, metehnele conducatorilor numiti la acel moment, carnea de tun din ambele razboaie, rusii dupa 46/89, ghinionul (prea putin, dar conteaza si asta), FOAMEA (sub toate formele ei), etc).
4. ce e de facut: luat actiune (ce nasol suna traducerea directa :mrgreen: )
sau mai bine spus luat altceva, nu actiune, ca aici noi romanii (vezi ca te include si pe tine aici, chiar daca ai vreo rezidenta prin alta parte a lumii) suntem cam defecti genetic... adica trebuie sa treaca multe generatii pana vom ajunge ca "regular Romanians" sa gandeasca precum cei exemplificati de tine (vezi ca sunt tanar si stiu bine ce vorbesc la punctual asta)
5. ce poti face? absolut orice IN LIMITELE LEGII din Romania (ca despre acest loc discutam acum). vezi vreun corolar aici? :!: :?: :idea: :!: :!:
6. ce sanse sunt ca pct 4 sa reuseasca precum a reusit in alte locuri din lume cu sute de ani inaintea noastra? NU STIU :!: :idea:

ps: nu te arunca sa interpretezi chestia cu misto-urile, ca nu e chiar asa... colegii cred ca ti-au transmis, sub o forma sau alta, ca ce spui tu e perfect pertinent, dar nu sta in picioare pe sistemul legislativ al romaniei.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde Clujeanul pe 06 Ian 2016, 14:13

dirtdigller scrie:
...si ce paduri aveam. Tin minte am mers cu taicamiu la adunat de ciuperci...pai un sac de bureti galbeni l am adunat in cateva ore.



Doar de pe terenul tau ai cules bureti? Te-ai parasutat direct acolo?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 06 Ian 2016, 18:43

the_mav scrie:@dirtdigller:
cred ca pui problema prin ochii unui roman care plecat de aici, dupa 10-12-20 de ani (INSUFICIENTI dupa parerea mea) de a vedea traiul celor de dincolo, pune o eticheta asupra unui sistem ramas in Romania.
Brief: da, ai dreptate PE FOND in ceea ce incerci (gresit) sa arati, insa uiti cateva lucruri:
1. ca roman care (inca) esti, banuiesc ca ti-ai exercitat dreptul de vot; deci ai contriobuit si tu direct (ca si parintii/bunicii/strabunicii tai/etc) la situatia de acum a Romaniei; cei alesi acum in anumite functii (seful Politiei din exemplul tau / Ministrul de Interne, Ministrul ApelorPadurilor etc - ce face/influenteaza legea vantorii, etc) TOTI sunt fara exceptie numiti politic; politica=voturi si stampile puse odata la 4/5 ani. :!: :idea: :!:
2. de ce a ramas din 47 vanatul sa fie Res Nullius? pai simplu: din cauza (NU datorita!) legilor. Proaste daca ma intrebi pe mine, bune daca intrebi pe altii - fiecare cu propria opinie.
3. de ce nu ar merge un system precum in Germania/SUA/alta locatie in Romania? iti sumarizez eu - pentru ca traditiile, cutumele, oamenii, educatia si tot ce rezulta din acestea (politica, legislativ, obisnuinte, structura demografica, economie, etc, etc, etc) NU SUNT LA FEL ori si mai rau NU SUNT COMPATIBILE!
schematic, exemplificare nelimitativa: ei cu sabia in mana pe oceanele lumii pt extindere de imperii - noi cu capul plecat la un imperiu sau altul sa ne scoata din robie; ei cu progres (tehnologic, artistic, BIOLOGIC, etc) impins de la spate de libera circulatie a capitalurilor (sub orice forme) - noi legati de maini si de picioare din diverse motive (lipsa stat teritorial, metehnele conducatorilor numiti la acel moment, carnea de tun din ambele razboaie, rusii dupa 46/89, ghinionul (prea putin, dar conteaza si asta), FOAMEA (sub toate formele ei), etc).
4. ce e de facut: luat actiune (ce nasol suna traducerea directa :mrgreen: )
sau mai bine spus luat altceva, nu actiune, ca aici noi romanii (vezi ca te include si pe tine aici, chiar daca ai vreo rezidenta prin alta parte a lumii) suntem cam defecti genetic... adica trebuie sa treaca multe generatii pana vom ajunge ca "regular Romanians" sa gandeasca precum cei exemplificati de tine (vezi ca sunt tanar si stiu bine ce vorbesc la punctual asta)
5. ce poti face? absolut orice IN LIMITELE LEGII din Romania (ca despre acest loc discutam acum). vezi vreun corolar aici? :!: :?: :idea: :!: :!:
6. ce sanse sunt ca pct 4 sa reuseasca precum a reusit in alte locuri din lume cu sute de ani inaintea noastra? NU STIU :!: :idea:

ps: nu te arunca sa interpretezi chestia cu misto-urile, ca nu e chiar asa... colegii cred ca ti-au transmis, sub o forma sau alta, ca ce spui tu e perfect pertinent, dar nu sta in picioare pe sistemul legislativ al romaniei.


Perfect de acord! Pot sa spun ca mi-a placut punctul dvs de vedere....toata stima!!!
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde dirtdigller pe 06 Ian 2016, 18:56

Clujeanul scrie:
dirtdigller scrie:
...si ce paduri aveam. Tin minte am mers cu taicamiu la adunat de ciuperci...pai un sac de bureti galbeni l am adunat in cateva ore.



Doar de pe terenul tau ai cules bureti? Te-ai parasutat direct acolo?


Sefu"! daca citea-ti" bine ce am scris..ma refeream la anisorii 80" ..eram copil. Da! DA!..Tin minte o geanta sport in care intrau vre-o doua rachete de tenis...niste bascheti RoSprint...stii matale facuti la Pionierul SA. Si da cu sacii adunai...era cam totul in proprietatea statului sa va reamintesc.
Acu"... cu parasutele stau binisor... ;)

Stima!
dirtdigller
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Dec 2015, 20:14

Re: Ciobanii si cainii ciobanesti

Mesajde bowmadness pe 06 Ian 2016, 19:39

dirtdigller scrie:
Sefu"! daca citea-ti" bine ce am scris..



Io am citit bine, cred ca "citea-ti" e din cauza lungului timp petrecut in diaspora romanilor frumosi si liberi!
Aia cu "sefu" e reminiscenta din ani 80, cred, nu poate fi contemporana, nu?
Ambele sunt de iertat, zic eu, pentru lectiile de peste ocean si din BRD care ni (sau n-i?) se transmit!

Sa revenim, MAI DIRTY HAIRY (sau Harry, ca nu mai stiu!), daca voiam peste ocean sau in Deutschland Deutschland Uber Alles crede-ne ca multi eram acolo, DE MULT! Preferam insa sa ne traim zilele aici, unde ne-am (sau neam?) nascut!
Si aici ne calca pe nervi un ciobanas cu 300 de oi pe langa care traiesc 20 de caini nehraniti! Eu am numarat odata peste 60 de buc. la cca 1000 de oi, acum, poate catva erau dublati datorita astigmatismului meu (ca era pe inserat si vedeam 2 red doturi in loc de unu), poate catva erau miei (sau mi-ei...) negri, se poate, dar tot multi al dracu' erau!

Verstanden, repectiv, Got it?
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate