Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:02

"mistret la panda"

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

"mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 23 Noi 2009, 18:26



in romania
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde Katalin pe 23 Noi 2009, 18:39

De ce "din pacate" ?
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde STone pe 23 Noi 2009, 19:05

Foarte fain ratanu.
Si faina lovitura.
STone
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 16 Ian 2009, 14:11

Re: "mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 23 Noi 2009, 19:29

Katalin scrie:De ce "din pacate" ?

e frumos sa il pustin din caruta , la locul de hranire?
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 23 Noi 2009, 19:33

parca era interzis sau ma insel?
mai subscrieti si voi?


unde e etica impuscarii vanatului
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde STone pe 23 Noi 2009, 19:59

Acolo nu prea pare loc de hranire. Din imagini pare a fi doar un drum intre paduri.
Pe jos par a fii boabe de porumb, sau solul are textura aceea,
Cu caruta ai dreptate
STone
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 16 Ian 2009, 14:11

Re: "mistret la panda"

Mesajde yoghi pe 23 Noi 2009, 20:18

mistretul e pe drum nu la loc de hranire si se trage spre spatele carutei deci ei au trecut si mistretul a iesit dupa.

E din caruta stind pe loc nu din fuga masini

Tu ce faceai ? strigai la mistret ca sa-l impusti la fuga? :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: "mistret la panda"

Mesajde ssteffan pe 23 Noi 2009, 20:18

Nu prea seamana a vanatoare, mai mult a impuscareti ocazionali.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: "mistret la panda"

Mesajde ssteffan pe 23 Noi 2009, 20:23

p.s. si de ce-i faina lovitura? Mie nu mi se pare. A mai tras si de la 2 metrii 2 focuri ca ghelbanu... daca era la goana si porcul traversa drumul in fuga, impuscaretul ce se mai facea?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: "mistret la panda"

Mesajde the gunner pe 23 Noi 2009, 21:27

Mistretul este impuscat la dibuit din caruta si nu la panda. Nu e nimic ilegal sau neetic (daca omul avea hartie). I-a mai doua focuri ca sa nu se chinuie vanatul. E ok ce a facut.
KNOWLEDGE IS POWER!
the gunner
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 02 Ian 2009, 22:27

Re: "mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 23 Noi 2009, 21:54

priviti inca odata sa vedeti ca e loc de hranire, sunt boabe de porumb pe jos din belsug, se vede ca nu e vegetatie ca si in restul drumului, deci? plus ca vanatul nu se sperie de caruta, si sta linistit , mie imi seamana a asomare nu a vanatoare, plus ca ii da 2 focuri de gratie. parca era focul de gratie dar ............
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde ssteffan pe 23 Noi 2009, 23:51

the gunner scrie:Mistretul este impuscat la dibuit din caruta si nu la panda. Nu e nimic ilegal sau neetic (daca omul avea hartie). I-a mai doua focuri ca sa nu se chinuie vanatul. E ok ce a facut.


era suficient un sigur foc de la mica distanta bine plasat nu doua... asta spune multe...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: "mistret la panda"

Mesajde Moose_Master pe 24 Noi 2009, 05:09

Io zic ca asta nu se numeste dibuit. Pentru mine dibuit inseamna altceva, dar io-s mai in etate si pe vremea mea era altfel dibuitul. Fac pariu pe o sticla de Martell XO ca porumbul ala nu era cazut asa de nu stiu unde, ci era pus de ei acolo de mult. Deci este la locul de hranire. Intradevar daca te uiti la imagini si dupa primul foc opresti juri ca erau oamenii cu caruta la camp si ca le-a iesit parosu-n cale. Apoi se vede clar si mai ales din discutii ca erau pe felie de mult. Si ala care a venit cu 4wheeler-ul avea arma, deci erau impartiti pe echipe la mai multe locuri unde au nadit.
Da ce mai conteaza, daca oamenii aveau hartii corecte si asa s-au priceput sa faca treaba sunt baieti corecti. Etica este doar un subiect de reviste vechi vanatoresti. E ca si jazz-ul anilor 30-40: super meserias, dar nu-l mai canta nimeni, iar de ascultat doar batranii.

Oricum fatos ratanul, iar primul foc a fost frumusel dibuit.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: "mistret la panda"

Mesajde Katalin pe 24 Noi 2009, 10:47

1) e ciudat cum de sta porcu asa mult fara sa i vada pe astia cu carutza desi era indreptat spre ei.
2) eu zic ca a facut bine ca i a dat 2 lovituri de gratie. Se chinuia aiurea ....
3) dupa peisaj as zice ca e mai devreme de 1 august...
4) chiar si fara hartie nu stiu cati s -ar fi putut abtine sa nu traga in pozitia aia... Dar sunt de acord ca il cautau , aveau pustile cu ei ...si cum se zicea mai sus...erau impartiti.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde VPR-GMC pe 24 Noi 2009, 11:13

Fiecare vede vanatoarea in alt fel, modul cum o practicam face diferenta dintre vanatori sau tragatori...
Treaba cu etica e la fel. Daca stam sa despicam firu in patru scriem o luna.
Indiferent cum l-au impuscat, eu nu as fi pus partea cu "loviturile perfecte de gratie" :wink: si distanta de la care au fost trase. :mrgreen:
Parerea mea: poate nu-i incepator, dar or fi devina "cartusele" :mrgreen: , prea slabe pentru mistreti, daca intelegeti ce vreau sa spun? :wink:
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: "mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 24 Noi 2009, 14:08

toate is discutabile mai putin trasul din caruta , e clar ca nu sa speriat de ei fiind in caruta, parca mai era undeva postat cum vin mistretii dupa caruta .
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde Madalin pe 24 Noi 2009, 14:31

Daca ar fi fost la braconaj nu ii mai convenea sa mai dea 2 focuri ca sa faca galagie :wink:...alea cred ca sunt boabea aruncate de ei ca sa il tina mai mult pe loc
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: "mistret la panda"

Mesajde alex2810 pe 24 Noi 2009, 14:47

Unde ar fi norocul sa imi stea si mie porcul asa........ Singurul mistret pe care l-am impuscat a fost la fuga, anu asta. Sa nu intelegeti ca mi-a iesit doar unu, eu am zis ca doar unu am impuscat :lol:. Cu etica nu stiu ce sa zic....... oricum, sunt sigur ca orice vanator ar fi tras din acea pozitie. Totusi ciudat cum de statea asa in drum cu caruta la 60 de metri de el, sau cati or fi fost......... foarte ciudat........ sanatate
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: "mistret la panda"

Mesajde marius 45 pe 24 Noi 2009, 16:16

Nu e ciudat deloc.....porcului probabil ii era foame si nu a putut rezista porumbului de pe jos,se vede clar porumb pe jos in doua locuri unul foarte clar langa porc si unul intre porc si carutza..Acuma ca era august sau noiembrie,ca era cartus de 5 sau 3fund :lol: cu acte sau fara :mrgreen: sa l manance sanatos.....Sa fim seriosi,ce kmikze s ar fi filmat si ar fi pus si pe net dak nu era totul cu hartii :twisted:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: "mistret la panda"

Mesajde yoghi pe 24 Noi 2009, 19:19

io cred ca voi astia (unii)tineti cu ursu :mrgreen: scuze Mistretu

tare as vrea sa merg la niste vanatori cu unii lupi moralisti :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: "mistret la panda"

Mesajde sturionu pe 24 Noi 2009, 22:17

Mistret la plezneala.

Natura moarta cu carutasi, slapi si "motor" bengos. Un fel de Ignat in toiul verii - toate-s anapoda!

La vanatoare, in mintea mea, este cu totul altfel...

Bine impuscat.

Si mai bine ca nu l-au scopit cu o unghiera, eram si acum cu ochii pe filmulet.

Excelent ca este pe youtube, sa le aratam noi imperialistilor germani, cu cornurile lor de vanatoare, cu tinutele lor verzi, cu ritualuri pastrate cu grija si transmise din generatie in generatie... Si alte chestii de-astea depasite, 're-ati-ai-dreaqu-de-colonialisti!

Noapte buna.

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: "mistret la panda"

Mesajde MAsterD pe 25 Noi 2009, 13:23

asta ziceam si eu dar se pare ca la uni li se pare normal ca la impuscat din caruta.

si se mai mira ca nu sa speriat.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ursus2006 pe 25 Noi 2009, 15:26

Cum zicea si Katalin, e inainte de 1 august. In multe fonduri se dau aut. cu impuscare si inainte de 1 august , daca sunt reclamatii ca mistretii distrug culturile. Cam la cat apreciati ca avea greutate mistretul ? Eu zic maxim 120 kg.

Acum, daca e etic, ori nu cum a fost impuscat, ramane o chestiune deschisa la fel si treaba daca a fost impuscat cu autorizatie sau nu. In orice caz, putin ii pasa porcului daca a fost impuscat cu autorizatie sau fara. Sa le fie de bine !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: "mistret la panda"

Mesajde Madalin pe 25 Noi 2009, 16:50

Pana la urma si mie mi sa intamplat sa impusc pe 11 ianuarie scroafa care avea in ea 7 vargati :(( :( ,si a fost mai mare pacatul si paguba decat un vier impuscat fara autorizatie...Sa il manance sanatosi
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: "mistret la panda"

Mesajde 223/12 pe 25 Noi 2009, 17:55

Moose_Master scrie:Io zic ca asta nu se numeste dibuit


Ba e dibuit, Uncle, numa' ca porcul e cel care dibuieste vanatorul sau - cum zicea cineva pe aici - dibuieste boabele de pe drum...
Asa ceva mai rar. Poate unii sunteti de alta parere, insa eu cred ca asta numai vanatoare nu e.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ursus2006 pe 25 Noi 2009, 19:11

223/12 scrie:[
asta numai vanatoare nu e.

Pai a zis cineva ca e vanatoare??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: "mistret la panda"

Mesajde ber pe 25 Noi 2009, 20:56

Se pot gasi mai multe hibe tragatorului,pana la urma cea ce sa intamplat mie nu-mi prea seamana a vanatoare.Acelasi lucru lasi face si eu cu porcul de craciun daca nu as avea oameni cu care sal tin pentru taiat.Daca totusi as participa la asa ceva as tine-o pentru mine pentru ca nu mi se pare de lauda.
ber
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2008, 14:52

Re: "mistret la panda"

Mesajde Tranan pe 23 Ian 2010, 03:59

sturionu scrie:Mistret la plezneala.

Natura moarta cu carutasi, slapi si "motor" bengos. Un fel de Ignat in toiul verii - toate-s anapoda!

Si mai bine ca nu l-au scopit cu o unghiera, eram si acum cu ochii pe filmulet.

Excelent ca este pe youtube, sa le aratam noi imperialistilor germani, cu cornurile lor de vanatoare, cu tinutele lor verzi, cu ritualuri pastrate cu grija si transmise din generatie in generatie... Si alte chestii de-astea depasite, 're-ati-ai-dreaqu-de-colonialisti!

Stu


@sturionule, mi-ai luat cuvintele din gura. Mie nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut pe ala scotand briceagul cu care s-a apucat sa-l scobeasca in cur pe mistret. Neamtul care a dat €1800 pe un Solingen facut din blindat de panzer isi smulge parul de ciuda cand vede ca poti beli un mistret cu un briceag chinezesc. :lol:
Iar hainele vanatorilor si vehicolele... :lol: :lol: ...ce sa zic. m-au dat gata!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: "mistret la panda"

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2010, 12:08

Un nenorocit de COCĂLAR care prin nemaipomenitul Mariusgold şi-a publicat marea ispravă în ale ........ :twisted:
Din păcate romanica geme de astfel de idioţi :evil:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: "mistret la panda"

Mesajde Ray pe 24 Ian 2010, 16:38

@ tranan
:D la nevoie belesti capra si cu lingura :D
ce sa spun, din punctul meu de vedere, acesti "actori" nu au nimic comun cu un vanator, :(
si astfel de clipuri sunt negative in randul nostru. :evil: :oops:
oare astfel de COCALARI si spargatori de seminte de bostan se pot numii vanatori????
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate