Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:13

Cand vanam mistretul?

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Cand vanam mistretul?

Mesajde Johny Wolf pe 14 Ian 2006, 11:30

Am deschis acest subiect nu pentru ca nu asi sti perioada in care se vaneaza mistretul. Ci in urma mai multor intamplari iar una dintrea ea am sa o povestec.
Cu citiva ani in urma cant mistreti pe fondul nostru de vanatoare erau mai muti si nu doar in trecere sa facut vanatoare. Era chiar spe sfarsitul perioadei de vanatoare la mistret. Trebuia sa se impuste inca trei mistreti pentru a ne face planul care ni se acordase. Pasnicul de vanatoare nu prea dorea dar pana la urma s-a facut , parca presimtea ce o sa se intample.
S-a facut vanatoarea si sa reusit prinderea celor drei mistreti si de aici incep pacatele.
Din pacate au cazut toti trei la aceeasi batae.
Din pacate erau toti trei scroafe. Una mai mare si doua mai mici.
Din pacate toate trei aveau purcei in ele. Cea mare sase, iar cele mici cate patru.
Eram cu toti asa de mihniti si de scarbiti de aceasta intamplare inca de la prima scroafa jupuita incat cand sa trecem la celelate doua nimeni nu prea mai dorea sa le jupesca si cand s-a apucat ne rugam sa nu aiba si celelate purcei. Din pacat au avut toate.
De atunci la noi in grupa cand se vaneaza porci se face pana in luna Decembrie. Si se incearca pe cat posibil sa se traga doar in solitari.
O alta intamplare cu o scroafa care a cazut rapusa de braconieri si ne recuperatam fiind gasita dupa cateva zile de paznic moarta si cu purceii rotind pe langa dansa. Iar dupa alte cateva zile in urma unei ninsorii tarzii a gazit patru dintre ei inghetati ingramaditii unul in altul. " Ca un ciorchine erau " ca sa il citez pe paznic.
Nu am nimica cu vanatoare la mistreti sau cu cei care merg la mistreti, si eu unul visez sa inpusc unul. Dar cred ca trebuie sa fim atenti :
Cand ii vanam. Si in primul rand in ce tragem.
Caci este posibil sa aveti soarta noastra. Si o spun cu regret, este foarte urat sentimentul.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 14 Ian 2006, 14:34

Interesanta povestea.

Sfarsit de februarie-inceput de martie. Fondul Gura Ialomitei, jud. Ialomita. Gaste. Seara la panda la vulpe, Bogdan, colegul meu imusca o vulpita. Jupuit. Burta cam mare. Curiozitate. Desfacut burta, 6 pui.
E sau nu e acelasi lucru?
Eu zic ca e la fel. Doar noi, oamenii, am categorisit in folosul propriu salbaticiunile in daunatoare (mai nou rapitoare) si vanat util.

Acum, la subiect.
Notiunile de etica (ba chiar si legea) sunt modificate de noi dupa cum ne dicteaza interesul. Daca nu stam prea grozav cu populatiile de mistret, etica ne spune sa nu impuscam scroafa conducatoare, sa avem un sezon cat mai scurt pt. a nu impusca scroafe cu pui in burta, etc. Altii care stau mai bine cu mistretii, sunt mai permisivi atat in lege, cat si in perceptele etice.

In America de nord gastele canadiene si garlitele se vaneaza numai cu chematori de gura iar limita zilnica, desi diferita de la zona la zona, este destul de mica (2-3 pasari pe zi de vanator). In acelasi timp, gastele de zapada se pot impusca cu chematori electronice si in numar mult mai mare (20 pe zi), pt. ca s-au inmultit peste masura, intr-atat incat distrug, desertifica habitatul arctic de cuibarire. (asa e Razvy?)

Selectia la capre se face din cate stiu eu, toamna-iarna. In acea perioada, toate caprioarele fertile, au fat in burta.

Mie nu mi-e prea clar ce avantaj este in a inchide sezonul la mistret mai devreme. Care e diferenta ca impuscam o aceeasi scroafa in noiembrie sau in ianuarie. In ambele cazuri, ea nu contribuie la dezvoltarea numerica a populatiei din zona. Emotional, da. Nu e deloc placut sa gasesti pui in burta, indiferent ca e mistret, vulpe sau altceva.

In concluzie, n-am nici o concluzie. :? Mai ziceti si voi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 14 Ian 2006, 16:14

Uite va spun si eu din experienta inchiderii la mistret de anul trecut . Eram in padure la Babadag si s-au impuscat , ca un facut , pentru ca nimeni nu urmarea chestia asta , vreo 6 scroafe ! Din aceste 6 scroafe - 4 aveau puii formati ca niste mandarine de mari si mie pur si simplu mi s-a facut rau cind vedeam chestile alea roz ca la scotea un maistru de vinatoare care jupuia , din stomacul scroafelor . Nu am putut sa maninc nimic din carnea aia si am ramas la pui . Plus 2 pahare de vodca rece sa imi destupe gatlejul !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 14 Ian 2006, 18:24

Da Mariuse ai dreptate , eu pot sa va spun care este perioada la caprioara deoarece este favoritul meu nr 1 .
Perioada de vinatoare se face din Octombrie pina pe 30 Ianuarie in unlele zone dar luna ianuarie este numai pentru Arc si in genereal lumea nu se duce , e frig caprele sint in turma nu se misca , trebuie sa ai nervi de otel pina vezi ceva .
acuma... perioada de imperechere este la inceputul lunii Nov destul de exat in fiecare an , tote caprele care se impusca dupa perioada de imperechere nu au fatul format . Nu am vazut niciodata ceea ce spunea VAL ... niciodata , Cred ca as avea vise negre ,,, :cry:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 14 Ian 2006, 18:35

razvy scrie: acuma... perioada de imperechere este la inceputul lunii Nov destul de exat in fiecare an ,


Ma refeream la caprele de la noi, a caror perioada de imperechiere este mai-iunie.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 14 Ian 2006, 18:42

valpangica scrie: Nu am putut sa maninc nimic din carnea aia si am ramas la pui . Plus 2 pahare de vodca rece sa imi destupe gatlejul !


Nu pea am inteles, ai mancat puii si ai baut vodca? :? :lol:

Hai ma fratilor, ce sunteti asa slabi de inger? Nu aveti nimic impotriva sa pocniti caprioara, poate se mai si vaita, o transati, curge sange, in timp ce ii dai matele afara, te priveste cu ochii aia mari inlacrimati, etc. dar va albiti la fata daca scroafa are pui in burta...Halal vanatori...

Acu' pe bune, unul din motivele pt. care nu vreau sa vanez vanat mare este mila, dar cu gripa asta aviara, cred ca la anul o dau dracu de mila, imi iau din nou carabina, si atunci sa vedeti...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 14 Ian 2006, 18:57

@Marius

mama ce ti-a putut trece prin cap ! Mi-am mai o vodca sa scap de nodul din stomac . Am mai spus ca sunt sofisticat cu mincarea - m-ai spart ! :lol: :lol: :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 14 Ian 2006, 19:01

Eu cred ca cu cit ne maturizam vedem alfel treaba asta , in tinerete eram cu toti alfel . Sint deacord cu orice pina sa ii vad puii . Si mai e o chestie care nu tine de ETICA .
??????? A N U L V I I T O R C E I M P U S T I ???????
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 14 Ian 2006, 19:13

Si pe mine cred ca m-ar intoarce pe dos o astfel de intimplare.
Este normal sa iti para rau.
Toate ca toate dar mai avem si suflet!!!
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde Marius pe 14 Ian 2006, 19:43

valpangica scrie:@Marius
mama ce ti-a putut trece prin cap ! Mi-am mai o vodca sa scap de nodul din stomac .


Iarta-ma Val. :!:
Mai bea una si pentru mine, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! :!:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde lorand pe 14 Ian 2006, 21:58

Cel mai mare problema este ca (parerea mea) in Romania, majoritatea vanatorilor 80-90 % este vanator de carne, si nu vanator de trofee.
Si asta numai timpul o sa schimba. Trebuie 10-15 ani ca sa fie altfel.
Trebuie o schimbare de generatie.

Lorand
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde christianpindichi pe 15 Ian 2006, 12:11

Marius scrie:Hai ma fratilor, ce sunteti asa slabi de inger? Nu aveti nimic impotriva sa pocniti caprioara, poate se mai si vaita, o transati, curge sange, in timp ce ii dai matele afara, te priveste cu ochii aia mari inlacrimati, etc. dar va albiti la fata daca scroafa are pui in burta...Halal vanatori...
...


Sunt de aceesi parere.
E pacat poate dar ....asta e.Sunt altele si mai mari. :twisted: :twisted:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde christianpindichi pe 15 Ian 2006, 12:15

lorand scrie:Cel mai mare problema este ca (parerea mea) in Romania, majoritatea vanatorilor 80-90 % este vanator de carne, si nu vanator de trofee.
Si asta numai timpul o sa schimba. Trebuie 10-15 ani ca sa fie altfel.
Trebuie o schimbare de generatie.

Lorand

si aici sunt de aceesi parere.Din pacate tre sa mai fac o observatie.Sunt f putini cei care au acces la vanatoare pt trofee.Motivele? :lol: :lol: :lol:
le stiti voi mai bine.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 15 Ian 2006, 14:25

Exista si calea de mijloc - sa vanezi pentru placerea ta si pentru indeplinirea pasiunii pe care o ai . Uite de exemplu eu nu maninc carne de vanat , de aceea iepurii care mi se cuvin se duc pe la tata sau pe la vreo obligatie ( invatatoarea lui fiimea , seful lui nevasta-mea ,etc ) , la mistret nu vreau decit blana si coltii ( cind e cazul ) carnea o impart colegii , etc . La trofee nu prea am acces , dar ramine placerea vanatorii .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 15 Ian 2006, 17:27

valpangica scrie:eu nu maninc carne de vanat , de aceea iepurii care mi se cuvin se duc pe la tata sau pe la vreo obligatie ( invatatoarea lui fiimea , seful lui nevasta-mea ,etc )


... si uite asa se naste mita ... :lol: :roll:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde valpangica pe 15 Ian 2006, 17:38

@Florin

ce sa fac mincati-as :lol: :lol: Stie lumea ca sunt vanator si asteapta de la mine zeci de iepuri , caprioare la discretie , ficati de mistret , etc !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 15 Ian 2006, 18:58

Val ...Sper ca daca iti fac o vizita sa ai macar de o friptura in frigider :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Re: Cand vanam mistretul?

Mesajde yoghi pe 09 Iul 2015, 02:03

Mai ales acum ca se vanaeza mistretul tot anul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate