Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 10:26

Braconaj cu ogari

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Braconaj cu ogari

Mesajde Marius pe 02 Feb 2006, 21:47

Azi am fost in jud teleorman la o vanatoare de vulpi la stufuri, dupa mine, una din cele mai frumoase vanatori.

Din vorba in vorba, cu paznicul de vanatoare, ne povestea ca fondul este intens braconat de localnici cu ogari.
Vin 4-5 insi calare, inca 4-5 pe jos, cainii scotocitori salta iepurele, cand se vede iepurele, da jos ogarul de pe cal.
Daca cumva ii prinde paznicul, stau in grup compact si isi tin ogarii in brate ca sa nu poata fi impuscati.
Cei carora le sunt totusi impuscati ogarii sunt agresivi, ameninta pe paznic ca-i da foc la casa, ca-i omoara copii, etc.
Tipii tin foarte mult la ogarii lor. Am vazut un ogar impuscat, caruia ii pusesera cruce din doua bete.
Pretul mediu pt. un caine este de 10 milioane. Cainii foarte buni care costa mai mult se vand cu proba de lucru la capra.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 02 Feb 2006, 23:01

mai mira pe cineva ca costa 10 milioane?
si eu am avut la tara un ins care avea trei ogari dar avea pe peretele grajdului la uscat mai multe pielicele de iepure decat 2-3 vanatori!
din fericire a fost gasit cu cainii in teren in timpul unei colective si i-au fost impuscati. nu am mai vazut sa aiba acum alti ogari
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Re: Braconaj cu ogari

Mesajde gxg pe 02 Feb 2006, 23:24

Marius scrie:Azi am fost in jud teleorman la o vanatoare de vulpi la stufuri, dupa mine, una din cele mai frumoase vanatori.


Marius,Marius nu zici nimic.Nu vrei sa o vezi pe Sara? :lol: :lol:
Pe ce fond ai fost?
Din pacate asa e.Paznicii nu indraznesc sa impuste cainii braconierilor.Dar dupa parerea mea animalul ala nu de vina cu nimic.Chestia asta s-ar rezolva muuult mai usor si mult mai etic daca filiala de vanatoare ar dori acest lucru.Omul de la tara stie ca risca doar viata cainelui,nici macar o amenda sau un cazier.Stiu povesti despre braconieri care scot cainii pe rand,tocmai pentru a minimiza sansele de a-i fi impuscati.Totusi braconajul cu caini nu reprezinta nici macar 20% din pagubele aduse vanatului de braconierii cu pusca.Orice caine are o limita fizica peste care nu poate trece,nu poate prinde, sa zicem, 10 iepuri.Aceasta limita nu e data la un braconier cu pusca decat de numarul de cartuse de care dispune.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde sorin flutur pe 02 Iul 2006, 21:36

Solutia?.... legalizarea vanatorii cu caini. Altii sunt pasionati de aceasta vanatoare ca si noi de vanatoarea cu pusca.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde jagermeister pe 05 Iul 2006, 08:45

Este vorba despre ogari,sau copoi ? La noi,ogarii sunt foarte rari.In expozitii,grupa a X-a F.C.I. (a ogarilor) este mereu cea mai slab reprezentata.
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 05 Iul 2006, 12:23

la noi termenul generic de ogar sau copoi denumeste o gramada de metisi din caini de vanataore din toate rasele posibile si maidanezi,totalemente nedresati sau ingrijiti...........folositi la vanatoare pe principiul........daca face galagie si sperie vanatul este bun...........iar daca i-l pierd sau i-l taie porcu.......nici o problema ca nu am dat bani pe el.............
cat despre vanatoarea cu ogari.........adevarati...........hmmmmmmm mie unu nu imi pare rau ca nu se practica in tara...........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde jagermeister pe 05 Iul 2006, 15:10

Pai chiar ma miram sa vad sateni din Teleorman si nu numai,mergand la braconaj cu Greyhoundul,Barzoiul sau Afganul dupa ei...Intr-adevar,vanatoarea cu ogari adevarati este legala si se practica in multe tari occidentale si musulmane (in lumea araba ogarii Sloughi,Saluki si Azawakh sunt animale foarte venerate),tari in care exista cluburi foarte serioase ale impatimitilor acestui sport deloc lipsit de spectaculozitate !
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde peace pe 05 Iul 2006, 18:28

In jud.Mehedinti se practica vanatoarea(braconajul) la iepuri cu Barzoi.Exista si un targ de caini din rasa barzoi din cate am inteles intr-o zi de joi si chiar se ajung la preturi bune pt caini valorosi(din comunitate)Am inteles ca au sute de asemenea caini din aceasta rasa in zona respectiva.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde jagermeister pe 06 Iul 2006, 10:59

:(
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde wachtelfeld pe 06 Iul 2006, 12:48

......ogarii astia jos cu palaria .. :!: ...chiar sunt caini de vanatoare :!: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 08 Iul 2006, 00:32

ogari, copoi,...terrieri la vulpi,...aglomeratia de la olteni...e din cauza foamei...nu ca sunt ei chinologi pasionati...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde jagermeister pe 08 Iul 2006, 09:51

[quote="sorin flutur"]..terrieri la vulpi,...aglomeratia de la olteni...e din cauza foamei...nu ca sunt ei chinologi pasionati...[/quote


Chiar ca-i mare foamea daca s-au dat si la vulpi ! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde sorin flutur pe 10 Iul 2006, 22:19

daca oferi oamenilor un cadru organizat in care sa-si manifeste pasiunea o parte ar renunta la braconaj....sau cine stie...care a fost primul, vanatorul sau braconierul???
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde dabija pe 11 Iul 2006, 13:46

Primul a fost omul care a plecat sa caute hrana ... poate se numea PROCUROR :lol: nici vanator - nici braconier :lol:

Un fost coleg de armata imi povestea cum mergea el cu inca 3-4 persoane si 5-10 caini, la "vanatoare" de iepuri si chiar caprioare - undeva in sudul judetului Arges. - asa ca astfel de practici nu sunt chiar noi in romanica.
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 11 Iul 2006, 17:07

noi????????/ nu master sunt de cand lumea si romanul......... :wink:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Vechio pe 13 Iul 2006, 11:40

Antropoizi dinăştia găseşti în toate judeţele ţării. Fac prăpăd în puiet.
Ce prindem la colective radem(dar mai puţin că nu ies bandiţii) dar în rest 22-250-ul decide şi har domnului că le-am făcut găuri de zeci de milioane :lol: :lol: :lol:
Pe la noi, pe un metis de ogar bun se dau şi 1000(o mie) de RON şi se laudă că-şi amortizează repede investiţia :evil:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Hunter pe 16 Aug 2006, 17:24

Foarte bine ca i-ati "gaurit"!
Ar trebui sa se insiste pe "gaurire" :lol: :lol: :lol:
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 22:59

jagermeister scrie:Pai chiar ma miram sa vad sateni din Teleorman si nu numai,mergand la braconaj cu Greyhoundul,Barzoiul sau Afganul dupa ei...Intr-adevar,vanatoarea cu ogari adevarati este legala si se practica in multe tari occidentale si musulmane (in lumea araba ogarii Sloughi,Saluki si Azawakh sunt animale foarte venerate),tari in care exista cluburi foarte serioase ale impatimitilor acestui sport deloc lipsit de spectaculozitate !



Sint posesori de caini ogari cum sint si posesori de arme de vanatoare.....altzi care au caini metish altzi care au ogari puri....altzi cu arme mai putzin performante altzi cu arme mai performante.dupa posibilitate...la braconaj potzi merge mai la sigur cu o arma...dar exista un singur lucru care il au ampele partzi VIRUSUL VANATORI !! :!:

Cine au in minte sa braconeze sau sa ia foloase pe urma vanatului e mai rentabila o arma decit un animal...nu credetzi!? :?: :?: :?:
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Re: Braconaj cu ogari

Mesajde Gaby23 pe 01 Dec 2006, 23:02

gxg scrie:
Marius scrie:Azi am fost in jud teleorman la o vanatoare de vulpi la stufuri, dupa mine, una din cele mai frumoase vanatori.


Marius,Marius nu zici nimic.Nu vrei sa o vezi pe Sara? :lol: :lol:
Pe ce fond ai fost?
Din pacate asa e.Paznicii nu indraznesc sa impuste cainii braconierilor.Dar dupa parerea mea animalul ala nu de vina cu nimic.Chestia asta s-ar rezolva muuult mai usor si mult mai etic daca filiala de vanatoare ar dori acest lucru.Omul de la tara stie ca risca doar viata cainelui,nici macar o amenda sau un cazier.Stiu povesti despre braconieri care scot cainii pe rand,tocmai pentru a minimiza sansele de a-i fi impuscati.Totusi braconajul cu caini nu reprezinta nici macar 20% din pagubele aduse vanatului de braconierii cu pusca.Orice caine are o limita fizica peste care nu poate trece,nu poate prinde, sa zicem, 10 iepuri.Aceasta limita nu e data la un braconier cu pusca decat de numarul de cartuse de care dispune.



Perfecta DREPTATE!!
Gaby23
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2006, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 19 Apr 2007, 19:47

Cunosc pe cineva in alt judet(alt decat Bucuresti-ul) care este vanator de vreo 25-30 de ani.
Am inteles ca ar avea in sat la el vreo 20-30 de ogari(sau metisi- ma rog)... cu stapanii aferenti... :evil: :?
A cam inceput sa puste la ei de anul trecut(BINE INTELES IN TEREN) :wink:
Cand si-a dat "lumea" seama cine le pusca cainii, au inceput presiunile:
UN ogar mort in fantana din curte, "Vezi ai grija de familie... de fetita ta.. etc...".....
Eu unul... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :arrow:
ABIA ASTEPT SA CHELTUIESC TOTI(SAU CEA MAI MARE PARTE DIN EI)BANI PE CARTUSE DE 5' LA COMBATEREA DE PE "ZONA" ACEEA UNDE SPER CA O SA FIU INVITAT !!!! :lol:
Incerc sa nu fiu deloc agresiv(macar in discutie), dar e pre de tot.. cu amenintarile astea...(de familie..).

Si as sta si vre-o saptamana acolo sa vad si " niste amenintari dastea" sa vad despre ce e vb. ca pre sunt de tot "ANUMITI OAMENI"...daca ma intelegeti ce vreau sa zic... :evil: :twisted: :evil: :twisted: :twisted: 8)
Ultima oară modificat de cybelle pe 19 Apr 2007, 19:52, modificat de 3 ori în total.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 19 Apr 2007, 19:50

Unii prea cred ca sunt atot stapani in "zona"(satul sau comuna) lor..
Poate m-am cam "inflamat" :oops: , dar sunt suparat tare pe asa discutii...
:evil:
Voi cum a-ti reactiona?? :shock: :?: :?:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Marius pe 19 Apr 2007, 23:49

cybelle scrie:Voi cum a-ti reactiona?? :shock: :?: :?:


Cand traiesti acolo, nu e simplu deloc.
E complicat chiar si cand nu esti localnic.
Putin probabil sa gasesti cainii in teren fara stapani.
Cand ii gasesti cu stapani, incep probleme ca cele pe care le-ai descris mai sus. Daca ti-au vazut baietii masina, e posibil ca a doua oara sa nu mai treci prin satul ala, sau sa o poti lasa in siguranta in marginea satului. Se poate intampla chiar mai rau.
Nu zic ca nu trebuie facut nimic, dar nu e simplu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 20 Apr 2007, 06:44

Sau..
Raspunsul ar fi sa nu pusc cu 5'...ca e prea "frumos" pt. amenintzarile auzite...
sa pusc cu brenneker.... :oops: :wink: :arrow:
:twisted: :twisted:
Va rog sa ma credeti: Unii sunt prea de tot....
{sunt suparat "buba" pe ce se intampla acolo} si cand ma gandesc ca va fi unul din fondurile pe care o sa vanez constant.... :!: :!: :?:
Prea se cred in filmele cu WINETOU.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 20 Apr 2007, 06:49

Si.... intradevar , nu e simplu!! :evil:
dar ce sa fac sa stau ca manile in san si sa vad cum se pun latzuri si se pusca "orice " misca in "orice" sezon..???
Asta e prea de tot...zic eu. :wink: :evil:
Cred ca [macar zicem] suntem o tzara civilizata.
In State toata lumea "ia masuri" daca observa o ilegalitate[neregula ceva], zic ca si noi ar trebui sa nu ramanem indiferenti la asa ceva[amenintari sau ce or fi ele].... :idea: :!: :arrow:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2007, 07:43

O astfel de situatie am auzit ca este rezolvata cu 223 cu luneta. Plesnea cainii intre picioarele proprietarului. Ce-i drept la maistrul de vanatoare se mai puteau atasa cateva tigle pe mansarda, din acest punct de vedere, dar a pus ordine. A avut si plangeri si amenintari, a mai tabarat cu omorul pe cei dibuiti si acum lucrurile sunt rezolvate. Omul il sfinteste pe loc sau cum ar zice Gigi Ochiul stapanului ingrasa vita :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde cybelle pe 20 Apr 2007, 18:03

Asta cam asa e, ghinda.
Asa ca abia astept prima combatere[cu tot cu stapani si amenintarile lor]... :oops: :twisted:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde sorin flutur pe 25 Apr 2007, 00:08

Cainii nu sunt vinovati! Vanatoarea cu ogari este o vanatoare nobila, frumoasa si selectiva...braconierul e vinovat, nu ogarul sau pusca sau latul...eu cred ca ar trebui legalizata vanatoarea cu ogari pt. ca unii sunt chiar pasionati...si sa nu ne ascundem dupa coada ogarului pt. ca 90% din braconaj se comite cu arma...parerea mea...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde petrica pe 25 Apr 2007, 08:02

Da corect e tot ce ai spus.
petrica
 

Mesajde Greyhound pe 19 Iun 2007, 12:05

Am si eu sa va spun ceva pe scurt...am in posesie 4 caini ogari (si saptamana asta urmeaza sa imi achizitionez inca unul)...imi place vanatoarea cu ei(mult mai spectaculoasa) ... dar din cauza legislatziei incerc sa ma abtzin sa o practic...acum am sa fiu in catvea fraze off-topic pt ca in paralel cu asta(vanatoare cu ogari) vreau sa va dau un exemplu ... in Bucuresti ca si in alte orashe din Romania au existat ceva probleme in domeniul circulatziei...ma refer la cursele ilegale de masini ...atunci nenea garcea vazand ca nu poate sa puna punct sa gandit el mai bine ca daca ar vb. cu cateva personaje din lumea curselor de masini(lideri) ar putea sa faca ceva bun (de ce sa ii alerge sa consume timp si benzina ...care cu alea ar putea sa faca altceva)...sa o legalizeze in locuri amenajate si sa puna si o taxa(de participare)...tot pe strazi(se organizeaza pe la Vitan,la Baneas)..asha au scazut rata anuala a accidentelor nocturne bazate pe cursele de masini...deci au facut un lucru bun...chiar daca sant ei garcea! :lol:

revenind la subiectul nostru, nu credetzi ca o colaborare a asociatziei vanatorilor cu " braconieri cu ogari"(eventual infintzarea unei asociatzi) aplicand o taxa elgala cu cea de arma care ar avea accelashi contributzii in beneficiul faunei, ar fi o modalitate de a combate braconajul cu ogari!??

in final vreau sa va spun ceva legat de mine(uramaresc rubrica cu retzete vinatoresti tot timpul) pt ca imi place la nebunie carnea de vanat .....acum va punetzi intrebarea de unde am vanat ...aha braconierule....va spun ca de multe ori imi cumpar din magazin(dar numai vanat nu e ala carnatzi,carne de ceva timp) ...si avand in vedere ca nu prea e proaspata carnea din magazin decurg la metoda de a incuraja braconajul(ca de asha e romanul..si ma autodenutz cu asta :oops: ) si cumpar si de la persoane de ocazie...
si cea mai mare uimire este ca nu de la posesori de ogari , de la posesori de arme,paznici de vanatoare care daca te intalinesti cu unul pe fondul de vanatoare ziua (la una organizata) se bate cu pumnul in piept "ca platesc taxe eu " ...

Imi cer scuze daca am facut cateva gresheli dar am vrut sa va scriu repede si pe scurt ... sper sa ma intzelegetzi !
Numai Bine!
Ultima oară modificat de Greyhound pe 19 Iun 2007, 13:16, modificat 1 dată în total.
Only Greyhound !
Avatar utilizator
Greyhound
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Apr 2007, 11:38
Locaţie: Greyhound

Mesajde Ghinda pe 19 Iun 2007, 12:23

Greyhound, discutia presupun ca se duce in jurul oamenilor de la sate care se ocupa de ogari numai pentru a dobandi carne de pe camp si care, tot o parere, nu percep vanatoarea cum o percepem noi. Tu cred ca ii tii pentru ceea ce reprezinta aceasta rasa. Vanatoarea cu ogari este cumva sinonim cu vanatoarea cu pasari de prada, se utilizeaza drept arme animale si la cele vazute prin filmulete, este deosebita si un a si cealalta. Intr-adevar braconajul este mai mare cu arma facut de diverse categorii, dar procentul este dat si de numarul celor ce detin arme si procentul celor cu ogari, de asta cumperi mai mult de la nedetinatorii de ogari.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate