Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:19

CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Tranan pe 10 Mai 2010, 22:27

Am observat ca una din meseriile foarte lucrative din Romania este aceea de paznic de fond de vanatoare. Se fac afaceri serioase de mii de euro. Paznicul inchide ochii la momentul potrivit si voila se imbogateste cu inca cativa bistari. Dupa ce am citit si auzit o serie de povesti foarte "scary" despre invartelile pe care le fac paznicii de fond, am ajuns din ce in ce mai mult la concluzia ca mi-am gresit cariera.
Daca ar fi asadar sa o iau de la inceput, ce ar trebui sa fac ca sa ma pot califica pe postul de paznic de fond? :roll:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde yoghi pe 10 Mai 2010, 22:38

sa-i dovedesti directorului de asociatie ca pregatirea tehnico profesionala se potriveste asociatiei iar profilul moral se potriveste cu interesele directorului. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde jderul pe 11 Mai 2010, 08:29

e partial adevarat ce spui Tranane dar nu se potriveste cea ce ai spui la toate asociatiile de vanatoare sau pe toate fondurile de vanatoare, cazul pe care l ai prezentat se potriveste exact la celebrele " A.J.V.P.S uri " in care expresia paznic de vanatoare e un paradox . Ca sa indeplinesti calitatea de paznic de vanatoare trebuie sa ai anumite calitati dupa cum urmeaza:
1. trebuie sa fi un" ex braconier" cu prestigiu
2. trebuie sa ai orbul gaini si sa fi partial surd ( trebui sa auzi si sa vezi ceea ce trebuie contrar atributiilor de serviciu )
3. sa fi un bun crescator de animale pentru plocoane desigur
4.trebuie sa ai un tupeu remarcabil si sa fi un foarte mare mincinos. exemplu :Domnule........ aseara in acest loc am vazut... nu un caprior doi capriori ,nu de selectie de aur.
5.nu trebuie sa fi un foarte bun organizator se gaseste in tot deauna unul.
6.sa sti sa bei un sprit bun si de lunga durata
7.nu trebuie sa ai prea multe cunostinte de eti
ca vanatoreasca
Daca crezi ca indeplinesti aceste conditii anuntama ,ca te ajut sa devi " paznic de vanatoare "
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde delux111 pe 11 Mai 2010, 08:49

Am inceput ziua bine ... m-am amuzat teribil ... :lol:
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde adrian negoita pe 11 Mai 2010, 09:00

jderul scrie:e partial adevarat ce spui Tranane dar nu se potriveste cea ce ai spui la toate asociatiile de vanatoare sau pe toate fondurile de vanatoare, cazul pe care l ai prezentat se potriveste exact la celebrele " A.J.V.P.S uri " in care expresia paznic de vanatoare e un paradox . Ca sa indeplinesti calitatea de paznic de vanatoare trebuie sa ai anumite calitati dupa cum urmeaza:
1. trebuie sa fi un" ex braconier" cu prestigiu
2. trebuie sa ai orbul gaini si sa fi partial surd ( trebui sa auzi si sa vezi ceea ce trebuie contrar atributiilor de serviciu )
3. sa fi un bun crescator de animale pentru plocoane desigur
4.trebuie sa ai un tupeu remarcabil si sa fi un foarte mare mincinos. exemplu :Domnule........ aseara in acest loc am vazut... nu un caprior doi capriori ,nu de selectie de aur.
5.nu trebuie sa fi un foarte bun organizator se gaseste in tot deauna unul.
6.sa sti sa bei un sprit bun si de lunga durata
7.nu trebuie sa ai prea multe cunostinte de eti
ca vanatoreasca
Daca crezi ca indeplinesti aceste conditii anuntama ,ca te ajut sa devi " paznic de vanatoare "
Fain superfain!No' asa meserie sa tot ai! :lol: :lol: :lol: :lol:
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Dragan pe 11 Mai 2010, 10:14

Mai trebuie sa cunosti cativa ciobani"seriosi"carora sa le vinzi sarea si sa-i informezi cand si unde se pune porumb in teren :lol: sa ai an casa un salon pentru protocol,cu ocazia inspectiilor in teren :lol: si sa fii multumit cu salariul de 4-500 lei. :lol:
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2010, 13:02

Vrajeala.
Paznicul de vanatoare este persoana care te insoteste in teren atunci cand habar nu ai pe unde este intrarea in fond, paznicul de vanatoare te duce in locurile cu vanat, dupa ce in prealabil ai umblat aiurea pe fond si nu ai vazut decat muste, paznicul de vanatoare este persoana care de multe ori iti jupoaie vanatul sa ajungi tu vanatorule acasa la ,,mami,, cu carnea spalata, curatata, sa nu se mai deranjeze doamna. Paznicul de vanatoare este persoana care are grija sa tocmeasca gonacii si sa ii indrume in timpul partidei de vanatoare, sa alerge alaturi de acestia toata ziua ca sa ai tu vanatorule iepurele, fazanul, mistretul, in teava pustii.
Contrar parerilor, paznicul de vanatoare este persoana care sta pe camp toata ziua cu coasa si furcoiul in mana sa coseasca nutret la cal, da cal ca asta are in dotare, nici macar un amarat de scuter nu are si toate astea la un salariu minim pe economie.
Cel putin eu asa am cunoscut si cunosc paznicii de vanatoare din Ialomita.
Contrar parerilor unora paznicul nu prea se impaca cu ciobanii ,,seriosi'' ci exista certuri serioase cand turma de oi da peste porumbul pus hrana la animale, nu de putine ori am auzit paznicii ca ar da oricat pentru vreo doua perechi de lupi,care introduse in teren sa hapleasca oile si cainii ciobanilor. Cat despre afacerile de mii de euro...facute de catre paznicii de vanatoare vise tata , vise.
Haideti sa nu ne batem joc de aceasta categorie profesionala, sa nu ii bagam pe toti intr-o oala spurcata. Cred ca ar trebui sa nu mai facem afirmatii gratuite in necunostinta de cauza.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde jderul pe 11 Mai 2010, 13:24

nu e vrajeala Sly fox trezestete la relitate daca in Romania nu ai bani la buzunar esti un simplu detinator de arma nu vanator . vanatoarea e pentru cei bogati , ca sa te bage in seama paznicul de vanatoare trebuie sa fi atent ( sa cotizezi ) asa ca puneti intrebarea ce rost are cotizatia care o platesti anual de vrei de nu vrei.Cea ce ne ai povestit despre paznicul de vanatoare e inca filozofie in Romania .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Tranan pe 11 Mai 2010, 13:51

@Sly_Fox, descrierea facuta de tine am auzit-o pt. prima data si daca e adevarata, in general vorbind, ma cam face sa pierd pofta de o astfel de meserie. :lol: Descrierile clasice pe care le-am auzit eu au fost cele facute de @jderul, si atunci parca ar fi interesanta idea.
Apropo, interesul mi-a fost in special starnit de faptul ca nu de putine ori, am fost contactat de vanatori din Romania, care imi spuneau ceva de genul: "Rezolva-ma si pe mine de o luneta asa si asa....ca trebuie sa i-o dau paznicului pt. un tap". :D Dupa ce faza s-a repetat de cateva ori, a inceput sa ma apuce curiozitatea :roll: .
Intrucat noi nu avem paznici de fonduri aici, si meseria mi se parea necunoscuta, am zis ca ar fi interesant de stiut cam ce ar trebui facut ca sa pui mana pe o astfel de meserie.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde ber pe 11 Mai 2010, 16:28

Chiar nu e vrajela asa e peste tot in Romania.Ce persoana in deplinatatea facultatilor mintale ar lucra pe 500 lei fara anumite interese ?
ber
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 25 Dec 2008, 14:52

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde delux111 pe 11 Mai 2010, 18:26

Romania e ... tara tuturor posibilitatilor (alea naspa). Nu contest faptul ca sunt si paznici ca cei descrisi de @sly fox, dar intr-un procent foarte mic. Sa fim seriosi. Noi , pe acest forum ne batem cu pumnu' in piept ca suntem etici, ca suntem vanatori adevarati si aud la stiri ca in Com. Scoarta (Gorj) a fost prins paznicul de vanatoare impreuna cu 2 colegi de "breasla" cu un mistret in portbagajul masinii . Am auzit de paznic de vanatoare care detine ogari si merge des cu ei in teren , unde face ravagii .
Majoritatea sunt foarte corupti si din cauza remuneratiei mici si a traiului mizerabil din tara noastra.
Astia suntem ... :(
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 11 Mai 2010, 20:03

yoghi scrie:sa-i dovedesti directorului de asociatie ca pregatirea tehnico profesionala se potriveste asociatiei iar profilul moral se potriveste cu interesele directorului. :mrgreen:

Bine zis 8)
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde lungu_aurel2000 pe 11 Mai 2010, 20:07

Mai trebuie sa ai si cativa prieteni la care sa le spui cand si unde se populeaza cu fazani , nu de alta dar daca nu-i pazeste cineva s-ar putea rataci sau manca vulpea peste noapte
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2010, 20:52

Voi credeti ca vorbesc aiurea? Credeti-ma ca nu am nici un interes sa laud paznicii de vanatoare, eu spun exact ce am intalnit in terenurile din Ialomita. Daca intalneam exemplare de astea cum spuneti voi tipam sus si tare , aici pe forum ca ala e mare excroc, santajist, cu nume, asociatii si tot tacamul, ca doar nu canta cocosul pe gardul paznicului de vanatoare sau pe usa asociatiilor. Spun cu mana pe inima ca niciodata vreun paznic de vanatoare nu mi-a cerut nici macar o bere dapai luneta pentru arma cum zicea Tranan. Asa ceva imi da fiori, cum mama dracu sa ii dau paznicului de vanatoare luneta cand eu dintr-un salariu de profesor de abia ma descurc.
Baieti este grav ce spuneti, chiar ati avut asemenea incidente cu paznicii de vanatoare sau vorbiti din auzite? Daca as ajunge vreodata la mana paznicilor de vanatoare sau ar depinde de ei sa impusc un iepure, un fazan, o rata, ma lipsesc de vanatoare si cu asta basta, oricum la cat vanez eu mai mare damblaua, tin mai mult binoclul dupa gat decat arma in spate.. In momentul de fata chiar nu este cazul.
@ jderul: nu stiu pe unde vanezi tu dar daca dai cotizatie paznicului de vanatoare sa te bage in seama inseamna ca iti convine aceasta situatie. Cat despre afirmatia ta (vanatoarea e pentru cei bogati) este izvorata din gandurile si simtamintele tale sau o afirmatie bazata pe situatia economica si sociala din prezent?
Eu sunt un vanator ''tanar'', nu am implinit nici macar 30 de ani, insa in viziunea mea vanatoarea este ceva spiritual, eu vad vanatoarea ca pe o implinire a simtamintelor sufletesti. Nu ma duc la vanatoare pentru carne, nu ma duc pentru trofee, ma duc la vanatoare pentru ca asa cere spiritul. In momentul cand apar situatii descrise de voi si acest lucru se generalizeaza, nu exista decat o solutie, bagajele si la aeroport. Pe multi dintre noi atat ne mai tine in tara: vanatoarea si locurile acestea batatorite de talpile bocancilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Dragan pe 12 Mai 2010, 12:14

Din pacate nu-i nici o vrajeala draga prietene SLY-FOX.Nu zice nimeni ca peste tot e la fel si nu toti paznicii sunt la fel,doar din putinele comentarii ati dai seama cam cum stau lucrurile prin anumite locuri.Un prieten vanator din Madrid care aduce vanatori in Romania mi-a aratat un frumos trofeu de capra neagra si o pereche de colti de mistret de 22,5cm impuscati in Prahova( alte detalii nu mi-a spus) .Pentru trofeul de capra neagra a platit paznicului 1000 euro iar penru colti un binoclu Nikon.Plata sa facut in momentul cand a primit trofeele in aeroportul Otopeni.In mod nornal pentru capra neagra trebuia sa plateasca in jur de 3500euro iar mistretul vreo 900euro.Binoclu la costat in jur de 300euro.Daca tot nu esti lamurit cu situatia mai am cateva cazuri edificatoare.Iar articolul tau putea incepe cu "asa ar trebui sa fie..........."Nu o lua in nume de rau,dar asta-i situatia in foarte multe zone din tara.Foarte multi dintre noi ne-am bucura sa fie asa cum zici tu dar in acelasi timp ar fi si multi nemultumiti
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Mai 2010, 12:55

Nu iau in nume de rau nimic ce se scrie pe acest forum, @ Dragan. Orice opinie, trebuie luata in considerare, doar traim intr-o tara libera (oare?), nu trebuie sa bagam nimanui pumnul in gura.
Nu vreau sa par naiv dar eu asa vad paznicul de vanatoare, precum am scris in postarile anterioare, asa am intalnit paznici de vanatoare, meseria de paznic de vanatoare este una onorabila la fel ca orice meserie din lume, daca unii o fac de ras asta este altceva. Pacat ca in ziua de azi notiunea de paznic de vanatoare a ajuns echivalenta cu notiunea de coruptie, iar daca acest ,,renume'' se datoreaza comportamentului oamenilor care fac parte din aceasta categorie profesionala, rusine sa le fie.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde dragosbahnea pe 12 Mai 2010, 18:48

Chiar si asa daca ar fi, adica paznic de vanatoare=corupt, nu credeti ca cel putin jumatate din vina o poarta "partenerii de afaceri". Adica, hai sa-i criticam pe paznici, dar de "vanatorii" aia traistari, hapsani, lacomi, sau cum vreti sa-i numiti, intr-un final infractori, n-aveti nimic de comentat? Ia ganditi-va un pic inainte de a acuza aproape la modul general o categorie profesionala :twisted: Pai unde ar mai fi paznicul ala corupt daca fiecare vanator si-ar respecta clasa, daca e constient de ea bineinteles, si n-ar accepta magariile? Ce credeti?
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Tranan pe 12 Mai 2010, 19:37

Asta e vechea problema cu coruptia, care e oul si care e gaina?
Cine e de vina? Cel care ispiteste sau cel care primeste? La intrebarea asta nu e neaparat usor de dat raspuns.
Probabil ca depinde de situatie dar oare putem sa motivam faptul ca suntem corupti prin faptul ca suntem ispititi? Cand stam inaintea tronului lui Dumnezeu, vom putea sa ne scuzam pacatele prin faptul ca am fost ispititi sa cadem in ele? Nu va tine si indiferent de situatie, suntem responsabili de deciziile facute.
Bineinteles ca asta nu-i exclude de vina pe cei care propun afacerea pt. ca in felul asta sa scoata un tap mai ieftin dar... :?
Pe de alta parte...ce este coruptia? Cand o tara scoate legislaturi tampite pe care oamenii nu le pot respecta pt. asta i-ar face si pe ei tampiti, fapt pt. care aleg ca prin incalcare a legii, mita, spaga si contacte, sa poata sa se descurce incalcand aceste legi...e gresit? Ii face asta pe ei infractori si corupti sau sunt mecanisme de supravieturie?
Poate m-am deplasat putin filosofic de la paznic si modul lui de a actiona, dar stand intr-o tara care se mandreste prin lipsa coruptiei (fapt destul de adevarat), nu pot ca in anumite situatii, sa nu vad exemple foarte negative create de lipsa coruptiei :lol: . Stiu ca pt. voi care stati in mijlocul a astfel de probeleme, si care sunteti satui pana peste cap de asa ceva, ce spun eu pare SF, dar asa e.
Daca situatia este asa, ca paznicul are un salar de 500 de lei...e gresit daca e corupt? :? Poate ca da, poate ca nu...dar nu e usor de raspuns.
Cu toate acestea insa, nu mi-as dori iarasi sa traiesc intr-o tara corupta si intrucat nevoile de pe scala Maslov mi-au fost satisfacute, imi dau seama ca imi pot permite sa stau si sa fac filosofie, ceea ce probabil nu mi-as permite daca m-as afla la un nivel mai jos pe acea treapta. Un lux pe care multi altii, probabil ca nu si-l permit.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Ghinda pe 12 Mai 2010, 23:47

Bine zis Tranan. Care e scara aia? Sa vad cam pe unde stau. In fata lui soarecu' ala sper sa nu stau, ca are de dat socoteala. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Tranan pe 13 Mai 2010, 01:26

Treapta de nevoi a lui Abraham Maslov.
El este cel care a gradat nevoile oamenilor de la cele mai elementare, legate de pura supravieturie pana la ce cele mai abstracte legate de realizarea spirituala.
Conform teoriei lui, este asadar foarte dificil sa ajungi la treptele mai inalte inainte de a satisfacut nevoia aparuta pe treptele mai de jos. Deasemenea el sustine ca omul are intotdeauna o anumita nemultumire in ce priveste pozitia pe care o detine pe acea treapta, dorindu-si intotdeauna sa se catare cat mai sus. Asta este printre altele ceea ce a facut ca lumea sa se dezvolte precum a facut-o dar in acelasi timp creeaza situatii in care practic unii oameni isi satisfac toate nevoile cunoscute. Nemultumirea continuand, sunt nevoiti sa creeze noi nevoi, care sunt artificiale si chiar daunatoare si care risca sa duca omenirea la ruina (asa cum vedeti, pt. acestia a lasat partile superioare ale triunghiului ca fiind nescrise).

Cat de adevarata este aceasta teorie, va las pe dvs. sa judecati. Eu unul m-am indoit de multe ori de ea intrucat cunosc persoane care traiesc de cand ii stiu eu pe prima treapta si par pe deplin multumiti :shock: :lol: .

Imagine
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Mai 2010, 11:27

dragosbahnea scrie:Chiar si asa daca ar fi, adica paznic de vanatoare=corupt, nu credeti ca cel putin jumatate din vina o poarta "partenerii de afaceri". Adica, hai sa-i criticam pe paznici, dar de "vanatorii" aia traistari, hapsani, lacomi, sau cum vreti sa-i numiti, intr-un final infractori, n-aveti nimic de comentat? Ia ganditi-va un pic inainte de a acuza aproape la modul general o categorie profesionala :twisted: Pai unde ar mai fi paznicul ala corupt daca fiecare vanator si-ar respecta clasa, daca e constient de ea bineinteles, si n-ar accepta magariile? Ce credeti?

Cred la fel ca tine. Ai zis bine daca fiecare vanator si-ar respecta ,,clasa''. Din pacate multi dintre vanatori nu au trecut nici de stadiul de prescolari, mai au pana sa intre clasa intai.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde dragosbahnea pe 13 Mai 2010, 13:28

Corect @sly_fox, asa este, dar sa stii ca e mai mult decat chestia cu prescolarii. Multi efectiv nu mai pot trai, "respira", daca nu fac ei vreo smecherie, cat de mica. Si mai rau, isi invata si copii, si tot asa mai departe. Exemplu cu Moise de i-a plimbat pe aia prin desert 40 de ani ca sa vina noua generatie nu mai tine, ca la noi neamurile proaste cu obiceiurile lor cu tot se perpetueaza ceva de speriat. Aia e, sa fure, sa faca ce vor, dar macar de nu ar da exemplu si altora :twisted:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Tranan pe 22 Mai 2010, 00:42

Sly_Fox scrie:Nu iau in nume de rau nimic ce se scrie pe acest forum, @ Dragan. Orice opinie, trebuie luata in considerare, doar traim intr-o tara libera (oare?), nu trebuie sa bagam nimanui pumnul in gura.
Nu vreau sa par naiv dar eu asa vad paznicul de vanatoare, precum am scris in postarile anterioare, asa am intalnit paznici de vanatoare, meseria de paznic de vanatoare este una onorabila la fel ca orice meserie din lume, daca unii o fac de ras asta este altceva. Pacat ca in ziua de azi notiunea de paznic de vanatoare a ajuns echivalenta cu notiunea de coruptie, iar daca acest ,,renume'' se datoreaza comportamentului oamenilor care fac parte din aceasta categorie profesionala, rusine sa le fie.


Se pare ca tu esti unul din putinii norocosi de pe acest forum. :lol:
Exemplele care m-au inspirat pe mine au fost cele ca in subiectul de mai jos:
viewtopic.php?f=78&t=7897
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2010, 08:24

Locuri multe, oameni multi, fapte multe-atat bune cat si rele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde jon2004 pe 04 Iul 2010, 21:27

jderul scrie:nu e vrajeala Sly fox trezestete la relitate daca in Romania nu ai bani la buzunar esti un simplu detinator de arma nu vanator . vanatoarea e pentru cei bogati , ca sa te bage in seama paznicul de vanatoare trebuie sa fi atent ( sa cotizezi ) asa ca puneti intrebarea ce rost are cotizatia care o platesti anual de vrei de nu vrei.Cea ce ne ai povestit despre paznicul de vanatoare e inca filozofie in Romania .


Ce vrei tu sa faca un paznic de vanatoare pentru 600 de lei /luna ? Ce ai vrea tu sa primesti , pentru 70-80 de lei/luna , cat reprezinta aceasta "enorma " taxa pe care o platesc vanatorii ? Vrei sa ai un paznic , care sa patruleze zi de zi pe fondul de vanatoare , sa aiba grija sa nu patrunda nici un braconier pe fond , sa mentina un echilibru al rapitoarelor cu par si pene , sa se ocupe de culturile pentru vanat , sa distribuie hrana suplimentara , sa se ocupe de observarea si localizarea vanatului , sa se ocupe de buna organizare a vanatorii si multe altele care trebuiesc facute pe un fond de vanatoare cu suprafete , in medie , de 8000-12.000 ha ? Pentru asta ar trebui sa scoti macar vreo 1000 de euro/an , sa-i faci paznicului un salariu de 500-600 de euro , sa-i dai masina , combustibil ,utilaje etc Pana atunci , "vanatorii" care isi aduca aminte ca sunt vanatori doar atunci cand se deschide sezonul de impuscat animalele , sa se multumeasca pentru ceea ce primesc pt pretul platit .

In concluzie : eu nu pot sa cer servicii de calitate pentru un pret de 2 bani !Mergi la o vanatoare organizata cu minim 250 de euro/zi si o sa ai om care-ti cara arma, masina 4x4 pentru deplsare in teren , vanat pe alese , tablou de vanatoare , cu foc si gornisti , masa vanatoreasca la final , eventual si ceva "folcloriste" . :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde danyab pe 28 Ian 2011, 00:54

Dar totusi noi de ce avem nevoie de paznici , daca in alte tari nu sunt? ca oricum majoritatea sunt pe interes.

Si acum la modul serios m-ar interesa care sunt atributiile unui paznic de vanatoare si daca sunt precizate pe undeva?

Mentionez ca sunt nou in domeniu si incerc ca in acest an dupa cativa ani de gonaci sa fac pasul cel mare!
Nu am avut foarte mult timp la dispozitie sa studiez dar sper ca in cateva luni sa ma pun la punct cu teoria, ca practica e mai usoara.
Avatar utilizator
danyab
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Noi 2010, 17:17
Locaţie: Alba

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 28 Ian 2011, 17:57

danyab scrie:Dar totusi noi de ce avem nevoie de paznici , daca in alte tari nu sunt? ca oricum majoritatea sunt pe interes.

Si acum la modul serios m-ar interesa care sunt atributiile unui paznic de vanatoare si daca sunt precizate pe undeva?

Mentionez ca sunt nou in domeniu si incerc ca in acest an dupa cativa ani de gonaci sa fac pasul cel mare!
Nu am avut foarte mult timp la dispozitie sa studiez dar sper ca in cateva luni sa ma pun la punct cu teoria, ca practica e mai usoara.


1) Nu esti bine informat, toate organizatiile vanatoresti din tarile in care vanatoarea cu arma de foc este permisa, au personal specializat in paza si ocrotirea vanatului. Asta nu stiu de unde ai scos-o.
Pai spui ca esti nou in domeniu, cu cati paznici de vanatoare ai interactionat, de spui ca majoritatea sunt pe interes?
Ai avut neplaceri din partea paznicilor de vanatoare? De fapt cati paznici de vanatoare cunosti?
2) Atributiile padurarului de vanatoare (asta este denumirea oficiala mai nou) se gasesc in fisa postului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde danyab pe 28 Ian 2011, 21:31

....pai eu am zis in general nu neapart ca x sau y ar fi pe interes, din ce reiese din discutiile de mai sus. sunt nou pentru ca desi imi place acest sport nu am avut destul timp ca sa aprofundez, dar la vanatoare merg de ceva ani, cei drept mai rar. Consider ca sunt nou pentru nivelul la care voi veterani forumului ati avansat, dar sunt tanar si probabil in viitorul apropiat am timpul necesar sa invat s sa acumulez informati. Oricum din cand in cand imi iau de obicei noaptea traziu 2-3 ore si citesc cam tot ce e interesant pe forum.
Am scos-o din ce zicea cineva mai sus ca in Suedia parca nu sunt paznici, probabil le-o fi zicand altcumva...si am inteles eu gresit.
Cunosc 2-3 paznici de vanatoare dar sincer sa fiu nu-s deloc incantat din mai multe puncte de vedere de ei tocmai de asta ma intrebat ce artibuti au asa de curios sa vad, ei fac ceea ce trebuie si eu sunt eu pe langa situatie, sau e invers, desi niciodata nu le-am reprosat nimic pentru ca nici nu sunt in masura dar contorizez si memorez cam tot ce se intampla in teren.
Avatar utilizator
danyab
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Noi 2010, 17:17
Locaţie: Alba

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2011, 04:08

danyab scrie:Cunosc 2-3 paznici de vanatoare dar sincer sa fiu nu-s deloc incantat din mai multe puncte de vedere de ei tocmai de asta ma intrebat ce artibuti au asa de curios sa vad...

Pai uite cateva din atributiile padurarului de vanatoare:
-asigura paza si gospodarirea unui fond cinegetic
-ocroteste si ingrijeste animalele salbatice prezente pe un fond cinegetic
-asigura si distribuie hrana complementara diferitelor specii de vanat
-aprovizionează cu sare sărăriile existente, primăvara , toamna şi ori de câte ori este necesar
-desfasoara activitati agricole in vederea asigurarii hranei complementare necesara vanatului
-combate daunatorii cu par si pene ai vanatului
-previne si descopera actele de braconaj, in urma patrulelor mixte
-gestioneaza si mentine in stare buna constructiile,instalatiile si amenajarile vanatoresti
-coordoneaza activitatea de evaluare anuala a fondului cinegetic
-inregistreaza în condică recolta de vânat din fondul de vânătoare dat în grja sa , semneaza documentele de vânătoare
-conduce în teren vânătorii romani sau straini care posedă autorizaţii individuale, luând măsuri pentru reuşita vânătorii .
-controlează modul de exercitare a vânătorii de către grupuri restrânse la pasaj şi răpitoare

Acum spune si tu, avem nevoie de acesti oameni sau nu?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde danyab pe 04 Feb 2011, 00:28

Bun...nu cred ca face singur astea, desi asa ar trebui.
Eu ma gandesc la o alta solutie sa fie un fel de echipa administrativa formata din 2-3 vanatori sau chiar mai multi pe baza de voluntariat care sa faca toate chestiile astea o luna pe an, astfel ar trebui 12 echipe de acest gen, eu ma gandesc ca s-ar gasi vanatori care sa accepte asta, avand in vedere ca se acumuleaza experienta si totodata fiecare vede cum e sa si ingrijesti ceea de ce esti pasionat si nu doar sa mergi cu jeepul pana la locul faptei sa dai dumul gloantelor de pe teava si sa pleci mandu acasa, cum am observat ca mai nou se face in tot mai multe locuri(asta e alta poveste). Probabil oameni de afaceri sau cei foarte ocupati nu vor gasi timp pentru asa ceva dar cu siguranta sunt care o luna pe an o pot dedica si acestui lucru.

Ce am realiza, s-ar diminua probabil toate relele din dicutiile de mai sus ca paznicul e asa sau asa, s-ar face niste economi financiare si de ce nu fiecare ar cunoaste mai bine terenul, astfel s-ar reduce si posibilitatile de accidente care dupa cum vedem sunt din ce in ce mai dese. Momentan astea ar fi cateva beneficii, dar cu sigurnata sunt si altele.

Asta e o parere personala asa ca va rog sa o tratati ca atare, nu vreau sa critic sau sa condamn ceva...
Avatar utilizator
danyab
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Noi 2010, 17:17
Locaţie: Alba

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate