Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:15

CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderator: MAsterD

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde jon2004 pe 04 Feb 2011, 10:10

danyab scrie:....
Eu ma gandesc la o alta solutie sa fie un fel de echipa administrativa formata din 2-3 vanatori sau chiar mai multi pe baza de voluntariat care sa faca toate chestiile astea o luna pe an, astfel ar trebui 12 echipe de acest gen, eu ma gandesc ca s-ar gasi vanatori care sa accepte asta, avand in vedere ca se acumuleaza experienta si totodata fiecare vede cum e sa si ingrijesti ceea de ce esti pasionat si nu doar sa mergi cu jeepul pana la locul faptei sa dai dumul gloantelor de pe teava si sa pleci mandu acasa, cum am observat ca mai nou se face in tot mai multe locuri(asta e alta poveste). Probabil oameni de afaceri sau cei foarte ocupati nu vor gasi timp pentru asa ceva dar cu siguranta sunt care o luna pe an o pot dedica si acestui lucru.



De la teorie pana la practica e drum lung . Asa am visat si eu , cu ochii deschisi , dar cand a vrut sa pun in practica acest sistem , am constatat ca 80% dintre vanatori sunt foaaaarteee ocupati , toata perioada din afara sezonului de vanatoare . Mai mult de atat , majoritatea din cei 80% sunt persoane care , ori au un program de lucru de 8 ore pe zi ,dupa care taie frunza la caini , ori sunt pensionari .

Ciudat este ca , odata cu deschiderea sezonului de vanatoare , acei 80% nu mai au nici o problema si sunt in permanenta pe terenul de vanatoare , doar pentru vanatoare , pentru ca ei trec pe langa hranitorul de cervide , gol , fara sa-si dea seama ce lipseste de acolo .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Artemis pe 03 Iun 2011, 21:43

Cel mai simplu este sa faci cursul de Paznic de vanatoare. Vezi ca-i curs la Info Center Sibiu, tel. 0269244911, 0745369686. Asta-i curs de calificare si se face curs bun acolo. Si diloma de calificare ii valabila pe viata si national si international. Sa stii ca am auzit ca te poti inscrie direct, daca completezi formularul la www.sbinfo.ro/cursuri silvicultura/paznic de vanatoare
Succes!
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde yoghi pe 03 Iun 2011, 22:27

Sefuleeeee!
toate postarile tale sunt despre cursuri de paznic si ranger si inspector ...etc.
De ce nu zici ca e firma ta !?
In felul acesta omul stie de la cine primeste indicatii si stie ce are de facut. daca este interesat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3750
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Artemis pe 18 Iun 2011, 07:56

Legal si corect este ca Paznicul de vanatoare in primul rand sa dovedeasca ca are calificarea necesara in domeniul gestionarii Fondului de vanatoare. Nu este suficient sa fie "desemnat", ci este important sa inveti la un curs ce-i de facut in domeniul acesta. Sa cunoasti legislatia actuala aplicabila, si sa stii ce inregistrari sa intocmesti in fondul de vanatoare, in mod corect. Sa cunosti riscurile ce se pot ivi si sa fie pregatit sa aplici masuri de prevenire, ma refer la riscuri de securitate si sanatate in munca, situatii de urgenta, prim ajutor. Nu degeaba se organizeaza cursuri de calificare pentru toate astea. Daca cauti Centrul de Formare Profesionala din Sibiu, gasesti curs autorizat, realizat in conformitate cu cerintele legislative, vezi situl: www.sbinfo.ro unde te poti inscrie on-line completand formularul de inscriere atat la cursul Paznic de vanatoare, cat si la cursul de Ranger sau la tel/fax: 0269-244911 poti sa-ti trimiti actele de insriere. Am auzit de multi care au facut curs acolo si sunt multumiti ca au invatat aspecte noi, desi erau cu experienta de zeci de ani ca vanatori. Paznicul de vanatoare este altceva decat vanatorul hobbyst, el si asigura paza si administrarea unui fond de vanatoare, cunoaste si aplica legisatie in domeniu, etc. Cred ca poate fi pentru multi de ajutor ce-am scris!
Artemis
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Noi 2010, 23:35

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde Ursus2006 pe 20 Iun 2011, 08:16

Nu-l cunosc pe Artemis, daca se poate spune asa, dar paznicul nostru actual, care e un om pasionat si care stie meserie, a facut cursul de paznic de vanatoare la Sibiu si pot sa va spun ca nu s-a dus bou si a venit vaca.
Acum, daca Artemis vrea sa posteze si despre vanatoare, nu doar despre cursuri, ar fi minunat! :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde scirocco pe 23 Iun 2011, 22:00

Ursus2006 scrie: pot sa va spun ca nu s-a dus bou si a venit vaca
! :D


Dar cum mai Horica,daca s-a dus bou si nu s-a intors vaca,se cheama ca s-a intors la fel? :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde miticadegeratu pe 17 Feb 2012, 20:36

OCROTIREA VANATULUI MIC GHE. NEDICI Pag. 31. Citez:"La noi in tara nu numai ca nu se obicinueste angajarea pazitorilor de vanat titrati, ci se face o greseala si mai mare, intrucat se incredinteaza paza vanatului vre-unui taran localnic. Insist cu staruinta a nu se face aceasta, caci chiar daca taranul localnic ar ar fi omul cel mai constiincios, el nu-si va putea indeplini in intregime misiunea, iar plata lui va fi zadarnica. Un astfel de pazitor urmareste in primul rand interesul propriu si nu ingrijaste terenul de vanat decat ocazional. Nu va putea urmari pe braconieri, din cauza eventualelor legaturi de rudenie sau prietenie, si nu va distruge nici animalele rapitoare, neavand cunostintele necesare. S-ar mai putea intimpla ca taranul angajat pentru paza terenului sa nu fie om credincios. In cazul acesta rezultatul final va fi tocmai contrar intentiunei noastre. El insusi va deveni primul braconier, poate chiar seful lor."
miticadegeratu
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Ian 2012, 15:18

Re: CUM SA FAC SA DEVIN PAZNIC DE FOND?

Mesajde ionut14 pe 15 Oct 2014, 08:46

in primul rind sa accepti salariul minim pe economie , in al 2-lea rind sa stai in fond 24 din 24 sa ai grija ca vinatori sa fie multumiti si sa se simta bine ca dupa aceia sa loveasca in tine , pe la spate[gen tranan]sa faci combatere de unul singur fara ca nimeni sa nu iti dea un cartus,sa te certi cu toti ciobani ,sa distribui hrana vinatului in timp ce alti ti-o fura, sa faci hranitori si sa-ti fie distuse.asta e meseria de paznic de vinatoare .daca cistiga un paznic asa cum zice tranan sint sigur ca azi tranan era paznic de vinatoare.
ionut14
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Feb 2009, 23:26
Locaţie: ialomita

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate