Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:37

haine de vanatoare, etica ..

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Mesajde christianpindichi pe 22 Feb 2006, 10:05

christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde cata pe 01 Mai 2006, 16:27

Etica sta in tinuta????Poate prestanta fiecarui individ da,dar nu vad de ce ar fi etic sau neetic camuflajul.Cred ca etica in vanatoare se reflecta prin altceva, comportament fata de vanatori, respect fata de vanat si toate astea nu in modul in care te imbraci..
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Mesajde florin.t pe 01 Mai 2006, 21:52

Apropo de tinuta de vanatoare vreau sa va povestesc o intamplare : acum vre-o doi ani mergeam la rate, cautam in lungul raului si vanam la dibuit adica ne apropiam de locurile unde trebuiau sa fie rate si daca o faceam cu grija apucam sa tragem un foc doua atunci cand acestea se ridicau. Odata am hotarat sa ramanem si la panda . Cum era zapada proaspata si totul era alb, la plecare am rugat sotia sa-mi caute un cearsaf alb si am facut doua gauri pt. ochi. Stand nemiscat pe scaunel la panda am vazut un om care mergea cu atentie pe mal tot cautand prin unele locuri. A trecut la 10m de mine find atent in alta parte. Dupa ce a plecat am mers in urma lui si am vazut ca avea puse laturi. In seara urmatoare la fel, apare omul, find deja aproape intuneric, cand a trecut pe langa mine m-am ridicat fluturand din cearsaf si urland. A luat-o la fuga, l-am urmarit cu privirea, nu s-a oprit din fuga pana in sat. Dupa vre-o doua zile (la "organizata") am auzit ca a vazut unu' o stafie pe malul raului si saracu nu mai vrea sa doarma decat cu becul aprins. :lol: :wink:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde christianpindichi pe 01 Mai 2006, 21:59

florin.t scrie:Apropo de tinuta de vanatoare vreau sa va povestesc o intamplare : acum vre-o doi ani mergeam la rate, cautam in lungul raului si vanam la dibuit adica ne apropiam de locurile unde trebuiau sa fie rate si daca o faceam cu grija apucam sa tragem un foc doua atunci cand acestea se ridicau. Odata am hotarat sa ramanem si la panda . Cum era zapada proaspata si totul era alb, la plecare am rugat sotia sa-mi caute un cearsaf alb si am facut doua gauri pt. ochi. Stand nemiscat pe scaunel la panda am vazut un om care mergea cu atentie pe mal tot cautand prin unele locuri. A trecut la 10m de mine find atent in alta parte. Dupa ce a plecat am mers in urma lui si am vazut ca avea puse laturi. In seara urmatoare la fel, apare omul, find deja aproape intuneric, cand a trecut pe langa mine m-am ridicat fluturand din cearsaf si urland. A luat-o la fuga, l-am urmarit cu privirea, nu s-a oprit din fuga pana in sat. Dupa vre-o doua zile (la "organizata") am auzit ca a vazut unu' o stafie pe malul raului si saracu nu mai vrea sa doarma decat cu becul aprins. :lol: :wink:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: misto nene asta!!!!!!
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde jon2004 pe 02 Mai 2006, 07:44

Daca tinuta este verde sau camuflaj, depinde de gusturile fiecaruia!Ce facem cu situatii de genul : blugi si geaca de piele neagra?Am vazut sezonul trecut la o organizata la iepuri , un politist care a venit la vanatoare in blugi albastri, geaca de piele neagra si fes negru.A stricat peisajul!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde florin.t pe 02 Mai 2006, 13:59

Din pacate nu toti vanatorii isi permit sa-si cumpere echipament de calitate. Inca mai sunt foarte raspandite cizmele de cauciuc si multi folosesc la vanatoare hainele vechi cu care nu mai pot merge la serviciu. Nu poti sa le ceri mai mult pt. ca nu-si permit. Majoritatea merg la vanatoare imbracati in verde sau camuflaj pe deasupra (haina si pantaloni) iar pe dedesupt imbraca ce pulover au. Nu mi se pare corect sa mearga prea gros sau prea subtire imbracati (sa transpire si sa ramana in urma pe traseu sau sa tremure in stand) si sa vina imbracati strident sau cu haine descusute sau murdare (cum se mai vede pe la unii), in rest, fiecare cu ce are si cum poate, sperand sa mai creasca nivelul de trai.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re:

Mesajde yoghi pe 09 Iul 2015, 02:12

florin.t scrie:Apropo de tinuta de vanatoare vreau sa va povestesc o intamplare : acum vre-o doi ani mergeam la rate, cautam in lungul raului si vanam la dibuit adica ne apropiam de locurile unde trebuiau sa fie rate si daca o faceam cu grija apucam sa tragem un foc doua atunci cand acestea se ridicau. Odata am hotarat sa ramanem si la panda . Cum era zapada proaspata si totul era alb, la plecare am rugat sotia sa-mi caute un cearsaf alb si am facut doua gauri pt. ochi. Stand nemiscat pe scaunel la panda am vazut un om care mergea cu atentie pe mal tot cautand prin unele locuri. A trecut la 10m de mine find atent in alta parte. Dupa ce a plecat am mers in urma lui si am vazut ca avea puse laturi. In seara urmatoare la fel, apare omul, find deja aproape intuneric, cand a trecut pe langa mine m-am ridicat fluturand din cearsaf si urland. A luat-o la fuga, l-am urmarit cu privirea, nu s-a oprit din fuga pana in sat. Dupa vre-o doua zile (la "organizata") am auzit ca a vazut unu' o stafie pe malul raului si saracu nu mai vrea sa doarma decat cu becul aprins. :lol: :wink:


jon2004 scrie:Daca tinuta este verde sau camuflaj, depinde de gusturile fiecaruia!....


fiecarei stafii nu ? :P
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: haine de vanatoare, etica ..

Mesajde adisan77ro pe 10 Aug 2015, 15:55

Na' ca-s bune si laturile la ceva :lol:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate