Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 23:44

haine de vanatoare, etica ..

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

haine de vanatoare, etica ..

Mesajde topsi pe 08 Feb 2006, 16:18

foarte foarte urat sa iesi la vanatoare in camuflaj ca la razboi. si haina tine de etica, si in plus in loc sa pacalesti vanatul este riscul sa pacalesti vecinul care crede ca esti decor si trage spre tine. parca niciodata nu s-au intamplat atatea accidente ... le vad la tv. si asta e din cauza ca sunt incepatori de varsta a doua care nu vor sa asculte sfaturile unora mai tineri dar mai experimentati.. sunt revoltat cand vad prefecti, generali, si tot felul de smekeri fara etica conduita si ... pregatire cinegetica. daca s-ar putea le-as lua carnetul...
topsi
 
Mesaje: 14
Membru din: 08 Feb 2006, 15:12
Locaţie: bucarest

Re: haine de vanatoare, etica ..

Mesajde wachtelfeld pe 08 Feb 2006, 16:44

topsi scrie:foarte foarte urat sa iesi la vanatoare in camuflaj ca la razboi. si haina tine de etica, si in plus in loc sa pacalesti vanatul este riscul sa pacalesti vecinul care crede ca esti decor si trage spre tine. parca niciodata nu s-au intamplat atatea accidente ... le vad la tv. si asta e din cauza ca sunt incepatori de varsta a doua care nu vor sa asculte sfaturile unora mai tineri dar mai experimentati.. sunt revoltat cand vad prefecti, generali, si tot felul de smekeri fara etica conduita si ... pregatire cinegetica. daca s-ar putea le-as lua carnetul...

Bravo, si eu subscriu.Alminteri,hainele de regula sunt uni,verzi,maron ,bej...mie personal cu toate ca sunt utile uneori brasardele,sau alte accesorii fosforescente imi displac total....imi strica atmosfera si ma dor dintii :lol: ....iar camuflajul e pt. razboi nu pt. vanatoare..no offence.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 08 Feb 2006, 16:51

cel militar intradevar e cam nelalocul lui
dar ce parere aveti de cel modern de pe hainele aduse din vest?care imita frunze papuris sau crengi?
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Re: haine de vanatoare, etica ..

Mesajde razvy pe 08 Feb 2006, 18:33

topsi scrie:foarte foarte urat sa iesi la vanatoare in camuflaj ca la razboi. si haina tine de etica, si in plus in loc sa pacalesti vanatul este riscul sa pacalesti vecinul care crede ca esti decor si trage spre tine. parca niciodata nu s-au intamplat atatea accidente ... le vad la tv. si asta e din cauza ca sunt incepatori de varsta a doua care nu vor sa asculte sfaturile unora mai tineri dar mai experimentati.. sunt revoltat cand vad prefecti, generali, si tot felul de smekeri fara etica conduita si ... pregatire cinegetica. daca s-ar putea le-as lua carnetul...

Tu cum te imbraci ? Iti pui crenguta de brad la palarie? :lol:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 08 Feb 2006, 19:41

unicolor verde sau gri
port camuflaj din tipul celui care imita stuful doar la rate.......pardon adik purtam..... :( :( :(
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Feb 2006, 19:48

Am fost invitat nu de mult la o vanatoare de iepuri. Intrucat nu am alte haine, am fost cu cele de camuflaj. Nu mi-a placut cum aratam, si nu m-a incalzit cu nimic faptul ca mai erau vreo trei ca mine.

Totusi, daca se va deschide candva la rate si gaste, eu tot in camuflaj ma duc. Ajuta mult.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 08 Feb 2006, 19:56

Parerea mea este ca vinatoarea trebioe impartita in doua categorii
1 Traditionala
2 Moderna

Vinatoare traditionala nu prea am vazut la noi poate in Anglia unde alearga vulpea vinatorul calare. In USA se practica sint doua sezoane cu arcul si cu flinta , amindoua genuri se impart in doua categorii (nr 1 si 2 de mai sus) inca se mai vineaza cu flinta si cu arcul traditional , la genul asta de vinatoare tinuta face parte din traditie .
La vinatoarea moderna nu tine cont de vestimentatie ci de comfort . la fel si la armele folosite ...lunete, gloante de razboi ,,etc.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 08 Feb 2006, 20:02

In Europa de vest, primeaza vanatoarea traditionala. Hainele de camuflaj n-au cine stie ce trecere.

Eu, ca pasionat de rate si gaste, am ales calea moderna. Am fost mai interesat de rezultat decat de traditie. De altfel, noi romanii nici n-avem cine stie ce traditie la asta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 08 Feb 2006, 20:08

eu pt sezonul urmator mi-am comandat de la cabelas un costum complet maro cu umerii orange,abia astept sa vina
initial am vrut fara umeri orange dar dupa colectivele din acest an ...........am vrut sa fiu cat mai vizibil
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 08 Feb 2006, 22:43

razvy scrie: La vinatoarea moderna nu tine cont de vestimentatie ci de comfort . la fel si la armele folosite ...lunete, gloante de razboi ,,etc.

Tinuta traditionala nu inseamna discomfort! La inceputurile mele intr-ale vanatorii ma imbracam si eu in tinute de camuflaj, dar pe masura ce am inceput sa ma "maturizez" am trecut la culorile asa zis traditionale: verde si maron!Nu sunt impotriva hainelor de camuflaj, fiecare alege sa se imbrace cu ce-l reprezinta sau cu ce are.
"Traditie si inovatie"
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 09 Feb 2006, 08:11

Nu se face polemica!Asa cum am spus ,hainele le alegi dupa stilul tau si dupa posibilitati!Exact ca in moda:unul in blugi, altul in pantaloni scurti etc.I-mi plac hainele de camuflaj, l-a inceput le-am imbracat, dar de ceva timp consider ca nu ma mai reprezinta! :shock:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde razvy pe 09 Feb 2006, 17:33

jon2004 scrie:
razvy scrie: La vinatoarea moderna nu tine cont de vestimentatie ci de comfort . la fel si la armele folosite ...lunete, gloante de razboi ,,etc.

Tinuta traditionala nu inseamna discomfort! La inceputurile mele intr-ale vanatorii ma imbracam si eu in tinute de camuflaj, dar pe masura ce am inceput sa ma "maturizez" am trecut la culorile asa zis traditionale: verde si maron!Nu sunt impotriva hainelor de camuflaj, fiecare alege sa se imbrace cu ce-l reprezinta sau cu ce are.
"Traditie si inovatie"

Jon... esti sigur de ceea ce spui ? Inchipuieti o vinatoare incaltat in mocasini sau in loc de vesta cu 9 buzunare sa ai o blana cu o punga legata de git plina cu plumbi si praf de pusca... hai sa fim seriosi . Nu o lua ca si o neregula , sint multi care prefera aceasta vestimentatie si traditie.Eu sint adeptul bocancilor cu izolatie termala , jeci cu gluga calduroase si ......GPS :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 09 Feb 2006, 19:51

@Razvy
In nici un caz nu m-am referit la "traditiile" de care spui tu!Era vorba de vestimentatie si s-a creat ideea ,ca vestimentatia de camuflaj ar fi mai moderna, iar cea verde si maron ,ar fi mai traditionala!Parerea mea , ca nu putem vorbi de etica la capitolul imbracaminte!Aici este vorba de ceea ce-i place , de gusturile vanatorului.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde razvy pe 10 Feb 2006, 15:10

Inteleg ce spui Jon
Camouflajul s camouflage ,pin ala urma daca are frunze sau stuf tot aia e , sa nu uitam ca datorita costumelor militare azstazi ne lafaim in costume specializate pentru vinatoare .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Re: haine de vanatoare, etica ..

Mesajde christianpindichi pe 10 Feb 2006, 22:11

topsi scrie:foarte foarte urat sa iesi la vanatoare in camuflaj ca la razboi. ...


de ce f urat????
poate parerea ta.
eu folosesc camuflajul,imi place f mult si kiar nu vad unde-i lipsa de etica.
admir f mult pe cei "clasici ",imbracaminte traditionala-kiar imi place.poate candva o s-o folosesc.insa acum utilizez camuflajul si sunt f multumit.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde catalin.vrabie pe 11 Feb 2006, 10:36

Eu zic ca pe primul plan trebuie sa punem UTILITATEA. Sa ma imbrac in verde sau in camuflaj de dragul culorii mi se pare o prostie.
Intrebarea pe care mi-o pun cind cumpar ceva este: Cat de util imi va fi? Caracteristicile tehnice ale materialului se potrivesc cu mediul in care voi vana?
Ce rost are sa mergi in camuflaj la gugustiuci? Sau du-te in verde la rate sau gaste in stuf!!..
Verdele este traditional din simplul motiv ca acum 100 de ani nu exista tehnica necesara pentru realizarea modelului camuflaj. Si eu sunt adeptul culorilor uni, traditionale, dar cu siguranta voi folosi intotdeauna camuflajul la rata sau gasca.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde viorel pe 11 Feb 2006, 12:40

In foarte multe cazuri,camuflajul este cheia reusitei,iar la vanatoare noi urmarim in primul rand "reusita".
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 01:15

Bineinteles ca vestimentatia nu face obiectul eticii musai,ci doar a bunului simt poate...iar fara un pic de traditionalism si conservatorism vanatoarea cade in desuet.Dupa parerea mea in vanatoare nu se poate vorbi de vanatoare moderna si vanatoare traditionala.....in clipa in care lasi totul pt. confort si pt. reusita cu orice pret, atunci nu mai vorbesti de vanatoare ci de golanie,pe care din pacate o intilnesti pe toate drumurile de multe ori fiind apanajul autodidactiilor politici si nu numai ,pe care ii vedem in fiecare zi la tv...si pe undeva normal ,de unde sa stie si sa simta(99% din vanatoare este simtire)daca marea majoritate sunt total neinstruiti cultural in primul rind...iar bunul simt...... :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

CELE MAI ETICE TIPURI DE VANATOARE...

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 01:21

Sa gindit cineva care sunt cele mai etice tipuri de vanatoare?
Daca ,da,haideti sa discutam.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 12 Feb 2006, 11:32

wachtelfeld scrie:Dupa parerea mea in vanatoare nu se poate vorbi de vanatoare moderna si vanatoare traditionala.....


Daca vorbim de modern , ar trebui sa renuntam si la vanat, pentru ca este invechit, este depasit si sa facem vanatoare pe tinte mai .... moderne, pe talere, pe tinte artificiale etc.
Pentru ca altfel o sa ajungem, pentru "reusita" vanatorii, sa ne dotam si cu instalatii de termoviziune pentru a gasi vanatul mai repede, eventual cu un elicopter pentru a-l vedea de sus si sa nu mai poata scapa!Asa in mod sigur vom avea o "vanatoare reusita". :twisted:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde jon2004 pe 12 Feb 2006, 17:26

Citeam ceva din Sadoveanu :
"....Nu;daca nu simtesti pe fruntea aburita vintul inaltimii, daca nu-ti trece prin toate incheieturile acea truda placuta, sora cu framantarile prapastiilor, si daca nu dormi in descantecul pamantului,- eliberarea ta din monotonia vietii nu-i decat o minciuna.A duce sus , catra stele, viata mica de toate zilele e o profanare."
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde viorel pe 12 Feb 2006, 18:47

Pentru ca altfel o sa ajungem, pentru "reusita" vanatorii, sa ne dotam si cu instalatii de termoviziune pentru a gasi vanatul mai repede, eventual cu un elicopter pentru a-l vedea de sus si sa nu mai poata scapa!Asa in mod sigur vom avea o "vanatoare reusita".


Ne confunzi cu prietenii D-lui Tiriac .Raman la parearea ca la vanatoarea de rate,gaste camuflajul este secretul reusitei.Uitati-va la galeria foto a lui Marius,a intrat pana si intr-o vizuina de vulpe cu toate ca purta haine de camuflaj.
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde jon2004 pe 12 Feb 2006, 19:51

[quote="viorel
Ne confunzi cu prietenii D-lui Tiriac .Raman la parearea ca la vanatoarea de rate,gaste camuflajul este secretul reusitei.Uitati-va la galeria foto a lui Marius,a intrat pana si intr-o vizuina de vulpe cu toate ca purta haine de camuflaj.[/quote]

Eu mi-am exprimat o parere personala!Nu am nimic impotriva camuflajului, face parte din vanatoare, problema e , pana unde mergem pentru o vanatoare "reusita ".
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Feb 2006, 20:21

Notiunea de "vanatoare reusita" e nuantata pentru fiecare vanator in parte. Pentru unii, "vanatoare reusita" inseamna sa se intalneasca cu prietenii si sa iasa in teren. Daca mai impusca si ceva, cu atat mai bine. Pentru altii, a reusi inseamna a impusca cat mai mult.
Deci "VANATOARE REUSITA" inseamna sa te simti tu bine in teren, fara sa deranjezi pe altii, dupa propriile tale standarde si cerinte, bineinteles incadrate in cadrul general de reguli stabilite de lege (atat scrisa cat si nescrisa).
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde viorel pe 12 Feb 2006, 20:22

Topicul era "haine de vanatoare,etica ".Ori de aici pana la sisteme de temoviziune si elicoptere e cale lunga.
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde valpangica pe 12 Feb 2006, 21:13

Pentru mine haina de vanatoare etica si perfecta este aceea care imi tine de cald , ma pazeste de umezeala , imi tine racoare vara , etc si ma face sa ma simt ca SUNT la vinatoare . Am mai multe seturi de haine pentru vanatoare de la verde clasic ( vezi hainele de pe situl lui Lorand ) pina la Goretexuri si bocanci Insulated camuflate . Ma imbrac asa cum simt ca trebuie functie de unde merg , de "nivelul" colegilor de vanatoare , de felul vanatorii , etc . De exemplu la o vanatoare de protocol , unde urmeaza sa stau in stand si sa faca altii goane , etc ma imbrac mai clasic ( verde ) si mai gros . Cind urmeaza sa bat cimpul dupa iepuri la picior ma imbrac in camo - usor si calduros . Nu stiu daca exista un echipement universal si nu stiu ce inseamna etic la haine ?! Poate faptul ca nu mergem in blugi la vanatoare !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 12 Feb 2006, 22:11

[quote="viorel"]Topicul era "haine de vanatoare,etica ".Ori de aici pana la sisteme de temoviziune si elicoptere e cale lunga.[/quote

Faceam referire la, unde se poate ajunge ,atunci cand vanatoare "reusita" inseamna cat mai multe piese, indiferent de modul cum se face aceasta vanatoare.Daca discutia este off topic , ma opresc aici!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 12 Feb 2006, 22:28

Vedeti unde duce abstinenta? Incepem sa vorbim prostii.

Mai adaug si eu cate ceva.

Cred ca la o vanatoare colectiva e frumos sa fi imbracat traditional verde kaki, insa nu se pune problema lipsei de etica in cazul unei tinute camou, ci mai degraba a lipsei de siguranta.

La rate si gaste, camuflajul este esential. Alaturi de alte cateva elemente, camuflajul face diferenta dintre o vanatoare cu piese la ciorchinar sau fara. Dupa ce sap 2-3 ore la o groapa la gaste, ar fi stupid sa imi iasa din groapa o caciula verde uni. Dupa ce muncesc 2 ore sa-mi fac un ascunzis pt. rate (cu bete de cort, plasa de camuflaj, maracini, stuf, ierburi) ar fi stupid sa mi se vada un spate kaki uni. Cateodata nu apuc sa-mi fac ascunzis sau groapa. E mai etic sa ma uit la pasari de la mare distanta? Nu eu!
Mi se parte ca v-am mai spus, imi place mult la vanatoare sa conteplu natura, sa stau seara cu prietenii la o tuica fiarta, dar eu nu pentru asta merg la vanatoare, ci merg sa vanez. Sunt turbat sa vanez! Succesul vanatorii nu il masor in peisaje frumoase sau in tuici fierte, ci in cartuse trase, in ocazii avute si in piese la ciorchinar. Pentru asta fac aproape orice, chiar sa port haine de camuflaj.
Iata o mostra, combinatie de cagula cu ochelari, pe care n-am apucat sa o probez in teren din cauza de fluturi.
Imagine
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 21 Feb 2006, 22:22

oo
Ultima oară modificat de amis pe 18 Aug 2006, 22:30, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Marius pe 21 Feb 2006, 22:31

Ochelarii de la basspro, eu nu mai stiu codul, dar Val trebuie sa-l stie. El mi i-a adus anul trecut, dupa ce am vazut la Cristi Pindichi. Parca vreo 20$.
Cagula, nu mai stiu, dar cred ca de la cabela's (www.cabelas.com), dar imi pare rau, nu mai stiu codul, nu mai am factura, nu mai pot sa o identific.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate