Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:21

Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde valpangica pe 13 Feb 2006, 16:33

De la: allexandru47@Yahoo.com


Cum sä procedez?
Domiciliez in Pitesti, am ocasä mostenire in com:Tufeni,jud:Olt cu ceva teren agricol si un zävoias-pädure etc.Toate acestea fiind la hotarul jud:Arges.
In aceastä iarnä am vrut sä merg la o vänätoare la mine in zävoi .Contactändul pe ing.Väleanu care am inteles cä se ocupä de acest fond,mi-a zis cä nu pot s-ä vänez acolo.
Vä dati seama cum m-am simtit eu asiständ intr-una din zile cum el poate väna la mine in zävoi, iar eu nici mäcar nu pot sä intru cu arma in spate sä mä plimb in locurile pe unde am copilärit cindva?
Oare este corect? As vrea ,dacä se poate un räspuns autorizat.
Nu este treaba mea sä constat cä acest om a devenit prea lacom,dar omeneste vorbind...nu mi se pare corect ca eu-ca si propietar sä nu pot nici sä ies sä mä relaxez pe proprietatea mea.
Cu stimä

allex.
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 13 Feb 2006, 21:22

:shock:
Oauuuu
Nu-mi vine sa cred ,,,
Eu i-as rupe picioarele pai cine plateste taxe pe terenul ala ? Oricum nu am inteles el vrea sa vineze in timpul sezonului ?
Mi se pare ridicol ...Sper ca se gaseste cineva din tara sa il indrume pe drumul cel bun .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 13 Feb 2006, 21:27

Eu i-am scris daca primesc raspuns il voi posta
:
Salut Alexandru
Am citit emailul tau pe forumul sitului Vinatorul.ro http://vinatorul.ro/forum/viewtopic.php?p=9629#9629
Ce virsta ai ?
Vrei sa vinezi pe proprietatea ta il timpul sezonului ?
De ce Inginerul se opune care sint explicatiile lui ?
Scrie-mi si mie te rog mai amamuntit .. Eu m-as duce la televiziune ...
Razvan Birzescu
Teaneck N.J.
U.S.A.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Allexsan pe 16 Feb 2006, 16:27

Salut Räzvan,
Te rog sä mä scuzi cä nu ti-am räspuns pinä acum dar sä sti cä am dus o luptä aprigä cu propriul meu"EU" dacä sä mai continui s-au nu.
Faptul cä am continuat este cä ceva nu imi convine,as vrea ca sä se schimbe ceva in mentalitatea unor oameni odatä cu modificarea legi 103/96 in sensul de a fi inbunätätitä astfel ca vänätori- propietari de terenuri s-au päduri etc. sä participe la vinätori in terenurile lor färä alte ingrädiri (peväzut expres in lege) si nu läsatä acesta la latitudinea unor oameni care nu prea se gändesc la eticä.
Sänt multe de discutat aici,dar sä trec rapid la intrebärile tale,...cine crezi cä pläteste txele mele..?.Eu cine altcineva.
Despre ce-a de-a doua intrbare ce sä- ti spun...sint destul de copt sä zic asa, dacä citesti cu atentie ID,ul din adresa mea de Mail ai sä gäsesti acolo anul meu de nastere si afli cu sigurantä si ce virstä am.
Pentru räspunsul la celelalte intreböri... hei...hei...este mult de lucru.
Sä auzim de bine!
allex.
allex.
Allexsan
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Ian 2006, 12:37
Locaţie: pitesti

Mesajde Marius pe 16 Feb 2006, 17:00

Nu e deloc simplu subiectul.
Am in Ialomita un pogon de teren arabil, in mijlocul campului. Am dreptul sa vanez pe el? NU! Ar fi normal sa am dreptul sa vanez pe el? Eu zic ca NU.
Indiferent de lege, 103 sau cea care se va vota, ca sa poti vana trebuie sa ai autorizatie de la gestionarul fondului de vanatoare. Ce ar fi daca gestionarii fondurilor de vanatoare ar fi obligati prin lege sa acorde dreptul de vanatoare oricaruia din miile de proprietari de teren ce contituie un fond de vanatoare.
Deocamdata, vanatul e bun public, deci nu cred ca apartine proprietarului de teren.
Cand vanatul va deveni bun privat al proprietarului de teren, cred ca asta se va traduce prin faptul ca proprietarul are dreptul de a primi o cota parte din valoarea vanatului valorificat prin vanatoare. Pt. a vana proprietarul de teren, va fi necesara aceeasi autorizatie, care se va acorda daca esti membru la asociatia gestionara sau daca esti invitat.

Razvy,
In Romania nu e ca in state. Nu sunt ferme cu teren privat de sute sau mii de acri. Suntem probabil 10 milioane de proprietari de teren, majoritatea cu 2-4 hectare (1 hectar = 100x100mp).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 16 Feb 2006, 17:44

Ce suprafata are proprietatea d-lui Alexandru?Este imprejmuita proprietatea?
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 16 Feb 2006, 17:52

Nu s-a specificat. Conteaza?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 16 Feb 2006, 17:56

Daca are 150-200ha , ar conta cel putin moral! :cry:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Marius pe 16 Feb 2006, 19:37

valpangica scrie: iar eu nici mäcar nu pot sä intru cu arma in spate sä mä plimb in locurile pe unde am copilärit cindva?

Nu este treaba mea sä constat cä acest om a devenit prea lacom,dar omeneste vorbind...nu mi se pare corect ca eu-ca si propietar sä nu pot nici sä ies sä mä relaxez pe proprietatea mea.


Sa te relaxezi sau sa te plimbi e una, dar sa vanezi este cu totul altceva.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 16 Feb 2006, 19:39

jon2004 scrie:Daca are 150-200ha , ar conta cel putin moral! :cry:


Poate ca da.
Oricum, noua lege cred ca va pune intr-o oarecare masura in drepturi pe proprietarul de teren.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 16 Feb 2006, 23:40

Allexsan
Am crezut ca inginerul ala iti da cu flit ca oi fi vreun tinar fara experienta , ce pot sa spun ... nu-mi vine sa cred ce aud.
DAca ai fi fost in US il arestai daca il prindeai macar cu un picior pe proprietatea ta , aici proprietatea e sfinta , sint state unde te impusca daca te prinde pe propritatea privata .
Ei sper sa se rezolve . In primul rind trebuie sa le faci clar ca nu vrei pe nimeni pe terenul tau .. nici macar vreunu sa se rataceasca .
Eu as pune plancarde pe pmi si as scrie : PROPRIETATE PRIVATA / CEI CARE SINT PRINSI VOR RASPUNDE IN FATA LEGI .
Cit priveste vinatoarea eu m-as duce cu pusca in spate pe motivul ca sint unii care iti intra pe teren. Daca aia u arme tu de ce sa nu ai dreptul sa ai ? Sau legea spune ca trebuie sa le faci fata cu un pix in mina ///
Bafta .. Sper sa rezolvi .
PS: Eu as face revolutie ... daca platesc taxe pe el , E AL MEU !
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 08:10

razvy scrie: In primul rind trebuie sa le faci clar ca nu vrei pe nimeni pe terenul tau .. nici macar vreunu sa se rataceasca .


Razvy,
Nu indemna omul sa incalce legea.
Conform legii actuale, are obligatia sa permita gestionarului fondului de vanatoare care include terenul lui, efectuarea vanatorii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 08:12

Inteleg ce spui dar e strigator la CER ...
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 08:14

razvy scrie: Cit priveste vinatoarea eu m-as duce cu pusca in spate pe motivul ca sint unii care iti intra pe teren.


Idem,
Purtarea armei altfel decat in toc, pe un fond de vanatoare, fara a avea autorizatie de vanatoare este considerata a fi act de braconaj, si este considerata infractiune (cred ca infractiune, nu contraventie).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 08:20

razvy scrie:Inteleg ce spui dar e strigator la CER ...


Deocamdata, asta e...

Pe de alta parte (fara sa doresc sa-l vizez pe Alex, care probabil ca e un cetatean foarte onorabil), autoritatile din RO, au probleme serioase in combaterea braconajului. Ce ar fi daca (extrapoland cazul lui Alex) pe toate micutele suprafete de teren, proprietarii ar vana de capul lor? Nu spun ca acestia nu ar trebui sa aibe drepturi, dar acestea trebuie foarte clar stipulate in lege. Deocamdata...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 08:20

si daca ai autorizatie de ce sa nu iti iei arma in spate ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 08:23

AM inteles ca ala e un fond de vinatoare , cu autorixatie de vinatoare de ce sa nu poti avea arma la tine pe terenul tau ... mai ales ca e al omului /
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 12:57

razvy scrie:AM inteles ca ala e un fond de vinatoare , cu autorixatie de vinatoare de ce sa nu poti avea arma la tine pe terenul tau ... mai ales ca e al omului /


Pai tocmai asta e problema, ca gestionarul fondului nu a vrut sa-i dea autorizatie, Alex nefiind vanator cotizant in cadrul asociatiei respective.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 15:47

Sub ce motivatie Mariuse nu ii da ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 17:52

Cum spuneam, nu are obligatia legala sa-i dea autorizatie la nici un fel de vanat, daca nu e membru cotizant al asociatiei care gestioneaza fondul.

Hai sa o luam mai pe larg.
Sa zicem ca fondul de vanatoare respectiv are 10.000 de hectare. In sezonul acesta cota de recolta este de 300 de iepuri 100 de fazani si 5 mistreti. Grupa de vanatoare (membri cotizanti la aceasta asociatie) este de 65 de vanatori. Din taxa lor, asociatia plateste paznic, dotari (masina, cartuse pt. combatere rapitoare, etc), hrana pt. vanat si amenajari (hranitori). In schimb, cei 65 de vanatori au dreptul sa iasa la vanatoare organizata la iepuri si fazani sau la mistret. Daca Alex impusca 1 iepure, cei din grupa respectiva, au de impuscat mai putin cu 1. Daca asa cum Alex are sa zicem 10 hectare in fondul acela, ar mai fi 300 de persoane cu cate 10 hectare (si n-am ajuns decat la 3.000 de hectare din 10.000) si ar dori fiecare cate 1 iepure, toata cota de recolta le-ar reveni lor, iar grupa de vanatori cotizanti, n-ar mai avea nimic.

Sa fiu bine inteles. Nu discut daca e bine asa cum e, ci prezint doar situatia existenta azi, in relatia proprietar de teren - vanat.

PS Vad ca nu se mai baga nimeni. Baieti, bat cumva campii?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 18:00

Mariuse
1-Deci daca eu am un teren al meu altii pot vina pe el daca face parte dintru-n fond de vinatoare ?
2- Alexandru nu e membru al acelui fond ,,,corect ? asta e problema.

Aici nu exista asa ceva proprietatea privata nu face parte dirntr-n fond de vinatoare , aici sint terenuri publice proprietati de stat si federale unde nu iti trebuie decit permis de vinatoare pentru statul respectiv . mai exista cluburi care au terenuri destul de mari (dar nu este o regula ) unde trebuie sa fi membru sa poti vina si acolo trebuie permisul de vnatoare emis de statul respectiv .
Mariuse mersy pentru explicatii imi mai deschid si eu orizontul .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 18:30

Statul roman e mai sarac, nu prea are terenuri.

Toata suprafata extravilana a tarii (adica cea din afara localitatilor), face parte din fondurile de vanatoare ale RO. Exceptie fac rezervatiile si poate ale categorii de terenuri.

Din total suprafata, 20 % sunt administrate din punct de vedere al vanatorii de catre stat, adica acolo vanatorii obisnuiti nu au ce cauta.
Restul de 80% sunt fonduri ce sunt administrate de catre asociatii de vanatori afiliate la AGVPS.

De ex, AJVPS Ialomita, are vreo 30 de fonduri de cate 8.000 - 15.000 hectare. (10.000 hectare=un patrat cu latura de 10km).
Cei 900 de vanatori cotizanti la AJVPS Ialomita, sunt impartiti in grupe de cate 30, si fiecare grupa vaneaza pe un fond vatul sedentar de pe acel fond, si teoretic au grija de acel fond. Orice vanator din asociatie are dreptul sa vaneze pasari de pasaj pe oricare din cele 30 de fonduri. (cifrele nu sunt exacte, dar sunt destul de aproape de realitate)

In functie de hotararea comitetului de conducere al asiciatiei AJVPS Ialomita, vanatorii romani care nu sunt cotizanti la aceasta asociatie, pot fi primiti la vanatoare contra unor taxe, pot fi invitati gratis sau pot fi refuzati (cazul lui Alex).

De pilda eu, ca sa imi largesc aria de posibile terenuri de rate si gaste, de multi ani platesc taxa anuala suplimentar (pe langa AJVPS Ialomita) la o alta asociatie care cred eu ca este si ea cu bun potential. Astfel, cand cer directorului acestei asociatii autorizatie la gaste pe fondul "x" in perioada "y", acesta nu prea are motive sa ma refuze.

Desi majoritatea terenurilor extravilane sunt private, vanatul fiind bun public, propietarii de teren nu au drepturi asupra vanatului, ci au dreptul doar la despagubiri atunci cand vanatul le-a distrus culturile (de ex. mistretii au distrus porumbul).

Nu e ca la voi, dar nici prea complicat nu e.
Daca mai ai nelamuriri, te rog...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 18:37

In mare incepe sa se faca lumina .
Mai am o intrebare : Aceste fonduri sint proprietati particulare ?
Propritarul terenului este isi da benevol terenul unei asociatii ? Sau cum e?
Aici bat eu .
Thx
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 20:05

Terenul este in majoritate in proprietate privata. Fondul nu este decat o zona delimitata (pentru o usoara administrare) in general de sosele, rauri, canale, etc. Fondul deci este o unitate administrativa cinegetica. Asociatia plateste statului o taxa anuala modica pentru fiecare astfel de fond. Pentru unele fonduri care au fost scoase la licitatie, se plateste o taxa mai mare, pt. ca prin licitatie, pretul a fost ridicat.

Dupa cum spuneam mai sus, un proprietar are in medie 2-4 hectare. Daca impartim suprafata unui fond de 10.000 de hectare la 3 hectare, rezulta 3.333 de proprietari. Oricum e clar, e vorba de mii de proprietari. Majoritatea fondurilor sunt in aceasta situatie.

Exista mai ales in Moldova fonduri (la munte cu multa padure, unde datorita retrocedarilor, dat fiind ca unii oameni au avut suprafete consistente) unde numarul de proprietari este mult mai mic.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 20:10

Mariuse ...
Intrebarea mea este : Proprietarul isi da pamintul benevol ?
Sa zicem :
Eu am 2 ha inconjuate de alte proprietati particulare care fac parte din asocoatia respectiva de vinatoare , ce se intimpla cu cele 2 ha ale mele ?
daca eu nu vreau sa fac parte din asociatie sau nu vreau sa se vineze pe terenul meu .
Cum se face delimitarea proprietati in Rominia ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 20:25

In general, in camp sau in padure nu sunt nici un fel de garduri de delimitare a proprietatilor. Pe camp, e camp cat vezi cu ochii, in padure, e padure cat vezi cu ochii.
In rest, cum am spus mai sus :lol: . Nu te intreaba nimeni daca esti sau nu de-acord sa se vaneze pe terenul tau. Legea te obliga sa permiti vanatoarea, pentru ca vanatul e bun public. Nu vrei sa faci parte din asociatie, nu vanezi acolo. Cam comunist, dar asta e.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 17 Feb 2006, 20:29

Chiar ca e comunist ....
Eu nu as plati taxe sa ma trezesc cu o tirla de haitasi pe terenul meu ......
Nici nu vreau sa intru in amnunte ce as face ........ :x :x
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 17 Feb 2006, 20:33

Data fiind faramitarea exagerata in suprafete multe si mici a terenului, nici alte rezolvari nu sunt simple.
Sunt si alte tari (cred) necomuniste care au lege similara.
Cred ca cine nu doreste sa permita accesul pe terenul lui, il poate ingradi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 17 Feb 2006, 22:28

Marius scrie:Cred ca cine nu doreste sa permita accesul pe terenul lui, il poate ingradi.


Exact!Acolo unde terenul este ingradit, nu prea se intra!Avem pe un fond o vie , de vreo 100-200 de ha , care este ingradita, acolo nu s-a facut vanatoare de foarte multi ani.La fel si cu suprafete mai mici, am intalnit pe campuri terenuri de 0.3-0.5 ha , care erau ingradite si, cel putin la vanatorile colective , nu s-a intrat pe acel teren!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Cristi pe 18 Feb 2006, 19:22

Un caz romanesc. La Valea Calugareasca, Prahova, doi ingineri agricoli si-au facut ferma agricola( Livezi de pomi si vita devie) pe pamantul lor,destul de mult, nu stiu cat.Cand au venit vanatorii, oamenii au zis , mai, voi nu vanati aici, sa ne luati coaja cu alicele la copacii de soi si sa stricati amenajarile (Fermierii imbraca iarna pomii in plasic sa nu inghete, totul arata ca in filme, fac agricultura dupa carte). Scandal, vanatorii cu legea in mana, etc..Tipii au spus , Va aratam ca n-o sa mai veniti... De cate ori au venit vanatorii, oamenii de la ferma( cladirea fermei e pe o culme, de acolo se vede ca-n palma pe kilometri imprejur) au umblat numai in fata pustilor ...Nu s-a putut trage, nici macar ameninta sau injura cu arma in mana... nu au putut fi oamenii pasnici si linistiti sa fie goniti de pe terenul lor... O data de 2 ori...Vanatorii au invatat lectia si nu mai se duc la ferma, chiar daca sunt iepuri si fazani de calci pe ei...
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate