Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:57

Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Mesajde Marius pe 18 Feb 2006, 19:34

Trei prieteni de-ai mei, pe centura Ploiestiului, la gugustiuci. Cand sa se bage in lanul de floarea soarelui, apare agricultorul pe tractor care ii ia la zor, ca n-au ce cauta in floare, ca se scutura, ce mai, valea! Just! N-au avut ce face si s-au carat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi pe 18 Feb 2006, 19:52

Oamenii incep sa constientizeze ca sunt proprietari si aceasta le da anumite drepturi.Cum nu poti sa-i intri in curte pentru ca s-a asezat un gugustiuc acolo, asa n-o sa-i poti intra nici in padure.Faptul ca legea romaneasca e "contra naturii" nu cred ca e un avantaj in timp. Proprietarii vor gasi mijloace la limita legalitatii sa te faca sa renunti la vanatoare pe terenul lor chiar daca e legal.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 18 Feb 2006, 21:05

Din cate stiu, in mai multe tari EU, proprietarii de teren sunt si proprietarii vanatului, si in virtutea acestui fapt, se asociaza cu proprietatile invecinate, creaza astfel fonduri de vanatoare, pe care, daca sunt interesati vaneaza, daca nu, le inchiriaza pentru vanatoare si isi impart banii astfel rezultati in functie de aportul fiecaruia la suprafata totala. E logic si corect.

Vedeti posibil asa ceva la noi, cu 3000 de proprietari pe un fond? Cam greu (dar nu imposibil).
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 19 Feb 2006, 06:38

Aşa era înainte de '48 :( :cry:
Şi tot aşa este în Austria, Germania. La noi, la greci, statul e proprietarul vânatului. Asta e până revenim la normal.
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde puscasumarin pe 19 Feb 2006, 13:06

cred ca nu spun o noutate cand afirm ca sunt doua mari sisteme juridice in lumea asta legate de proprietatea asupra vanatului:
1. vanatul aflat in salbaticie nu apartine nimanui (nu e nici bun public, nici fara stapan sau parasit) ci apartine aceluia care l-a dobandit. nu discutam aici despre legalitatea actiunii de dobandire;
2. vanatul aflat in salbaticie apartine proprietarului de teren.
ca urmare exista si doua mari sisteme juridice legate de dreptul de vanatoare:
1. dreptul de vanatoare apartine proprietarului de teren, care poate exercita el insusi acest drept sau este obligat sa il cedeze;
2. dreptul de vanatoare apartine statului, care nu il poate ceda catre alte persoane drept pentru care il administreaza prin structurile sale (asa procedeaza statele lumii cu exceptia romaniei) .
desigur, exista si sistemul romanesc, dar m-am cam saturat de vorbit despre el, asa ca...
Ultima oară modificat de puscasumarin pe 20 Feb 2006, 20:28, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde florin.t pe 19 Feb 2006, 19:23

Razvy :lol: , de cand ai plecat ?

Ce ar fi daca eu care am 10 ha as sta in mijlocul terenului meu si as rade tot ce misca ? Pot eu sa spun ca iepurii aia au crescut doar la mine pe teren ? Anul trecut am dat materiale pt 20 de hranitori de vanat , ca sa avem ce vana . Vine Alex si el are un hectar si pune sare in mijlocul hectarului, caprele dau de sare si, normal, vin acolo. El le impusca. E corect ?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde razvy pe 19 Feb 2006, 19:37

Florine ,, din 87'
Nu vreau sa ma contarazic cu tine , dar sa ai 10 Ha nu inseamna ca ai de 10 ori drepturile unuia care are 1 Ha de pamint , sau daca tu hranesti animalele ai alte drepturi . Ha pe Ha , m pe m sinteti egali asa se pune problema, nu crezi ? Daca tu esti linga unu care are 100 de Ha ce faci ?
pina la urma e normal ca cel cu teren mai mult sa aiva mai multe avantaje de ex : mai multe locuri de vinatoare , mai multe pusti pe teren si sansele celui cu teren mai mare sint mai mari . In SUA este simplu terenul pe care il am imi da dreptul la aceasi cota de vinat ca a unuia care are de 10X mai mult teren si eu si el platim aceasi taxa de vinatoare pe an daca mi-am luat cota (2 caprioare) pe teren neutru sa zicem pe terenul statului sau la vreun amic nu mai am voie sa iau nimica pe terenul meu , deci vinatul este un bun public accesul la el este alta mincare de peste . Dar inteleg ca legislatia acolo este diferita si statul nu are terenuri cum sint aici .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde florin.t pe 20 Feb 2006, 10:00

Ideea era ca de obicei (in 99% din cazuri ) vanatul e gestionat de altcineva decat proprietarul de teren. Acel altcineva ofera protectie vanatului, il hraneste suplimentar cand e nevoie, totul pe cheltuiala unora care platesc taxa de vanatoare si presteaza tot felul de munci pt. gospodarirea vanatului. E clar ca daca am de x ori mai mult sau pamant decat altul nu am de x ori mai multe drepturi. La inceputul topicului zicea cineva ca el are teren dar nu are drept de vanatoare (asta fiind subiectul de fapt). Uite de ce nu are : nu a facut nimic pt. acel vanat, el incaseaza bani pt. ca permite vanatoarea, vanatul respectiv nu se hraneste numai pe terenul lui deci nu poate fi asemanat cu gaina din curte sau porcul din cotet . Scuze daca am fost cam dur in limbaj, nu vreau sa supar pe nimeni.
Ultima oară modificat de florin.t pe 20 Feb 2006, 15:53, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Johny Wolf pe 20 Feb 2006, 15:20

Sunt intru totul deacord cu florin. Oameni de genul "sa ma plimb cu arma in spate pe terenul meu pentru a ma relaxa, 110% din cazuri sunt braconieri. Si tot 110% se relaxeaza nu numai in zavoiul lui mai ales daca cunoaste zona. 10% vine ca unii vanatori pot fi cinstiti dar in plimbarea lor de relaxare cu arma in spate deseori cad patima ispitei.
La cati dintre noi nu li sa intaplat sa merga pe camp sau cu masina pe drum si sa vada un iepure sau alta vietate trecand pe lana ei si sa spuna daca asi fi avut acum "fierul" la mine apoi sa simulieze o epolare nostalgica.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde razvy pe 20 Feb 2006, 20:48

Inteleg cum puneti problema, dar nu poti considera ca e braconir pina nu il prinzi cu mita-n sac .Eu nu vad o problema daca cineva se plimba cu arma pe terenul lui in sezonul legal de vinatoare si are legitimatia necesara.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jon2004 pe 21 Feb 2006, 08:58

razvy scrie:Inteleg cum puneti problema, dar nu poti considera ca e braconir pina nu il prinzi cu mita-n sac .Eu nu vad o problema daca cineva se plimba cu arma pe terenul lui in sezonul legal de vinatoare si are legitimatia necesara.


Pai daca e in sezonul de vanatoare si are si autorizatiile necesare, se poate plimba linistit, ba chiar poate sa si vaneze! :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Johny Wolf pe 21 Feb 2006, 09:13

Citeste si la Legislatie cinegetica - vanatoarea pe proprietati.
Se pare ca aceasta problema a mai fost pusa in discutie.
PS: Daca mergi cu arma in teren, se subantele ca mergi la vanatoare altfel dece ai mai lua arma cu tine.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Johny Wolf pe 21 Feb 2006, 09:16

Daca nu ma insel il lege este specificat numarul minim a vanatorilor care pot iesi cu o autorizatie individuala in teren. Incerc sa caut acel paragraf. Parca am citit pe undeva.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Johny Wolf pe 21 Feb 2006, 09:52

BINGO.
Cap. II. Tipuri si metode de vanatoare:
http://www.vinatorul.ro/index.php?optio ... 4&Itemid=3
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde paul pe 22 Feb 2006, 19:55

Marius,
Ai povestit mai sus ca proprietarul unei tarlale de floarea soarelui nu a permis vanatorilor sa-i bantuie cultura neculeasa. Apreciez ca avea dreptate. Totul este o problema de comunicare si intelegere intre proprietarul pamantului, utilizatorul acestuia (proprietar, arendas etc) si detinatorul dreptului de vanatoare (cine o fi acesta: proprietar al dreptului de vanatoare, administrator al acestuia, gestionar sau arendas - sa vedem cum va stabili legiuitorul. Formele de asociere a vanatorilor - asociatii, societati etc, nonprofit sau cu profit in calitate de arendasi sau gestionari ai dreptului de vanatoare, trebuie sa aiba baza relationala cu celelalte categorii. Cred ca actul normativ ca va reglementa aceste relatii va urmarii satisfacerea intereselor tuturor categoriilor implicate (vanatori, proprietari, arendasi) fara lezarea drepturilor vreunora dintre ele in favoarea celorlalte. Se va crea astfel, cred, o noua piata avand drept produs dreptul de vanatoare si in final vanatul.
Un alt principiu ce trebuie stabilit este acela al definirii vanatului. Cred ca el nu este nici al proprietarului terenului (decat daca terenul este inchis si este crescut din matca procurata pe cai comerciale legale) nici al statului ci mai degraba al bunului Dumnezeu. Chestia ca este un bun public nefiind al nimanui si astfel apartine statului este o poveste. Ce poate face statul cand acesta se misca in arealul sau si nu in cel stabilit de stat - trece de pe un teren public pe unul privat si invers sau trece fasia de granita cum vrea el: ar trebuie ca statul sa solicite prin Interpol extradarea lui ?
Oricum, ca sa revin la problema de mai sus, mentionez ca in Franta, vanatoarea este permisa in zona de cultura sau vii numai dupa recoltare si asta nu numai pentru a nu provoca pagube agricultorului ci si pentru a preintampina producerea de accidente de vanatoare.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 22 Feb 2006, 20:16

paul scrie: Totul este o problema de comunicare si intelegere intre proprietarul pamantului, utilizatorul acestuia (proprietar, arendas etc) si detinatorul dreptului de vanatoare (cine o fi acesta: proprietar al dreptului de vanatoare, administrator al acestuia, gestionar sau arendas - sa vedem cum va stabili legiuitorul. Formele de asociere a vanatorilor - asociatii, societati etc, nonprofit sau cu profit in calitate de arendasi sau gestionari ai dreptului de vanatoare, trebuie sa aiba baza relationala cu celelalte categorii. Cred ca actul normativ ca va reglementa aceste relatii va urmarii satisfacerea intereselor tuturor categoriilor implicate (vanatori, proprietari, arendasi) fara lezarea drepturilor vreunora dintre ele in favoarea celorlalte. Se va crea astfel, cred, o noua piata avand drept produs dreptul de vanatoare si in final vanatul.
Un alt principiu ce trebuie stabilit este acela al definirii vanatului. Cred ca el nu este nici al proprietarului terenului (decat daca terenul este inchis si este crescut din matca procurata pe cai comerciale legale) nici al statului ci mai degraba al bunului Dumnezeu. Chestia ca este un bun public nefiind al nimanui si astfel apartine statului este o poveste. Ce poate face statul cand acesta se misca in arealul sau si nu in cel stabilit de stat - trece de pe un teren public pe unul privat si invers sau trece fasia de granita cum vrea el: ar trebuie ca statul sa solicite prin Interpol extradarea lui ?


Maaaama, ce frumos zici Paul. Ca din carti.
Din pacate, legiuitorul este fie incompetent, fie are interese diferite de binele general, fie, cum s-a vazut adeseori la TV, il doare-n cur si doarme in parlament. Daca ar exista litera mai mica decat litera mica, cu aceea ar trebui scris "parlament". Noroc ca "legiuitor" se scrie in mod uzual cu litera mica.
In cazul nostru, legea contine o multime de prostii, care nu pot fi indreptate prin metoda aprobarii tacite, iar de la presedinte, mici sperante, ca daca va aduceti aminte, adversarul lui a fost si se pare ca inca este vanatorul sef cu multe case.
Jos vanatoarea si vanatorii!!!
Parerea mea...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 23 Feb 2006, 08:51

paul scrie:Marius,
Ai povestit mai sus ca proprietarul unei tarlale de floarea soarelui nu a permis vanatorilor sa-i bantuie cultura neculeasa. Apreciez ca avea dreptate. Totul este o problema de comunicare si intelegere intre proprietarul pamantului, utilizatorul acestuia (proprietar, arendas etc) si detinatorul dreptului de vanatoare (cine o fi acesta: proprietar al dreptului de vanatoare, administrator al acestuia, gestionar sau arendas - sa vedem cum va stabili legiuitorul. Formele de asociere a vanatorilor - asociatii, societati etc, nonprofit sau cu profit in calitate de arendasi sau gestionari ai dreptului de vanatoare, trebuie sa aiba baza relationala cu celelalte categorii. Cred ca actul normativ ca va reglementa aceste relatii va urmarii satisfacerea intereselor tuturor categoriilor implicate (vanatori, proprietari, arendasi) fara lezarea drepturilor vreunora dintre ele in favoarea celorlalte. Se va crea astfel, cred, o noua piata avand drept produs dreptul de vanatoare si in final vanatul.
Un alt principiu ce trebuie stabilit este acela al definirii vanatului. Cred ca el nu este nici al proprietarului terenului (decat daca terenul este inchis si este crescut din matca procurata pe cai comerciale legale) nici al statului ci mai degraba al bunului Dumnezeu. Chestia ca este un bun public nefiind al nimanui si astfel apartine statului este o poveste. Ce poate face statul cand acesta se misca in arealul sau si nu in cel stabilit de stat - trece de pe un teren public pe unul privat si invers sau trece fasia de granita cum vrea el: ar trebuie ca statul sa solicite prin Interpol extradarea lui ?
Oricum, ca sa revin la problema de mai sus, mentionez ca in Franta, vanatoarea este permisa in zona de cultura sau vii numai dupa recoltare si asta nu numai pentru a nu provoca pagube agricultorului ci si pentru a preintampina producerea de accidente de vanatoare.


in principiu, paul are dreptate.
vanatul este res nullius dar nu apartine statului roman.
oricum, nu in baza art.646 cod civil (care spune ca bunurile fara stapan sunt ale statului), pentru ca al nostru cod civil prevede si ocupatiunea ca mod de dobandire a proprietatii. si e de bun simt, in definitiv, ca un bun ca vanatul sa nu apartina statului (asa au dictat comunistii si asa a ramas pana azi).
despre legalitatea/constitutionalitatea unei eventuale re-includeri in domeniul public al statului roman a vanatului in baza unei legi ordinare, despre consecintele unei astfel de actiuni - in situatia in care, totusi, se respecta caracterul organic al legii (administrare a unui bun public, inalienabilitate, imprescribilitate a bunului public) este mult de discutat.

cea mai delicata problema este aceea a drepturilor de vanatoare; aici trebuie gasita o solutie convenabila pentru toate partile implicate (si care revendica, fiecare, dreptul de proprietate asupra vanatului, cu consecinte directe asupra dreptului de vanatoare - vanatorii revendica pentru ei insisi dreptul de proprietate asupra vanatului dobandit prin ocupatiune, conform art.645 cod civil, proprietarii de teren revendica vanatul in baza art.503 cod civil).
are dreptate colegul paul.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde puscasumarin pe 25 Feb 2006, 08:23

Marius scrie: de la presedinte, mici sperante, ca daca va aduceti aminte, adversarul lui a fost si se pare ca inca este vanatorul sef cu multe case.
Jos vanatoarea si vanatorii!!!
Parerea mea...


o treaba nu pricep: de ce il puneti pe nastase in postura de aparator al vanatorilor, shef mare si iubitor? cat o fi el de social-democrat (oare...). tipul are o parere burghezo-mosiereasca despre aceasta indeletnicire. parere pe care nu si-o ascunde. este un dusman de clasa.
cat despre vanatoare, ea va continua sa ne bucure sufletele multi ani de acum inainte (ma rog, alora dintre noi care nu o sa fie prinsi ca impusca rate gaste etc. odata cu prima iesire la pana cu autorizatie de fazani :lol: :lol: :lol: )
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Allexsan pe 27 Feb 2006, 11:20

Nu stiu dacä Nästase este s-au nu un dusman de clasä, mi se pare exageratä afirmatia. Pärerea mea!
Tot ce observ din lecturarea mesajelor anterioare este cä:
1)Uneori lipsa de informatie si chiar lipsa unei comunicäri adegvate poate duce la situatii paradoxale.
2)Sä speräm ca asteptarea indelungatä din partea vänätorimi, a noii legi a fondului cinegetic, sä vinä cu clarificäri in acest domeniu.
3)Topicul cred cä a atins problemele de fond si poate fi inchis.
Cu stimä: allex.
allex.
Allexsan
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Ian 2006, 12:37
Locaţie: pitesti

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde the_mav pe 05 Aug 2016, 08:02

discutii vechi, dar mai actuale decat oricand...
:!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 12 Sep 2016, 20:23

Si eu sunt fix in aceeasi situatie...
Sunt vanator, membru intr-o asociatie privata din Adjud.
Eu locuiesc in Brasov, dar lucrez in Adjud.
Am mostenit niste teren agricol+padure+pasune intr-un sat din comuna Viperesti-Buzau. (in total sunt mai mult de 5 ha)
Terenul meu se afla pe un fond administrat de AVPS Patarlagele.
Solutia ca eu sa pot vana pe terenul meu?
Eu vad asa: sa ma inscriu in asociatia Patarlagele si sa solicit autorizatie de vanatoare pe fondul care contine terenul meu.
E corect?
Problema ar aparea cand sunt obligat sa merg la vanatoare insotit de paznicul de vanatoare....sunt sigur ca eu imi cunosc terenul mai bine decat il cunoaste paznicul...

Alta problema: Pe terenul meu am observat caprioare si mistreti....mistretii chiar mai distrug din cultura de porumb pe care o am si caprioarele mai distrug din prunii pe care tin ptr. tuica (deci paguba ma doare direct :D .Am 41 ani, dar nimeni din familia mea (deci nici eu) NU am primit despagubiri ptr. pagubele facute de vanat. Si nici nu am auzit in zona sa fie cineva despagubit...
Cine si cum acorda aceste despagubiri?
Pot obtine autorizatie de vanatoare ca "compensatie" ptr. pagube? (Chiar daca nu sunt membru la Patarlagele)
Probleme...probleme...
Oricum as vrea sa ma inscriu la Patarlagele (am auzit ca multa lume "buna" e inscrisa acolo si nu stiu de ce...)
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde laurul pe 12 Sep 2016, 20:56

Dacus_Malus scrie:Oricum as vrea sa ma inscriu la Patarlagele (am auzit ca multa lume "buna" e inscrisa acolo si nu stiu de ce...)

Probabil pentru ca pot sta la panda, fumand trabuc si band hennesy xo ,pe alea 5 hectare ale tale unde abunda ursii panda si tigri bengalezi.....de strica prunii si cocotieri latifundiarului...
Vad ca te straduiesti, faza cu ITP ul a fost pistol cu apa!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde tehărău pe 12 Sep 2016, 21:11

Mi-am propus ca Patarlagele sa devina Mecca vanatorii (ca tot e Eid al-Adha). Deocamdata l-am impus doar ca centrul vanatorii est europene. Dar ne dezvoltam. Cand Tiriac a vandut domeniul de la Bals, eram mai mult ca stresat ca vrea sa liciteze pentru Patarla. Noroc ca nu s-a bagat, ca si asa fondul s-a licitat cu 22500 iepuroi.
Dacule, treci intr-o zi daca ai timp pe la filiala si lasa o cerere pentru despagubiri, eventual cu ce pretentii ai. Daca nu, trimite-o pe mail (adresa o gasesti usor, cred ca jumatate din forumisti sunt membri iar la cel Putin la o vanatoare in zona au fost marea majoritate). Restul sunt doar formalitati...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde pipabh pe 12 Sep 2016, 22:37

tehărău scrie:Mi-am propus ca Patarlagele sa devina Mecca vanatorii (ca tot e Eid al-Adha). Deocamdata l-am impus doar ca centrul vanatorii est europene. Dar ne dezvoltam. Cand Tiriac a vandut domeniul de la Bals, eram mai mult ca stresat ca vrea sa liciteze pentru Patarla. Noroc ca nu s-a bagat, ca si asa fondul s-a licitat cu 22500 iepuroi.
Dacule, treci intr-o zi daca ai timp pe la filiala si lasa o cerere pentru despagubiri, eventual cu ce pretentii ai. Daca nu, trimite-o pe mail (adresa o gasesti usor, cred ca jumatate din forumisti sunt membri iar la cel Putin la o vanatoare in zona au fost marea majoritate). Restul sunt doar formalitati...

Cand treci pe la filiala spune-le ca esti vanator cu acte in regula si mai vrei cativa dintre mistretii care devoreaza recolta, 20 daca se poate din cei 200 , vreo 3-4 autorizatii la "caprioare", macar!!!
Nu zau , chiar ne miram ca ne "vaneaza " toti?
UAU!!! :(
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re:

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 06:46

:!: Sa ma explic:
Despagubiri ptr. pagube produse de vanat:
Marius scrie:Statul roman e mai sarac, nu prea are terenuri.

Toata suprafata extravilana a tarii (adica cea din afara localitatilor), face parte din fondurile de vanatoare ale RO. Exceptie fac rezervatiile si poate ale categorii de terenuri.

Din total suprafata, 20 % sunt administrate din punct de vedere al vanatorii de catre stat, adica acolo vanatorii obisnuiti nu au ce cauta.
Restul de 80% sunt fonduri ce sunt administrate de catre asociatii de vanatori afiliate la AGVPS.

De ex, AJVPS Ialomita, are vreo 30 de fonduri de cate 8.000 - 15.000 hectare. (10.000 hectare=un patrat cu latura de 10km).
Cei 900 de vanatori cotizanti la AJVPS Ialomita, sunt impartiti in grupe de cate 30, si fiecare grupa vaneaza pe un fond vatul sedentar de pe acel fond, si teoretic au grija de acel fond. Orice vanator din asociatie are dreptul sa vaneze pasari de pasaj pe oricare din cele 30 de fonduri. (cifrele nu sunt exacte, dar sunt destul de aproape de realitate)

In functie de hotararea comitetului de conducere al asiciatiei AJVPS Ialomita, vanatorii romani care nu sunt cotizanti la aceasta asociatie, pot fi primiti la vanatoare contra unor taxe, pot fi invitati gratis sau pot fi refuzati (cazul lui Alex).

De pilda eu, ca sa imi largesc aria de posibile terenuri de rate si gaste, de multi ani platesc taxa anuala suplimentar (pe langa AJVPS Ialomita) la o alta asociatie care cred eu ca este si ea cu bun potential. Astfel, cand cer directorului acestei asociatii autorizatie la gaste pe fondul "x" in perioada "y", acesta nu prea are motive sa ma refuze.

Desi majoritatea terenurilor extravilane sunt private, vanatul fiind bun public, proprietarii de teren nu au drepturi asupra vanatului, ci au dreptul doar la despagubiri atunci cand vanatul le-a distrus culturile (de ex. mistretii au distrus porumbul).

Nu e ca la voi, dar nici prea complicat nu e.
Daca mai ai nelamuriri, te rog...

Din moment ce nimeni nu l-a contrazis pe Marius, am presupus ca da, se pot primi despagubiri ptr. pagubele produse de vanat...
Si cum caprioara (denumire populara a femelei capriorului https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83prioar%C4%83) este considerat vanat, atunci poate genera despagubiri...
Am si intrebat " cine si cum acorda aceste despagubiri?" Nimeni nu a raspuns la asta serios....
De principiu nu voi impusca niciodata caprior (sau caprioara), ptr. ca nu ma lasa nevasta... :-@
Asa a fost intelegerea cand mi-a "acordat" libertatea de a ma face vanator.
(Eu sper sa fiu "mistretar"). Dar daca am autorizatie si fac galagie cu arma la mistreti, poate se sperie si caprioarele/capriorii si nu mai vin pe terenul meu.

Despre "lumea buna" care e inscrisa la Patarlagele...ma refeream la chuck norris zis si Selaru (sau invers...(Selaru zis chuck norris) care se pare ca este (sau era) inscris la Patarlagele.
Daca cineva s-a simtit lezat de sintagma "lume buna" imi cer scuze.

Si ca sa incheiem: singura modalitate de a vana pe terenul meu este sa cotizez la Patarlagele...sau sa "cumpar" autorizatie de la Patarlagele. corect sau incorect ?
Cat despre despagubiri...se acorda sau ba?
Si daca se acorda, cine le acorda?
Sunt sigur ca nu este doar problema mea....cel putin mistretii strica destul de des culturile in toata tara.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde the_mav pe 13 Sep 2016, 08:07

laurul scrie:
Dacus_Malus scrie:Oricum as vrea sa ma inscriu la Patarlagele (am auzit ca multa lume "buna" e inscrisa acolo si nu stiu de ce...)

Probabil pentru ca pot sta la panda, fumand trabuc si band hennesy xo ,pe alea 5 hectare ale tale unde abunda ursii panda si tigri bengalezi.....de strica prunii si cocotieri latifundiarului...
Vad ca te straduiesti, faza cu ITP ul a fost pistol cu apa!

:!: :!: :!:
:animals-chickencatch:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde ventura pe 13 Sep 2016, 09:03

@Dacus_Malus,

Stiu ca abia ai dat examen pentru intrare in acesata tagma si m-am gandit ca atunci cand te faci vanator la 40 de ani stii ce-ti doresti si la ce sa te astepti.
Ma asteptam sa stii ca nu-i suficient sa citesti facebook-ul pentru a invata vanatoare (desi gasesti si multe informatii utile).
Stiu ca pe acolo s-a insistat mai mult pe ideea de a vana de capul tau pe terenul tau de 2-5-25 ha, precum si pe reducerea suprafetelor fondurilor de vanatoare la niveluri de cateva sute de ha...
Ca sa fii lamurit iti spun ca aceste lucruri nu se intampla decat in mintea unora...
Daca tii mortis sa vanezi la Patarlagele, pe terenul tau, asa cum ai spus mai sus, ai posibilitatea sa te inscrii in Club si sa participi la vanatorile colective organizate acolo, ori sa-ti iei autorizatie individuala la vanat mare (mistret, cerb, urs, caprior... ce-o mai fi pe acolo), dar sa nu-ti inchipui ca DOAR E POSIBIL sa fii insotit de paznic ci sa ai CERTITUDINEA, si ma mir sa vad ca nu stii acest lucru devreme ce abia ai promovat examenul de vanator.
Cat priveste despagubirile, este dreptul tau sa ceri acest lucru.
Se va face o comisie, se va verifica la fata locului unde au ramat mistretii si unde au mancat caprioarele din pruni (desi acolo este mai greu de depistat dupa muscatura daca a fost capra salbatica ori domestica :lol: ).
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 09:27

Multumesc Ventura.

Eu stiu ca trebuie sa fiu insotit de paznic...asta nu inseamna ca imi si place....
Asadar, cine ma poate despagubi?
Asociatia de vanatoare care gestioneaza fondul unde am teren?

Inca o chestie: terenul pe care am cultivat porumb este ingradit cu un gard simplu de pari de lemn+sarma.. Totusi mistretii reusesc sa intre.
E clar ca vanatorii nu au intrat si nu au vanat pe acest teren ingradit.
Dar daca eu am autorizatie de mistret, pot vana "in gradina mea" ?
Casa mea este cam la 300 m departare, si alte case sau alti vecini nu am in apropiere.

PS: nu am cont de facebook, nu citesc nimic pe facebook....Tot ceea ce stiu despre vanatoare este de pe forum si de la vanatorile la care am participat ca gonas (destul de putine)
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde ventura pe 13 Sep 2016, 09:39

Da. Despagubiri poti primi de la asociatia care gestioneaza vanatul din zona in care ai terenul.
Si, da. Daca ai autorizatie poti vana, in conditiile legii, pe acel teren.
De Facebook am pomenit fiindca pe acolo se plangea un "englez" ca la noi nu-i ca la ei....
Ca vine el acasa si daca el nu poate vana pe terenul lui cum ii convine (adica singur si cat considera el) da cu bata in cap celui care-i cutreiera padurea (tot vreo 2-3-5 ha) pe care o are din mosi stramosi...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 09:44

Ok, mersi de raspunsuri, de fapt asta am asteptat...raspunsuri care sa ma lamureasca.

PS: la mine padurea este un fel de zavoi, mai mic de 1 hectar...restul e teren agricol, pasune , dar e cumva la marginea dinspre padure a satului, adica e "predispus" de a fi vizitat de animale salbatice.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate