Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:25

Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderator: MAsterD

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Remo pe 13 Sep 2016, 10:05

Dupa cum s-a spus mai sus, nu poti vana in gradina ta, chiar daca e ingradita. Singura varianta legala este sa-ti faci un tarc de vanatoare, dar trebuie sa ai mult teren pentru asta.

In legatura cu daunele cauzate de vanat culturilor agricole, exista o norma care stabileste obligatiile gestionarului si obligatiile proprietarului de teren. In cazul in care ambele persoane isi indeplinesc obligatiile, despagubirea ar trebui suportata de stat. Obligatiile gestionarlui sunt destul de usor de executat si dovada indeplinirii lor este relativ usor de facut, in afara de situatia in care gestionatul are functionari neglijenti. De obicei proprietarii sunt cei care omit sa-si execute toate obligatiile.

Din pacate, procedura de acordare a daunelor implica o verificare facuta de o comisie formata din reprezentantii a mai multor institurii, care emite un proces-verbal. Acest proces verbal care trebuie apoi validat de GF (fosta ITRSV) printr-o decizie. Principala preocupare a institutiei este sa se asigure ca statul nu are nimic de platit.

Asta desi vanatul este proprietatea statului si statul cedeaza gestiunea asupra vanatului, contra cost, catre un gesionar. Totodata, statul limiteaza exercitarea dreptului de gestiune in mai multe moduri. In primul rand, numarul optim de animale pe un fond este stabilit de stat. In functie de aceste numar ideal si de evaluari anuale, tot statul stabileste o cota de recolta - adica numarul de animale care se pot extrage. In al doilea rand, statul restrange perioadele in care se poate practica vantoare si mijloacele materiale pe care le pot folosi vanatorii.

Totusi, in practica, sunt emise decizii care stabilesc vinovatii in toate partile, numai in sarcina statului nu. Asa fiind, atat gestionarii cat si proprietarii sunt nemultumiti in final.

Deciziile ar putea fi atacate in contencios adminsitrativ, dar nu am intalnit nici un caz in care sa se fi procedat asa - cel putin in zona noastra. Au existat propritari care au chemat in judecata gestionarii inainte sa fi obtinut decizia despre care vorbeam si acestia au pierdut procesele.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 13 Sep 2016, 10:09

Terenurile se afla pe fondul de vanatoare nr. 24 Buzau, fond care e administrat de AGPS Patarlagele.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde laurul pe 13 Sep 2016, 11:50

Daca un vanator novice se inscrie intr-o noua asociatie si primul gand ii este sa obtina despagubiri...ce pretentii sa avem de la altii?!
" De-ar sti omul ( asociatia) ce-ar pati, dinainte s-ar feri ! "

Dezamagitor!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde violiv pe 13 Sep 2016, 22:02

Daca am inteles bine e vorba de 5 ha aproximativ. Fondul de vanatoare are catre 10.000 ha. Intr-o zi de vanatoare poti bate intre 500 si 1000 ha linistit. Cele 5 ha sunt cam cat o parcare la talia unui fond de vanatoare. Chiar daca ai conditii supergrozave acolo, numa daca lasi porumbul in picioare ai sanse sa mai vezi mistreti peste vreo 2 luni.
Pentru tine 5 ha sint o mica mosie, pentru un fond de vanatoare reprezinta un timbru. Si de ai vrea un tarc al tau tot sunt foarte putine ... apropo, nici nu stiu cat e de legal sa ingradesti teren in camp.

P.S. chiar si eu am vanat la asociatia cu pricina si o fac de cativa ani incoace. Oameni ai locului tari de tot, mistreti sint da' muncesti pentru ei de te intrebi de fiecare data daca mai merita sa mergi si data viitoare. Sa nu uiti: un obicei al locului spune ca de ai tras la ursul care te ataca nu e legitima aparare daca nu ai si tu pe corp urme ale agresiunii ursului ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 07:16

Terenul ingradit nu e in camp, e cumva in prelungirea curtii casei...
Casa este la marginea satului(in zona de sus, la deal, spre zona de pasune+padure.
Ideea mea cu despagubirile era in sensul daca NU ma inscriu in asociatie....
(ca vanator "strain" probabil ma costa mult o autorizatie de mistret si poate se putea compensa cu despagubiri)
Daca ma inscriu la asociatia Patarlagele, nu vreau despagubiri, vrea doar autorizatie de mistret(in conditiile lor).
Sper ca m-am facut inteles....

PS1: Violiv, ai vanat vreodata in zona de padure inalta dintre satele Palici si Badila?
(e vorba de fondul 24 administrat de Patarlagele).

PS2: Nu mi-e frica de urs, am cutit de lemn....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde tehărău pe 14 Sep 2016, 16:50

Dacule, uite cum e treaba. Mai la nord un pic de Badila, am o gradina de 6000 m2. Am facut un gard de 1,5 m. un pic peste 10000 de leoparzi de'stia noi. Am pus lucerna. A costat putin, nu se mai pune. Lucerna o dau gratis la un vecin care are grija acolo. Dar stii care e satisfactia? In fiecare seara sar ciutele si papa acolo. Si acum, la boncanit, vine si cerbul. Iar asociatia impusca cu strainul, usor, cerbul. Si isi ia niste goromele. Asta e partea misto. Partea naspa e ca nu stim niciodata cam cate goromele se iau, cam cate furaje se iau anual de miliardul ala care se scade in fiecare am din gestiune si de care auzim de la cenzori la adunarea generala etc. Dar se vor rezolva si astea, nu raman ele asa naspa la infinit...
De ce ti-am zis asta? Daca tot te-ai facut vanator, ai tot dreptul sa te gandesti la snitzel. Dar Mocca, ia-ti gandul! In vanatoare vii cu sandwich-ul in buzunar. Ca la tot 2 bete, iese de un tuci cu baietii, e altceva. Dar alea ca de acum me - Tarzan, you - papa mistret adus de mine, uita de la inceput!
PS: Cu Jack o sa ai ocazia sa te intalnesti pe fondul ala. Daca nu-l cunosti, vorbitul in lipsa e barfa. Barfitorii nu fac casa buna cu vanatorii. Ca sunt o gramada, e adevarat. Dar nu sunt apreciati de baietii - baieti... Asa ca, fereste-te de magarus!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde laurul pe 14 Sep 2016, 17:05

Who the f... is Jack ?!?!?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3058
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde tehărău pe 14 Sep 2016, 17:48

Bine zis! De jack am eu capul plin si n-am vazut corectorul. Eu ziceam de asta:

http://www.chucknorris.com/
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 18:22

Pe "Selaru - chuck norris", nu l-am inventat eu, ci l-am preluat de aici:
viewtopic.php?f=119&t=11253&hilit=selaru
Si am luat-o in serios, ca acest Selaru este un vanator cunoscut in toata Romania si la Patarlagele.
Probabil e un vanator bun, "dat dracului"...si poate face parte din lumea buna a vanatorilor din Romania.
Daca m-am inselat, imi pare rau...
Dar tind sa cred ca nu m-am inselat, si acest Selaru este un vanator bun.(Am aflat ca a scris si o carte ptr. examenul de vanatoare- sper ca nu fac o confuzie de nume).
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde ventura pe 14 Sep 2016, 19:01

Intra pe Google și scrie " neculai selaru curriculum" .
O sa vezi despre cine este vorba.
Pe urma o sa poți vorbi în cunoștință de cauză.
....oarecum....
PS: inteleg ca vrei sa devii mistretar, asa ca dacă o sa te înscrii în AJVPS vreodată o sa te invit la noi la grupa (tot esti in zona mea) sa vezi cum decurge o vanatoare la mistreți.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1270
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 19:12

Ventura, mersi de invitatie.
Situatia mea e asa: locuiesc in Brasov, lucrez in Adjud.
Sunt inscris la o Asociatie privata din Adjud, care are fondul pe la Darmanesti...
Deci alerg mult...
Fondul unde vanati voi...pe unde este?

PS: am gugalit dupa Neculai Selaru si am gasit ca este intradevar si vanator si profesor si scriitor...deci nu m-am inselat...este lume buna.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde biriuck pe 14 Sep 2016, 19:31

Vezi tu cu timpu daca te faci mistretar sau gainar (adica vanator de fazani) ;) Uleiul iese mereu la suprafata, asta era vorba unui mos din Crisan prieten cu tata.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 19:45

=))...gainar...
in visele mele ma vad la panda, cu o carabina cu luneta...
In armata eram tragator FB, am tras si cu PSL (sau PSAL cum zic unii) si m-am descurcat mai mult decat onorabil.
Vom vedea ce-mi rezerva viata...
Ultima oară modificat de Dacus_Malus pe 14 Sep 2016, 19:48, modificat 1 dată în total.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Intrebare pe mail privat - rugam raspunsuri

Mesajde ventura pe 14 Sep 2016, 19:48

Fondul 42 Andreiasu din cadrul AJVPS Vrancea.
În jurul comunei Andrei adu (focul viu).
Cam de unde pleacă cutremurele...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1270
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Anterior

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate