Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:38

Delta la Chilia

Nu poate exista un forum de pescuit si vanatoare in Romania , fara a mentiona si aceasta extraordinara rezervatie naturala cu care ne mandrim - Delta Dunarii .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Mesajde amis pe 11 Feb 2007, 22:25

Sa continuam...
Mergem spre vesnicele plaiuri...ne imbiem cu botelcuta numai asa "sa ne sticleasca ochii" si ne desfasuram in teren.N-apucam bine si un aret scurt al catelusei ma face sa zic:fii atent Greiere :!: Pill-zboara fazanul,poc, poc,aport-Bravo omule,Felicitari :!: Ii dau fazanul,ii strang mana,intreb:Ai mai impuscat fazan ? Nu mai stiu ce a zis :da sau nu...Continuam vanatoarea care se termina relativ repede,se trage ca la Verdun, cand ne strangem,o moaca de Greier amarat.Ce ai patit ? Nu mai merge Pusca.Ce are ? Nu stiu nu mai percuteaza.M-am prins imediat.Il intreb daca a luat ceva fazani.Mi-a zis ca da si m-am bucurat in sufletul meu.Ma uit la Pusca o verific o percutez in gol,ma uit si la cartusele nepercutate si pun verdictul :asta e :!: In nemernicia mea, hotarat sa-l las sa fiarba in suc propriu...De fapt voiam sa mergem sa impuscam o gasca,sa prindem o stiuca...asa este cand timpul este limitat si vrei sa faci cat mai multe...Mergem catre o sola cu gaste,ocolind sa ajungem intr-o pozitie favorabila.Trag un foc cu carabina de pe la vreo 200m ( :!: :?: ) si impusc o garlita.Plecam catre amicul care ramasese sa "bata campii" si ca sa scurtez drumul,ma pune dracu sa ma gandesc sa trec,dupa ce a verificat Greierul si a concluzionat:Dai ca merge :!: , printr-un canal care era mult prea ingust si mult prea moale.Cert este ca am ramas suspendat cu Hilluxul ,proptit in bara din fata ,scut,punte intr-un mal si partea spate in celalalt mal.Recunosc ,ca sunt mai pagan de fel,dar atunci cand m-am vazut in pustietatea aia pe fundul canalului,fara putinta de a chema pe cineva sa ne ajute,unde sa-i fi zis sa vina :?: Erau atate canale,atata intindere...Mi-am zis ca asta este "mana aluia de la etajul cinci" :!: :o Am alungat repede gandul asta negru,spunandu-mi ca daca exista Dumnezeu,trebuie sa aiba gusturi mai fine.Nu ma poate pedepsi printr-un simplu:Dai ca merge :!: Pana la urma s-a dovedit ca am avut dreptate.
Poate pui tu Greiere imaginile cu salvarea noastra.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde amis pe 12 Feb 2007, 06:27

Mai aveam cateva poze:
1-O noua zi
2-Si inca una
3-Pregatin carnati
4-Oaspetii se simt bine
5-Greierul un amic si amis
6-Mamaliga cu scart
7-fazani la jar
8-Masa de belsug
9-In canal.

[/img]

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine
ImagineImagine
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde amis pe 12 Feb 2007, 11:28

Greier,ti-am dat un pm :o
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 12:44

Maaama ce stiucan! Cat a avut? Prins de unul din voi la lanseta?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 12 Feb 2007, 13:39

Da la lanseta,din pacate pentru stiuca nu am avut decat o juma de zi.M-a dus cineva,undeva :wink: :D
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 14:26

amis scrie:Da la lanseta,din pacate pentru stiuca nu am avut decat o juma de zi.M-a dus cineva,undeva :wink: :D


Unde? In Shtiucova?? :wink: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 12 Feb 2007, 14:31

Da ,doua le-am adus afumate la "Fafaras" :lol:
Am fost pe Rosca...,Marius.Cea mare aproape 4kg,a avut aproape 2 borcane de icre.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde greier99 pe 12 Feb 2007, 21:21

@the_mav
La toyota verde, poate nu va intrece nimeni (am vazut ce poata sa faca Amis) :lol: :lol: :lol: , dar la masina de teren, stiu ceva de la Val ca pe drumul spre Chilia(parca Periprava), s-a dat cu baschetii in sus. :cry: :cry:

P.S. Hai arunca cu fotografiile. :wink:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde amis pe 03 Oct 2007, 23:08

Am fost acu` vreo trei saptamani la Chilia.Trebuia sa culeg via,sa fac vinul si sa fac deschiderea la vanatoare :!: Via am cules-o,vinul l-am facut,vanatoare-stiti cu totii ce s-a intamplat:s-au dat autorizatii vineri si sambata umblau dupa ele sa le recupereze-deci zero :( Nu am tras nici un foc.Cu toate astea au fost niste zile de nedescris.Poate as fi considerat ca lipsit de modestie daca spun (ca de obicei)ca toate se intampla "dupa sufletul omului" :!: Am prins trei zile de pescuit incredibile.Am prins in trei zile de pescuit,65 de crapi,1 stiuca ,si 2 somni :!: Vanat divers,hrana pentru suflet ,gasca multa si surprinzator si garlita,rate,fazani,vulpi,iepuri,bizami,etc,etc...
[img]

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagine
[/img]
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde the_mav pe 03 Oct 2007, 23:24

pfuuuuuuu.... mai nene :P

adanc infipt cutitul in inima si te apuci sa il rasucesti usor-usor, putin cate putin :cry: :cry: :cry:

frumos, foarte frumos...felicitari. crapii tare sunt frumosi, parca retezati numai unul si unul.
:P :wink: :P

ps: iar despre vinul de chilia, sincer abia il astept. ca si cateasca alba a iesit anul asta. sa fim sanatosi sa le ducem pe toate, ca spune cineva odata "La tati ni greu, da' nu ne lasam". :P :wink: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde razvy pe 04 Oct 2007, 05:13

MAi baieti ,, imi curgeapa-n gura voi chiar stii sa traiti bine , Felicitari .
Si pe aici se aude ca balta aia nu mai are peste
Zau merita un drum in Romania pentr citeva zile petrecute in compania unor experti ca voi ,, BRavo ! Bravo .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde valpangica pe 04 Oct 2007, 12:45

Frumosi crapii aia maestre Gigi . Felicitari ! Ti-a iesit bun vinul ? :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 04 Oct 2007, 17:27

Cred ca te-au costat o gramada crapii :oops: :lol: :lol: Foatre frumos! Nu detaliezi putin ce si cum cu autorizatiile in Delta la subiectul cu pricina?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Delta la Chilia

Mesajde Ursus2006 pe 26 Oct 2011, 15:57

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Din tinerete , chiar la Chilia-n port.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Delta la Chilia

Mesajde scirocco pe 26 Oct 2011, 16:46

''Ei,bate-un vant rece din balta
La Chilia-n port...
Sa vezi stufu' cum se-nalta
Sa-l mai tai nu pot..'' :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Delta la Chilia

Mesajde olimpiusorin pe 26 Oct 2011, 22:01

Speranta moare ultima!Poate se gandesc ai nostri sa facem concurenta la ucrainieni ca ei trag de mult si la ei nu se mai termina pasaretul.Noi santem cu ..ue
olimpiusorin
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 07 Sep 2009, 23:35

Re: Delta la Chilia

Mesajde Ursus2006 pe 31 Oct 2011, 14:04

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

La intoarecerea acasa, Fanta si Cola erau la loc de cinste !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re:

Mesajde DeepR pe 25 Oct 2012, 14:34

amis scrie:Nu ma nerva ,mai nene...ca ti-o pun p-asta...veche :wink:
Imagine



MACEL>>> !!!!! rusine
DeepR
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mar 2012, 17:53

Re: Delta la Chilia

Mesajde amis pe 25 Oct 2012, 15:05

Mare rusine !
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Delta la Chilia

Mesajde Sly_Fox pe 23 Noi 2012, 11:47

Daaa daaaa, prea multe. Mai taie din ele da-le dreacuuuu. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Re:

Mesajde radubichis pe 04 Iun 2014, 11:38

DeepR scrie:
amis scrie:Nu ma nerva ,mai nene...ca ti-o pun p-asta...veche :wink:
Imagine



MACEL>>> !!!!! rusine

Pune-o si pe asta https://www.youtube.com/watch?v=ANbVBuYw9sY :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Delta la Chilia

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iun 2014, 15:44

:D :D
Nu mai pune bre din astea,ca ii intarati pe ''paharnici''. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Delta la Chilia

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2015, 23:09

Ba mai pune, ca mi-e un dor de Delta ca de mama...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Delta la Chilia

Mesajde blackcrotal pe 25 Oct 2015, 20:55

Alin3006 scrie:Ba mai pune, ca mi-e un dor de Delta ca de mama...

Asta este sado - masochism . Sau mi se pare ca seamana cu mirositul unei Regina Noptii cu o masca de gaze pe figura.
Nu am mai fost demult in Delta si atunci cand ma duceam tintele preferate erau Crisani, Mila 23 si Sulina si de acolo cu o barca inchiriata ne duceam mai departe si puneam corturile unde ni parea mai frumos. Dar asta se intampla in vremurile de "trista amintire" cand puteam sa-mi permit sa ma duc in concediu cate o saptamana la mare, la munte si in delta. Delta se vizita de 2 ori pe an o data cu baietii si o data cu familia .
Dupa '89 lulu concediu, lulu delta, lulu pescuit, lulu viata.
Dar acum sunt pensionar, dispun de timpul meu cum vreau eu si in primavara ma gandesc la un pescuit pe Chilia . Pesti de talia celor vazuti aici in poze nu am prins decat pe Obretin ( vorbesc de crapi) iar stiuca de peste 3 kg nu am pupat nici la lingurita , nici la baboi si nici la voblere sau la plastice nici pe Dunarea veche nici pe canale si nici pe lacurile si japsele din jurul bratului Sulina.
Deci numai maine nu-i poimaine si acusi acusi vine primavara asa ca cine este interesat de un pescuit , eu sunt in cautare de tovaras de drum .
La vanatoare nu ma bag ca inca nu sunt intrat in drepturi :(
Respect ,
PS A fost medicament pentru suflet ce am citit si am vazut aici . Inteleg ca Amis este " capul la rele " pt iesirile in natura. Iti multumesc Amis , va multumesc tuturor !
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Delta la Chilia

Mesajde marker pe 14 Mar 2024, 18:00

Imi place sa calatoresc si eu din Brasov la Chilia, in general imi plac muntii
marker
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mar 2024, 17:57

Re: Delta la Chilia

Mesajde popaliviu pe 23 Mar 2024, 21:26

marker scrie:Imi place sa calatoresc si eu din Brasov la Chilia, in general imi plac muntii


Domnul @marker, citește te rog în link-ul de mai jos înainte de a mai posta! viewtopic.php?f=69&t=11217
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Turism in Delta Dunarii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate