Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:39

Păreri - Pulsar Axion XM30F vs Axion 2 XQ35

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Păreri - Pulsar Axion XM30F vs Axion 2 XQ35

Mesajde D.Andrei pe 08 Aug 2022, 03:40

Vă salut !
Am tot urmărit diferite modele de camere cu termoviziune, iar în cele din urmă m-am oprit la cele doua modele. Aș avea o rugăminte pentru cei care au avut ocazia sa folosească modelele menționate anterior sa mă ajute cu o părere. Eventual daca sunt si alte modele care se încadrează într-un buget de +- 6000-8000 lei. Țin să specific că aceasta va fi folosită la paza fondului și observarea vânatului mic, nu am pretenții să văd iepurele/vulpea la +500m, iar de vânat mare nu se pune problema. Comparând cele doua produse nu am observat diferență mare, singura semnificativă fiind senzorul de 12µm vs 17µm , oare merita această diferența de bani ?

Pulsar Axion 2 - https://www.pulsar-nv.com/glo/products/ ... xion-2-xq/
Pulsar Axion XM30F - https://www.pulsar-nv.com/glo/products/ ... axion-xmf/

Vă mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!
D.Andrei
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Feb 2022, 02:53
Locaţie: OLT

Re: Păreri - Pulsar Axion XM30F vs Axion 2 XQ35

Mesajde violiv pe 08 Aug 2022, 08:18

Cu 30 iti faci treaba la limita si cam atat.
Orice este peste are dichisuri in plus care ajuta la cate ceva.
Diferente sint atat la sensibilitatea detectiei ... de exemplu, in zilele astea toride copacii se incalzesc mult si se racesc abia in zori iar cu un dispozitiv "la limita" ajungi sa nu mai poti face diferenta intre mediu si animal, decat daca e in miscare, cat si la calitatea imaginii oferite ... toate au si un senzor care "vede normal" si combina imaginile dupa un algoritm stabilit de un soft. De ex., poti vedea Luna, care e evident cat se poate de rece. Asta te ajuta sa incadrezi obiectul cald in mediul inconjurator, sa te orientezi in mediu. "Micutul" se descurca slabut la asta.
Nu in ultimul rand, capacitatea de a face poze-filme .... daca n-o ai nu stii ce pierzi.

O alta problema este ca astfel de scule se perimeaza moral rapid. O chestie scoasa pe piata acum 2 ani in domeniul termalelor este azi ca din epoca de piatra. Chiar daca senzorii au cam atins limita posibilitatilor tehnice actuale, celelalte componente au evoluat si ofera atat o imagine mai buna cat si un confort superior cand privesti ... sa nu crezi ca-i chiar usor sa stai cu chestiuta la ochi macar 5 minute.
Daca n-ai incotro poti lua cel ieftin, se descurca. Daca ai resurse, merita cel mai scump.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Păreri - Pulsar Axion XM30F vs Axion 2 XQ35

Mesajde D.Andrei pe 08 Aug 2022, 16:47

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. O să țin cont de sfaturile primite!
D.Andrei
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Feb 2022, 02:53
Locaţie: OLT


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate