Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:04

cutite Soimosan Cristian

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde teuton pe 26 Oct 2018, 13:22

CPM REX121 ( duritate de 71 HRC)
Cu ce se ascute?
Sau nu se strica ? :-\
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde violiv pe 16 Noi 2018, 13:57

Am intrat in posesia unei "ustensile" ca in ultimele poze.
In realitate aspectul este unul foarte tehnic, nu rustic. Seamana a cheie dinamometrica cu reglaj electronic. :ymhug:

Nu-i nici greu nici usor, bine echilibrat, sta in palma in orice pozitie de parca-i lipit, indiferent cat de ud sau unsuros esti.
L-am probat pe un porc facut la panda, terminat de transat pe la 2 noaptea. Ce sa zic? Am intalnit si lame care intra mai usor in tesuturi dar mai rar care se opresc atat de departe. Adica, trebe o mica presiune pe lama ca sa inceapa sa taie apoi se tot duce. Acum, cat tine de otel si cat tine de unghiul de ascutire nu stiu sa va spun. Cert e ca taie par, taie piele, taie slana, taie tendoane, carne, orice chestie care nu-i rigida. Fiind noapte, lumina precara, l-am scapat un pic in dintii porcului cand am jupuit falcile. Lama nu s-a tocit neam, mergea fara probleme in continuare. Dar pe convexitate, catre varf, am gasit o ciupitura cam cat sa agate un fir de par. N-am reusit s-o pun in evidenta in poze, doar am simtit-o.

Ca tot ai intrebat, am corectat imperfectiunea asta pe aceeasi piatra pe care ascut tot ce am, una de ulei de vreo 6000 granulatie. Un pic mai greu parca, mi-au trebuit vreo 20 de treceri pana sa apara ceva "negreala" in ulei. Pentru ca restul taisului nu avea de ce n-am insistat. Banuiesc ca, la o adica, pentru cine se pricepe un pic si are cu ce n-ar fi o problema sa-l ascuta. O ascutire profi, cu refacerea unghiului, bla-bla nu e la indemana oricui nici la oteluri mai moi. Nu pot sa spun daca va tine un sezon pentru ca folosesc mai multe cutite. Nu stiu ce face in lemne ca n-am incercat....desi nu cred ca s-ar supara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde laurul pe 08 Mar 2019, 08:39

Un Soim in Africa- suminagashi cu os de camila
Impresionat tare PH-ul dupa ce a trecut prin stern la pregatirea preliminara din teren.
Si antilopa aia e cat o vaca mai mare.
Felicitari Mestere!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde the_mav pe 08 Mar 2019, 09:00

frumos eland, cutitul se potriveste de minune
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Mircea-B pe 08 Mar 2019, 11:00

Frumos dom'le, frumos!!! La mai multe amintiri frumoase!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 08 Mar 2019, 11:44

eeeeei, tare demult nu am mai dat pe aici
Ce sa ii faci, facebookul pacii.
Am vazut ca s-a discutat de CPM REX121
Va zic sincer, la fel ca si CPM S125V , este un otel absolut incredibil
Inainte de ele, cel mai cel era K390 ( care a ramas in urma ca si retentie a taisului dar este mult peste cele doua daca iubesti taisul subtire), dar cele doua sunt destul de mult peste el.
In fapt, dupa calire, lamele nu mai pot fi finisate cu benzi conventionale. Daca pana la granulatie P120 avem benzi ceramice care merg foarte bine si pe cele doua oteluri, la un P400 folosind zirconiu... este ABSOLUT INUTIL. Uzezi o banda de zirconiu fara sa ai vre0un rezultat notabil pe lama, inconditiile in care cu aceeasi banda poti sa scoti toate zgarieturile de pe 3-4 lame din RWL34 sau 2-3 lame din M390 de aceeasi dimensiune. Asa ca, zau, nu poti sa pui comparatie . Sunt ultra performante cele doua oteluri incredibil de greu de prelucrat si de greu de tocit.
Reascutire... mda, si eu am avut probleme si m-am gandit foarte mult la ce solutii sa folosesc si ce sa spun clientilor.
Dar cred ca problema este rezolvata . Am riscat mult dar sper ca in curand sa va prezint si voua solutia ideala.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde OVI762 pe 10 Mar 2019, 21:16

Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde tehărău pe 10 Mar 2019, 22:21

OVI762 scrie:Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.


Las' că-i bine așa!
Ăsta mai trebuia, oltean căpos cu cuțit tăios, de zaibăr pofticios...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde biriuck pe 10 Mar 2019, 22:30

soimu` scrie:Inainte de ele, cel mai cel era K390 ( care a ramas in urma ca si retentie a taisului dar este mult peste cele doua daca iubesti taisul subtire), dar cele doua sunt destul de mult peste el.

Sa inteleg ca pentru jucarii din alea de maxim 2.5mm grosime tot K390 e mai smecher?

P.S. Am 3 sacali si un mistret jupuit cu cutitasul ala cu maner de os si inca nu l-am ascutit. E drept ca nu mai taie demult parul de pe brat dar inca mai merge (sunt curios cat :D )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde OVI762 pe 11 Mar 2019, 01:09

tehărău scrie:
OVI762 scrie:Mare mesterCristi,mare de tot.Acum ceva vreme cativa oameni dragi mie au gasit de cuviinta sa ma cadoriseasca cu un M390.Micut,finut dar taios al dracului,mai tare in gura ca oltenii beti,o bijuterie de cutit,o poezie in miscare.Nu ma indura sufletul sa-l scot decat la vanatorile la care vin si cei ce mi l-au dat,asa de drag imi este de el.Si el ar vrea mai mult,saracul,dar eu nu si nu.


Las' că-i bine așa!
Ăsta mai trebuia, oltean căpos cu cuțit tăios, de zaibăr pofticios...



lasa bre,ca la zaibarul meu multi au poftit,putini au ajuns.Este?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde tehărău pe 11 Mar 2019, 01:32

Este!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 23 Mar 2019, 08:03

gata, se poate confirma
in acest moemnt sunt pregatite 5 sisteme de ascutire profesionale impreuna cu 5 seturi de placi de carbura profesionale.
ce inseamna profesionale?
Va spun din experienta proprie
acum 2 ani am vazut la un ucrainean la o expzitie internatinala unde eram colegi de stand ca isi ascute cutitele cu un astfel de sistem.
De fapt nici nu le ascutea el, le ascutea fratele lui...care avea doua maini stangi. Taisul era PERFECT la oricare cutit si nu dura mai mult de 15 minute (da, daca ati crezut ca este gen fiskars, tragi lama de 3 ori printr-o fanta ...va inselati).
Am cautat ulterior sa cumpar un astfel de sistem... am gasit similare dar nici unul la nivelul de perfrmante cum avea ucraineanul.
Ok...anul trecut am fost din nu la expozitie si doua zile m-am rugat sa imi vanda sistemul lui ( fara placutele de carbura, pe acestea deja le aveam). L-am luat la un pret foarte mare.... pentru un sistem utilizat intens si fata de pretul la care am reusit sa le procur acum noi.
De cand l-am luat am ascutit cu el peste 250 cutite. Functioneaza impecabil, ca si cand l-am cumparat, nici o urma de uzura sau problema.
Avantajul este ca se poate regla un unghi masurabil si care va fi pastrat perfect indiferent de pietrele utilizate. Se poate folosi o succesiune de diferite pietre, unelemai mari, unele mai mici, cu un mic reglaj, practic sistemul va mentine unghiul perfect de la prima pana la ultima piatra.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde the_mav pe 30 Dec 2019, 11:54

Am primit de curand cutitul de la Cristi Soimosan, caruia ii multumesc si pe aceasta cale.
A iesit asa cum mi l-am dorit; mai multe nu as spune, ci las fotografiile sa vorbeasca.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde jugariu pe 31 Dec 2019, 17:25

eu cred ca ar fi bine sa na dai niste detalii , de exemplu ; din ce otel e fauta lama , ce grad de duritate are si mai ales daca ai dat banii pe un cutit frumos sau pe unul care va taia in oase ca in branza
jugariu
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 06 Ian 2010, 20:00

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde the_mav pe 02 Ian 2020, 09:37

jugariu scrie:eu cred ca ar fi bine sa na dai niste detalii , de exemplu ; din ce otel e fauta lama , ce grad de duritate are si mai ales daca ai dat banii pe un cutit frumos sau pe unul care va taia in oase ca in branza

Fiecare crede ce si cum doreste, dar ca sa iti satisfac curiozitatea, trecand evident peste aspectul cutitului pe care fiecare il apreciaza dupa propriul gust (poate unora le place, altora nu - de gustibus), tehnic cutitul este un model customizat de Tezius, fulltang din Damasteel Bjorkmans Twist, grosime 4mm, lungime lama 140mm, latime lama 30mm, scos de Cristi Soimosan la 60HRC; materialele folosite au fost cornul de bivol (sculptat ulterior cu tematica cutitului) si alama; teaca manufacturata de mesterul Stefan Mortura pe tematica cutitului, din piele de 3,5-4mm, cusuta, embosata si nituita - dupa caz, cu o catarama de alama asortata cu garda cutitului. Cutitul prezentat in cutie specifica, alaturi de certificat de autenticitate in limba romana pe hartie securizata. :-B :-B :-B

Tot tehnic in intervalul scurt de cand il am a functionat ireprosabil la jupuit / transat / tocat 2 mistreti, 1 vitel, cativa iepuri si un porc domestic.

Daca am uitat vreun amanunt, spune-mi si completez descrierea. :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde pipabh pe 02 Ian 2020, 10:09

the_mav scrie:
jugariu scrie:eu cred ca ar fi bine sa na dai niste detalii , de exemplu ; din ce otel e fauta lama , ce grad de duritate are si mai ales daca ai dat banii pe un cutit frumos sau pe unul care va taia in oase ca in branza

Fiecare crede ce si cum doreste, dar ca sa iti satisfac curiozitatea, trecand evident peste aspectul cutitului pe care fiecare il apreciaza dupa propriul gust (poate unora le place, altora nu - de gustibus), tehnic cutitul este un model customizat de Tezius, fulltang din Damasteel Bjorkmans Twist, grosime 4mm, lungime lama 140mm, latime lama 30mm, scos de Cristi Soimosan la 60HRC; materialele folosite au fost cornul de bivol (sculptat ulterior cu tematica cutitului) si alama; teaca manufacturata de mesterul Stefan Mortura pe tematica cutitului, din piele de 3,5-4mm, cusuta, embosata si nituita - dupa caz, cu o catarama de alama asortata cu garda cutitului. Cutitul prezentat in cutie specifica, alaturi de certificat de autenticitate in limba romana pe hartie securizata. :-B :-B :-B

Tot tehnic in intervalul scurt de cand il am a functionat ireprosabil la jupuit / transat / tocat 2 mistreti, 1 vitel, cativa iepuri si un porc domestic.

Daca am uitat vreun amanunt, spune-mi si completez descrierea. :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Acum.... parca a primit ce merita CUTITUL! :D :D
Sa-l folosesti cu placere si sanatate in continuare.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde jugariu pe 02 Ian 2020, 18:47

multumesc pentru detalii , cutia in care vine cutitul si certificatul le cunosc eu am cumparat 4 cutite de la domnul soimu , mai precis unul din ele este tezius . eu am preferat urmatoarele oteluri ; m 390 , k 390 , sleipner si rwl 34 . tot tehnic vorbind primele doua s au impotmolit la un taur . de vina cred ca era faptul ca erau ascutite convex . dupa ce le am dat la ascutit au mers mai bine . cel pe care il aveti dumneavostra pare sa fie nemuritor . va doresc sa va bucurati mult timp de aici incole de cutit . cat despre faptul ca pozele spun tot eu va contrazic , la mine nu sau potrivit cutitele cu pozele . sanatate si la m,ulti ani
jugariu
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 06 Ian 2010, 20:00

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Sly_Fox pe 03 Ian 2020, 19:05

the_mav scrie:Fiecare crede ce si cum doreste, dar ca sa iti satisfac curiozitatea, trecand evident peste aspectul cutitului pe care fiecare il apreciaza dupa propriul gust (poate unora le place, altora nu - de gustibus), tehnic cutitul este un model customizat de Tezius, fulltang din Damasteel Bjorkmans Twist, grosime 4mm, lungime lama 140mm, latime lama 30mm, scos de Cristi Soimosan la 60HRC; materialele folosite au fost cornul de bivol (sculptat ulterior cu tematica cutitului) si alama; teaca manufacturata de mesterul Stefan Mortura pe tematica cutitului, din piele de 3,5-4mm, cusuta, embosata si nituita - dupa caz, cu o catarama de alama asortata cu garda cutitului. Cutitul prezentat in cutie specifica, alaturi de certificat de autenticitate in limba romana pe hartie securizata. :-B :-B :-B

Extraordinar! Și eu aș dori un cuțit, însă cred că am nevoie de o lamă mai dură. Eu îl vreau pentru a tăia pâine și pentru a secționa untul în straturi foarte subțiri, fiind nevoie și de o mare finețe a lamei pentru a putea întinde apoi untul pe felia de pâine. Mă mai gândesc pentru ce oțel să optez în vederea dificilei operațiuni.
În plus bănuiesc că lama trebuie să fie mai lungă și mai lată pentru o mai mare finețe a tăieturii și pentru a da lamei un mai mare randament în separarea structurii durului material untos.
the_mav scrie:Tot tehnic in intervalul scurt de cand il am a functionat ireprosabil la jupuit / transat / tocat 2 mistreti, 1 vitel, cativa iepuri si un porc domestic.

Un mizilic! Eu mă așteptam la o relatare a luptei dintre lamă și o bucată bună de brânză de oaie sărată păstrată pentru iarnă. Ce poem, ce operă dramatică, ce epopee ar fi ieșit din această încleștare. Dacă se alătura și o tomată acestei bătălii ce de sânge ar mai fi curs, un adevărat scenariu horror demn de studiourile de film americane.


Acum lăsând gluma la o parte cuțitul este splendid, mai ales că este customizat și fabricat după dorințele tale. Ai gusturi bune! ;)
Felicitări și maestrului care a realizat o asemenea piesă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde ventura pe 04 Ian 2020, 20:17

Frumos cuțit. Eu sunt fan al cutitele făurite de Cristian. Din pacate, pretul materiei prime si multele ore de muncă necesare pentru realizarea lor se reflectă în preț (normal) iar buzunarul meu nu a suportat atatea achiziții cate as fi dorit.
Cu toate astea, am câteva cutite de la dansul si sunt foarte multumit de ele. Nu mai vorbesc de faptul că, cam la 2 ani le trimit la ascuțit (intotdeauna gratis) la cel ce le-a făcut.
Cutitele pe care le am sunt exploatate total necorespunzător (belit, tranșat, ras părul de pe mistreți la parlit, taiat crengi si multe altele..). Cu toate astea, o simplă trecere pe un masat bun redă tăișul "De nou".
Mă miră sa aud ca un k390 nu corespunde exigențelor unui posesor de cuțit.
Cele mai pe gustul meu din ce am de la Cristian sunt S90V si k390.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Mircea-B pe 14 Mar 2021, 00:13

Mi-au sosit cutitele de vreo saptamana. Calitatea este ireprosabila.
Multumesc inca odata, Cristian Soimosan!
K390.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 02 Dec 2022, 06:50

vremurile se schimba, bugetele incep sa fie date peste cap serios
Daca o bucata de CPM REX121 era cumparata cu 1600 dolari (direct de la distribuitorul direct), acum pretul este de 2600... problema ca dimensiunea s-a redus fix la jumatate (probabil ca sa mai vanda totusi cate ceva).
Cum lumea s-a dovedit speriata de rezistenta la abraziune fabuloasa ...ca este greu de ascutit dupa aceea (de parca ei le ascut...nu eu, sic :D ) , am cautat alt otel exceptional
CPM MagnaCut, o pulbere metalurgica nou nouta, lansata oficial in 2021.
Ce are in plus fata de alte oteluri...
Pai sa vedem care sunt atributele unui otel pentru cutite.
- rezistenta la abraziune (cat tine taisul la taieri repetate)
-rezistenta la ciobire si rupere (cat rezista otelul la abuzuri... raport direct cu grosimea la care se poate duce un tais sau lama fara sa fie prea fragila)
-rezistenta la coroziune.
Aceste 3 atribute sunt cele care conteaza si de care trebuie sa tinem seama cand alegem un cutit/ otel pentru cutit. Unii au nevoie de primul parametru...fara sa conteze 2 si 3
altii vor 3, ca nu conteaza la taiat salamul
altii vor 2, pentru a putea abuza cutitul fara riscuri
Ei.. cei de la Crucible au facut o pulbere metalurgica care duce extraordinar de sus toate 3 aceste calitati.
Sigur, nu tine taisul ca si la K390 sau S125v, dar este la nivel de Elmax... MULT peste RWL34
Clar ca nu tine la rupere ca si CPM 3V...dar este mult peste alte oteluri cum ar fi M390
Si este FOARTE rezistent la coroziune.. mult peste 440C sau RWL34
Primul lot de cutite din CPM MagnaCut s-a facut si s-a si vandut.... ca sunt multi colectionari care abia asteapta oferte din oteluri noi, dar va promit ca vin cu alt lot...
Pana atunci, pentru cei care vor cutite prietenoase ca si buget si foarte usor de ascutit... am finalizat si cateva din AEB-L....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Andi Bria pe 19 Dec 2022, 23:28

Cu ce recomandați ascuțirea lamelor din 80CrV2? Mulțumesc!
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 26 Feb 2023, 17:00

Cateva vorbe despre noul otel Apex Ultra


Consideratii generale despre oteluri folosite pentru lame taietoare

Otelul este un aliaj de fier si carbon (la baza, ulterior a fost imbunatatit prin adaugarea altor elemente), care permite, in urma unui tratament termic, ca acel material, sa aiba anumite caracteristici deosebite: elasticitate, rezistenta la rupere, rezistenta la ciobire, rezistenta la abraziune. Primele oteluri aveau un procent de carbon mic, si otelul nu era omogen (cele doua tipuri de infuzie a carbonului in aliaj in antichitate si in evul mediu erau fie topirea minereului de fier impreuna cu pulbere de carbune in mediu ferit de oxigen (creuzet sau furnal sigilat), ( exemplul otelului wootz), fie forjarea indelungata, folosind carbune, si impacheatarea succesiva, pentru ca straturile exterioare, imbogatite cu carbon, sa fie impinse in masa materialului (otelul damasc).
Apoi a aparut revolutia industriala, moment in care, otelul s-a turnat direct cu un continut de carbon dinainte stabilit, intr-un format omogen si in cantitati mult mai mari, prin procesul Bessemer, fapt care a declanșat revoluția industrială, un salt uluitor al omenirii.
Prin acest procedeu, a inceput să se producă oțel, suflând aer comprimat prin fontă brută, au aparut oteluri care erau cu o concentratie de carbon ridicata, si, in functie de producator, mai mult sau mai putin omogene, si cu foarte putine impuritati, potivite pentru unelte, matrite, etc.
Bun, si cam aici s-au oprit OTELURILE CARBON, fiind suficient pentru aplicatii generale.
Vorbim strict despre OTELURILE CARBON, pentru ca, otelurile inalt aliate, cu un procent mare de crom, speciale pentru scule taietoare, cum ar fi clasicul D2, au aparut la jumatatea secolului 19, ( Gill, J. P. “High-carbon high chromium steels.” Trans. ASST 15 (1929): 387-400.) , cand au constatat ca otelul cu 1,6%carbon si 11,1 % crom ar fi limita maxima, intrucat valorile mai mari il fac deosebit de greu de forjat fara sa apara fisuri.
De de este important sa discutam COMPARATIV despre otelurile carbon si otelurile aliate pentu scule? Pentru ca cele doua sunt doua capitole distincte, care nimeni nu le compara in trecut, diferentele dintre ele erau suficient de mari, incat sa nu poata fi sub nici o forma “ pe aceeasi pagina”.


Acum sa aratam de ce era atat de mare diferenta intre cele doua tipuri de oteluri, otelurile carbon simple si otelurile inalt aliate.


Pentru orice scula taietoare, ca este dalta, brici, ghilotina industriala sau cuter de taiat tipare de harite, se urmaresc trei parametrii: 1. RETENTIA TAISULUI, 2 REZISTENTA LA CIOBIRE/RUPERE, 3 REZISTENTA LA COROZIUNE.
Acestia sunt parametrii tehnici dupa care se aleg otelurile utilizate pentru diferite aplicatii la scule taietoare (la rece).
In unele situatii este important nr 1, in unele nr 2, altele 1+2, la unele 1+3, etc. LA TOATE ACESTE APLICATII, OTELUL CARBON AVEA PERFORMANTE MODESTE, NEFIIND LUAT IN CLACUL DECAT IN MOD EXCEPTIONAL.
Daca la punctul 3, rezistenta la coroziune este cel mai slab, la punctul 2, putem sa discutam de o rezistenta medie la ciobire si rupere, dar la punctul 1, din nou, valorile acestor oteluri erau minime.
Singurul lor avantaj real era usurinta de prelucrare SI TRATAMENTUL TERMIC RUDIMENTAR, fara sa fie nevoie de cuptoare speciale, otelul se incalzeste peste 800 grade si apoi se raceste brusc in ulei (calire), pe cand la TOATE otelurile speciale, calirea necesita o temperatura mai mare de 1000 grade, precis controlata, si mentinerea pe un palier constant de temperatura de minim 10 minute. Revenirea, de asemenea necesita timp indelungat, cicluri repetate si cu temperaturi precise si constante pentru otelurile inalt aliate, pe cand, la otelurile carbon, o incalzire la 150-200 grade este suficienta, clasica fiind revenirea prin lasarea in cenusa calda de seara pana a doua zi dimineata.




Unde este marea revolutie a acestui otel nou APEX ULTRA?

Pai, pentru prima data, performantele punctului 1, RETENTIA TAISULUI, este apropiata sau egala cu otelurile inalt aliate.
Sa ne aplecam mai atent asupra acestui parametru REZISTENTA LA ABRAZIUNE, mai popular “cat tine taisul”.
Ce da rezistenta la abraziune? IN NICI UN CAZ DURITATEA, sau ma rog, daca comparam doua sau mai multe oteluri, in nici un caz duritatea. Rezistenta la abraziune este influentata direct de catre duritate DOAR COMPARAND PERFORMANTELE ACELUIAS OTEL. Altfel spus, daca se iau 10 oteluri diferite, calite la valori de duritate identice, rezultatele in ce priveste retentia taisului vor fi diferite, in unele cazuri de 2, 3 sau 4 ORI mai mari la unele fata de altele.
Pentru acest parametru extrem de important in industrie, s-a facut chiar si o asociatie de cercetare, “Cutlery and Allied Trades Research Association” prescurtata CATRA. Aceasta institutie a dezvoltat un dispozitiv, care, sa fie masoare precis, in conditii de laborator, rezistenta lamelor din oteluri diferite si cu duritati diferite, dar avand aceleasi unghiuri de ascutire, taind cartoane impregnate cu siliciu, masurand numarul de cartoane taiate aplicand o forta constanta, pana taisul nu mai are performante.
Aici aveti un grafic, din care se obeserva EXTREM DE USOR, valorile de retentie a taisului (pe verticala, acele TCC), si scala de duritate ale otelurilor masurate (pe orizontala, Hardness RC). O sa observati ca unele sunt punctiforme, acele oteluri carora li s-a aplicat un tratament termic unic, sau linie, acele oteluri care permit aplicarea unor tratamente termice diferite, si care pot fi utilizate la mai multe duritati.




Va rog sa observati ca grupul compact de oteluri carbon traditionale (O1, 1095, A2, 52100, 1.2562, 1.2519), NU TREC de 350 TCC, in timp ce otelurile inalt aliate 14C28N, clasicul 440C, clasicul D2 precum si renumitul AEB-L, VG10, sunt peste 400 si urca pana la 500 TCC, INTERVAL UNDE NU MAI AVEM NICI UN OTEL CARBON CLASIC, care sa poata fi tratat termic in forja, fara cuptoare speciale.



Iar aici, in al doi-lea grafic, intra in scena acest Apex Ultra, a carui retentie a taisului urca dramatic, de la 400TCC pana aproape de 500 TCC, devansand oteluri inalt aliate (440C, VG10, AEB-L, etc), FARA A AVEA NEVOIE DE CUPTOR SPECIAL DE TRATAMENT TERMIC.
Desigur, peste valoarea aceasta de 500TCC avem MULTE oteluri cu mult mai performante, a caror valori sunt duble fata de Apex Ultra, dar totusi, aceast salt pentru clasa otelurilor carbon este uluitor, si il putem considera o revolutie.

Sa nu uitam de ceilalti parametrii urmariti la scule taietoare


Al doi-lea parametru deosebit de important este rezistenta la rupere (si la ciobire). Aici Apex Ultra, are valori bune pentru clasa otelurilor carbon traditionale, dar departe de a fi exceptionale.
Din nou, cateva grafice in care sunt comparate din acest punct de vedere diferite oteluri, ne ajuta sa intelegem mai bine. Rezistenta la rupere este pe verticala, si este influentata direct LA FIECARE OTEL, de duritatea, care creste pe orizontala .


Comparat la acest parametru, Apex Ultra este modest chiar si cu otelurile carbon, fiind similar cu O1 si 1095 (desigur, la alte duritati), cu un maxim de sub 10, si coborand la 5 la duritatatea maxima, unde retentia taisului era foarte performanta.

In comparatie cu otelurile inalt aliate… nu prea mai sunt multe de spus, acestea avand valori incomparabil mai mari decat Apex Ultra





Al trei-lea parametru luat in considerare pentru scule taietoare

Ei bine, la acest parametru, respectiv rezistenta la coroziune, acest otel nou este identic cu orcare otel carbon, neavand nici o protectie la coroziune, cele 1,5 % crom din compozitie neavand o influenta notabila in ce priveste rezistenta acestui otel la rugina.

Concluzii

Apex Ultra, un otel foarte nou, este o revolutie, dar ESTE O REVOLUTIE PENTRU MESTERII TRADITIONALISTI, in nici un caz pentru utilizatorii de cutite, intrucat, analizand performantele acestui otel in ce priveste rezistenta la abraziune, este in cel mai bun caz mediocru (nedepasind bariera celor 500 TCC), avand o rezistenta medie spre slaba la rupere (in special la duritati mari, care sa ii permita o retentie a taisului buna), iar din punct de vedere al rezistentei la coroziune… nu are relevanta in comparatii.

Daca vreti sa cumparati un cutit performant, Apex Ultra nu se poate incadra, dar daca sunteti un mester care lucreaza cutite in forja traditionala, fara investitii in cuptoare performante, DA, acum aveti optiunea unui otel bun, care sa nu il dezamageasca pe utilizator, dupa primele minute de utilizare.
Altfel spus, cel mai bun otel dintre cele mediocre, dar o sansa extraordinara pentru pasionatii care confectioneaza cutite acasa, in mini atelier, si care nu vor sa faca investitii mari in cuptor electronic, dar vor cutite cu performante apropiate de cele din comert.

Surse
https://knifesteelnerds.com/2022/09/06/ ... ife-steel/
https://knifesteelnerds.com/2021/03/25/cpm-magnacut/
https://knifesteelnerds.com/2018/06/18/ ... retention/
https://www.catra.org/testing-equipment ... edges/aet/
https://knifenews.com/larrin-thomas-of- ... interview/
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde biriuck pe 02 Mar 2023, 15:04

Foarte util si scris in mod digerabil! Multumesc!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate