Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:34

cutite Soimosan Cristian

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 23 Iun 2013, 13:27

Scriu aceste randuri pentru ca sunt nevoit...
Sunt nevoit de josnicia a 2 persoane (membre atat pe acest forum cat si pe altele), care duc o publicitate negativa la adresa mea, cu o mare mare pasiune dar pe la colturi, publicitate nemeritata si total injusta.
Fac cutite pentru vanzare de mai mult de 10 ani.
Am inceput cu materiale mai putin pretentioase si apoi am avansat spre materiale dificil de prelucrat si tratat termic, in momentul in care am avut dotarile necesare.
In tara nu era justificata o trecere de la oteluri carbon la pulberi metalurgice, oricum, si daca ajungeam la capitolul de pulberi metalurgice, era mai mult decat suficient sa ma opresc la RWL34, asa cum s-au optrit si colegii din Ungaria.
Totusi, PENTRU CA POT SI VREAU, am decis sa lucrez cu oteluri de top, sa folosesc cat mai mult CELE MAI BUNE OTELURI, chiar daca prelucrarea e mult mult mai dificila iar finisarea este mai proasta la acestea (justificata din punct de vedere tehnic).
In momentul in care am cumparat cuptorul de calire, la interval de 2 saptamani am facut o alta achizitie foarte importanta, APARATUL DE MASURA A DURITATII. Putini mesteri il folosesc, multi aproximeaza prin metode empirice daca o lama este corect tratata termic, nu doar la noi, dar si in strainatate, dar eu, din respect pentru client, am decis ca nu pot vinde oteluri dificil de tratat termic, fara sa fiu absolut sigur ca acesta este reusit.
Uletrior aparatul meu sa defectat, dar nu am vandut niciodata o lama neverificata, in acst moment colaborand cu "scule-arad", care au aparate de masura atestate metrologic si la care masor ABSOLUT TOATE lamele pe care le fac.
Daca am avut discutii cu cleinti care nu au fost multumiti de calitatea unei lame, pentru ca au fost in anii acestia 5 sau 6 cleinti nemultumiti, care aveau alte asteptari, INTODEAUNA am avut deschiderea spre a discuta, reverifica si rascumpara cutitele de care acstia nu au fost multumiti, chiar daca acestea la reverificare au aratat parametrii normali, MAI PUTIN UNUL, CARE A SPAR LAMA BATAND CU CIOCANUL IN INCERCAEA DE A TAIA ALT CUTIT, scandal cunoscut pe alt forum si care nu doresc sa il readuc in atentie, dar care este singura exceptie cand am refuzat din start sa ofer alt cutit la schimb.
Rog colegii care depun eforturi intense sa imi denigreze numele si munca mea, sa isi vada de treaba lor, pentru ca rau se poate face foarte usor oricui, mai ales "din umbra", mai usor este sa ii faci cuiva un bine.
Din acest moment imi postez aici pozele cu cutitele pe care le fac.
Multumesc
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Cristi pe 23 Iun 2013, 14:53

Trebuie sa te astepti, ca la orice realizare, sa apara si carcotasi care au inventat roata! :wink: Asteptam cu nerabdare fotografiile tale!
https://www.facebook.com/pages/Asociati ... =1&theater
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde DART pe 23 Iun 2013, 18:50

Am ajuns doar in faza de negociere pt. un cutit(din pacate pt. mine a trebuit atunci sa renunt) cu Domnul Soimosan,dar am vazut mai multe din capodoperile sale si sper ca in viitor sa am un cutit de al Dumnealui in colectia mea.Imi amintesc cu placere ca renuntarea mea de atunci a fosta fost inteleasa elegant fara reprosuri(cum se obisnueste)mai ales ca fiind un chitibusar i-am rapit destul de mult timp cu discutiile :oops: .La fel, cu interes, astept modelele prezentate aici.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde stefan 3006 pe 23 Iun 2013, 19:17

Nu vreau sa fac reclama dar cutitele sant super deci comandati cu incredere,am avut ocazia sa-l intanlesc pe d-nul Soimosan la Bucuresti la expo-aventuri si am vazut ce si cum lucreaza si mai ales respectul fata de client ,eu sant convins ca e un super meserias dar si un om in adevaratul sens al cuvantului.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde iliealexandruionut pe 23 Iun 2013, 20:47

am avut ocazia sa vad cateva lucrari facute de dvs si am ramas uimit de cat de mult suflet lasati sa va scape in fiecare piesa...respectul si felicitarile mele pt pasiunea dvs!iar ce nu te omoara te face mai puternic!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 23 Iun 2013, 21:07

multumesc pentru sustinere
ideia pe care se bazeaza "reclama" ar fi ca fac lame prost tratate termic.
Asa cum am explicat
-cuptorul cu care lucrez este automatizat si de o precizie de jumatate de grad C
- fiecare lama o testez individual la aparat de masurare in scara rockwell, etalonat la zi
- ofer garantie pe viata pentru cutitele confectionate, in masura in care sunt utilizate normal, nu in bataie de joc
- inafara unui caz, am acceptat sa rascumpar toate cutitele de care cleintii nu au fost multumiti, chiar daca acestea au fost reverificate si au corespuns parametrilor normali pentru otelul respectiv.
cei care considera ca asa trebuie sa "ma lucreze", le atrag atenta ca, dincolo de lipsa onoarei, in masura in care le pot dovedi in instanta, ma pot indrepta si cu actiuni in regeres impotriva lor.
Acum, sperand ca sa inteles ceea ce doream sa spun, prezint ultimele cutite finalizate saptamana aceasta.
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 23 Iun 2013, 21:15

si la unul la care sa finalizat si teaca si s-au gravat si niturile intre timp

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde violiv pe 23 Iun 2013, 22:11

Cea mai mare problema a cumparatorilor de azi este ca nu stiu ce sa cumpere. Nu mai exista acel "bun simt" in a cere ceva de la un produs si toti se asteapta sa ia ceva "extraterestru". Foarte probabil ca bombardamentul continuu cu reclame care salta produsele in slavi au contribuit la asta dar realitatea asta e - oamenii nu stiu ce vor de la ceea ce cumpara.
Daca lama sticleste, e slefuita oglinda, tine cat sa tai doua felii de paine si se ascute brici de teava pustii in doi timpi si trei miscari e perfect. Daca e un pic mai bruta, nu taie si lemne si oase sau chiar vreo sarma, geaba ai dat banii. Problema lucrurilor deosebite este ca necesita si cumparatori pe masura.
Stai linistit si dai inainte ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde olimpiusorin pe 24 Iun 2013, 08:28

Violiv a expus bine situatia,un cutit de vanatoare nu este unealta universala,la fel ca si masina de vanatoare, e conceput pentru un scop anume,nu cred ca merge cineva cu un Samurai(Jimmi,Hilux,etc)cu 200 la ora pe sosea, dar aceasi masina in padure bate orice Ferari.Deci fiecare trebuie sa stie ce vrea si la ce sa se astepte de la cutitul pe care-l comanda,daca -l ia sa beleasca cativa porci pana sa-l ascuta sau sa taie cuie ca e smecher prost si cand zic asta nu ma refer la nimeni altcineva,eu am fost cel care a ciobit o lama de vanadis ca sa ma dau in barci dar spre norocul meu Cristi a reusit sa o repare.In momentul de fata pot sa spun ca cutitul din vanadis este preferatu-l meu pentru munca,nu zic ca alte oteluri(cutite)nu sant bune doar ca atunci cand vine vorba de belit si transat la fata locului prefer acest cutit care a fost special facut pentru munca asta.Am amintit de vanadis deoarece cred ca de aici a plecat ,,discutia de pe la colturi'' si e pacat sa patezi munca cuiva care chiar face ce spune.
olimpiusorin
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 07 Sep 2009, 23:35

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde ventura pe 24 Iun 2013, 08:50

Cum sunt fan al cutitelor "de munca" nu pot sa nu remarc 2 bijuterii dintre cele prezentate mai sus (al doilea cutit si al patrulea).
Daca or mai fi si din S90V, cred ca tind spre ideal...

Despre calitatea lucrarilor lui soimu'...
.... nu pot sa spun decat ca pana sa-mi achizitionez un cutit de la el, am studiat foarte bine piata, iar calitatea executiei, a materialelor si pretul foarte avantajos noua cumparatorilor, m-au determinat sa-l aleg pe el.
Il recomad cu toata increderea, iar cei care ma cunosc stiu ca nu inghit orice imi serveste unul-altul...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde UlissePro pe 24 Iun 2013, 10:26

Spor la treaba Maestre Soimosan!
Faci cutite exceptionale, design, calitatea otelurilor, ergonomie, tot!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde OVI762 pe 24 Iun 2013, 13:40

CARE A SPAR LAMA BATAND CU CIOCANUL IN INCERCAEA DE A TAIA ALT CUTIT,[quote]


Nu te-ai gandit sa te apuci de facut flexuri,ca vad ca piata de desfacere este? :lol: :lol: :lol: Oricum,este binestiut ca scopul unui cutit de vanatoare este de a taia alt cutit nicidecum carne sau piele. :mrgreen: Tot respectul pentru munca ta si pentru bijuteriile pe care le creezi.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde luca pe 24 Iun 2013, 13:58

Felicitari si spor la treaba!
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde ache2 pe 24 Iun 2013, 14:27

acuma nu stiu exact despre ce se face vorbire aici insa asta e piata, nu te poate iubi toata lumea ...
dupa parerea mea se reduce totul la pret: cind vinzi ceva cu un pret care unui cumparator i se pare mare trebuie sa te astepti ca acel cumparator sa aiba asteprai imense de la acel "ceva" ...
cu alte cuvinte sa stie sa beleasca tapul, sa taie lemne, sa multumeasca nevasta si ma rog, cam ce mai e pe linga casa omului ...
asta pentru ca acel cumparator o sa-si zica: pai de ce naiba am dat atitia bani si face cam ce facea si ala din vitrina !? ca are sau nu dreptate, e dicutabil ...

cit priveste produsele in sine, fiecare are constiinta propriei valori care este sau nu in concordanta cu realitatea ... pina la urma piata ar trebui sa-si spuna cuvintul ...
inteleg frustrarile unui om care (dupa tot ce se spune aici) isi face treaba bine insa inca o data: asta e lumea!
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde chivi pe 24 Iun 2013, 16:32

Am si eu o bucata de asta de otel, cu maner, de la Maestrul Soimosan.Ce smecher am fost sezonul trecut cu el, nici nu mai merg la sala ce piept am facut. Anul asta mai iau un fier, o sa fiu sef de grupa )))))))). Respectele mele Mestere !!!
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde dan_dumitrescu pe 24 Iun 2013, 17:36

Eu am o lama din D2 de la mesterul soimu' si o am de ceva vreme. Si-a facut debutul sezonul trecut la mistreti si are pana acum 4 porci beliti si transati fara sa necesite reascutire. Inca mai poate taia o coala A4 fara nici o problema. Sunt foarte curios daca asemenea lame, manere si teci le-am gasi in oferta celor de la Falknieven, de exemplu, la ce preturi ar fi disponibile. Cred ca ar pleca de la minim 700-800 euro. Eu unul sunt fan declarat al d-lui Soimosan si cat de curand o sa urmeze si alte achizitii. Da-i 'nainte mestere ca o faci bine rau!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Alin3006 pe 24 Iun 2013, 18:46

[quote="OVI762"]CARE A SPAR LAMA BATAND CU CIOCANUL IN INCERCAEA DE A TAIA ALT CUTIT,[quote]


Cand am vazut chestia asta primul lucru care mi-a venit in minte a fost zicala aia care spune ca "cel mai destept cedeaza"... Cum ar putea sa-ti vina in cap asemenea idee? Pare ceva din ciclul a mea e mai mare decat a ta... Ca alta logica nu vad.

Eu am 4 cutite facute de Soimu, absolut superbe, fiecare dintre ele o opera de arta in felul lui. Sunt extrem de multumit de toate,indiferent de otel. Nu m-am gandit niciodata sa tai o coasa, sau ceva de genul asta. Eu cred ca e lipsa de respect fata de munca mesterului, ba chiar a mesterilor.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde bliviu pe 24 Iun 2013, 20:32

Foarte frumoase cutitele. Pune si pretul sub fiecare model daca este posibil ca asa este mai usor sa alegi. Pe mine ma intereseaza unul de jupuit.Avem si noi un meserias prin zona dar nu are scule face cam totul la ochisi nu respecta termenele :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde yanke pe 25 Iun 2013, 21:22

soimu` scrie:si la unul la care sa finalizat si teaca si s-au gravat si niturile intre timp

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


va rog daca se poate un pret pt acest cutit. astept pm sau chiar pe site. va multumesc!
yanke
Membru important
 
Mesaje: 229
Membru din: 15 Feb 2011, 21:13

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde UlissePro pe 26 Iun 2013, 16:35

Vezi aici poate gasesti informatiile de care ai nevoie:
http://myknife.ro/cutite_unicat.php
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 29 Iun 2013, 19:38

un cutit zdravan din CPM S90V dar cu teaca pe stanga
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 29 Iun 2013, 19:41

ieri a fost un american cu fiul lui pe la mine, amandoi foarte pasionati de vanatoarea la cervide
au comnadat doua cutitase, foarte mici cu lama foarte fina, special pentru ligamentele de la incheieturi.
azi am predat cutitele, din pacate cu teaca de kydex, timp prea scurt pentru teaca piele
otelul ales de ei AEBL de 3 mm, fulltang
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 29 Iun 2013, 19:46

primele 2 modele de cutite de bucatiarie , cele mari sunt calite si ele (2 bucati cu lama de 19,5 cm), dar nu am reusit sa montez manere
otel AEBL de 3 mm cu tratament cryo dupa calire si intre reveniri
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
si cele cu lama de 14 cm lungime si curbata

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde dragos13 pe 29 Iun 2013, 21:58

Buna seara , un pret va rog pentru CPM si cel de bucatarie cu lama curbata . Multumesc mult .
dragos13
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 20 Iul 2010, 07:48

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Ghinda pe 01 Iul 2013, 07:14

Mama cutitelor!

Multumesc si pe calea asta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 01 Iul 2013, 10:50

pentru pescuit

lama 16 cm lungime 3 mm grosime, tais scandi, cu un rand de dinti facuti pentru curatarea de solzi, nu pentru lemn sau os
otel AEBL calit la 60 HRC cu tratament criogenic de -80 grade celsius
maner fulltang infasurat in 2 metrii de paracord, care confera o excelenta priza si care poate fi spalat sau chiar inlocuit daca e necesar
o fi bun modelul, o fi prost, asta este ceea ce am facut, sper sa fie util, am gandit cutitul strict ca o unealta de lucru, cat mai potrivita pentru nevoile unui pescar, nu ca pe o piesa de colectie
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde violiv pe 01 Iul 2013, 13:52

Nu stiu cum vedeti voi dar mie acesta mi se pare cel mai practic model din cate sunt afisate pe aici. Cele micute sunt super dar asta-i mai bun. Vreau si eu unul asa. :wink: fara teca, fara maner, doar cu doua gauri date in metalul manerului ca sa-mi pun eu prasele.
Cum-necum da' n-am reusit in veci sa ma descurc cu un cutit @de vanatoare@ cu lama de 4-5 mm grosime, greu si cu taisul mai sus ca incheieturile degetelor care tin manerul ... mai degraba merg cu alea mici de bucatarie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 01 Iul 2013, 14:33

violiv scrie:Nu stiu cum vedeti voi dar mie acesta mi se pare cel mai practic model din cate sunt afisate pe aici. Cele micute sunt super dar asta-i mai bun. Vreau si eu unul asa. :wink: fara teca, fara maner, doar cu doua gauri date in metalul manerului ca sa-mi pun eu prasele.
Cum-necum da' n-am reusit in veci sa ma descurc cu un cutit @de vanatoare@ cu lama de 4-5 mm grosime, greu si cu taisul mai sus ca incheieturile degetelor care tin manerul ... mai degraba merg cu alea mici de bucatarie.

multumesc pentru apreciere, dar nu stiu care iti place, cele de bucatarie sau cel de pescuit?
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde Vlad_tulcea pe 01 Iul 2013, 15:08

interesanta inovatia,cam lung totusi pt pescari zic eu
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: cutite Soimosan Cristian

Mesajde soimu` pe 01 Iul 2013, 16:33

Vlad_tulcea scrie:interesanta inovatia,cam lung totusi pt pescari zic eu

inclin si eu sa spun ca e cam lung, dar opiniile altora asa au mers, si sa argumentat logic
acuma, mai scurt se poate face usor...chiar din cele gata facute
mai greu cu lungitul :lol:
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate