Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:15

sfat echipament vanatoare

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

sfat echipament vanatoare

Mesajde cosmin tudor pe 09 Sep 2013, 11:35

Salutare,

In weekend am adaugat un topic in care va solicitam ajutorul pentru achizitionarea unui cadou pentru un vanator. Nu mai gasesc topic asadar incerc inca o data sa scriu. Rog un moderator sa stearga/mute topicul in cazul in care am postat gresit.

Nu cunosc nicio firma in domeniu si nici preturile reale ale echipamentelor asadar rog profesionisti sa ma ajute sa achizitionez o pereche de pantaloni+vesta pentru un vanator.

Am cautat pe net in weekend cateva ore si m-am oprit la marcile : verney carron si beretta. Ma puteti ajuta cu un sfat pe ce marca sa merg? Care este mai buna, mai ieftin, mai cautata de vanatori ?

Este o alegere corect pentru un cadou o pereche de pantaloni+vesta marcile de mai sus ?

Va rog sa-mi spuneti si daca considerati sa caut alte marci.

Multumesc anticipat
cosmin tudor
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Sep 2013, 09:06

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde Remo pe 09 Sep 2013, 12:01

Salut,

Nu-ti pot spune nimic despre echipamentele Verney-Caron pentru ca nu am avut niciodata. Ca fabricanti de arme, au preturi si calitate peste medie, asa ca mi se pare putin probabil sa se faca de ras cu echipamente proaste. Cat despre Beretta, am cateva piese de echipament si pot spune ca au meritat fiecare leu pe care l-am platit pentru ele. Din pacate pretul e destul de mare. Oricum, cu un cadou pe care scrie V-C sau B nu te faci de ras. Daca vrei ceva mai ieftin, am cumparat de la Waldhaar (parca) un costum OK. Hillman mi se pare de asemenea OK. Scandinavii mai fac echipamente bune, dar nici alea nu sunt chiar ieftine. La un moment dat gasisem site-ul asta: http://www.scandinavianoutdoorstore.com ... jallraven/ probabil cu un pic de cautare, vei gasi si alte oferte.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde cosmin tudor pe 09 Sep 2013, 12:16

Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi. De celelalte firme nu am gasit nimic pe net pana acum, dar o sa caut si sa vad ce oferta e mai buna.
cosmin tudor
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Sep 2013, 09:06

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde Remo pe 09 Sep 2013, 13:22

Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde dragos13 pe 09 Sep 2013, 20:11

Gasesti la Arrow ceva echipament , apoi la http://www.brignoliarmi.com/ , pe la Aghiuta ca are lipici la Cabela"s si tot asa . Succes la cautari .
dragos13
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 20 Iul 2010, 07:48

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde 20gauge pe 09 Sep 2013, 21:35

cosmin tudor scrie:Salutare,

In weekend am adaugat un topic in care va solicitam ajutorul pentru achizitionarea unui cadou pentru un vanator. Nu mai gasesc topic asadar incerc inca o data sa scriu. Rog un moderator sa stearga/mute topicul in cazul in care am postat gresit.

Nu cunosc nicio firma in domeniu si nici preturile reale ale echipamentelor asadar rog profesionisti sa ma ajute sa achizitionez o pereche de pantaloni+vesta pentru un vanator.

Am cautat pe net in weekend cateva ore si m-am oprit la marcile : verney carron si beretta. Ma puteti ajuta cu un sfat pe ce marca sa merg? Care este mai buna, mai ieftin, mai cautata de vanatori ?

Este o alegere corect pentru un cadou o pereche de pantaloni+vesta marcile de mai sus ?

Va rog sa-mi spuneti si daca considerati sa caut alte marci.

Multumesc anticipat


eu te sfatuiesc sa vizitezi magazinul reprezentantei verney din bucuresti, inca exista un lot la preturi reduse, veste sigur au mai multe modele si marimi, la pantaloni nu cred ca gasesti sub xxl acum, urmatorul import cu colectia completa vine pe 1 octombrie.
VC Sagittaire XS20
Steyr M.ProHunter 30.06
Fabarm Asper Prestige II 9.3x74R
Fabarm Axis Elitte AL12
20gauge
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Aug 2013, 19:02
Locaţie: Bucuresti

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde jderul pe 10 Sep 2013, 10:07

cumparai o autorizatie la urs cred ca l ar bucura foarte mult !
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde cosmin tudor pe 10 Sep 2013, 12:25

multumesc mult pentru sfaturi. am fost pana la urma la reprezentantul verney. Mi s-au parut foarte prietenosi si au avut rabdare sa probez intreb de geci, veste, pantaloni...

pana la urma am ales o geaca CLUB INTERCHASSE: Geaca Sylvain. sper ca am nimerit cadoul si o sa-i placa.

nu stiu cum sunt preturile la echipamentele din domeniu, dar aveu reduceri serioase...
cosmin tudor
 
Mesaje: 3
Membru din: 08 Sep 2013, 09:06

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde catelarul pe 29 Aug 2014, 20:57

Puteti posta adresa magazinului pt reprezentanta Verney din Bucuresti?
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 29 Aug 2014, 23:04

ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 02 Sep 2014, 16:30

Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: sfat echipament vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 05 Apr 2015, 22:09

Am si eu o intrebare. Stie cineva,sau a vazut pe la noi vreun magazin care comercializeaza palarii englezesti de vanatoare?
Marefer la celebrele ''Brithish pith helmet'' folosite de catre trupele coloniale ,vanatorii sau exploratorii britanici.
Caut de mult un asemenea accesoriu dar nu am gasit. :roll:
Cam despre asta ar fi vorba:
http://www.gentlemansemporium.com/webim ... onfest.jpg
sau asta,model rotund
https://www.youtube.com/watch?v=7l_Vok_zfis
Ambele sunt interesante.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate