Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:18

Recomandare bocanci.

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2018, 11:23

Firma se numeste Rekord si au fabrica si magazinul la intrarea in Alba Iulia dinspre Aiud. La aproximativ 500m de la sensul giratoriu de la care incepe centura.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde the_mav pe 11 Ian 2018, 11:32

biriuck scrie:Am luat Meindl in urma cu un an si jumatate.
Concluzii:
- noroc ca i-am luat in primavara si am apucat sa ii "inmoi" tot sezonul de caprior (iesiri mai scurte). Altfel, o incurcam grav toamna.
- perfect impermeabili;
- glezna o tin foarte bine;
- aderenta buna la majoritatea tipurilor de teren;
- buni si la panda iarna, iau o pereche de ciorapi de lana sutiri direct pe piele si sunt ok.
- cam zgomotosi la apropiere, trebuie exercitiu;
- mi s-a dezlipit unul in parte de sus dar nu e ceva esential (cam 1cm adancime pe bot) :evil:
- tratament normal, nimic special (doar ceara de la ei), uscati doar la temperatura camerei.

NU mai cumpar modelul asta! Se pare ca n-am noroc si nu prea gasesc bocanci care sa ma tina mai mult de un sezon si jumatate la cat de intens ii folosesc eu :cry:

Asta am zis si eu cu unii cotati in primele 1-2-3 firme, luati purtati ramas descult... pana am reincaltat Vikings care nu m-au lasat niciodata in vreo 8 ani si de foarte curand am preferat tehnologiile testate de unii zeci/sute :!: de ani si nu-mi pare rau. Nu m-as mai intoarce la "bocanci speciali de vanatoare, facuti de companie cu traditie in vanatoare, etc, etc, etc". BULLSHIT!

Si mi s-a pus pata si pe haine, prost am fost ca am luat goretexuri si draci laci; dar le vine randul si lor...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 11 Ian 2018, 11:46

Pai si Viking au modele dedicate pentru vanatoare :)
Eu cand am luat Alfa aveau si Viking dar ca si aspect mi-au placut mai mult Alfa si de aia am luat. De viking nu stiam nimic atunci si acum imi pare rau. Problema la Bever Pro este ca sunt destul de rigizi. La stat in stand sunt OK dar in goana sau la picior nu prea. De asta toamna tot urmaresc cand primesc Viking dar inca nu am avut noroc. Au numai marimi mari de la 47 in sus si mie imi trebuie 44. Nu ma las pana nu imi iau si o pereche de Viking.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde the_mav pe 11 Ian 2018, 12:30

Aici am gresit ceva vreme (platind evident pretul aferent): am crezut ca o companie care face diverse lucruri de vanatoare STIE sa faca si incaltaminte de vanatoare. FALS!
Companiile care fac incaltaminte stiu sa faca si incaltaminte utilitara pentru diverse activitati (santiere, vanatoare, mers in parc, atletism, Cernobil, razboi, spitale, etc, etc). ADEVARAT!
Viking face incaltaminte. Pt diverse scopuri, dar face incaltaminte. Mai mult, prin extindere, fabrica aia din Alba Iulia se pare ca e chiar super buna, din moment ce lucreaza pentru topul industriilor unde sunt cerute incaltari tehnice speciale (moto, outdoor si expeditii - unde vanatoarea e floare la ureche, sporturi extreme pentru clapari, etc). Bravo lor, felicitari.

De aia nu am renuntat la bocancii care nu m-au lasat pana acum. Si tot de aia m-am apucat si eu sa caut incaltari mai noi pe care sa le folosesc la vanatoare... invatand tehnologiile folosite de unii sau altii, vazand ce e acum pe piata si testand ce imi trebuie mie am ales un bocanc de la Columbia si cu asta basta.
Am vazut cum arata unii folositi de niste straini maniaci cu vanatoarea cum noi doar putem visa, m-au lasat sa ii incerc si eu o zi si am recunoscut ca am pierdut degeaba timpul si banii pana acum. Le-am dat Vikingul la schimb si in afara de greutate, nu s-au plans de nimic.

E ca si cand ti-ai cumpara un ceas de la magazinul de haine, iar apoi ai pretentii sa fie cronograf elvetian... :!: :idea: N-am dubii ca poate masura relativ timpul pana o sa ii crape bateria de 2 lei din el, dar fiecare stie ce isi doreste de la un ceas cand il cumpara.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde biriuck pe 12 Ian 2018, 10:58

the_mav scrie:Si mi s-a pus pata si pe haine, prost am fost ca am luat goretexuri si draci laci; dar le vine randul si lor...

Am redescoperit puloverul de lana purtat iarna la vanatoare cu un fleece subtire direct pe piele sub el. Geaca subtire si usoara in rucsac pentru precipitatii si gata.
Culoarea cenusie e foarte buna pe unde umblu eu, izoleaza brici, respira corpul, ma usuc repede. Singurele minusuri sunt greutatea mai mare (compensatade geaca mai subtire) si faptul ca le gasesc doar pe comanda la cate o baba de la tara.
Lana bate marci de top. Si nu sunt singurul care a reinceput sa aprecieze lana ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde the_mav pe 12 Ian 2018, 11:48

O stiu si folosesc demult, nu am renuntat niciodata la ea, nici la vanatoare nici la pescuit. De la cele traditionale romanesti pana la cele cu tehnologii moderne in ele dar care pastreaza materialul acelasi - adica lana.
Folosesc si eu si sunt f multumit, inclusiv bocancii ii am cu diverse feluri de sosete de lana (aici lana a castigat versus tehnologiile mai noi, pt simplul fapt ca ramane bocancul inchis 8-10-14 ore zilnic, poate si mai mult): la cei noi am unele fff subtiri pt ca tehnologia bocancului permite in intervalul +15/-30 sa nu ai nici in fel de pb, la vikingi am unele medii pt ca sunt din piele + goretex si respira bocancul dar mai greu decat cel nou.
Da, am vazut lana care a inlocuit echipamentul din fibre sintetice inclusiv la sporturi de performanta active (gen maraton, ciclism, curse extreme, etc). Bun material.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 12 Ian 2018, 12:13

Si eu folosesc haine de lana dar nu in combinatie cu fleece ci cu tricou de bumbac. Mi se pare ca transpir mult mai repede cu fleece decat cu bumbac. Dupa ce transpir, si bumbacul si fleece-ul se comporta cam la fel adica ambele retin umezeala.
Cred ca numai pe la noi vezi pe toate campurile lana ramasa de la ciobanii care isi tund oile pe unde apuca...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Dima pe 12 Ian 2018, 12:28

Daca n-aveti pulover de lana, e bun si cel de casmir. E si mai usor.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde biriuck pe 12 Ian 2018, 12:57

Septimiu scrie:Si eu folosesc haine de lana dar nu in combinatie cu fleece ci cu tricou de bumbac. Mi se pare ca transpir mult mai repede cu fleece decat cu bumbac. Dupa ce transpir, si bumbacul si fleece-ul se comporta cam la fel adica ambele retin umezeala.

Mie mi se pare ca bumbacul tine rece dupa ce transpir in timp ce fleece se usuca mai repede. :roll:
Cat despre lana irosita, ai dreptate. Si tatal meu are anual 10-15 saci cu care nu are ce face. Si este doar din cauza ca nu se gaseste foarte usor o instalatie la care sa te duci sa ti-o spele si sa iti traga fir. Alta problema e si din cauza ca, daca tot nu are valoare, ciobanii isi baga oile prin toti scaietii sau isi tin oile prin noroaie si cu aia chiar nu mai ai ce sa faci.

Pacat, e un material insuficient folosit, eficient si, mai ales, biodegradabil
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde the_mav pe 12 Ian 2018, 13:03

Nu rugam un moderator/admin sa separe din acest topic postarile care au legatura cu hainele si fie sa le mute la topic de Recomandari haine vanatoare (daca o exista), fie sa faca alt topic nou?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Adrian S pe 16 Ian 2018, 16:26

biriuck scrie:Mie mi se pare ca bumbacul tine rece dupa ce transpir in timp ce fleece se usuca mai repede. :roll:

Perfect adevarat, bumbacul retine transpiratia langa piele. Este total contraindicat.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde teuton pe 16 Ian 2018, 21:05

In 2-3 saptamani vor avea Viking la Alba-Iulia. Acum au doar numere f mari
O sa iau si eu o pereche 45, costa sub 400 lei
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 17 Ian 2018, 07:20

Super! Ai primit informatia de la doamna de la magazin? Intreb pentru ca eu tot sun din toamna trecuta si tot imi spune ca nu sunt pe stoc numai marimi mari si nu stie cand o sa primeasca. Daca o sa aiba pe stoc imi iau o zi libera si dau o fuga pana acolo.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde laurul pe 17 Ian 2018, 08:37

Adrian S scrie:
biriuck scrie:Mie mi se pare ca bumbacul tine rece dupa ce transpir in timp ce fleece se usuca mai repede. :roll:

Perfect adevarat, bumbacul retine transpiratia langa piele. Este total contraindicat.

Microfibra. Se usuca aproape instantaneu.
Sa porti bumbac e sinucidere curata
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 17 Ian 2018, 09:43

Probabil ca tine si de obisnuinta. Eu de cand ma stiu, la iesirile in natura, am purtat maiou + tricou de bumbac si apoi alte straturi din diferite materiale. Daca este iarna peste tricou pun direct pulover de lana sau vesta de lana si pana acum nu am avut nici o problema. In schimb, cand am incercat polartec, am observat ca transpir mult mai repede si mult mai tare decat cu bumbac si am renuntat. E adevarat ca se usuca mai repede dar, pana o sa gasesc un material mai "respirabil" pentru stratul de baza raman la bumbac subtire.
PS: Chiar ca ar trebui mutate posturile cu imbracamintea intr-un topic separat asa cum a propus @the_mav ca prea le amestecam cu bocancii.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde teuton pe 17 Ian 2018, 11:41

de bocanci stiu de la cineva care lucreaza acolo
au/vor avea o comanda mare de viking
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 17 Ian 2018, 12:21

Multumesc pentru informatie! Eu acuma am vorbit la magazin si am primit raspunsul stadard: nu avem, nu stiu cand o sa avem. O sa stau cu telefonul pe ei in fiecare saptamana si cand aduc in magazin ma duc pana acolo.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde mexx20_ro pe 17 Ian 2018, 15:40

Septimiu scrie:Multumesc pentru informatie! Eu acuma am vorbit la magazin si am primit raspunsul stadard: nu avem, nu stiu cand o sa avem. O sa stau cu telefonul pe ei in fiecare saptamana si cand aduc in magazin ma duc pana acolo.


Vezi ca magazinul e chiar fain si au mai multe marci/modele de bocanci, dar din pacate vanzatoarele de acolo sunt destul de dezinteresate. Mie mi-au placut mult Scarpa dar din pacate nu aveau nr meu. Succes si sanatate! :)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde ventura pe 17 Ian 2018, 16:01

Astia mi-au placut foarte tare. Din pacate nu fac numere mai mari de 45...
Au si pe la ARW, e-mag etc...

https://claumarpescar.ro/bocanci-savage ... as-44.html
Ultima oară modificat de ventura pe 17 Ian 2018, 16:02, modificat 1 dată în total.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde mariusk pe 17 Ian 2018, 16:02

Am purtat si eu toate genurile de combinatii.Am ajuns la concluzia ca trebuie sa port direct pe corp fleece si deasupra un pulover de lina.Transpir repede dar ma usuc la fel de repede.Cu bumbac sub lina eram ud toata ziua.In picioare exact la fel:ciorap fleece si ciorap de lina peste.Daca este foarte multa apa am bocanc-cizma din spuma sau cizme de guma.Daca-i foarte frig am La Cross AlphaBurry 1500.Bocanci port doar din primavara si pina-n toamna.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 17 Ian 2018, 16:15

mexx20_ro scrie:
Septimiu scrie:Multumesc pentru informatie! Eu acuma am vorbit la magazin si am primit raspunsul stadard: nu avem, nu stiu cand o sa avem. O sa stau cu telefonul pe ei in fiecare saptamana si cand aduc in magazin ma duc pana acolo.


Stiu magazinul ca am fost de cateva ori pe acolo. Cum am spus mai sus, mi-am luat de acolo 2 perechi de Alfa dar perechea pe care o folosesc iarna mi se pare prea rigida si de asta vreau sa incerc Viking. Daca nu s-a modificat intre timp, pretul ar trebui sa fie 380 de lei perechea.
Stiu si Scarpa dar parca sunt facuti mai mult pentru hiking. Bine, asta nu inseamna ca nu pot fi folositi si la vanatoare, dar parca am mai mare incredere in niste bocanci dedicati pentru vanatoare.
Cu vanzatoarele ai dreptate dar nu as spune dezinteresate. Daca treci prin Cluj, la intrarea dinspre Oradea este un mare centru comercial si acolo este un magazin care vinde, printre altele, si produse de la fabrica respectiva, la preturi duble. Iti dai seama ca ala daca merge sa cumpere zeci de perechi o data nu merge "cu mainile in buzunar" si atunci vanzatoarele de acolo se comporta altfel cu el decat cu clienti persoane fizice. Nu as exclude nici varianta sa retina pentru el tot ce apare bun. Am incercat sa las numar de telefon si sa ma anunte cand primesc dar mi-a spus din start ca nu se poate.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Marius pe 18 Ian 2018, 16:23

In contact cu pielea, lana. Sosete subtiri+ groase (daca e cazul), chiloti, maieu, tricou sau bluza de corp. Toate lana. Scumpe ca porcul, dar cred ca merita.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde teuton pe 19 Ian 2018, 13:51

O sa dau de stire cand au Viking la Alba-Iulia
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Adrian Spinu pe 06 Feb 2018, 21:18

the_mav scrie:
Septimiu scrie:Viking sunt facuti la o firma in Alba si, din cand in cand, mai apar si pe la magazinul lor de prezentare cateva perechi care nu au trecut de controlul de calitate dar care au numai mici defecte estetice nu si functionale. Eu am de la ei 2 perechi de Alfa. Bever Pro pentru iarna si Bukk pentru restul perioadelor. Multumit deocamdata.

Daca ai detalii, posteaza-le te rog aici - pe mine personal m-ar ajuta sa stiu numele firmei sau macar unde au magazin de prezentare desfacere etc.


Daca nu ma insel este vorba de firma Rekord Alba Iulia.
Acum cativa ani am facut niste transporturi de la ei catre Suedia, dar atunci nu am fost f interesat de produsele lor.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 07 Feb 2018, 09:04

Da! Despre ei este vorba.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde teuton pe 09 Feb 2018, 16:40

saptamana viitoare at trebui sa aiba viking
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 12 Feb 2018, 07:39

Multumesc pentru informatie. Vineri am drum spre Mures si, daca o sa primeasca, pot da o fuga si pana la Alba. O sa sun inainte sa nu ma duc degeaba.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 15 Feb 2018, 13:55

Acum am sunat la magazin sa vad daca au si raspunsul a fost ca si cel de data trecuta: avem numai marimi foarte mari: 47. Posibil ca acum sa fie in productie si inca sa nu fi ajuns in magazin.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde teuton pe 19 Feb 2018, 14:19

saptamana asta vor fi si la vanzare
de stiut este ca ceea ce se vinde la Alba sunt produse cu mici defecte.
eu cumpar oricum o pereche pt mine. o sa postez atunci
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Recomandare bocanci.

Mesajde Septimiu pe 22 Feb 2018, 11:13

teuton scrie:de stiut este ca ceea ce se vinde la Alba sunt produse cu mici defecte.


Asta am spus si eu mai sus, dar sunt numai defecte estetice care nu afecteaza functionalitatea. Oricum, nu ii cumparam sa ii tinem in vitrina.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate