Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:30

Chematoare electronica

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Chematoare electronica

Mesajde bogus pe 15 Mai 2016, 06:37

Incep prin a spune sa facem abastractie in aceasta discutie ca nu se mai poate folosii la noi, sa zicem ca mergi cu ea in Ukraina la vanatoare.
Deci ideea este oare de ce nu se poate folosii o boxa portabila cu telecomanda sau bluetooth care are o putere mare si o claritate a sunetului buna, astfel de boxe se gasesc pe toate gradurile si la sume chiar rezonabile, nu se pot downloada sunete de diverse animale de pe net? Intreb asta deoarece chematorile specializate incep de la un 3-400 si merg pe la 2000lei iar eu chiar nu imi dau seama ce face in plus fata de o boxa portabila bunicica daca se difuzeaza aceeasi sunet
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Chematoare electronica

Mesajde bogus pe 15 Mai 2016, 15:28

Parca as incerca sa cumpar aplicatia asta si sa incerc cu o boxa portabila
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appverlag.blattjagd
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Chematoare electronica

Mesajde yoghi pe 16 Mai 2016, 00:46

- pt ca ati trebuie o baterie care sa "'duca "" boxa aia buna cu sunet clar
- si pt ca boxa nu cred ca rezista trei ore in zapada sau ploaie.
- o boxa eftina are si dimensiune f mare


Prin anii 90 cand orice chematoare era la mare pret , un prieten o cumparat un casetofon (casete cu banda magnetica) o baterie de masina si 50m fir de prelungitor pt intrerupator si potentometru.
Sunetele erau ....vai de ele dar din zece stoluri doua veneau spre "" chematoare"". Inventia a fost buna pina la prima ploaie cand au cedat ambele difuzoare.Fiind in prima zi de iesire la "''o gasca"" am conceput o improvizatie la improvizatia originala :D
Am scos goarna de la alarma masini si am legat la ea firele difuzorului .

Mai tarziu ( doi ani cred ) s-a inlocuit caseta cu un CD auto si a trecut la baterie de motocicleta

Un electonist a adaptat telecomanda de la alarma --deja dezmembrata -- la ""instalatie""".

Omul a perseverat si a ajuns la MP3 cu o portavoce si o goarna pe post de difuzoare.

avantaje......rezolvare cu bani putini
dezavantaje.....bateria de masina nu e asa usoara , volumul instalatiei cu fir cu tot era fffmare si drumurile dintre locul de pinda si boxa la fiecare intrerupere de sunet erau muuuulte si enervante.


si finalul
acum 5-6 ani a pus instalatia frumos in aratura a mers 25m si a descarcat semi in ..frumusete de chematoare.
in rasetele noastre a scos din buzunar 500 de Euroi si a zis ..""bai gata cu prostiile vreau si eu o chematoare""

:ymhug: :ymhug:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chematoare electronica

Mesajde bogus pe 16 Mai 2016, 06:56

Yoghi sa nu confundam boxele portabile autonome cu altceva, astea au intre 5 si 20 de ore autonomie pe volum maxim, iar cele ieftine din contra sunt foarte mici ca marime
Acum am studiat putin piata, o boxa medie costa vreo 2-300 lei e de dimensiunea 3 pachete de tigari, gasesti intre 6w si 20w deci putere destul de buna, singura problema ca in functie de tipul de bluetooth distanta de comanda este intre 10m si 30m, acum cele care sunt si impermeabile si poti lucra cu ele de la 100m costa cat o chematoare buna
Oricum ramane o varianta ieftina si destul de ok pentru cel care nu-si permite o chematoare sau vrea sa incerce ceva asemanataor pana isi cumpara una
Poate pun colegii aici ceva sunete sau linkuri de unde putem lua sunete
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Chematoare electronica

Mesajde the_mav pe 16 Mai 2016, 08:04

sa va spuna Ghinda cum e cu mp3-ul pe camp... dimineata la rasarit se auzea o Metallica in goarne de mai mare frumusetea :mrgreen: :D :mrgreen: :D :mrgreen: :lol: :lol:
asa ca atentie la ce aveti pe stick si cum folositi shuffle sau repeat :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Chematoare electronica

Mesajde vanatorul dibaci pe 16 Mai 2016, 09:58

Am mai tot scris cum este treaba cu chematorile electronice :D Sunt cam asa, Plurifon si altele...Plurifon este singura firma care nu participa la targuri de profil pentru ca pur si simplu nu au concurenta !
Cei care produc aceste dispozitive se intrec a capta cat mai fidel sunetele din natura si apoi sa le redea tot la fel!
Decat o chematoare proasta mai bine nimic..@Bogus crezi ca aia cer degeaba 1000 Euro ? :-o Daca mergea cu casetofonul sau orice alta gaselnita dadeau de mult faliment ! http://plurifon.it/
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Chematoare electronica

Mesajde the_mav pe 16 Mai 2016, 10:21

+1@ dibaciul....
cam asta e treaba. :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Chematoare electronica

Mesajde bogus pe 16 Mai 2016, 12:41

Pana la urma mi-am luat azi o chematoare dedicata, dar tot am lipsuri la categoria caprior asa ca daca ceva colegi au sunete bune in format mp3 va rog sa ma ajutati
http://www.flextonegamecalls.com/products/electronic-calls/flx-1000.html
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Chematoare electronica

Mesajde vanatorul dibaci pe 16 Mai 2016, 14:19

La caprior ..musai de gura ! La specia asta nu lasi sunetele haotic!
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Chematoare electronica

Mesajde bogus pe 19 Mai 2016, 20:10

Am gresit, de fapt am luat asta, ceva mult superior, scula e absolut superba, poti face totul din telecomanda, poti roti separat sau impreuna fiecare boxa in ce directie vrei ... e o bijuterie, vreau sa ies maine sau poimaine cu ea fara pusca evident sa vad cum merge si ce reuseste sa aduca
http://www.gsmoutdoors.com/shopping/maestro/maestro/western-rivers-game-calls/electronic-calls/stalker-360.aspx
https://www.youtube.com/watch?v=zk4orAlc0OI
O intrebare, ca sa aduci o vulpe ce gen de sunete trebuie sa-i pui?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Chematoare electronica

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2016, 02:39

bird distres.iepure distres.pui de vulpe sau vulpi ce se bat.
soarece sau pur si simplu un kg de peste stricat :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate