Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:48

Beretta GunPod2

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Beretta GunPod2

Mesajde Septimiu pe 31 Mar 2017, 06:53

In cautarile mele pe site-urile producatoruilor de arme am descoperit la Beretta o aplicatie foarte interesanta care iti permite sa conectezi arma la telefon prin Bluetooth. Pe telefon se instaleaza o aplicatie care comunica cu un mic dispozitiv montat pe arma si "numara" focurile trase, memoreaza coordonatele GPS etc.
Mai multe detalii gasiti la http://www.beretta.com/en/gunpod/
Din pacate acel dispozitiv vine montat din fabrica numai pe anumite modele (de ex.BERETTA A 400 Xplor Lite) dar se poate cumpara separat.
Foloseste cineva acest sistem? Vi s-ar parea util?
Mie unul mi-ar place sa stiu cate focuri am tras si in ce loc cu atat mai mult cu cat nu trebuie facut nimic dupa instalarea initiala deci nu pot spune ca atentia imi este distrasa de telefon.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Beretta GunPod2

Mesajde OVI762 pe 31 Mar 2017, 07:41

Multe s-au inventat de la aparitia acestui sistem,printre care numaram,cu sau fara e,in ordinea periculozitatii,nevasta si tinerea de minte.Chiar ca nu as vrea sa stie prima pe unde colind,ca e treaba mea sub ce plop mananc si langa ce canal ma p.s,lipseste i,iar loviturile reusite oricum le tii minte,vrei sau nu.Pe alea proaste si asa le treci la fu.ute,iar lipseste o litera.La poligon,daca arzi niste sute de boabe saptamanal,parca ar mai fi ceva,in rest,sa ma parasca pusca pe la ce mandra am trecut dupa vanatoare...o tai,sa moara mama lu'Frankfurt.Sunt convins ca ai inteles gluma si ca asta este doar punctul meu de vedere,spus pe un ton vesel,dupa o noapte crunta :o) :ymparty: :ymparty: :ymcowboy: ~o) ~o) ~o)
PS
Nu ajungea bancul ala cu cainele care latra pentru fiecare pahar baut'',contor'' ne mai lipsea.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Beretta GunPod2

Mesajde laurul pe 31 Mar 2017, 07:46

....il bagi pe dracu in casa, padon, in pusca.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Septimiu pe 31 Mar 2017, 08:01

Nu sti la altii cum e, dar la mine sotia nu stie codul telefonului... deci nu am de ce sa imi fac griji :D
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Beretta GunPod2

Mesajde the_mav pe 31 Mar 2017, 08:31

D'aia e bine sa ramai fara baterie la telefon inca de cum pleci de acasa... :chores-mop:

ps @septimiu: vezi ca unele telefoane suporta si black-list cu action=divert voice call when not answering... => faci un divert la taxi si garantat va raspunde dispeceratul oricui te suna si tu nu poti raspunde :angelic-little: :happy-jumpeveryone:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 31 Mar 2017, 18:20

Septimiule, nițică răbdare și devine obligatorie. Dacă ți-o iei primul, să vezi ce o să te întrebam setările când ne-o veni rândul. Și pe noi, la rândul nostru, când ne-o instala dispozitivul, obligatoriu, la cererea majorității, în frunte. Ca să fie utilă camera aia inclusă. Cu conexiune la ceafă, conform propunerilor venite din poveștile populare, unde eficienta ochiului soacrei s-a dovedit indubitabilă.
Varianta 2.0 va fi în creșted, 360°, all around. Doar răbdare să ai!

PS. Cu vânătoarea cum stai?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Beretta GunPod2

Mesajde NightSirc pe 31 Mar 2017, 19:14

Cu putina rabdare in plus o sa stam relaxati pe fotoliu cu un oculus pe ochi ce ghideaza robotelul prin maracini spre marele trofeu, ce mai apoi o sa gateasca pe drumul de intors numai bun vanatul de bagat sub nas fara sa mai scoatem oculusul de pe ochi vizionand un antrenament la sala de forta ca sa fim in forma pentru urmatoarea expeditie...vai de tagma noastra... :-t
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Beretta GunPod2

Mesajde violiv pe 31 Mar 2017, 22:10

Cu o eternitate in urma, in vremea marelui "bum" economic si un pic inainte de "marea criza", americanilor le-a trecut prin cap sa-si schimbe pistolul din dotarea politiei. La vremea aia s-a redactat un caiet de sarcini foarte stufos, izvorat din practica zecilor de ani in care se folosise cu mai mult sau mai putin succes Beretta 92. Printre acestea:
- un calibru mai tapan - pentru ca 9x19 nu prea avea stoping
- un sistem care sa previna folosirea armei de catre alta persoana decat stapanul, gen un senzor de amprenta in crosa - asta pentru ca numarul de politisti raniti sau omorati cu propriile arme era semnificativ
- un sistem care sa inregistreze cu exactitate data, ora si numarul focurilor in cazul executarii focului - asta ca sa nu mai existe vesnicele discutii din rapoartele ulterioare.

Printre multe alte firme care s-au pregatit pentru marele eveniment si carora le datoram pleiada de pistoale moderne si super-fiabile de azi s-a numarat si Beretta. Printre chestiutele cu care si-au dotat pistolul pentru licitatie s-a numarat si o varianta mult mai sofisticata a micului dispozitiv pus in discutie astazi si care stia acum 10 ani sa recunoasca stapanul, sa numere focurile cu contor de timp precis, etc.
A venit criza si americanii au renuntat la licitatie (apropo, s-a reluat anul trecut, fara stufosul caiet de sarcini si a castigat SIG .... Glock si Beretta au facut contestatie si se judeca =p~ )
Oricum, celor de la Beretta le-a ramas o mica jucarie inutila in care investisera ceva bani. Asa ca au simplificat-o, au facut-o doar contor de focuri si-au oferit-o pe noul (atunci) model de semi a lor.
Cam asta e cu chestiuta cea inutila. Inutila pentru ca exista nenumarate mijloace batranesti de a numara cate focuri ai tras.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Septimiu pe 01 Apr 2017, 15:33

Recunosc ca m-am gandit de 2 ori inainte sa deschid topic-ul. Ma asteptam la reactii de nemultumire din partea vanatorilor mai conservatori dar, dupa comentariul lui violiv nu mai am nici o urma de regret. Ma bucur ca a mai impartasit cu noi o povestioara pe care sunt convins ca putini o stiau. Chapeau bas!
Din punct de vedere al tehnologiei, nu e foarte complicat sa implementezi asa ceva in ziua de azi. Cred ca mai greu a fost sa faca sa intre acel dispozitiv in pistolet. De mentionat ca nu se poate instala in toate armele Beretta ci numai in cele care au marcat pe pistolet "GunPod Ready".
Oricum, vrem nu vrem astfel de aplicatii o sa mai apara. Si Zeiss are o aplicatie pentru vanatoare si imi pare destul de buna. E adevarat ca inca nu comunica cu optica dar cine stie ce aduce viittorul :).
@ Liviu, cu vanatoarea, deocamdata... stau... si astept sa vina examenul. Incerc sa caut cat mai multe informatii pentru a-mi putea alege prima arma si uite asa ajung pe tot felul de site-uri unde mai gasesc lucruri care mai de care mai ciudate, cum este si cel pe care il dezbatem aici. :D
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 01 Apr 2017, 17:02

Septimiule, foarte bine faci că studiezi și te pregătești. Și topicul e cool, că să zic așa. Dar dacă tot ești la început, să îți spun ceva: vânătoarea și derivatele ei sunt conservatoare. În sensul că nu poți grăbi lucrurile, nu poți face pasul sărit. Da, poți învață într-un an cât alții într-o viață. Dar tot în ordinea stabilită. Ți-ai luat dulap. Bravo! Ce armă intenționezi să bagi în el?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Septimiu pe 01 Apr 2017, 17:28

Nu vreau sa grabesc lucrurile deloc. Sunt inscris pe forum din 2009 si de atunci cochetam cu vanatoarea dar abia in Decembrie 2015 am inceput mai serios aceasta activitate. De atunci am fost la vanatoare nici nu mai stiu de cate ori. Am bagat si goana, am stat si in stand si am facut si munca la "actiuni gospodaresti" dar parca e din ce in ce mai grea asteptarea.
Referitor la prima arma, o sa fie lisa sigur, de preferat cu pat de lemn (uite ca am si eu tendinte de conservatorism). Acuma am 2 variante:
- bock dar aici e destul de grea alegerea.
- daca nu o sa gasesc nimic convenabil ca pret din prima varianta, atunci o sa trec la semi si aici alegerea e deja facuta: Benelli Vinci. Este singura varianta pentru care as renunta la patul de lemn.
O sa vedem cum evolueaza lucrurile dar sigur o sa va mai cer recomandari.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 01 Apr 2017, 17:58

Așa mai merge. Dacă tot citești din 2009 forumul, ar trebui să știi deja că această comunitate care scrie (sau a scris) pe aici chiar e închegată și conștiincioasă. Și sensul că noii veniți (pe forum sau în tagmă) sunt citiți, îndrumați, supravegheați și, când e nevoie, struniți. Asta nu convine celui în cauză, dar face bine tagmei. După o perioadă, cel odată tras de atenție, devine la rândul său responsabil și impune păstrarea tradiției și tot așa. În teren e mai rău, dar zici că ai participat, ar trebui să fi simțit asta. :)).
Cam cum crezi că ar fi primit un începător cu o armă ce numără focurile? Eu, pe cuvânt dacă nu aș dori să am parte de unul! Caterinca ar fi garantată cel puțin un sezon. Iar de uitat, nu va fi uitat nici la zece ani după ce scapă de ea...
De aici și atitudinea mea un pic rigidă. Dar "no ofense!". Apropos, vezi că mi-a devenit grea fieroaica de 12 și am pus-o la vânzări. Poate te lipești și de-o reducere... (am mai înstrăinat o singură armă, reducerea a fost de 100%)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Septimiu pe 03 Apr 2017, 09:43

Liviu Mircea-tehărău scrie:Așa mai merge. Dacă tot citești din 2009 forumul, ar trebui să știi deja că această comunitate care scrie (sau a scris) pe aici chiar e închegată și conștiincioasă. Și sensul că noii veniți (pe forum sau în tagmă) sunt citiți, îndrumați, supravegheați și, când e nevoie, struniți. Asta nu convine celui în cauză, dar face bine tagmei. După o perioadă, cel odată tras de atenție, devine la rândul său responsabil și impune păstrarea tradiției și tot așa. În teren e mai rău, dar zici că ai participat, ar trebui să fi simțit asta. :)).


Crede-ma ca inteleg ce zici si sunt de acord. Frecventez si alte forumuri si atmosfera de aici mi se pare destul de prietenoasa si civilizata. In general, accept criticile si incerc sa tin cont de ele daca sunt intemeiate.


Liviu Mircea-tehărău scrie:Cam cum crezi că ar fi primit un începător cu o armă ce numără focurile? Eu, pe cuvânt dacă nu aș dori să am parte de unul! Caterinca ar fi garantată cel puțin un sezon. Iar de uitat, nu va fi uitat nici la zece ani după ce scapă de ea...
De aici și atitudinea mea un pic rigidă. Dar "no ofense!".


Pai tocmai aici e partea interesanta. Dispozitvul e atat de bine integrat in pistolet incat imi este greu sa cred ca cineva care nu are habar de existenta lui si-ar da seama...
Oricum, nu am zis ca vreau sa imi cumpar. Am deschis topicul pentru a dezbate putin cu argumente pro si contra. Tinand cont si de pretul de vanzare (undeva la peste 100EUR) si de faptul ca nu se poate monta pe toate armele, imi este greu sa cred ca va avea un succes major.


Liviu Mircea-tehărău scrie:Apropos, vezi că mi-a devenit grea fieroaica de 12 și am pus-o la vânzări. Poate te lipești și de-o reducere... (am mai înstrăinat o singură armă, reducerea a fost de 100%)


Foarte interesanta fieroaica. Problema este ca, daca totul merge conform planului, eu o sa am autorizatie de cumparare undeva prin August. Daca esti dispus sa astepti pana atunci, sunt interesat. Inteleg ca nu prea vrei sa te desparti de ea daca ma uit la ultima actualizare a anuntului.
Mai trebuie sa ma documentez putin cum este cu socurile fixe tinand cont ca, din cand in cand as vrea sa mai trag si cate un unic cu ea asa cum ziceam intr-un alt topic.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Beretta GunPod2

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 05 Apr 2017, 23:36

Liviu Mircea-tehărău scrie:Apropos, vezi că mi-a devenit grea fieroaica de 12 și am pus-o la vânzări. Poate te lipești și de-o reducere... (am mai înstrăinat o singură armă, reducerea a fost de 100%)


Foarte interesanta fieroaica. Problema este ca, daca totul merge conform planului, eu o sa am autorizatie de cumparare undeva prin August. Daca esti dispus sa astepti pana atunci, sunt interesat. Inteleg ca nu prea vrei sa te desparti de ea daca ma uit la ultima actualizare a anuntului.
Mai trebuie sa ma documentez putin cum este cu socurile fixe tinand cont ca, din cand in cand as vrea sa mai trag si cate un unic cu ea asa cum ziceam intr-un alt topic.[/quote]

Nici mie nu-mi cere nimic fieroaica, nici tu nu stai in loc de ea. Daca o dau, asta e! Daca nu, intreba si tu cand ai autorizatie. Aia cu socurile e vrajeala. Eu am folosit palla si sauvestre si nu am fost dezamagit. Ca sa nu mai zic ca cutiile de sovestre sun cam intregi, au picat de la primul foc :)) .

Lasa topicul sa curga. Si nu te mai uita la bazaconii!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate