Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:22

Tripod+GRS+Accesorii

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Tripod+GRS+Accesorii

Mesajde DART pe 20 Mar 2021, 20:45

Am trei motive sa fac aceasta postare...chiar patru as zice pt.ca stau in carantina si am mai mult timp :) !

1.Doresc sa va prezint modul cum am accesorizat sasiul Blaser R8 GRS pt.nevoile mele;
2.Profit de orice ocazie sa-i multumesc prietenului meu si colegului meu de vanatoare pt. ajutorul calificat si de calitate pe care mi-la dat de ori de cate ori mi-a trecut prin cap ceva…facand acest lucru in a doua sa tinerete(are aproape 70 de ani);
3.Poate reusim sa inchegam o discutie despre tripozi in general si experientele trasului cu acestea.

Inainte de asta am sa fac o scurta introducere.
Am ales sasiul Blaser R8 GRS pt. ca am considerat ca face fata(si face!) nevoilor mele.
Obrazarul reglabil,patul reglabil in lungime,a talpi patului reglabil pe vertical,pistoletul ergonomic care ma “obliga” sa pun mana intotdeauna in acelasi loc au fost lucrurile care au contat in principal in alegera facuta.
Am dorit sa-l folosesc initial doar la vanatoare(si asta si fac in principal!)insa ulterior mi-am zis ca il accesorizez cum pot mai bine si il folosesc si in competiti,accesorizarea ma v-a ajuta si la vanatoare.
Singurul adaptor pt.bipod cu care a venit sasiul a fost cel pt.bipodul Harris.Imi place Harrisul mai ales la vanatoare dar imi doream un bipod Atlas PSR cu o prindere rapida!Pentru ca este mai elastic si il incarc mai usor fara sa “sara”arma in fata.
Ca sa-l pot monta si pe acesta din urma am procurat o sina picatinny de aluminium originala de la Atlas.
Aici a intervenit prietenul meu care mi-a montat-o.Sina picatinny de 10 cm a fost prinsa de pat cu trei suruburi de calitate,calite si adaptate nevoilor,fixate cu saibe si piulite.Ca sa prindem corect si al 3-lea surub am umplut escavatia facuta de producator pt.usurarea patului cu un dop de lemn de nuc uscat si “inecat”in rasina epoxidica,abia apoi s-a purces la gaurire(am facut de fapt… o ramforsare a zonei).
Am ramforsat si urmatoarea escavatie ulterior pt. ca urma sa procur ori o sina arca swiss(extrem de populara acum pe sasiurile de noua generatie!) sau o sina mai lunga de tip picatinny pe care doream sa o montez in acelasi fel!Asa am si facut in final cu o sina de tip picatinny pt. ca nu am putut sa gasesc o sina arca swiss care sa mi-se potriveasca.Era bine sa fi gasit pt. ca asta imi doream insa cu ajutorul unui coleg de forum am rezolvat pana la urma problema altfel si chiar f. bine!
A doua sina picatinny serveste ca baza pt.adaptorul Leofoto care face adaptarea de la sina picatinny la sina arca swiss!
Toate acestea pt. ca doream sa folosesc un tripod de aluminium solid de la Manfrotto(cumparat initial cu un cap video care sa deserveasca spotting scope-ul meu Kowa Prominar 884/25-60x88 si o face f.bine!)la care am atasat un alt cap foto bila,foarte solid(incarea max.= peste 10 kg),usor de manevrat XPRO Manfrotto care are un clamp la fel de usor de manevrat pt. placuta sau sina arca swiss.

De ce toate acestea!?

1.Am renuntat la toate trepiedele "vanatoresti” pe care le-am cumparat sau facut in "regie proprie" de a lungul timpului."Acopeream"cu ele distante in medie de 150 m(am tras cu ele cu succes de la 80-201m...insa o data am dat peste un caprior cu un Primos gen.2 si mi-am zis ca trebuie sa schimb daca doresc sa am maximumul de precizie! !) insa pt.mai mult...aveam nevoie de stabilitate si manevrabilitate.
2.Daca tot am facut investitia pt.a putea folosi la maximum si in siguranta un spotting scope,cumparand un trepied solid,am cautat o cale ca sa-l pot folosi la trageri precise cu arma,la vanatoare sau in poligon pt. distante cuprinse intre 200m-400m.

Pt.asta a fost nevoie sa cumpar suplimentar:
-o sina picatinny de aluminiu(de la colegul nostru GeKados)
-un adaptor de la picatinny la arca swiss de la Leofoto (Gekados)
-un cap foto bila XPRO Manfrotto(de la un magazin de profil din tara)
-si de un meserias care sa faca posibil toate acestea(prietenul meu!)

Am obtinut astfel o combinatie foarte solida,stabila si manevrabila care-mi permite precizie.Toate acestea au fost posibile prin cresterea greutatii ansamblului(nu spun o noutate aici).

Arma+luneta+bipod+cap trepied bila+tripod= 10,5 kg

Acesta este “pretul” pe care nu ma deranjeaza sa-l “platesc” pt. acuratete!Am “evoluat” in aceasta directie cu echipamentul ca sa acopar cat mai bine nevoile mele pt. vanatoare sicompetitie(aceasta...cand s-o mai putea … dat fiind aceasta pandemie!)

I.Pregatirea sasiului:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

II.Tot ansamblul:
Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Imagine

Imagine

Cantarirea:

Imagine

Imagine

Desigur,nu eu am inventat "modelul",doar l-am adaptat pt.arma mea si ma bucur ca functioneaza!Ideea am "imprumutat-o"de la altii care au dus aceasta combinatie din competitie la vanatoare!

Eu,am adaptat ce am avut deja cumparat,un tripod foto si un cap de tripod foto bila (am vazut articole pe aceasta tema din 2015 unde s-a folost pt. trageri chiar echipamentul "meu")!
Sunt brand-uri(Leofoto,RRS...si alte o gramada!)care au o productie dedicata pt. acest tip de tragere,cu echipamente mai usoare din carbon(sunt mai usor de purtat,tripodul + capul de tripod de la RRS ajunge la 2,5kg... al meu are 3.9kg,nu ma deranjeaza plusul de greutate!),insa nu au o stabilitate chiar fara cusur pt. pretul de 1500 euro...
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Tripod+GRS+Accesorii

Mesajde adisan77ro pe 23 Mar 2021, 18:41

Frumoasa tare combinatia aceasta. Ptr montarea bipodului care are prindere clampon ptr picatinny eu folosesc un adaptor de la Warne si anume "Warne Skyline 7953M SLING SWIVEL Accessory Rail" care este f simplu de montat si robust. Ca tripod, am mers pe varianta LS 365 de la LEOFOTO cu cap rotativ de 40mm, iar ca interfata intre picatinny si Doveteil rail, folosesc exact acelasi adaptor pe care il polosesti si tu de la Leofoto. Tripod aproximativ 1,77kg si ajunge la 2,250 gr cu capul rotativ montat. Tripodul are pliat 48cm, suporta incarcare maxima de 20kg si permite inaltimi intre minim 8cm si maxim 152cm (+inaltimea capului roattiv) ceea ce este mai mult decat suficient ptr mine de ex cu o inaltime de 187 cm.Pentru vanatoare este absolut suficient chiar si pentru distante medii si putin peste (depinde si de dimensiunea tintei :D ). Cum se comporta in zilele cu vant mai puternic, ramane de vazut.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tripod+GRS+Accesorii

Mesajde DART pe 23 Mar 2021, 19:48

adisan77ro scrie:Frumoasa tare combinatia aceasta. Ptr montarea bipodului care are prindere clampon ptr picatinny eu folosesc un adaptor de la Warne si anume "Warne Skyline 7953M SLING SWIVEL Accessory Rail" care este f simplu de montat si robust. Ca tripod, am mers pe varianta LS 365 de la LEOFOTO cu cap rotativ de 40mm, iar ca interfata intre picatinny si Doveteil rail, folosesc exact acelasi adaptor pe care il polosesti si tu de la Leofoto. Tripod aproximativ 1,77kg si ajunge la 2,250 gr cu capul rotativ montat. Tripodul are pliat 48cm, suporta incarcare maxima de 20kg si permite inaltimi intre minim 8cm si maxim 152cm (+inaltimea capului roattiv) ceea ce este mai mult decat suficient ptr mine de ex cu o inaltime de 187 cm.Pentru vanatoare este absolut suficient chiar si pentru distante medii si putin peste (depinde si de dimensiunea tintei :D ). Cum se comporta in zilele cu vant mai puternic, ramane de vazut.


Felicitari pt. combinatia ta,Leofoto este tare de tot,iar modul cum ai gandit-o este iarasi f.OK!Poate pui si o poza!Cum am mai spus...o parte din acareturi erau deja "la mine in ograda" iar sina a trebuit sa o pun pe antepat cu grija(am descris mai sus si am pus si imagini) ca sa fie lucrarea rezistenta si estetica :)...eu zic ca am reusit !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate