Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:50

Sacul de spate sau geanta

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Sacul de spate sau geanta

Mesajde george_ciprian86 pe 22 Oct 2007, 19:02

Vanatorii in activitatea lor pe teren poarta geanta sau sac de spate ( ranita ).
Ambele au atat avantaje cat si dezavantaje.
Geanta este estetica dar neancapatoate pentru cel ce pleaca la vanatoare, la munte pentru mai multe zile, caz in care pe langa mancare trebuiesc puse si haine de rezerva. Pe langa aceasta cureaua gentii apasa pieptul, ingreuneaza respiratia normala si impiedica deschiderea hainei la urcat pe timp calduros. De asemenea geanta stanjeneste si miscarile celui ce o poarta. In momentul in care persoana respectivia se apleaca geanta poate sa ii alunece in fata. In nici un caz geanta nu se potriveste vanatorului care activeaza in zone cu dealuri inalte sau munte.

Sacul de spate ( Ranita ) este incapator si usor de purtat. Permite deschiderea hainei nu impiedica miscarea mainilor dar are dezavantajul ca nu apara continutul asa bine impotriva ploii ( pe timp ploios poate fi luata pelerina peste ranita ).


Personal nu am vazut pe nimeni purtand geanta la vanatoare. Toti cunoscutii mei merg cu sacul de spate ( ranita ).

Eu am facut rost de ranita militara aceea fiind facuta dintr-un material prin care ploaia trece destul de greu. E drept ca sunt mai scumpe si mai greu de procurat dar o consider mult mai utila.

Astept si parerile dumneavoastra cu privire la acest subiect.
Dumneavoastra ce folositi? ( banuiesc ca folositi ceva; nu peste tot te poti duce cu masina pana in stand )
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde valpangica pe 22 Oct 2007, 19:07

Hai sa-ti zic ce folosesc eu - o vesta de genul asta - dar in culori camuflaj si din Gore Tex . Tine si la ploaie si de cald la o adica ( te apara la shale ! :lol: ) .

Imagine

Avantaje - in spate ai dublura de material ( gen rucsac ) si poti depozita acolo 1-2 iepuri , sau 3-4 fazani , etc - in buzunarele frontale iti poti pune destule cartuse plus ceva mincare si un mic bidon cu apa . Usor de purtat - se asorteaza cu hainele , ai totul la indemina , nu te incomodeaza cu nimic atit timp cit nu o umpli cu ceva . E si vesta si rucsac si geanta .

Imagine
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 20:32

Rucsac de tura, ceva in max 15-20 l este suficient. Si gasesti acum de nu numai ca nu intra ploaia, te si ocoleste :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 30 Oct 2007, 10:11

Da, si eu ma saturasem de carat rucsac si scaun in teren. De vreo doi ani ma gandeam la o solutie si in cele din urma am gasit-o!
Spatele e dintr-un material termoizolant, "scaunelul" la fel si are si un mic rucsac, f bun pt un iepure doi.
[web]http://www.cabelas.com/cabelas/en/templates/product/standard-item.jsp?id=0024789932120a&navCount=1&podId=0024789&parentId=cat470128&masterpathid=&navAction=jump&cmCat=MainCatcat470076-cat470128&catalogCode=IH&rid=&parentType=index&indexId=cat470128&hasJS=true[/web]
Materialele sunt de foarte buna calitate, dar unele finisaje lasa de dorit. Am dat-o la o firma care lucreaza pentru firme de paza echipamente, a intarit intregul contur cu o banda de nylon, am scos cataramele din fata si am pus fermoar si pe lateral am mai pus o curea reglabila. Scaunelul l-am facut la jumatate. Cu un cost suplimentar a iesit in sfarsit cum mi-am imaginat-o. E super comoda si de utilitate multipla.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde valpangica pe 30 Oct 2007, 15:46

@sorry nellu

asta ce ai luat tu se cheama Turkey Vest si dupa parerea mea este un pic cam grea de purtat mereu pe cimp . Dar ceva similar am si eu , dar fara scaunelul aferent , intaritura spatelui si dintr-un material mai usor . Practic pot sa o port si peste un tricou ( de exemplu intr-un poligon - vara , sau la turturule ) dar si peste Gore tex iarna .
Scirocoo a vazut-o la treaba si a vazut cum dipar fazanii in ea :lol: :lol: Acum ar avea loc si 1-2 iepuri .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 30 Oct 2007, 16:09

Materialele din care e confectionata sunt f usoare. Chiar am s-o cantaresc si am sa-ti spun cat are. Decat sa car si rucsac si scaun... solutia asta e mult mai buna. Plus ca asa-zis-ul scaunel e detasabil. Am luat-o de proba intr-o zi la rate si sunt foarte multumit de ea. Plus, ca te incalzesti la spate, iar caz ca bate vantul nu prea te intereseaza.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde razvy pe 30 Oct 2007, 17:15

Da aia e tuekry vest , cind esti la curcan iti trebuie asa ceva , de obicei mergi prin padure chemind curcanu si cind l-ai auzit incerci sa il apropii , cea mai rapida pozitie este staul pe pamint la baza unui pom , asteptarea oate dura si 30 de minute , timp in care trebuie sa stai nemiscat , continunt sa chemi pasarea sa vina aproape, e destul de neplacut sa te asezi pe in pamint umed sau sa te sprijini pe vreu-n trunchi de copac cu coaja buboasa::)))
Pentru cimp sint prea complicate si nu prea sint multe locuri sa te sprijini .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde violiv pe 31 Oct 2007, 08:44

La cum merg eu la vanatoare, 'sacul de grenade' din armata mi-e suficient. Ranita iau doar cand stiu ca voi ajunge departe de masina si sunt sanse sa impusti mai mult. Nu-mi place sa car vanat in mana sau in ciorchinar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde sorry_nellu pe 31 Oct 2007, 09:17

Ciochinarul mi se pare un accesoriu foarte elegant , dar ma deranjeaza ca murdaresti pantalonii cu sange. Imi era nelipsit anii trecuti, mai ales la balta. Am renuntat si eu la el.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde clemente pe 31 Oct 2007, 12:24

Eu folosesc o vesta asemanatoare cu cea prezentata de Val . Este conceputa de mine si realizata de un croitor , pentru ca nu am gasit sa cumpar ceea ce doream . Nu e foarte aspectuoasa ( asa ca atrag mai mereu ironiile camarazilor :oops: :( ) , dar e deosebit de practica .
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde valpangica pe 09 Noi 2007, 16:23

Repet - mie aceasta vesta - rucsac - geanta de munitie mi se pare ceva de vis - printr-o singura toala pe care o port si iarna si vara imi rezolv toate problemele legate de transport munitie , mincare , apa , vanat , samd . Plus ca are si dungi portocalii verticale peste umeri si ma mai si apara de nebuni .
Nu mai gasesc o poza la BP cu ceva similar si imi pare rau - eu nu am cumparat-o de la BP ci am luat-o de la magazinul Radar Armi din Bucuresti - acum vreo 3 ani .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 09 Noi 2007, 18:18

Si eu folosesc tot o vesta cu buzunar la spate...foarte practica si foarte eleganta !! Un singur dezavantaj...datorita obiceiului pe care-l am de a purta arma pe umar am tocit materialul vestei !! Se cere una noua :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde catalinim pe 09 Noi 2007, 18:21

Eu folosesc asa ceva:
[albumimg]4477[/albumimg]
Frontal are 2 buzunare cu fermoar (se pot pune actele, cheile etc.), 12 locasuri pentru cartuse, 2 buzunare largi (din care unul cu 3 locase pentru chematori si capacitate de cca 10 cartuse fiecare) si alte 2 buzunare, sub cele de mai sus, captusite si in care iti poti incalzi mainile.
In spate are un sac din textil cauciucat in care au intrat (probat de mine) 2 iepuri, un fazan, o sticla cu apa si o cutie de 25 cartuse.
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde clemente pe 09 Noi 2007, 18:45

Daca nu se supara Val , poate spuneti si de unde le-ati procurat , sau de pe unde se pot procura...
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde valpangica pe 09 Noi 2007, 19:29

Pai la ce sa ma supar fratilor - cind eu am scris ca am luat vesta de la magazinul Radar Armi din Bucuresti . Nu sunt un tip obtuz .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde catalinim pe 09 Noi 2007, 20:54

clemente scrie:Daca nu se supara Val , poate spuneti si de unde le-ati procurat , sau de pe unde se pot procura...


Sincer sa fiu, am vesta de mai mult de un an si nu mai retin de unde am luat-o :oops: . In ultima vreme mi-am reinnoit echipamentul pentru vanatoare cu achizitii din tara, BassPro, Cabela's si orice alte magazine on-line care accepta comenzi din RO si nu mai retin de unde le-am luat pe fiecare.
Ce vreau sa mentionez si am uitat in postarea de mai sus sunt dezavantajele vestei achizitionate:
- daca incarci cele 2 buzunare largi cu mai mult de 10 cartuse fiecare sau orice altceva voluminos (exista aceasta posibilitate probata iarna trecuta!), nu vei putea sa-ti introduci/scoti usor mainile in/din buzunarele pentru incalzit mainile;
- chingile laterale dintre buzunarele frontale si sacul de spate (nu se vad in poza) se deplaseaza foarte usor in catarame si este nevoie de o ajustare permanenta (eu am luat o masura cu un numar mai mare pentru a o folosi vara-iarna peste imbracamintea adecvata anotimpului) - le-am inlocuit temporar cu o banda lata de elastic.
In rest este super!
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sharpshooter pe 09 Noi 2007, 22:35

ImagineImagine

..ca sa vin cu completari, am studiat-o si eu mai atent, si mi se pare super OK la pretul pe care il are, poti o folosesti linistit si la balta, ca e captusita cu neopren, si la camp la fazan, si la goana la mistret...zic eu, cartuse incap suficiente, si se poate renunta la cartusiera clasica, care devine destul de incomoda
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 14 Noi 2007, 05:33

Ce am vazut eu aici ca se poarta este ceva de genul asta , saci de capacitate mare ,astia sint buni cind se trag focuri multe la fazan , rata , prepelite si chiar la iepure ,, ce sint 100 de gloante ?
uni au doua pe centura una pentru nefoliste si una pentru goale .
[web]http://hires.basspro.com/is/servlet/izoom/BassPro/96015-g?layer=comp&wid=500&hei=500&fmt=jpeg&qlt=100,0&op_sharpen=0&resMode=trilin&op_usm=1.0,1.0,0.0,0&iccEmbed=0[/web]
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2008, 21:52

Stiti care este cel mai modern echipamet de vanatoare (rucsac, ranita)? Ala pe care il ai la indemana.
Stiti cand este cel mai folositor echipamentul de vanatoare? Atunci cand nu il ai.
De ce spun asta?
Intr-o zi am plecat la vanatoare 3 camarazi pe Balta Ialomitei. Vreme frumoasa, prea frumoasa pentru vanatoare,am iesit mai mult pentru o plimbare.
Cand am ajuns in fondul de vanatoare, ce credeti? Milioane de porumbei gulerati,nu ne asteptam la asa ceva.
In doua ore, 3 vanatori, impuscasem 65 de porumbei...cand sa ii transportam la barca ne-am dezmeticit,nimeni nu avea ranita, rucsac,nici macar un sac.
Cum am rezolvat problema?
Am gasit un cioban, amarat, zdrentaros, dar care avea in spate un lucru foarte de pret, un sac cu vreo 10 gauri in el,legat cu sarma si carpit prin toate partile.
Spre rusinea noastra am cerut sacul bietului om si l-am capatat in schimbul a 4 porumbei. :oops:
Cu sacul acela rupt am carat prada la barca pe o distanta de 2 kilometri.
Morala....si un sac rupturos poate fi unul dintre cele mai moderne si utile echipamente de vanatoare. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2008, 22:01

Aaaaaaaaaa.............si continuarea.
A doua zi am plecat pregatiti cu ranite si 4 saci mari :oops: cu gandul sa vanam porumbei.
La sfarsitul zilei nu aveam decat 3 porumbei vanati.
Morala...........cateodata un sac gaurit si rupturos face mai mult decat 4 saci nou nouti. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde drsoicatd pe 27 Noi 2008, 22:17

Sly_Fox scrie:Aaaaaaaaaa.............si continuarea.
A doua zi am plecat pregatiti cu ranite si 4 saci mari :oops: cu gandul sa vanam porumbei.
La sfarsitul zilei nu aveam decat 3 porumbei vanati.
Morala...........cateodata un sac gaurit si rupturos face mai mult decat 4 saci nou nouti. :D

Pai daca gaseati din nou ciobanul, nu mai bine isi rascumpara rucsacul pe 2 porumbei? Economie de piata, nu? :lol:
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Sly_Fox pe 27 Noi 2008, 22:20

:D :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Sly_Fox pe 28 Noi 2008, 11:47

Cred ca ciobanul era tot pe balta, dar cand ne-a vazut o fi luat-o la fuga crezand ca am venit sa il dezbracam de tot. :lol: :lol: :lol: :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Alin3006 pe 29 Noi 2008, 11:44

:D :D :D
Asa se intampla mereu. Exact lucrul care iti trebuie mai mult nu-l ai. La vanatoarea la munte e si mai rau. Am un prieten care face adevarate liste cand iesim. E o comoara la casa omului. E aproape imposibil sa-ti trebuiasca ceva si el sa nu aiba prin masina. :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Sly_Fox pe 03 Dec 2008, 19:15

Ai noroc cu asemenea prieten.
Eu nu sant asa norocos, de multe ori uit acasa cate ceva, iar ultima data un prieten si camarad de vanatoare a uitat arma in gard.
Cand am ajuns in teren a vazut ca nu avea arma la el. A fost nevoit sa se intoarca dupa arma, nu a uitat-o nici in casa, ci in gardul din fata curtii. :D :D :D :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Alin3006 pe 03 Dec 2008, 23:19

Sly_Fox scrie:Ai noroc cu asemenea prieten.
Eu nu sant asa norocos, de multe ori uit acasa cate ceva, iar ultima data un prieten si camarad de vanatoare a uitat arma in gard.
Cand am ajuns in teren a vazut ca nu avea arma la el. A fost nevoit sa se intoarca dupa arma, nu a uitat-o nici in casa, ci in gardul din fata curtii. :D :D :D :D


Nasoala treaba! Putea sa iasa urat de tot. Si eu uit mereu cate ceva, s-a intamplat sa uit cartusele :D :D , dar pusca...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Vechio pe 04 Dec 2008, 06:00

Lecitina bat-o vina! :D . Mare grabă a avut omul :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde BabcockM pe 04 Mai 2022, 10:35

salut asa o intrebare unde asi putea gasi o geanta si daca e posibil sa fie personalizata pentru arma de vinatoare
Avatar utilizator
BabcockM
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mai 2022, 10:30

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde tehărău pe 04 Mai 2022, 11:31

BabcockM scrie:salut asa o intrebare unde asi putea gasi o geanta si daca e posibil sa fie personalizata pentru arma de vinatoare

Vezi ca e pe forum unul Ghinda. Scrie-i în mesaj privat. Dar explică-i detaliat ce vrei.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sacul de spate sau geanta

Mesajde Ghinda pe 04 Mai 2022, 11:34

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate