Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 11:30

Toporasul

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Toporasul

Mesajde Clujeanul pe 04 Apr 2016, 09:05

Îi bună coada, nici nu trebuie scurtată, mai bine las-o aşa.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Toporasul

Mesajde bogus pe 04 Apr 2016, 09:43

Clujeanul scrie:Îi bună coada, nici nu trebuie scurtată, mai bine las-o aşa.

O sa o pun in masina si o sa ti-o arat personal ca sa vezi ca nu e chiar asa, poate in poza arata mai bine dar in mana nu si nu se simte ok
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Toporasul

Mesajde hanter pe 06 Apr 2016, 09:41

Buna ziua eu folosesc o baioneta originala de ak, e brici si nu s-a stricat sau indoit in gura de la oase niciodata.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Toporasul

Mesajde Nautilus pe 06 Aug 2016, 21:23

Tomahawkul lui Nautilus

Din sezonul trecut îmi venise ideea să îmi fac rost de un tomahawk - toporaș amerindian, nu rachetă.

Asta nu era tocmai floare la ureche, fiindcă pe piața noastră se pot găsi astfel de toporașe de la Cold Steel, care par nițeluș chinezărie în privința calității și costă de la 150 de lei în sus. Adică sunt un fel de Allview sau E-Boda ale toporașelor.

Am luat la puricat magazinele de construcții. Fără mari rezultate, fiindcă toporașe de fabrică românești sub 600 g nu prea sunt, și chiar și Unior ”toporaș pentru grădină” de care am pomenit mai sus avea puțin peste 500 g. Până la urmă am găsit în Dedeman un toporaș de fabricație poloneză care avea 400 g. Lama e foarte asemănătoare cu cea de tomahawk, subțire, nu cu secțiune triunghiulară ca la Fiskars. Pe fața care nu se vede în poză e ștanțat ”400”.

Îmi trebuia lama. Am fixat o coadă de fag (cioplită de mine dintr-una de târnăcop și finisată) de 50 cm. Fixare: pană din aluminiu (fiind maleabil, poate fi deformat cu ciocanul așa încât să țină foarte bine lemnul, mai bine ca o pană de lemn care poate cădea în timp) și un șurub transversal (cross bolt).

Finisaj: 2 straturi de Balsin brun, lăsat să se pătrundă bine, șmirgheluit fin și un strat de lac pentru lemn.

Comparație:

Lungime 50 cm / Cold Steel Frontier Hawk 56 cm
Lamă 13,5 cm / Cold Steel Frontier Hawk 15 cm
Tăiș 84 mm / Cold Steel Frontier Hawk 82,5 mm

Materialul cred că e oțel scule carbon, tratat termic. Tăișul e mult mai dur și lipsit de maleabilitate decât la Fiskars și rezistă mult mai bine la obstacole (piatră, cui de fier) fără să se deformeze. Lama părea mai moale în dreptul găurii pentru coadă acolo, unde am dat gaura pentru cross-bolt, burghiul pentru oțel a trecut repede prin ea și marginile găurii s-au lăsat frezate ușor de același burghiu.

Avantaje față de Cold Steel:

- prețul (evident :p );
- greutatea redusă;
- holșurubul de fixare pe care i l-am pus trece dintr-o parte în alta și se fixează pe ambele laturi în oțel. La Cold Steel e un șurubel scurt care intră foarte puțin în lemn.

Imagine
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Toporasul

Mesajde teuton pe 11 Aug 2016, 13:25

securicea de care ziceam ca am luat-o se comporta foarte bine, chiar daca din cauza unghiului mic al taisului s-a mai ciobit. am taiat cu ea inclusiv femur de mistret mare.
http://www.cutite-bushcraft.ro/ro/produ ... nd_Hatchet
are coada mica si nu e comoda la taiat lemn, dar la transat vanatul e super
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori

Publicitate