Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:21

De evitat...

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

De evitat...

Mesajde george_ciprian86 pe 13 Feb 2009, 15:38

Preluand ideea unui forumist am deschis acest topic cu gandul ca aici putem impartasi experientele neplacute ce le-am avut cu echipamentul de vanatoare exceptand armele si munitia.

Sa stim si noi ce marci, ce modele de echipament trebuie sa evitam, sa nu dam banii in vant.

Multumesc !
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: De evitat...

Mesajde sorry_nellu pe 13 Feb 2009, 16:08

Pai, sa ne impartasim si experientele placute. Daca tot cumparam de pe cabelas, bass pro si altele, putem exemplifica ce am cumparat si sa ne dam o parere. cred ca va fi util pentru toata lumea.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: De evitat...

Mesajde sorry_nellu pe 17 Feb 2009, 15:07

Nu merita cumparat. Mechanical boresighter bushnell. Mai bine iti iei un reper cu ochiul prin teava.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: De evitat...

Mesajde violiv pe 19 Feb 2009, 20:01

Niciunul din sistemele de asa zis reglaj rapid al lunetei nu merita cumparat, indiferent ca-s magnetice, cu tije, cu laser, cu grila, etc. Poate ca unele din ele si stau pe arma cat sa-ti faci treaba cu ele dar niciunul nu realizeaza economia de cartuse promisa. Daca ultimele 4 reglaje le-am facut din 4 cartuse cat sa mai economisesc ???? :mrgreen: Mai bine mai trag cateva cartuse de banii dati pe chitibusuri inutile.

Si ca sa mai adaug cate ceva:
- lunete BSA,
- prinderi de luneta de la chinezi....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De evitat...

Mesajde cybelle pe 19 Feb 2009, 22:00

atentie ca o sa incepem sa spunem de cartuse "proaste" in curand, etc. si iar o sa iasa "groasa" treaba ca facem denigrari, reclame mascate, contrareclame, etc.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: De evitat...

Mesajde ssteffan pe 19 Feb 2009, 22:19

La televiziuni treaba cu reclama mascata a cazut, le-a permis CNA-ul de anul trecut sa pomeneasca numele diferitelor brand-uri atunci cand nu sunt reclame. De ce aici, nu s-ar putea discuta despre calitatea diferitelor produse incercate de fiecare. Sunt pareri personale si, un produs de proasta sau mai ales de buna calitate merita mentionat. Se pot evita multe neplaceri
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: De evitat...

Mesajde sorry_nellu pe 20 Feb 2009, 08:24

cybelle scrie:atentie ca o sa incepem sa spunem de cartuse "proaste" in curand, etc. si iar o sa iasa "groasa" treaba ca facem denigrari, reclame mascate, contrareclame, etc.

respect


Chiar nu cred. Dar poate iesi mai "subtire" daca devine un topic numai pentru membrii forumului.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: De evitat...

Mesajde alexandreea pe 20 Feb 2009, 09:32

Pai de ce sa nu-i criticam pe fabricantii care fabrica doar de dracul jumulellii noastre?
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: De evitat...

Mesajde sorry_nellu pe 24 Feb 2009, 21:44

violiv scrie:...Daca ultimele 4 reglaje le-am facut din 4 cartuse cat sa mai economisesc ????...


Acum am realizat ca e vorba de 4 din 4.
Deci ar veni un cartus pentru un reglaj. Atat pentru reglaj! Banuiesc ca nu ai mai socotit un cartus pentru control.
Asa e?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: De evitat...

Mesajde Marius pe 24 Feb 2009, 22:06

sorry_nellu scrie:
violiv scrie:...Daca ultimele 4 reglaje le-am facut din 4 cartuse cat sa mai economisesc ????...

Acum am realizat ca e vorba de 4 din 4.
Deci ar veni un cartus pentru un reglaj. Atat pentru reglaj!


Cred ca e clar ca e vorba de cate 4 cartuse pentru fiecare reglaj.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: De evitat...

Mesajde sorry_nellu pe 25 Feb 2009, 13:03

:?: eu asa am inteles
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: De evitat...

Mesajde violiv pe 28 Feb 2009, 20:51

2 focuri grupul initial, click-click, apoi alte doua focuri (asta pentru ca am jurat sa nu ma mai iau dupa un singur foc, indiferent ce arma si tragator ar fi in discutie). In acest moment arma este reglata si cate cartuse mai tragi nu le mai socotesti la reglaj. Poti sa incerci mai multe tipuri de munitie, mai toate au diferente de "plasament" in tinta, sa decizi sa ramai la una din ele si sa mai ajustezi din turete pentru asta, etc.
Ce ar face rahatisurile de reglat rapid si economisit cartuse ar fi sa economiseasca cele doua cartuse din grupul initial si sa te aduca exact in tinta urmand sa termini reglajul fin. Buna idee da' cred c-ar fi functionat foarte bine daca le-ar fi spus si gloantelor cineva sa mearga macar prin teava ca Laseru'
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: De evitat...

Mesajde george_ciprian86 pe 17 Noi 2010, 15:34

De evitat perechile de pantaloni " Cabela's" ( atentie - doar cele care poarta aceasta marca, nu ma refer la toate perechile pe care le vinde magazinul respectiv ). 3 perechi s-au rupt in mai putin de 6 luni.
In privinta altor haine facute de ei nu am nemultumiri.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: De evitat...

Mesajde liviu35 pe 10 Dec 2011, 23:15

Dulapurile de arme numite pompos "Trezor" unguresti parca. N-am nici un fel de antipatie fata de vecinii nostri vestici dar cel care e in posesia mea chiar e o bataie de joc. Iala cutiei de munitie (identica cu cele folosite la cutiile postale)- o chinezarie ordinara s-a defectat la a doua sau a treia utilizare. Dulapul trancane zdrangane la deschidere de zici ca se dezbina,( nici nu te gandi sa pleci deacasa la vanatoare fara sa afle nevasta si vecinii) sudura e facuta la misto, balamaua de la usita compartimentului de munitie a cedat partial cand am inlocuit iala stricata, cu un ciocanel de traforaj, daca esti un pic in vana, zbori cat colo balamalele de la usa principala si daca vreti mai pot continua.
Nici mie nu-mi vine sa cred cate defecte poti sa gasesti unei cutii de tabla.
Recomand calduros chinezariile din Brico.

PS A costat 7mil modelul pentru 3 arme , chinezaria din Brico pentru 5 arme costa 5 mil.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: De evitat...

Mesajde liviur pe 09 Ian 2012, 20:20

liviu35 scrie:Dulapurile de arme numite pompos "Trezor" unguresti parca. N-am nici un fel de antipatie fata de vecinii nostri vestici dar cel care e in posesia mea chiar e o bataie de joc. Iala cutiei de munitie (identica cu cele folosite la cutiile postale)- o chinezarie ordinara s-a defectat la a doua sau a treia utilizare. Dulapul trancane zdrangane la deschidere de zici ca se dezbina,( nici nu te gandi sa pleci deacasa la vanatoare fara sa afle nevasta si vecinii) sudura e facuta la misto, balamaua de la usita compartimentului de munitie a cedat partial cand am inlocuit iala stricata, cu un ciocanel de traforaj, daca esti un pic in vana, zbori cat colo balamalele de la usa principala si daca vreti mai pot continua.
Nici mie nu-mi vine sa cred cate defecte poti sa gasesti unei cutii de tabla.
Recomand calduros chinezariile din Brico.

PS A costat 7mil modelul pentru 3 arme , chinezaria din Brico pentru 5 arme costa 5 mil.

Dulapuri adevărate sunt la Hombach, făcute în germania, pt 5 arme are 57 kg şi arată ca ca un safe. Cca 800 ron
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: De evitat...

Mesajde HUNTING MAN pe 07 Mar 2012, 13:17

Cele de la Hornbach,le aprob si eu,cele nemtesti,de 8 arme,la oferta 800 de lei de la 1400 si la 69 de kg greutate(real,cantarit si de mine),cam de 4 mm tabla grosime iar usa de 5-6 cm,foarte ok si silentios la balamale si usa.

Cam asa arata pe cutie.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Si asa real.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: De evitat...

Mesajde Nautilus pe 28 Oct 2013, 13:19

"De evitat" un produs care probabil nu se importă (încă) oficial la noi, dar se poate aduce pentru cineva care are prea mulţi bani şi deloc raţiune:

Cuţitul WASP

Imagine

Mai precis: e vorba de un cuţit de vânătoare cu lamă de 13 cm, care are încorporată o butelie de CO2 şi care odată înfipt în "ceva" poate injecta o cantitate mare de gaz, suficientă pentru a rupe o parte din organele interne şi a îngheţa restul... :mrgreen:

1. Are numai 13 cm, mult prea mic pentru un cuţit utilitar;
2. Nu e rezistent, nu poate fi folosit drept cuţit utilitar;
3. Costă 499,95 USD fără transport şi TVA;
4. Dacă ai de-a face cu un animal destul de mare ca să necesite înjunghierea cu aşa ceva, adică mistreţ sau urs, el te poate rupe în fâşii înainte să te poţi apăra...

Marc Mac Young (care-i un fel de Bogdan Oprea al americanilor :) ) a comentat cam aşa: "Asta nu e armă. Cineva care vânează ştie că atunci când ai de-a face cu un animal suficient de mare se foloseşte o carabină cu pulbere, ochind cu grijă, la o distanţă rezonabilă, ca să moară undeva departe de tine. Dacă eşti lângă animal, el e deja pe cale să te rupă. Asta e jucărie de asasin, făcută pentru uciderea oamenilor pe la spate, pentru cine e asasin. Sau pentru a le da satisfacţie geekilor violenţi, care cred că li se dezvoltă organele mai sensibile dacă au o armă sofisticată, de Rambo."
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: De evitat...

Mesajde UlissePro pe 28 Oct 2013, 14:15

Am cautat de curiozitate pe net WASP!
Nu are nci o legatura cu vanatoarea si nimic nu pomeneste de asa ceva! Din start descrierea incepe cu "as divers....the injected gas carries the predator to the surface BEFORE blood is released into the water. Thus giving the diver added protection by diverting other potential predators to the surface. " Are oarece logica crearea device-ului daca este folosit excusiv pentru ceea ce a fost creat.
Sincer nu cred ca exista vreun importator in Romania pentru asa ceva.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: De evitat...

Mesajde Tmarcus pe 21 Dec 2013, 08:16

moderat
Tmarcus
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Dec 2013, 02:13

Re: De evitat...

Mesajde Remo pe 21 Dec 2013, 09:21

Era fain magazinul din Mosnita Noua... Ce pacat ca nu mai e...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: De evitat...

Mesajde Cristian20 pe 27 Sep 2017, 12:30

De evitat costumul de vantoare Ibex de la Verney-Carron, fosneste groaznic membrana impermeabila din interiorul jachetei la cea mai mica miscare. In padure la panda sau in stand, este foarte deranjant. Si materialul pantalonilor a cedat foarte rapid.
Cristian20
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Ian 2017, 19:45


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate