Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:36

Catarea din fibra optica

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Catarea din fibra optica

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Feb 2009, 07:48

Este folositoare o astfel de catare?
Avantajeaza ea tragatorul?
Unde gasim o astfel de catare si cum o montam?
Se poate adapta pe orice arma?


Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde Ghinda pe 25 Feb 2009, 08:43

Violiv? Baga!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde violiv pe 25 Feb 2009, 11:02

Depinde atat de utilizator cat si de situatie.
In poza 2 este o catare de fibra optica "obisnuita", catare cu care multe arme vin din fabrica. In ce priveste utilitatea ei, e adevarat ca "sare in ochi" mai bine decat una de alama dar e doar o iluzie ca se vede noaptea - oricat de lunga ar fi si cata lumina ar strange fibra optica, tot un puctulet mai mult ghicit decat vazut este in varful tevii la lumina Lunii. In schimb, in lumina foarte puternica devine prea stridenta, creste aparent in dimensiuni si jeneaza. Pe ceata utilitatea e maxima si chiar este foarte buna in aceste conditii....
In poza 1 este un sistem de inaltator+catare pentru arme cu tevi lise, dotat tot cu fibra optica. Este dedicat tragerii cu proiectil unic. Inaltatorul este reglabil in derivatie si inaltime, arma poate fi reglata sa traga "la fix" cu Brenneke si imbunatateste foarte mult precizia cu conditia sa tragi mult pentru antrenament. Achizitia tintei nu mai este deloc atat de instinctiva si rapida ca la ochirea simpla pe "sina si bumb". Se poate sa plasezi un foc mult mai exact dar e la fel de posibil sa nu mai ai timp sa-l plasezi tot cautand sa ochesti corect. Practic, inafara de antrenament necesita o ajustare extrem de preciza a patului astfel ca obrazul sa aseze ochiul exact in linie (si pe lateral si pe verticala) cu sistemul de ochire - fractiunea de secunda in care le cauti si le aliniezi ca apoi sa ochesti poate fi prea lunga. La trasul cu alice la tinte micute e si mai greu pentru ca inaltatorul reuseste sa mascheze bine de tot tinta - e atat de dificil incat cu exact acest dispozitiv am reusit doar 4 gugu din prima cutie de cartuse si vreo 7-8 din a doua iar la iepuri n-am avut sansa de a ma "antrena" prea mult - faptul ca linia de ochire este mai inalta cam cu 6 mm a facut sa trag sub tinta de cele mai multe ori - capul avand tendinta fireasca de a se lipi strans de pat, coboara catarea sub linia inaltatorului. Daca toate reglajele si potrivirile sunt OK cu tragatorul, dupa ceva antrenament se poate trage foarte-foarte bine cu proiectil unic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde marius 45 pe 25 Feb 2009, 15:57

Esti tare violiv... :D este ceva legat de arme sa nu te pricepi? :lol:
Salutare!
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 26 Feb 2009, 08:08

cu mult peste catarea de fibra (ca si utilitate ) -este catarea cu tritium Imagine -aceasta este conceputa sa lumineze 15 ani fara sa fie necesar sa o incarci sau alte goange -are o lumina placuta deloc suparatoare si la pasajul de seara sau la paza face de multe ori diferenta -eu unul am fost incantat dupa ce am montato :P
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde sorry_nellu pe 26 Feb 2009, 10:12

:shock: La pazaaa!!! Ce pazesti cu tritiumul ala, dibaciule???
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Feb 2009, 23:49

de la mistre-pana la sacal multe se pot pazi :lol:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde Tranan pe 01 Mar 2009, 10:08

Problema pe care am inteles-o ca ar fi cu ele, este ca e greu de fixat cu privirea. Nu le-am testat insa personal.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 02 Mar 2009, 16:24

Tranan scrie:Problema pe care am inteles-o ca ar fi cu ele, este ca e greu de fixat cu privirea. Nu le-am testat insa personal.

TESTEAZO CU PLACERE - orice altceva dar nu asta - ochiul se pune exact pe catare -fara probleme -tu trebuie sa sti ca doar lunetele de la voi folosesc tritium :P
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde Tranan pe 04 Mar 2009, 00:33

vanatorul dibaci scrie:
Tranan scrie:Problema pe care am inteles-o ca ar fi cu ele, este ca e greu de fixat cu privirea. Nu le-am testat insa personal.

TESTEAZO CU PLACERE - orice altceva dar nu asta - ochiul se pune exact pe catare -fara probleme -tu trebuie sa sti ca doar lunetele de la voi folosesc tritium :P


Da, la lunetele cu Tritium nu e problema. Daca e aceeasi calitate ca la alea atunci nu poate fi decat de recomandat. Insa netestand-o nu pot sa ma pronunt. La noi nu se folosesc aproape de loc si cu putinii cu care am vorbit mi-a fost greu sa-mi fac o parere serioasa.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde poemarius pe 28 Aug 2009, 19:54

salutare, unde gasesc si eu catare fibra optica pt un bock, stie cineva? multumesc!
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde ssteffan pe 28 Aug 2009, 22:47

Eu mi-am cumparat una saptamana trecuta cu 70 de lei, rosie. Vanzatorul zicea ca e de beretta, da nu cred, oricum e super, diferenta e clara. Cred ca gasesti la orice magazin vanatoresc, daca nu, fa comanda la basspro.

Avea diametrul filetului mai mic decta cel de la IJ asa ca am prins-o si eu cum m-am priceput, ca orice carpaci, cu picatura. Dar credeti-ma ca atat de tare sa prins incat nu prea mai pot sa o scot, cre ca tre sa o rup daca o sa vreau sa o scot vreodata.

Imagine

Imagine
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 29 Aug 2009, 09:53

@ steffan -daca intrebai lucru bun cumparai :lol: -da catarea este de la beretta -super buna insa sa ai grija ca nu stiu cum ai fixato-daca cautai mai bine :wink: erau destui care te puteau ajuta sa iei direct 3mm si se potrivea la fix-in plus am vazut o tendinta de nesimtire vav de preturile din magazine -undeva la triplu de cat face de drept- :mrgreen:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde violiv pe 29 Aug 2009, 19:23

Si nu tine cu picatura :x te trezesti fara cand ti-e lumea mai draga.
Am patit-o la o lisa de Cugir ce are filetul si mai mic de 3 mm...a rezistat cateva iesiri intr-un sezon apoi m-am trezit fara ea - am gasit-o ulterior in dulap - cazuse singurica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde ssteffan pe 29 Aug 2009, 23:07

A sarit azi cand am tras la gugustiuci :lol: :lol: :lol: dar.. aveam tubul cu lipici la mine. O sa incerc cu poxipol sa vedem daca tine mai bine.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde Kristi pe 02 Oct 2009, 18:44

Dibaciule cum pot intra si eu in posesia unei catari cu tritium ca a ta .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde Scarto pe 30 Oct 2009, 17:59

@sstefan nu ai dat mult pe ea , mai alaltaeri am vazut la un reprezentant Beretta la pretul de 15 eur (pui adaosul si transportul si este 70 ron) m-am uitat putin la ea dar mi sa parut filetul diferit de ceea ce am eu ...asa ca am lasato acolo . oricum am fibra cu magnet de la HiViz si sunt multumit de ea .
vanat in catare .....
Scarto
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 28 Aug 2004, 13:47
Locaţie: Satu Mare

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde hanter pe 25 Iul 2011, 10:06

Salutare domnule vanator dibaci sunt baiatul de la Neamt, care a comandat catarea cu fibra optica pt un ij. as mai avea o rugaminte la dumneavoastra, catarea si cu inaltatorul de la un browning bar long trac este clasica si as vrea sa o inlocuiesc cu una de goana sar putea inlocui, aveti dumneavoastra ceva pe stoc.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 25 Iul 2011, 10:35

hanter scrie:Salutare domnule vanator dibaci sunt baiatul de la Neamt, care a comandat catarea cu fibra optica pt un ij. as mai avea o rugaminte la dumneavoastra, catarea si cu inaltatorul de la un browning bar long trac este clasica si as vrea sa o inlocuiesc cu una de goana sar putea inlocui, aveti dumneavoastra ceva pe stoc.

Se poate dragule-dar nu merita efortul financiar -si nici truda depusa -de bani acestia iei un punct rosu si faci treaba f buna
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde hanter pe 25 Iul 2011, 10:41

Aha si o luneta cu punc rosu pentru un brownig long trac hanter cam la ce pret ar fi, cealalta arma e a unui coleg si el vroia o astfel de catare pentru carabina lui.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde vanatorul dibaci pe 25 Iul 2011, 14:33

hanter scrie:Aha si o luneta cu punc rosu pentru un brownig long trac hanter cam la ce pret ar fi, cealalta arma e a unui coleg si el vroia o astfel de catare pentru carabina lui.

Depinde ce si cum vrei ia legatura cu @tranan are oferta destul de variata si f buna la pret
Trebuie sa te hotarasti ce doresti-luneta iluminata sau red dot
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Sa nu puneti HI-VIZ!

Mesajde Rizzini12 pe 14 Dec 2011, 10:38

Am comandat si pus pe arma o astfel de catare plus inaltator. A trebuit sa dau o a doua gaura in sina. Scula asta de la HI-VIZ, comandata pe internet pentru in jur de 50 de euro are multe repere de plastic de care nu-ti dai seama la vizualizarea pe magazinul virtual. Am scapat arma (care era deschisa si atarna in umar incat a cazut de pietris cu sina in jos)si s-a facut praf catarea- e dintr-un plastic subtire si prost. A trebuit sa demontez in camp si inaltatorul isr cu ciotul de la catare am luat meserias un iepure incat mi-am zis pentru a suta oara: MAI BINELE E DUSMANUL BINELUI ! Pampers uzat pe pusca voastra! Cu stima....
Rizzini12
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Mar 2010, 07:53

Re: Catarea din fibra optica

Mesajde danyab pe 12 Noi 2017, 21:43

Buna seara,

M-ar interesa si pe mine o catare cu fibra sau tritium sa fie un plus in amurg pentru un IJ lisa Juxtapusa!
Stiu ca ar trebui sa fie de 3mm si ma intereseaza sa fie cat mai usor de montat magnetica sau prin infiletare.
Am citit destul de multe m-am uitat pe situri de specialitate dar sincer nu stiu ce sa aleg asa ca cer parerile celor care sunt priceputi in asta.
Avatar utilizator
danyab
 
Mesaje: 15
Membru din: 10 Noi 2010, 17:17
Locaţie: Alba


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate