Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:32

Hypoderma la rate?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Hypoderma la rate?

Mesajde zeb stump pe 10 Feb 2023, 08:58

Mi-a trimis un cunoscut poze cu rate mari care prezentau acei "viermi", asemanatori cu cei pe care-i mai gasim la caprioare, doar că la ratele in cauza, nu erau numai sub piele, ci si in interiorul muschiului pectoral. Faza tare e ca la o rata pe care a jupuit-o cu tot cu piele se vedeau sub "pielita" care acopera muschiul, dar la o alta rata nu s-au vazut, a pus carnea la gati si abia apoi i-a vazut, in muschi.
E tot un fel de hipoderma, larva de musca, sau sunt ceva paraziti interni, care se transmit in alt mod?
As pune si pozele dar nu mai stiu cum...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Hypoderma la rate?

Mesajde Marius pe 13 Feb 2023, 01:14

Sarcocistoza, numită şi sarcosporidioză - este o boală parazitară comună omului şi animalelor aparţinând la mai multe specii de animale domestice şi sălbatice ca căprior, cerb, capră neagră,mistreț și păsări acvatice. Sunt parazitoze zoonotice date de protozoare aparținând genului Sarcocystis, întâlnite la toate speciile de animale de măcelarie si la om. De regulă, chisturile, situate în ţesutul muscular al animalelor, se transmit la om prin consum de carne infestată, ajung în intestin unde eliberează merozoiţi, care penetrează epiteliul intestinal şi produc tulburări digestive de gravitate diferită.
https://www.ansa.gov.md/en/node/3420
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Hypoderma la rate?

Mesajde Ghinda pe 13 Feb 2023, 08:22

Dacă citești și ești ipohondru un pic, nu te mai atingi de carne. Părerea mea este că vânatul trebuie bine preparat! Și analize de rigoare la mamifere. Și dacă este dubiu evitat consumul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Hypoderma la rate?

Mesajde zeb stump pe 13 Feb 2023, 09:16

Da...ma gandeam eu ca nu e hypoderma, pt ca erau larvele in muschi, pana langa stern...
Multumesc...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate