Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

Gasca 2013

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Gasca 2013

Mesajde adrian_ppp pe 24 Noi 2012, 19:29

Vesti?
A impuscat cineva? Pleaca cineva sapt care vine in insula?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde aghiuta pe 24 Noi 2012, 19:32

N-am masina, c-as pleca.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gasca 2013

Mesajde OviGal pe 24 Noi 2012, 21:15

Scz ca te intreb dar de ce 2013?
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Gasca 2013

Mesajde aghiuta pe 24 Noi 2012, 21:17

OviGal scrie:Scz ca te intreb dar de ce 2013?

Pentru ca speram sa traim si sa vanam si la anul. :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gasca 2013

Mesajde Kristi pe 24 Noi 2012, 21:26

aghiuta scrie:
OviGal scrie:Scz ca te intreb dar de ce 2013?

Pentru ca speram sa traim si sa vanam si la anul. :lol: :lol:

Atunci aici o sa postam peste 37 de zile !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2013

Mesajde Marius pe 25 Noi 2012, 02:20

adrian_ppp scrie:Vesti?
A impuscat cineva? Pleaca cineva sapt care vine in insula?

Insula Mare a Brailei este doar unul din locurile unde e gasca. Mai sunt destule in BR, BZ, IL, CL, GR, TR, OT, TL, CT si poate si in alte judete.

Ref la IMB, se zvoneste ca anul asta e diferit de alti ani, pentru ca din cauza nivelului scazut al Dunarii din timpul anului, insula mica si toate zonele care tin gasca in timpul noptii, au lacurile seci.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde dbo pe 25 Noi 2012, 05:19

a crescut apa....chair destul de mult.
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Gasca 2013

Mesajde camby1 pe 25 Noi 2012, 20:48

cu toate ca a crescut dunarea in baltile de pe malurile ei si in baltile din cele 3 insule ale jud braila nu a intrat apa pentru a le umple.
in IMB este gasca multa insa nu prea poti sa o vanezi deoarece vremea frumoasa tine cu ea.
focuri de arma se aud in fiecare zi in insula ... iar vanat foarte putin
daca continua sa se traga in gaste s-ar putea ca plece din zona
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Gasca 2013

Mesajde idc1968 pe 26 Noi 2012, 08:35

salutam vanatorimea
sambata am venit din imb.este putina gasca si zboara foarte sus.vremea este pt ochelari de soare.
orataniile mananca pe tocatura .daca nu se strica putin vremea sunt sanse slabe.
idc1968
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2012, 08:24

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 26 Noi 2012, 19:38

Sambata zi frumoasa 8 vanatori la gasca undeva in teleorman fiecare achitand taxa de vanatoare pe ziua respectiva cu 150 de ron. Au ajuns de dimineata paznicul un pasarar veritabil ii duce pe culoar pun baietii chematorile si atrapele si asteapta gasca. Afara mentionam ca se putea sta in camasa un timp extraordinar de cald. Incepe gasca sa vina binenteles la sute de metri paseaza circa o ora iar domnii lasa semiautomatele de 12 jos si incep sa traga cu 30.06. Se termina vanatoare si incep sa se certe cu paznicul de vanatoare ca de ce ei nu au impuscat gasca. Ce vreau sa sugerez este faptul ca domnilor daca sunteti pe acest site si cititi mesajul meu o rugaminte mica nu mai mergeti domnilor la vanatoare de gasca daca nu stiti cu ce se mananca nu intotdeauna rezolvam totul cu bani si nu banii sunt aceia care aduc gasca in catarea pustii. Pentru adevaratii pasarari o sa inteleaga ce am avut de spus aici multumesc mult.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde aghiuta pe 26 Noi 2012, 20:25

masterhunter scrie:..... iar domnii lasa semiautomatele de 12 jos si incep sa traga cu 30.06. Se termina vanatoare si incep sa se certe cu paznicul de vanatoare ca de ce ei nu au impuscat gasca. ....

Asa se intampla daca nu aveau pe arme sisteme optice dedicate gastei la zbor. :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gasca 2013

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2012, 23:24

aghiuta scrie:Asa se intampla daca nu aveau pe arme sisteme optice dedicate gastei la zbor. :mrgreen:

Asa este, in mod normal pentru a avea rezultate bune la gasca trebuiesc montate pe arme periscoape gradate, preferabil modelele folosite pe U Boat-uri. Poate colegul Tranan sa ne faca rost de asemnea sisteme optice. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gasca 2013

Mesajde scirocco pe 27 Noi 2012, 05:38

Sly_Fox scrie:
aghiuta scrie:Asa se intampla daca nu aveau pe arme sisteme optice dedicate gastei la zbor. :mrgreen:

Asa este, in mod normal pentru a avea rezultate bune la gasca trebuiesc montate pe arme periscoape gradate, preferabil modelele folosite pe U Boat-uri. Poate colegul Tranan sa ne faca rost de asemnea sisteme optice. :D



Iar sistemele optice sa fie montate eventual pe doua-trei Gatling-uri... :D
http://www.youtube.com/watch?v=HoPq8QceeZA
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde the_mav pe 27 Noi 2012, 09:38

masterhunter scrie:Sambata zi frumoasa 8 vanatori la gasca undeva in teleorman fiecare achitand taxa de vanatoare pe ziua respectiva cu 150 de ron. Au ajuns de dimineata paznicul un pasarar veritabil ii duce pe culoar pun baietii chematorile si atrapele si asteapta gasca. Afara mentionam ca se putea sta in camasa un timp extraordinar de cald. Incepe gasca sa vina binenteles la sute de metri paseaza circa o ora iar domnii lasa semiautomatele de 12 jos si incep sa traga cu 30.06. Se termina vanatoare si incep sa se certe cu paznicul de vanatoare ca de ce ei nu au impuscat gasca. Ce vreau sa sugerez este faptul ca domnilor daca sunteti pe acest site si cititi mesajul meu o rugaminte mica nu mai mergeti domnilor la vanatoare de gasca daca nu stiti cu ce se mananca nu intotdeauna rezolvam totul cu bani si nu banii sunt aceia care aduc gasca in catarea pustii. Pentru adevaratii pasarari o sa inteleaga ce am avut de spus aici multumesc mult.

:!: bine spus.
si foarte frumos fondul respectiv pentru gasca :!:

ps: si duminica a fost la fel de cald, cu mai multa gasca decat sambata. evident prea sus, nu s-a impuscat niciuna.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 27 Noi 2012, 18:46

Buna seara banuiesc ca sunteti vanatorul de duminica felicitari si cred ca este minunat sa stai doar sa le privesti uneori fara sa tragi in ele felicitari si poate facem o vanatoare impreuna oricum vb maine dupa ce vin de la ele ca tot este ceata de o tai cu cutitul, de mentionat ca iau cu mine si Pm-ul pentru orice eventualitate si am tras la xerox hartii de 100 ron sa le pun drept atrape cine stie :evil: :P :mrgreen:
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde danut_s pe 27 Noi 2012, 21:14

Putina ceata si rezultatele apar

Imagine

Imagine

Imagine
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Gasca 2013

Mesajde geany pe 28 Noi 2012, 13:02

geany
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 29 Iul 2012, 07:02

Re: Gasca 2013

Mesajde Marius pe 28 Noi 2012, 17:47

geany scrie:http://us-mg6.mail.yahoo.com/neo/launch?.rand=6s730bd53qu43

@geany,
Ce ai aici, eu nu stiu sa deschid. Imi cere ceva ID iar eu cu computerele....
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde geany pe 28 Noi 2012, 18:14

Va rog sa ma scuzatii,am niste poze cu garlite dar nu stiu cum sa le postez :!:
geany
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 29 Iul 2012, 07:02

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 28 Noi 2012, 19:15

Buna seara domnilor tocmai am ajuns acasa cu un rezultat super 3 arme 20 de garlite. Un timp frumos o ceata enorma s mult sprit. Pozele o sa le pun dupa ce o sa repar telefonul care a cazut in carafa cu sprit :). Apropo toate au venit la atrapele in forma de 100 ron asa ca so pe ele:))))))))))
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde Marius pe 29 Noi 2012, 08:42

Felicitari pentru rezultat!
Cum e cu atrapele si cu suta, ca n-am inteles?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 29 Noi 2012, 16:37

Buna seara domnilor. Domnul Marius am scris mai sus despre niste domni care cu bani au vrut sa macelareasca gasca si gasculita si-a ridicat fustita si a zburat saraca la o distanta de circa 200-300 de metri de acestia binenteles din cauza soarelui care le intra in ochisori:))). Mai departe am postat comenturile de mai sus. Multumesc pentru urari si nu ar fi rau daca am face un sprit toti pasararii cei "nebuni" sa facem un fel de schimb de experienta spritul il aduc eu.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde the_mav pe 29 Noi 2012, 17:36

masterhunter scrie:Buna seara domnilor. Domnul Marius am scris mai sus despre niste domni care cu bani au vrut sa macelareasca gasca si gasculita si-a ridicat fustita si a zburat saraca la o distanta de circa 200-300 de metri de acestia binenteles din cauza soarelui care le intra in ochisori:))). Mai departe am postat comenturile de mai sus. Multumesc pentru urari si nu ar fi rau daca am face un sprit toti pasararii cei "nebuni" sa facem un fel de schimb de experienta spritul il aduc eu.

:| :? nu sunt foarte sigur ca am inteles trimiterea la detaliile anterioare... daca ati impuscat pe fondul lui Darvin, foarte frumos, sa fiti sanatosi. daca ati impuscat pe alt fond, la fel sa fiti sanatosi. legatura dintre atrape si 100 de ron inca nu mi-e clara...

o singura chestiune (PERSONALA :!: ) o practic de mai multa vreme insa: nu amestec vanatoarea cu spritzul. DE GUSTIBUS :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Gasca 2013

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2012, 18:37

the_mav scrie:o singura chestiune (PERSONALA :!: ) o practic de mai multa vreme insa: nu amestec vanatoarea cu spritzul.

Sustin. Este cea mai proasta combinatie posibila. Din cauza spritului se intampla majoritatea nenorocirilor la vanatoare. Eu nu cred ca un vanator cu mintea la cap ar vrea sa aiba pe langa el unul cu spritul in nas.
In plus exista si ceva sanse ca spritarul sa ramana fara permisul de port arma, asta in conditiile in care legea interzice clar consumarea bauturilor alcoolice in timpul partidelor de vanatoare. Iar in opinia mea, o partida de vanatoare incepe in momentul in care scoti arma din dulap, si se termina atunci cand bagi arma in dulap.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 29 Noi 2012, 20:22

Domnilor referitor la 100 ron faceam o paralela la unii vinatori care considera ca daca platesc ziua de vanatoare cu 100 ron trebuie sa plece acasa cu zeci de gaste. Fata de sprit faceam o invitatie la o vanatoare de 3 zile unde seara la un foc de tabara se bea un sprit si se spun povesti vanatoresti garantez ca la focul de tabara nu vin cei de la arme sa ni le confiste cel putin asa se sfarsec majoritatea escapadelor de 2 sau trei zile la vanatoare si daca gresesc cu ceva mii de scuze. Inca ceva mii de scuze pentru invitatie promit ca nu mai fac asa ceva, o seara buna domnilor.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde Kristi pe 29 Noi 2012, 21:14

Sincer , ti.am recitit postarile de cateva ori si nu am inteles ce te doare asa de tare ...ai dus niste amici la o vanatore de gasca ...amici care au tras si cu carabinele tot or impusca ceva ...cum de au avut carabinele la vanatoare de gasca !!! numai ei sau tu stii ...pentru tine cred ca spritul este mai important ca vanatoarea ...tot timpul esti predispus sa pui la bataie spritul ...chiar daca nimeni nu si.l doreste ...esti suparat pe amici ...poate conturezi si pentru noi , cei mai grei , putin de cap ...sa intelegem si noi ce si unde vrei sa bati ! Nu de alta dar sa scrii asa fara noima zeci de postari ...chiar nu stiu daca se cade !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2013

Mesajde masterhunter pe 29 Noi 2012, 22:09

Domnul kristy poate nu m-am facut inteles povestea despre cei 8 vanatori mi-a fost spusa si mie de catre proprietarii fondului de vanatoare eu fac vanatoarea la gasca cel mult cu un prieten atat mai mult am observat ca de placere sa se raspunda nimeni nu citeste cu atentie postarile mai mult a fost o postare cu subinteles cu speranta ca dau de cei care au fost la vanatoare si scuze mult nu pretuiesc asa de mult spritul cum afirmati dumneavoastra cel mai mult servesc ceai de sunatoare dumneavoastra coada soricelului sau sunatoare scumpul meu domn ca sa stiu daca ne vedem ce anume prepar:)))). De mentionat eu nu am fost la acea vanatoare am auzit si eu sunt vanator de gasca pe care am duso la extrem asa ca domnilor sa citim mai bine postarile si binenteles sa mai si citim printre randuri gasim multe subintelesuri domnul kristy nu este asa de greu. Totodata nu mai fiti asa de rautaciosi si nu mai aruncati cu piatar in lac ca se produc mult mai multe valuri daca nici asta nu se intelege putem conversa in particular ori prin mesaj privat ori prin telefon. O seara buna si sper sa incheiem aici acest subiect daca tot este asa de greu.
VINATOAREA ESTE AERUL CARE IL RESPIR.
masterhunter
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 09 Mai 2007, 13:20
Locaţie: BUCURESTI

Re: Gasca 2013

Mesajde Kristi pe 29 Noi 2012, 23:06

Deci tu ai auzit o poveste de la proprietarii unui fond de vanatoare despre cei 8 vanatori si ai relatat.o aici poate asa o sa.i descoperi ? Adica ei o sa iasa in fata si o sa spuna ...noi suntem cei 8 despre care povestiti domnule....asa crezi tu ? :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Gasca 2013

Mesajde Marius pe 29 Noi 2012, 23:13

Offf,
Titlul topicului ar trebui sa ne indrepte catre vanatoarea de gasca.
Ce mare lucru daca un coleg forumist care a dat de gaste, a sarbatorit reusita cu un spritz? Nu a dat de inteles ca a stat cu o mana pe pusca si cu alta pe sticla. Si mie imi face placere ca seara dupa vanatoare, alaturi de prieteni sa stau la un spritz.
Haideti sa nu fim mai catolici decat papa, cel putin aici, unde n-am avut certuri, discutii contradictorii sau off topic.

Va rog deci, reveniti la topic, pentru a nu fi nevoit sa sterg postarile voastre.

Va salut cu respect pe toti!,

Marius
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gasca 2013

Mesajde Kristi pe 30 Noi 2012, 07:36

Foarte corect Marius ...sa revenim la vanatoarea care ne caracterizeaza ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Următorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate