Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:25

Gisca canadiana invadeaza Europa?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde cata.pete pe 28 Ian 2013, 23:32

Iarna trecuta am vazut in Olanda un stol de giste canadiene zburind pe deasupra vaporului....vara asta am vazut citeva pascind pe malul Rinului,in Rudesheim ,Germania si deasemenea citeva in zbor.Astazi am vazut iar patru in zbor in Olanda...pina acum nimeni nu a scris aici nimic despre prezenta lor in Europa.Sintem in pragul unei invazii?
Daca imi explicati cum se posteaza fotografii,o sa le si vedeti!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Cristi pe 29 Ian 2013, 06:40

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Marius pe 30 Ian 2013, 08:52

cata.pete scrie:..pina acum nimeni nu a scris aici nimic despre prezenta lor in Europa.


Nu s-a scris pentru ca in general se discuta despre vanatul de la noi, dar orice informatie este binevenita, asa ca asteptam si poze.

Pe de alta parte, eu am fost foarte interesat de subiect si am aflat ca aparitii sporadice au fost si pe la noi prin tara, inclusiv sezonul acesta. Este cunoscut faptul ca vestul Europei gazduieste populatii sanatoase si stabile de gaste canadiene. Eu tot sper sa-si extinda arealul spre est, astfel incat sa devina o prezenta permanenta la noi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde aghiuta pe 30 Ian 2013, 09:46

Marius scrie:Eu tot sper sa-si extinda arealul spre est, astfel incat sa devina o prezenta permanenta la noi.

Alti bani investiti. :(
Alte atrape,alte chematori... :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde chivi pe 30 Ian 2013, 14:27

aghiuta scrie:Alti bani investiti. :(
Alte atrape,alte chematori... :lol: :lol: :lol: :lol:


Si musai specializare in strainatate. Daca mai scria @moosemaster ieseam mai ieftin :))
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde adrian_ppp pe 06 Feb 2013, 09:38

o asteptam cu interes, sa vina ...
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti



Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Aldebaran pe 31 Oct 2013, 07:04

Corect spus este "Gasca de Canada" (Canada goose), nu a primit inca cetatenia ca sa fie "Canadiana".
Una luata recent:
Imagine
Imagine
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde cata.pete pe 02 Noi 2013, 18:01

Pozele sint facute in Germania,Rudesheim....zilele trecute am vazut iar un cird de vreo 10 piese pascind pe malul Rinului
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde cata.pete pe 02 Noi 2013, 18:07

Nu stiu daca se vor inmulti prea tare,in Olanda se vineaza fara restrictie...
Tot in Olanda anul asta au "cota de recolta" 350.000 de girlite,asa numita speckledbelly...dupa ani de protectie totala,acum au ajuns la concluzia ca s-au inmultit peste masura,deci pe ele cu tot arsenalul...inclusiv gazate!!!!!! Poate se vor refugia mai in sud-est,asa....iar "gisca de canada" :? e considerata specie invaziva....
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Feb 2016, 13:52

Acum cateva zile am vazut un exemplar de gasca canadiana si prin zona pe la mine. Ciudat ca era doar una singura, la marginea unui satuc de pe malul raului Ialomita, chiar langa curtea unui satean.
Nu era sperioasa si cauta compania altor pasari, precum porumbeii de casa, gainile si ratele oamenilor,iesite la marginea satului, la ciugulit.
A facut cateva rotocoale, revenind mereu in aceeasi loc, aterizand printre gaini si rate. Un exemplar frumos de tot, pacat ca nu am avut un aparat foto la mine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde UlissePro pe 13 Feb 2016, 17:08

Sezonul trecut a trecut un stol de 20 gaste canadiene la 15-20m deadupra mea.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde cata.pete pe 17 Feb 2016, 17:06

Da,sint bine crescute,se apropie mai mult de dimensiunea lebedelor decit de girlite.Cam cum sint giscanii aia dolofani de gisca mare.Si intradevar nu sint asa sperioase,in Germania ieseau pe mal,treceam cu bicicleta la 3-4 metri de ele.Zilele trecute am mai vazut un stolin zbor.
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Marius pe 19 Feb 2016, 16:13

UlissePro scrie:Sezonul trecut a trecut un stol de 20 gaste canadiene la 15-20m deadupra mea.

Si? Nimic?
8)

Au inceput sa existe dovezi cum ca o parte (deocamdata o foarte mica parte ) din gastele din Olanda ajung sa ierneze la noi. Asta ma face sa sper ca ma voi intalni si cu vreo canadiana.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde yoghi pe 19 Feb 2016, 18:43

Am văzut și eu trei exemplare în lacul Herastrau.pe mal liga insula.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Feb 2016, 19:33

Acum au inceput sa umble gastele cu gat rosu, multe tare. In fiecare dimineata trec pe deasupra localitatii si le vad din curte, stoluri intregi aflate la joasa inaltime. Le aud de departe, dupa glas stiu ca vin, apoi le vad cum trec spre sud, toate spre sud.
Nu am mai vazut de multi ani asa multe gaste cu gat rosu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Gisca canadiana invadeaza Europa?

Mesajde the_mav pe 19 Feb 2016, 20:01

Dap, si eu am vazut sezonul asta multe gaste cu gat rosu, larg raspandite, surprinzator de multe si in afara locurilor unde se stiau a fi
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate