Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 04:09

rate sau fazani?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderator: Marius

rate sau fazani?

Mesajde adrian vrabie pe 30 Aug 2006, 16:37

eu la fazani merg cu cea mai mare placere.daca mai e si cu iepuri in acelasi timp... :D :D :D
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde Ionutz2222 pe 30 Aug 2006, 18:33

dupa mine e mai frumos la fazani pt ca ai ocazia sa vezi si cainele in actiune , dar si ratele au farmecul lor
.
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde Marius pe 03 Sep 2006, 16:30

Fiecare fel de vanatoare are farmecul si adeptii lui.
A compara fazanul cu rata, nu cred ca e potrivit deoarece sunt doua tipuri de vanatoare complet diferite.
In general la fazan se merge mult, cu caine, pe cand la rate, vanatoarea se face in general asteptand in ascunzisul stufului.
Dupa parerea mea, nu sufera comparatie: vanatoarea de rate e cu mult mai frumoasa si mai interesanta decat cea de fazani.
La rate ambientul e mai frumos, in general se sta pe marginea unei ape, avem parte de rasarituri si apusuri splendide.
La rate, contributia vanatorului la reusita partidei e mai importanta (observatiile preliminare, strategia, echipamentul, experienta, etc).
La rate, (spre deosebire de fazan unde secventa dureaza o clipa) ai vanatul in campul de observatie de departe, ai tot timpul sa-l urmaresti si sa-l vezi cum se apropie (sau nu :cry: ).
Tirul la rate este cu mult mai dificil decat la fazan. Reusita la o sarsela ce vine in amurg ca racheta, n-o dau pe 10 fazani.
Fazanul e de un singur fel (rar cand se vaneaza vreun tenebros). Ratele sunt de o varietate si frumusete extraordinara. Cand inveti sa le deosebesti in zbor sau sa le chemi pe fiecare pe limba ei poti spune ca ai acumulat ceva experienta (eu mai am mult de lucru, dar ma straduiesc).
Fazani cu adevarat salbatici (eclozati in salbaticie) nu sunt peste tot, iar acolo unde sunt, restrictiile de ordin cantitativ sunt mai mari ca la rate. Fazani din aia idioti care stau pana ii prinde cainele in gura, mie nu-mi place sa vanez.
Parerea mea... :wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 03 Sep 2006, 17:30

Marius scrie:Fazani din aia idioti care stau pana ii prinde cainele in gura, mie nu-mi place sa vanez.
Parerea mea... :wink:


:lol: :lol: :lol: .

Si eu sunt pro rate....inafara de cele spuse de Marius mai sus mai pot adauga ca o partida serioasa la rate te solicita mult mai mult dtpdv decat o vanatoare la fazan.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Ionutz2222 pe 03 Sep 2006, 20:08

in ce sens te solicita ratele mai mult :lol: ?
poate sufleteste, pt ca la fazan tre sa cam umblii putin dupa ei.
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde epex pe 03 Sep 2006, 20:20

Vineri spre sambata am iesit pentru prima oara la rate, cu propria mea arma. Vreau sa va spun ca am mers pe digurile dintre balti in jur de 16-18 km, prin stuf, buruieni si scaieti! Sambata seara, cand am ajuns acasa, picioarele erau ca tinute in formol, la aspect :)
Am prins o burnita oribila vineri seara, lucru care nu ne-a impiedicat sa parlim niste kaizer si cativa fulai de crap, pe un jar de ciocalai.
Gastele erau prea sus, ratele treceau cand in stanga, cand in dreapta locului de panda!
Barca ioc...
Pescari cam multi...
...Nu stiu daca m-am facut inteles, dar cred ca vanatoarea la rate mi se pare, deocamdata, cea mai fascinanta!
Dupa ce se va deschide la fazani voi decide vizavi de topic.

P.S.:Cea mai gingasa si mai bine intiparita amintire, se refera la aromele care evadau din bocancii nostri, in timp ce ne chinuiam sa adormim in masina (afara burnita...)! :lol:
epex
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2006, 17:04
Locaţie: Iasi

Mesajde adrian vrabie pe 04 Sep 2006, 09:56

eu cred ca fiecare are un tip de vanatoare ce ii place cel mai mult si orice am zice si face nu cred ca ii poate schimba parerea.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Re: rate sau fazani?

Mesajde jon2004 pe 04 Sep 2006, 21:50

claudiu tinca scrie:am fost la rate sambata si duminica. mi se pare o vanatoare prea statică. seamana cu panda la vanat mare.
la fazan e mai alerta vanatoarea, iar daca ai caine plăcerea e dublă.
personal prefer fazanul.


Ai stat pentru pasaj!Sa incerci o vanatoare la sarite , pe un teren cu vegetatie si apa pana la brau si atunci o sa vezi osteneala! :lol: :lol: :wink: :wink:
Tocmai am venit de la o vanatoare de acest gen! :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde peace pe 05 Sep 2006, 11:11

Avand in vedere ca o vanatoare mai frumoasa decat cu cainele la picior nu poate fi,sant pentru vanatoarea la fazan,satisfactiile sant mult mai mari datorate"prietenului"nostru.
Asa cum a zis si Jon,la sarite la rate in conditiile in care"umbli"dupa ele e cu adevarat "munca grea".Panda e prea statica.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Ionutz2222 pe 05 Sep 2006, 12:15

primele mele iesiri au fost la fazan insotiti de caine,un brac sarmos,(eu nu sunt inca vanator dar sper sa dau ex anul asta) si mi-au ramas intiparite ,cred ca de asta imi place mai mult la fazan.
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde amis pe 05 Sep 2006, 16:11

O asemenea intrebare nu putea pune decat Dan 22 :D Este ca si cand ai intreba un copil:pe cine iubesti mai mult, pe tati sau pe mami :?:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde scirocco pe 05 Sep 2006, 16:14

:lol: :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 06 Sep 2006, 10:01

Răspunsul copilului f.deştept: şi pe tati şi pe mami, dar cel mai mult şi mai mult, pe bunicuuuuuuu....... :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde amis pe 06 Sep 2006, 11:10

Dan ai sesizat ca glumeam.
Vechio,tot la tine te gandesti,Bunicule... :?: :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Dima pe 06 Sep 2006, 11:37

Ambele, cu cainele la sarite, clipe de neuitat.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde lynx_lynx pe 06 Sep 2006, 13:51

In weekwnd am facut vanatoare la rate la sarite exact ca la una de fazani. Mers pe marginea canalelor de irigatii sau colectoare, ingustute, cu apa putin adanca si cu stuf. Cainele mers prin stuf in buza apei, ridica ratele, poc, poc, aport si mers mai departe. La 50m aceeasi poveste.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde lynx_lynx pe 06 Sep 2006, 13:59

CULMEA!
NU AU ZBURAT!
Probabil sunt familii care au cuibarit acolo. Probabil nefiind deranjate pana acum, nici nu s-au sinchisit. E de necrezut.
Si ca sa vedeti una si mai si, am luat 4 rate saltate UNA CATE UNA de un cioban, din stuf. Stateam 3 vanatori cu armele pregatite, ratele se ridicau cate una, si da-i. Ciobanul ne-a spus ca au stat acolo toata vara. Erau obisnuite cu oamenii si deseori se amestecau cu ratele domestice.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde scirocco pe 06 Sep 2006, 14:06

Eu nu am caine :( dar de tras am tras si la rate si la fazan.Fiecare vanatoare are frumusetea si savoarea ei.Mi-ar fi foarte greu sa le departajez deci votez pentru amandoua in cote egale :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde lynx_lynx pe 06 Sep 2006, 14:19

E drept ca de la vanatoarea de rate nu ajung acasa asa sfarsit ca dupa una de fazani. Din punctul meu de vedere sunt la fel de frumoase ambele vanatori.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde amis pe 07 Sep 2006, 17:39

In perioada asta numai la carciuma... :D
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Ursus2006 pe 07 Sep 2006, 20:09

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Marius pe 07 Oct 2006, 11:20

claudiu tinca scrie: numarul conteaza mai putin, senzatia a fost extraordinara.
nu credeam sa genereze atata adrenalina sa auzi cum raza se apropie, reduce viteza inainte de a se aseza pe apa si apoi ... focul de arma ce mi-a adus o satisfactie imensa.


Pentru mine senzatia e aceeasi de fiecare data, ma emotionez ca un incepator. Extraordinar!

Sa inteleg ca le-ai impuscat pe apa? Daca da, incearca pe viitor la zbor! Satisfactia e mult mai mare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde geoapis pe 07 Oct 2006, 20:17

Sunt incepator, am fost de trei ori la rate, la inceput nu le luam nici pe lac, acum am inceput sa trag mai bine , senzatia este extraordinara cind pica in foc din zbor, ultimele doua au fost pe fondul de la Suhaia - Teleorman, super.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 07 Oct 2006, 21:10

geoapis scrie: ultimele doua au fost pe fondul de la Suhaia - Teleorman, super.


Am auzit ca patronul baltii nu te lasa sa intri pe balta ca vanator. E adevarat?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde geoapis pe 07 Oct 2006, 21:57

Marius scrie:
geoapis scrie: ultimele doua au fost pe fondul de la Suhaia - Teleorman, super.


Am auzit ca patronul baltii nu te lasa sa intri pe balta ca vanator. E adevarat?


Este adevarat , si la noi au venit insa era numai un singur paznic , nioi eram doi, pe altii pe care i-au prins in "inferioritate" i-au batut.Fac lucrul asta la intimidare, am avut autorizatie prfect valabila.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gxg pe 08 Oct 2006, 09:08

dan_22 scrie:
Au mai stat ratele pe canal la 50 m dupa ce ai tras 2 focuri? :wink:


Daca ratele sunt in stuf,iar stuful este destul de lat, si nu pe luciul apei poti trage linistit si 10 focuri ca nu zboara.In schimb daca sunt pe luciu nici nu trebuie sa tragi ca, daca zboara una, se duc toate :D.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde gxg pe 08 Oct 2006, 09:37

Marius scrie:
geoapis scrie: ultimele doua au fost pe fondul de la Suhaia - Teleorman, super.


Am auzit ca patronul baltii nu te lasa sa intri pe balta ca vanator. E adevarat?

Din fericire lucrurile nu mai stau chiar asa ca in urma cu cativa ani cand Dinu,asa il chema pe concesionar, facuse acolo stat in stat:a omorat in bataie un satean si a desfigurat o fetita cu animalul sau de companie(un tigru) chiar in mijlocul satului.Acum este in proces cu primaria si se pare ca va pierde.Din cei 25-30 de paznici care ii avea acum au mai ramas foarte putini si nu mai au curajul de acum cativa ani,dar mai au ceva "nostalgii" care le trec repede daca ii iei un pic mai tare :lol: .
Ps:Suhaia este un fond extraordinar pentru gaste ,iar eu intru in concediu pe 20. :twisted: :twisted:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde carpineanu flavio pe 14 Noi 2006, 21:46

nu e adevarat?? :?:
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde mistretzul75 pe 15 Noi 2006, 07:37

in balta pana acum ceva vreme nu se impusca fazan decat "asa in drum", daca iesea la dig. rata si gasca era de baza. acum insa fazanul l-ea intrecut-autorizatie speciala, nr. limitat de piese/vanator/ zi, numai sambata si duminica. au fost impuscati multi. vanatoarea la fazan nu se poate compara cu cea de rata, cum nu se poate compara cea de rata cu cea de gasca. gasca este sefa, apoi rata si ultimul fazanul. la fazan poti vana cu orice caine, la rata in japotine doar cu super caini. toata ziua stau in apa si sa faci aret la rate, nu stiu cati au vazut. intradevar, rata se poate vana si din barca, pt. oraseni. si fazanul se poate vana in goana. stai la inchidere si tragi. cu gonaci buni si multi faci treaba. prefer vanatoarea la rata
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde SPV13R pe 07 Dec 2006, 16:10

Amandoua sunt superbe, dar satisfactia o aduce cainele.
Cu toate ca prefer fazanul, nu pot sa uit cum intra bracul in apa, spargea gheata de la mal si aporta rata.

Super.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Următorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate