Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

CARABINA PENTRU GASCA

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 27 Apr 2014, 10:32

claudiu0306 scrie:
Ady_TL scrie:Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.

Referitor la frumusetea vanatorii sunt de acord cu tine, dar cu carabina eu cred ca ai sanse mult mai mici decat cu lisa. Asa ca de " ranitza de carne" cred ca ar trebui sa le zici mai degraba celor care vin la semi cu extensie de magazie incat ajung la un 7+1 ( ilegal de alfel) Eu am vazut italieni veniti la gaste cu asemenea extensii de magazie, stateau si cate 3-4 unul langa altul sa nu se rataceasca chipurile :wink: , iti dai seama cum se auzea cand incepeau calicii aia sa traga, ziceai ca a intrat Putin in Crimeea.




Din pacate Colegu ai dreptate, cu totii stim si am auzit povesti cu italieni veniti la vanatoare in Romania care au impuscat sute de piese, fara sa tina cont de nici o regula ( magazie 2+1, chematori etc), dar sincer nu am cum sa ii consider intrutotul pe ei vinovati...vinovati sunt cei care organizeaza partidele de vanatoare si care le permit sa faca asta....sa fim seriosi acum...gastele noastre si alte oratanii nu sunt mai frumoase la noi ca la altii....motivul pentru care vin aici este pentru ca legile sunt permisive...cei care organizeaza partidele sunt in stare sa ii lase sa traga cu tunul si eventual sa decimeze tot ce gasesc in 2 ore...fara a se tine cont de numarul de piese per vanator si altele etc....asta este Romania din pacate...va salut :mrgreen:
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Anterior

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate