Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

CARABINA PENTRU GASCA

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Gabi Serban pe 24 Apr 2014, 10:18

As dori sa stiu daca este voie mai intai sa vanezi gasca cu carabina, si daca da, ce tip calibru ar fi recomandat.
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde aghiuta pe 24 Apr 2014, 10:32

Gabi Serban scrie:As dori sa stiu daca este voie mai intai sa vanezi gasca cu carabina, si daca da, ce tip calibru ar fi recomandat.

Este voie, da' important este ce fel de vanatoare vrei:la panda,la sarite,dibuit sau la zbor ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde alinboboc pe 24 Apr 2014, 12:13

La dibuit si zbor, cred ca 375 h@h ar fi cel mai indicat!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ghinda pe 24 Apr 2014, 12:57

Nu este interzis. Recomand calibrul 222 sau 223. Foarte util cand este sticla de senin. Nu tragi la locurile de dormit, ca se cara din zona si preferabil nici la locurile de hrana. Mare atentie incotro executi focul, sa nu fie localitati pe traiectorie si nici sole in lucrat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde DART pe 24 Apr 2014, 13:00

pt.@de alinboboc pe Joi Apr 24, 2014 12:13 pm
La dibuit si zbor, cred ca 375 h@h ar fi cel mai indicat!(adineaori te-am confundat !)

Pe forum discutam orice...este adevarat,insa nu este tot una de unde incepe discutia si ce nivel are...
Cu parere de rau... nici de gluma nu este buna postarea ta.
Informeaza-te mai intai...nivelul discutiei conteaza pe acest forum.Singura ta scuza ar fi sa nu fii vanator...dar chiar si asa este important... cititul ,f. multe capitole din acest forum te ar putea lamuri.
...nici nu-mi trece prin cap ca ai fi mistocar 8)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde violiv pe 24 Apr 2014, 13:53

Cred ca este adevarat ca nu exista nicio prevedere legala care sa interzica folosirea glontului la pasari.
Insa exista parca ceva prevedere ce zice ca-i interzis sa tragi la pasarea pe apa, iepurele pe croh, etc. Parca nu scrie nicaieri ca-i interzis sa tragi la gasca ce sta pe camp.....parca. Dar prin ceva reguli "de bun simt" si legi mai vechi era asa ceva: la pasari doar la zbor e voie. Ori la zbor ma indoiesc ca glontul ar fi bun ....

Cu foarte-foarte rare exceptii, de-a lungul si de-a latul pamantului, trasul la pasarile zburatoare cand stau pe apa sau pe sol ori este interzis ori este vazut ca o mare magarie, numa vanatoare nu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde biriuck pe 24 Apr 2014, 14:04

Daca tinem cont de distanta pe care poate fi periculos un proiectil tras dintr-o carabina (si sub unghiuri generoase ca doar nu tragem in pasare cand sta :!: ) nu cred ca merita riscul...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde DART pe 24 Apr 2014, 14:27

cal.5,6(22hornet,222rem,223rem)se poate folosi...cel putin din cate am citit nu este interzis.Etic sa impusti pe apa sau pe sol gasca...nu este.In rest fiecare cum simte atat timp cat este acoperit de lege.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde biriuck pe 24 Apr 2014, 15:29

Ca o regula de siguranta (ce o am autoimpusa) pot aminti: "daca nu vezi in ce obstacol major se opreste proiectilul, nu tragi!" Daca e un animal mai spre creasta si tragi peste, atunci glontul poate trazni pe unu aflat peste deal si de care nu ai habar. Sansele sunt mici dar sunt mai mari ca 0. Daca peste deal mai e si o localitate...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde armi pe 24 Apr 2014, 15:53

violiv scrie:Cred ca este adevarat ca nu exista nicio prevedere legala care sa interzica folosirea glontului la pasari.
Insa exista parca ceva prevedere ce zice ca-i interzis sa tragi la pasarea pe apa, iepurele pe croh, etc. Parca nu scrie nicaieri ca-i interzis sa tragi la gasca ce sta pe camp.....parca. Dar prin ceva reguli "de bun simt" si legi mai vechi era asa ceva: la pasari doar la zbor e voie. Ori la zbor ma indoiesc ca glontul ar fi bun ....

Cu foarte-foarte rare exceptii, de-a lungul si de-a latul pamantului, trasul la pasarile zburatoare cand stau pe apa sau pe sol ori este interzis ori este vazut ca o mare magarie, numa vanatoare nu.


Foarte adevarat! Exceptiile cele mai cunoscute sunt: cocos de munte si in SUA curcan.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Gabi Serban pe 24 Apr 2014, 18:18

Bun deci nu este interzis ca nu scrie nicaieri, dar daca te prinde paznicul sau cei de la Arme si munitii in teren cu carabina avand autorizatie la pasaj pe fondul respectiv cum dovedesti ca o folosesti la gasca si nu cumva vrei sa o folosesti la capra de ex., la braconaj?
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde aghiuta pe 24 Apr 2014, 18:29

Gabi Serban scrie:Bun deci nu este interzis ca nu scrie nicaieri, dar daca te prinde paznicul sau cei de la Arme si munitii in teren cu carabina avand autorizatie la pasaj pe fondul respectiv cum dovedesti ca o folosesti la gasca si nu cumva vrei sa o folosesti la capra de ex., la braconaj?

Da' de ce-ar trebui tu sa DOVEDESTI ceva? Indiferent ce ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde lungu_aurel2000 pe 24 Apr 2014, 21:28

Treaba e ca gasca nu prea sta langa obstacole majore cum zicea cineva mai sus, mai ales ca vine in general iarna cand se face frig in Nord iar terenurile agricole de la noi sunt rase,o gasesti doar in mijlocul parcelelor mari de teren unde se simte in siguranta iar daca apuci sa tragi de la 200m de la o inaltime de 30-40 cm, banuiesc ca stai culcat, dupa maxim 400m de la tinta glontul atinge solul.
Acuma ca nu se face un obicei din asta e una, defapt nici nu avem cum, iar daca e sa ai 1 data-n an sansa, nu o sa treci pe langa ea ca si unii colegi de mai sus,.. mai catolici decat Papa. :lol:
E bun 222,223,243 sau 6,5,chiar si mai mari, depinde mult si de tipul proiectilului.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde madalin122582 pe 24 Apr 2014, 21:56

lungu_aurel2000 scrie:Acuma ca nu se face un obicei din asta e una, defapt nici nu avem cum, iar daca e sa ai 1 data-n an sansa, nu o sa treci pe langa ea ca si unii colegi de mai sus,.. mai catolici decat Papa. :lol:


Aici m-ai pierdut :roll:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ghinda pe 25 Apr 2014, 07:13

Adica dupa 3 zile de stat in balta, soare de soare, gasca la dracu cu carti, mi-am dorit o plasa de carabine langa mine. Mai ales ca ale 3 zile le-m avut la dispozitie tot sezonul. Si acu face fimiu de misto de mine.
Cred ca asta a vrut sa zica!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 25 Apr 2014, 08:52

Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde armi pe 25 Apr 2014, 08:58

Ady_TL scrie:Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.

Crezi tu ca cei care pun intrebarile astea chiar impusca cu carabina macar 2 gaste?!!!!
Cel mult 1 iar restul le impusca in gand :mrgreen:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde armi pe 25 Apr 2014, 08:59

Gabi Serban scrie:Bun deci nu este interzis ca nu scrie nicaieri, dar daca te prinde paznicul sau cei de la Arme si munitii in teren cu carabina avand autorizatie la pasaj pe fondul respectiv cum dovedesti ca o folosesti la gasca si nu cumva vrei sa o folosesti la capra de ex., la braconaj?

Nu iti interzice nici o lege sa tragi la prepelita cu 300 win mag!!!!!!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde jderul pe 25 Apr 2014, 09:01

pai de ce sa nu fie etic sa tragi la gasca cu carabina cand sta pe sol sau apa ( dupa ce te tarasti 2 - 300 m pe burta si coate , si ai sansa sa impusti doar una ) ? a.... e etic sa tragi in mistret la panda cand sta cu ratul in porumb sau in caprior ? sau chiar la gasca cu chematori electronice cu zeci de atrape ? ..... daca ar fi sa dau premii , pe primul loc cu coronita cei care trag la zbor cu glont , pe locul doi toti ceilalti care trag cu glont doar prin sistemele mecanice iar pe ultimele locuri cei cu semi ..., lunete etc.
22 hornet cel mai indicat .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 25 Apr 2014, 09:14

Crezi tu ca cei care pun intrebarile astea chiar impusca cu carabina macar 2 gaste?!!!!
Cel mult 1 iar restul le impusca in gand :mrgreen:[/quote][/quote]




Ha ha ha :mrgreen:
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 25 Apr 2014, 09:21

jderul scrie:pai de ce sa nu fie etic sa tragi la gasca cu carabina cand sta pe sol sau apa ( dupa ce te tarasti 2 - 300 m pe burta si coate , si ai sansa sa impusti doar una ) ? a.... e etic sa tragi in mistret la panda cand sta cu ratul in porumb sau in caprior ? sau chiar la gasca cu chematori electronice cu zeci de atrape ? ..... daca ar fi sa dau premii , pe primul loc cu coronita cei care trag la zbor cu glont , pe locul doi toti ceilalti care trag cu glont doar prin sistemele mecanice iar pe ultimele locuri cei cu semi ..., lunete etc.
22 hornet cel mai indicat .




Colegu,

Eu nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni...mi-am spus parerea si atat... DAR

Eu vanez in zona de deal si campie, si daca dumitale ti se pare normal :?: ca atunci cand esti in teren sa iti fie teama sa stai in picioare pt ca este posibil sa traga un coleg cu carabina dupa gasca la 2 sate distanta de tine in plan orizontal ( nimeni nu garanteaza ca nu se trage) si iti suiera proiectilul pe la urechi :!: atunci eu nu mai am nimic de adaugat. Va multumesc si va doresc o zi placuta.
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde yoghi pe 25 Apr 2014, 10:19

In aceeasi zona dintre cele doua sate se trage si la caprior tot cu glont si chiar mai puternic (ajunge in al treilea sat). asa ca varianta cu siguranta e "de doi lei ".
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Gabi Serban pe 25 Apr 2014, 10:36

armi scrie:
Ady_TL scrie:Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.

Crezi tu ca cei care pun intrebarile astea chiar impusca cu carabina macar 2 gaste?!!!!
Cel mult 1 iar restul le impusca in gand :mrgreen:

Poti impusca si 3 odata daca stau aliniate :lol:
Acu sincer vorbind asta iarna as fi dat 2 lise pe o carabina in anumite situatii cand gasca era pe sola la max. 70-80m . Cred ca pentru a avea succes cu carabina la gasca poti sa tragi doar cand este pe sola si mananca, daca ai si luneta la carabina nu ai cum sa ratezi. Pot pica si 2 daca sunt bine asezate in momentul in care tragi. Daca nu nimeresti tinta glontul va pica in pamant la o distanta mica (nu 2-3 sate). Mai ai avantajul ca vizibilitatea este maxima pe sole iarna cand nu mai sunt culturi. (exceptand cand este ceata afara atunci nu folosesti carabina).
Gabi Serban
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 24 Oct 2009, 17:49
Locaţie: GALATI

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde UlissePro pe 25 Apr 2014, 11:10

C. Rosetti Balanescu:
Imagine
Nu o data mi s-a intamplat sa ma uit la gaste pe camp, sa ma uit la lisa ... si sa imi vad de drum.
As folosi carabina la vanatoarea de gaste daca relieful permite un foc sigur. La zbor nu as trage, nu consider ca este chiar cea mai buna idee.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde danut_s pe 25 Apr 2014, 11:31

Cu situatia ca cea din poza de mai jos ma intanlesc mai mult decat frecvent datorita zonei unde vanez,si datorita canalelor de irigati secate ma pot apropia de stolul de gaste fara ca sa l deranjez macar, cu lisa la 80 100 de m nu as avea nici o sansa insa m ar tenta sa trag cu un 22 hornet,dupa pasajul de dimineata cand gastele sunt la mancare de ce sa nu incerci? ca e,,timp mort'' cine stie despre ce vorbesc sigur i mi da dreptate.

Imagine
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 25 Apr 2014, 14:31

yoghi scrie:In aceeasi zona dintre cele doua sate se trage si la caprior tot cu glont si chiar mai puternic (ajunge in al treilea sat). asa ca varianta cu siguranta e "de doi lei ".


Fondurile pe care vanez eu nu au caprior, in consecinta nu se da autorizatie la caprior...asa ca...varianta cu siguranta nu este " de doi lei"... nu continui pt ca nu vreau sa fiu rau cu varianta cu .....se trage la caprior este de " hm. hm " :mrgreen: ... noroc colegu... :mrgreen:

Mai...fiecare isi alege modul in care vrea sa vaneze...eu daca nu agat vreuna la pasaj..inghit in sec si ma straduisc si mai si la urmatorul pasaj sa le vin de hac..dar asa fac eu...pt mine conteaza mai mutl jocul de cat scorul... weekend placut domnilor :mrgreen:
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde the_mav pe 25 Apr 2014, 15:36

Ady_TL scrie:... Mai...fiecare isi alege modul in care vrea sa vaneze...eu daca nu agat vreuna la pasaj..inghit in sec si ma straduisc si mai si la urmatorul pasaj sa le vin de hac..dar asa fac eu...pt mine conteaza mai mutl jocul de cat scorul... weekend placut domnilor :mrgreen:

+1
:wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde lungu_aurel2000 pe 25 Apr 2014, 17:42

Ady_TL scrie:Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.




Fii serios colegu, o gasca-n an cu carabina nu inseamna ,,carne...multa carne", e maxim un antrenament de tir cu glont dupa o lunga etapa de mers pe coate sau pasul piticului de nu-ti mai simti picioarele sau nu-ti mai poti stapanii rasuflarea, si apropo, nu toti locuin/vanam la Tulcea.Sa nu mai vb de care..,,.mai multa carne''
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde claudiu0306 pe 25 Apr 2014, 18:08

Ady_TL scrie:Buna ziua colegi,

Nu am avut cum sa nu citesc acest topic, numai titlul mai mai sa imi scoata ochii...

Fiind pasionat de vanatoarea la Gasca (care este considerata foarte frumoasa si in acelasi timp dificila de 90 % din vanatori)...nu pot sa nu imi exprim parerea in legatura cu acest subiect....pana acum toata lumea a discutat de faptul ca ai voi sau nu ai voie sa tragi la sol..de distantele parcurse de proiectil etc...dar nimeni nu a intrebat.... unde mai este frumusetea vanatorii fratilor ??????...unde mai este asteptarea la pasaj?, camuflajul, chemarea..unde?...poate sunt eu purist dar sincer (fara sa deranjez pe nimeni sau sa jignesc ) consider ca a merge la gasca cu o carabina inseamna doar faptul ca se vrea ranitza plina...carne...multa carne.... Sper ca nu am jignit pe nimeni...Succese

P.S Maine imi comand o Racheta Heat Signature sa vanez mistretul din sufragerie.

Referitor la frumusetea vanatorii sunt de acord cu tine, dar cu carabina eu cred ca ai sanse mult mai mici decat cu lisa. Asa ca de " ranitza de carne" cred ca ar trebui sa le zici mai degraba celor care vin la semi cu extensie de magazie incat ajung la un 7+1 ( ilegal de alfel) Eu am vazut italieni veniti la gaste cu asemenea extensii de magazie, stateau si cate 3-4 unul langa altul sa nu se rataceasca chipurile :wink: , iti dai seama cum se auzea cand incepeau calicii aia sa traga, ziceai ca a intrat Putin in Crimeea.
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: CARABINA PENTRU GASCA

Mesajde Ady_TL pe 27 Apr 2014, 10:24

Fii serios colegu, o gasca-n an cu carabina nu inseamna ,,carne...multa carne", e maxim un antrenament de tir cu glont dupa o lunga etapa de mers pe coate sau pasul piticului de nu-ti mai simti picioarele sau nu-ti mai poti stapanii rasuflarea, si apropo, nu toti locuin/vanam la Tulcea.Sa nu mai vb de care..,,.mai multa carne''[/quote]




Colegu,

Apropo, Tulcea nu este Mecca vanatorilor, crede-ma , s-au dus vremurile acelea cand vedeai mii si mii de gaste, vanatoare in balta este oprita " legal", trag doar cei care se risca sau cei cu cohones mari....si chiar daca ar fi deschisa vanatoarea in balta...toata tara ar fi in Delta plus straiini...asa ca faza cu ...nu stiu care cu mai multa carne ...nu tine...

Eu mi-am spus parerea si atat....fiecare procedeaza cum doreste...apropo...este exercitiu de tir?...trage la tinta...oricum e clar...din pacate se pare ca normele de etica vanatoreasca incep sa nu mai fie luate in serios...eu voi incheia acest subiect aici...va doresc weekend placut si succes in asteptarea capriorului :mrgreen:
Avatar utilizator
Ady_TL
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 15 Apr 2010, 11:31
Locaţie: Tulcea

Următorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate