Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:37

Organizare vanatoare de rata/gasca?

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde alex_ionut_popa pe 18 Iul 2016, 12:49

Buna ziua,

Revin cu intrebari de vanator incepator.
Putin context : eu sunt vanator cu acte'n regula de 2 ani, am preluat 'microbul' de la tata care-l are de la bunicu` :).
La noi in zona/familie nu prea se vaneaza altceva in afara de iepuri, pt ca nici nu prea avem altceva pe fond.
As vrea sa-i fac un cadou tatalui cu o invitatie la o vanatoare de rate/gaste in toamna asta.
Noi nu avem caini/barca... sau ce-o mai fi nevoie la astfel de vanatoare deci as vrea sa fie ceva organizat de altcineva... cu tot ce trebuie?
As avea nevoie de niste ponturi: de unde sa incep cautarile, unde-mi recomandati (preferabil in zona Est-Sud Est a tarii), o asociatie care organizeaza asa ceva (si care totusi nu are preturi ca pt italieni)...etc.
Iertati-mi stangacia in formularea intrebarilor, dar n-am inca experienta in afara goanelor de iepuri cu tata.

Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde Marius pe 18 Iul 2016, 17:57

Salutare!

Eu fac in curand 30 de ani de cand vanez cu predilectie aceste specii.
As zice:
-vanatoarea asta se face in grup restrans si vanatorii se organizeaza singuri cum vor.
-gestionarii fondurilor de vanatoare se ocupa de organizarea de astfel de vanatori dar percep pentru asta sume foarte mari, nu cred ca e o solutie, chiar daca esti pregatit sa platesti.
-citeste si informeaza-te aici pe forum, pe alte forumuri, pe net, ref la vanatoarea de rate si gaste si nu neglija etologia.
-cauta sa mergi cu cineva care stie cum si unde se vaneaza.
-nu te baza pe paznicul de vanatoare, care de cele mai multe ori are alte interese.
-cand stii mai multe despre subiect, poti pune aici intrebari concrete la care vei primi mai multe raspunsuri.
-cred ca ai nevoie de mult noroc sa-ti iasa bine din prima, dar chiar daca nu va fi bine, merita sa incerci din nou si din nou, pentru ca e o vanatoare frumoasa.
-cred ca pentru o vanatoare buna de gaste sau rate ai nevoie de cateva zile, nu cred ca merge pe o zi, ca la iepuri.
-desi amandoua sunt pasari de balta, in general se vaneaza diferit si nu cred ca vei avea sansa sa le ai pe ambele in aceeasi zi.
-conditia nr. 1 este ca in zona de vanatoare sa fie pasari, apoi intr-o ordine dezordonata: vremea, experienta, camuflajul, echipamentul si la urma de tot as lasa arma si munitia.

Deocamdata cam atat imi vine in minte.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde chivi pe 18 Iul 2016, 22:19

alex_ionut_popa scrie:As vrea sa-i fac un cadou tatalui cu o invitatie la o vanatoare de rate/gaste in toamna asta.
As avea nevoie de niste ponturi: de unde sa incep cautarile, unde-mi recomandati (preferabil in zona Est-Sud Est a tarii), o asociatie care organizeaza asa ceva (si care totusi nu are preturi ca pt italieni)...etc.



Salut. Sa incerci in toamna, mai devreme, dupa recoltarea porumbului, ai, asa cum bine spunea @Marius, nevoie de o vreme prielnica, adica multa ceata si un camuflaj adecvat altfel doar vreo una chioara sa coboare pe voi. Sanse mai bune ai avea spre un sfarsit de noiembrie, inceput de decembrie, printr-o zona cum e Insula Mare a Brailei. Iti ofera vanatul pe care-l cauti din belsug, ai posibilitatea camuflarii in canalele de irigatii sau pe marginea acestora folosindu-te de vegetatia existenta insa, pentru o partida reusita, ai nevoie de un minim de cunostinte despre zona unde urmeaza sa vanezi ( vrei sa le astepti la apa, cand vin sau cand pleaca, le inveti traseul de plecare sau venire, le cauti locul de hrana la camp samd ). Toate astea cer timp, timp care pe tine te v-a costa, nu prea mai merge cu norocul ala chior. E bine sa te gandesti inainte, sa le pui pe hartie si sa vezi daca totul se reduce la bani, in definitiv. Altfel, pentru orice iesire in Insula, nu exista ochi care sa nu trezeasca mintea, sa faca piciorul sa mearga, inima sa bata, adrenalina sa curga si aparatul sa faca poze. Iar costurile scad mult daca te prinzi la un ,,concediu" cu forumisti care bat locurile alea in fiecare sezon. Tine aproape, presimt ca se coace ceva anul asta ))))))
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde alex_ionut_popa pe 19 Iul 2016, 10:07

chivi scrie: Iar costurile scad mult daca te prinzi la un ,,concediu" cu forumisti care bat locurile alea in fiecare sezon. Tine aproape, presimt ca se coace ceva anul asta ))))))


Multumesc mult pentru indicatii amandurora!
Pare o vanatoare mult mai complexa decat goana la iepuri :))
O sa urmaresc indeaproape forumul, poate poate ma lipesc si eu la ceva. Promit sa aduc niste sunculita si carnati facute de tata - adevarate delicatese! :D
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde iliealexandruionut pe 27 Iul 2016, 08:50

Vanatoare la rate/gaste este una dintre cele mai frumoase si complexe.Ai nevoie ca mai multe elemente sa se intruneasca corect ,in acelasi timp ,sa ai succes.Eu merg si de 5..6 ori pt cercetare si strategie inainte sa consider ca ,,treaba merge''....Daca faci totul ca la carte ai sanse mari sa ai succes...atrape,camuflaj,chematori....prieteni si 90% ai nevoie de caine!!.
Citeste forumul cu atentie si o sa gasesti o multme de informatii utile cu adevarat:munitie recomandata in functie de temperatura,arma..samd...recomandari de atrape,chematori verificate ..etc..spor!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Organizare vanatoare de rata/gasca?

Mesajde the_mav pe 27 Iul 2016, 09:06

chivi scrie:... Iar costurile scad mult daca te prinzi la un ,,concediu" cu forumisti care bat locurile alea in fiecare sezon. Tine aproape, presimt ca se coace ceva anul asta ))))))

pai...nu ne spui si noua mai multe pe subiectul asta? :D :D :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

cron
Publicitate