Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 31 Mar 2020, 20:34

Mac ,mac ,mac!!!

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderator: Marius

Mesajde clemente pe 05 Sep 2007, 15:14

Si acum stau si ma uit pe cer oftand , doar , doar s-ar opri ploaia ...
clemente
Membru activ

Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde petre pe 05 Sep 2007, 19:45

aseara am mers pe olt:dotat cu soldare si ambitionat!!!la sarite 4 buc!rate cat cuprind :( e!pasaj slab!colegul Pustiu 2 buc...fara soldare....
petre
Membru activ

Locaţie: Rm.valcea

Mesajde amis pe 06 Sep 2007, 09:17

Bravo Don Pedro,mai usui-ti-le sa vina si pe Arges :!: :D
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde soimul pe 06 Sep 2007, 10:51

Umblam la rate pe Cris (BH) cu un vanator batran care spunea ca la rate se trage un singur foc daca ii vezi ciocul, restul e noroc. Am ascultat de el, am impuscat rate, dar nu am doborat nici un record. Eu zic ca e destul de greu sa impusti rate
soimul

Mesajde chris pe 06 Sep 2007, 13:25

Fost (Jijia, Prut, 2 iazuri adiacente), vazut putine, tras (b&p -3.5 - 33g), ratat, plecat cu 0 ( Vai amar, amar ....... / fiti fara griza nu imi plac manelele)
Sigur am gresit pt. ca m-am intins la dist. prea mari ... :twisted:
Sper sa rasara soarele si pe strada mea :wink:
C&C
chris
Membru important

Locaţie: iasi

Mesajde Johny Wolf pe 06 Sep 2007, 15:37

Dau eu un pont la Vaslui, sa fac ceva pe bafta lor, am fost pe barajul de la Solesti acum o luna am numarat in jur de 500 dupa care am ranuntat, ma usturau ochi de la lentile si prinsai scarba la inima. :evil:
Faza proasta este ca a secat foarte mult lacul si nu prea ai unde sa te adapostesti.
Stafie Ionut
Johny Wolf
Veteran

Locaţie: Iasi

Mesajde petre pe 07 Sep 2007, 07:23

amis scrie:Bravo Don Pedro,mai usui-ti-le sa vina si pe Arges :!: :D

Da asa o sa fac!!!aseara cam zece nu au avut cum sa mai vina la Pitesti :D ! Cu toate ca de la Campu-Mare pana la Zmeura nu cred ca e foarte mult!!!
petre
Membru activ

Locaţie: Rm.valcea

Mesajde Johny Wolf pe 07 Sep 2007, 10:57

Stafie Ionut
Johny Wolf
Veteran

Mesajde Ionutz2222 pe 07 Sep 2007, 17:33

Frumoasa vanatoare.Mi-ar placea si mie sa vanez astfel.
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Ionutz2222
Membru important

Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde Keiler pe 07 Sep 2007, 19:46

Sunt bunicei baietii, dar in conditiile noastre nu tine intotdeuna. In plus, la prieteni le-am spus ca-i alicesc daca mai fac asa, pentru ca daca eu disting diferenta, atunci de la rate ce sa mai astepti? :lol:
Keiler
Veteran

Locaţie: Brasov

Mesajde Ionutz2222 pe 07 Sep 2007, 23:06

Keiler , daca si prietenii tai fac la fel de bine cum suflam eu la deschidere te cred pe cuvant :D Am si eu o chematoare de lemn dar or nu ma pricepeam eu ori nu e mare lucru de ea ,ca mi a zis si Tutu s o las balta ca numa le speriu.Mai bine imita el rata facand din gura :D
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Ionutz2222
Membru important

Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde Marius pe 07 Sep 2007, 23:29

Keiler scrie:Sunt bunicei baietii, dar in conditiile noastre nu tine intotdeuna. In plus, la prieteni le-am spus ca-i alicesc daca mai fac asa, pentru ca daca eu disting diferenta, atunci de la rate ce sa mai astepti? :lol:

Bunicei? As fi fericit sa pot "chema" asa de bine. Probabil ca prietenii tai nu fac ca cei din film.
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde pustiu pe 18 Sep 2007, 13:46

Am iesit si eu de cateva ori pana acum la rate ! Rezultatele au fost afisate de prietenul si colegul meu de vanatoare Petre ! Diseara suntem din nou pe balta si poate reusim si ceva poze !
pustiu
Membru important

Locaţie: rm valcea

Mesajde Johny Wolf pe 22 Sep 2007, 09:40

Am fost din nou pe acumularea de la Solesti. Tind sa cred ca cei de la Vaslui au ramas fara vanatori de rata, daca anul trecut am vazut de cateva ori cativa vantori cu caini, anul acesta, desi am intrebat si pe oameni din zona nimeni. Pacat ca nu am un aparat foto, o priveliste de iti lasa gura apa. Foarte multa rata mica si mai mutin rata mare, dar din nou cu sutele. Spre coada lacului in urma ploilor s-a format o insula si o penisula erau pline de rata, cel puti pe insula era full.
Cu ceva zile in urma am facut si o "excursie", cu munca, in zona Botosani, mai precis Dorohoi, Darabani, am vazut ceva iazuri foarte frumoase marginite cu papura si stuf, dar spre ghinionul meu nu si rate nu am avut nici lentilele cu mine si nici timpul nu mi-a permis sa sabovesc prea mult.
Intr-o alta excursie prin zona Albita, Iasi, in dreptul unde se trece foarte aproape de Prut si sunt niste iezulete si soseaua se afla amenajata pe un mal de pamnt special pentru a nu fi inundata, pentru cei care cunosc zona, am vazut un stol de 24 de cormorani dar nu mar mira sa fie si rata in zona, zona este foarte favorbila zic eu. Pe lacurile de la Gorban nu am vazut nimic decat un Nissan Terrano II Sport negru in patrulare. 8)
Stafie Ionut
Johny Wolf
Veteran

Mesajde amis pe 23 Sep 2007, 10:58

Aseara a fost un pasaj grozav.Am fost la un lac cu Incepator-ul,am ajuns destul de tarziu pe la 8 fara un sfert.Luna aproape plina,frumos :!:
Inepator-ul si ratele-sub clar de luna
[img][img]http://img147.imagevenue.com/loc822/th_37689_Imag024_122_822lo.jpg[/img][/img]
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde Sharpshooter pe 23 Sep 2007, 17:45

frumoasa recolta :) ultima de sus e rata lingurar? din poza nu se vede prea clar numai ciocul pare prea lat pt rata mare :?

eu aseara am reusit numai una ...si la alta nici nu am tras, mai incerc si in seara asta...am plecat sa ma pregatesc, revin cu amanunte daca a fi sa fie cu noroc :wink:
Sharpshooter
Veteran

Locaţie: Arad

Mesajde greier99 pe 24 Sep 2007, 10:10

Baieti - Felicitari!

Am fost si eu la o rata, dar fara prea multa experienta- recolta a fost slaba.
Impreuna cu prieteni mei am ajuns in prima dimineata prea tarziu si cand sa ne postam in "adaposturi" deja ratele isi ridicau bagajele. Nu a fost nici o problema ca am autorizatie pentru o luna, asa ca am mers a doua zi dimineata. Recolta a fost cam de 7 sau 8 rate, nu mai stiu sigur. Pentru ca nu le-am putut recupera de pe apa. Asa cum nu prea merge echipa lui Dinamo (red dogs) nici cainele prietenului meu nu a vrut decat sa faca o baie sa mestece putin rata si atat. Voi mai merge pana cand prind si eu ceva experienta cu aviarele astea.:lol: :lol:
ImagineImagineImagine
Si greieru' poate sa vaneze!
greier99
Veteran

Locaţie: Cheia

Mesajde Ghinda pe 24 Sep 2007, 10:17

Sa fii atent Greier ca la rata nu se trage cu breneck :lol: Pe unde ai fost?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde cross67 pe 24 Sep 2007, 10:40

primul duble din sezonul asta[albumimg]4305[/albumimg] :twisted: :twisted: :twisted:
nu este pe lume placere mai mare.........
cross67
Veteran

Mesajde cross67 pe 24 Sep 2007, 10:45

si ajutoarele[albumimg]4307[/albumimg]
[albumimg]4306[/albumimg]
cross67
Veteran

Mesajde flandra pe 24 Sep 2007, 11:46

amis scrie:Aseara a fost un pasaj grozav.Am fost la un lac cu Incepator-ul,am ajuns destul de tarziu pe la 8 fara un sfert.Luna aproape plina,frumos :!:
Inepator-ul si ratele-sub clar de luna
[img][img]http://img147.imagevenue.com/loc822/th_37689_Imag024_122_822lo.jpg[/img][/img]

Ati facut o vanatoare frumoasa...Felicitari!
flandra
Veteran

Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 24 Sep 2007, 11:50

Sharpshooter scrie:frumoasa recolta :) ultima de sus e rata lingurar? din poza nu se vede prea clar numai ciocul pare prea lat pt rata mare :?

eu aseara am reusit numai una ...si la alta nici nu am tras, mai incerc si in seara asta...am plecat sa ma pregatesc, revin cu amanunte daca a fi sa fie cu noroc :wink:

La fel si eu Sharpshooter...doar ca nu am fost la fel de norocos ca tine...nu am reusit sa recuperez rata...se mai intampla...a muncit Ruby mult dar fara sa o gaseasca din pacate...
flandra
Veteran

Mesajde flandra pe 24 Sep 2007, 11:53

cross67 scrie:primul duble din sezonul asta[albumimg]4305[/albumimg] :twisted: :twisted: :twisted:

Foarte tare Cross...acum te umfli in pene :lol: ai facut dubleul la sarite sau la zbor lansat?
flandra
Veteran

Mesajde flandra pe 24 Sep 2007, 12:00

greier99 scrie:Baieti - Felicitari!

Am fost si eu la o rata, dar fara prea multa experienta- recolta a fost slaba.
Impreuna cu prieteni mei am ajuns in prima dimineata prea tarziu si cand sa ne postam in "adaposturi" deja ratele isi ridicau bagajele. Nu a fost nici o problema ca am autorizatie pentru o luna, asa ca am mers a doua zi dimineata. Recolta a fost cam de 7 sau 8 rate, nu mai stiu sigur. Pentru ca nu le-am putut recupera de pe apa. Asa cum nu prea merge echipa lui Dinamo (red dogs) nici cainele prietenului meu nu a vrut decat sa faca o baie sa mestece putin rata si atat. Voi mai merge pana cand prind si eu ceva experienta cu aviarele astea.:lol: :lol:
ImagineImagineImagine

7-8 rate...o recolta chiar bogata, deloc slaba ! Din punctul asta de vedere ... felicitari ! In ceea ce priveste insa o viitoare vanatoare poate ar fi bine sa luati in considerare si posibilitatea de a merge cu un al doilea caine...7-8 rate pe mal pot fi considerate o recolta bogata daca le compari cu 7-8 rate nerecuperate :? Numai bine !
flandra
Veteran

Mesajde Sharpshooter pe 24 Sep 2007, 14:19

asa cum am promis...vin cu detalii chiar daca cu intarziere
am gasit un canal nu departe de orasel, si mi-a atras atentia ca trage spre uscare deci e plin cu noroaie si verdeata mica... am zis ca trebe incercat seara asa ca.

Vineri seara am iesit fara caine fara arma numai cu atrapele proaspat cumparate sa vad cum se reactioneaza pasarile cu plasticele.... am ramas socat..roiuri cate 5 cate 7, unele se asezau altele dadeau ocol deasupra apei...oricum mai mult de 10 ocazii de tras la distanta buna in jumate de ora, adevarul e ca a fost si cald afara placut.

Sambata[/b] il prostesc pe tatameu ca am gasit eu loc bun ...sa vezi cate rate etc. vine omu cu mine luam cainele fierele si atrapele ...acelasi loc, iaca vin 2 foc pica una frumos cealalta se mai invarte si dispare, dupa 5 minute apare un stol 2 mari si 4 mici trage senioru (deja destul de intuneric) nimic ...si apoi au mai trecut in zbor cateva dar nu era rost de tras

[u]Duminica
evenimente bla bla eu ma sustrag , iau arma cainele si fuga la canal cu ganduri mari, ma apropiu de locul cu pricina se ridica 2 mici...le-am iertat.. spirit de om crestin ...sa traiasca ca a mai fi nevoie de ele, ma asez frumos langa canal cainele cuminte pe covorasu lui langa mine...si am admirat un apus de soare si mai o jumate de ora dupa...si rate nimic, sa aruncat una ratacita pe apa si macaia saraca dupa suratele ei de numa si nimic... am iertat-o si pe asta ca doara nu am venit ca nu am ce pune pe masa

...una peste alta frumos weekend ale 3-4 ore adunate cap la cap cat am fost departe de nebunia cotidiana, m-au incarcat bateriile bine pt noua saptamana.... totusi ramane o intrebare, de unde au venit sau unde sau dus alea multe de vineri cand am fost cu mainile in buzunare....nui nimic 5 zile ies pe teren sa le gasesc...ca nu mai e mult pana la weekend :lol:
Sharpshooter
Veteran

Mesajde Sharpshooter pe 24 Sep 2007, 14:21

greier frumoasa recolta ...si locul pare frumos din poze, ai grija ca mi se pare ca te-ai gripat cu aviara... :lol: nu mai ai scapare, vrem sa vedem si rezultatele urmatoare
Sharpshooter
Veteran

Mesajde cross67 pe 24 Sep 2007, 14:34

flandra scrie:
cross67 scrie:primul duble din sezonul asta[albumimg]4305[/albumimg] :twisted: :twisted: :twisted:

Foarte tare Cross...acum te umfli in pene :lol: ai facut dubleul la sarite sau la zbor lansat?

am reusit dubleul la zbor lansat(se vede ca ma umflu in pene?)
cross67
Veteran

Mesajde cross67 pe 24 Sep 2007, 14:37

50% din reusita o datorez colaboratorilor mei,cross si boji,care le-au recuperat din apa(si ei se umfla in blana)
cross67
Veteran

Mesajde flandra pe 24 Sep 2007, 14:44

Foarte tare cross...nu pot decat sa-mi imaginez cam cat de mandru ai fost de tine...frumos... :)

50% numai :?: ... hai ca merita mai mult :lol:
flandra
Veteran

Mesajde cross67 pe 24 Sep 2007, 15:08

rezultatele ca si munca le impartim in jumatate pt ca suntem o echipa,fiecare cu meritul sau,daca eu nu le impuscam ei ce aportau?
cross67
Veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rata si Gasca