Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:51

Metoda de vanatoare la rate

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Marius pe 20 Mai 2009, 13:36

V-as ruga sa descrieti fiecare metoda practicata sau preferata de a vana rata.
Daca exista deosebiri in functie de sezoane, zone sau mai stiu eu ce, ziceti aici.
Sunt sigur ca va fi un topic bun pentru incepatori si nu numai. Oricine are mereu de invatat cate ceva.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde adiNC pe 20 Mai 2009, 14:05

La "sarite".
Pe raulete cu topografia care-ti permite apropierea de coturi, este metoda care da cele mai mari satisfactii. Si ai parte de toate: miscare, emotii (o fi, n-o fi in cotul asta; n-a fost - lasa ca e in celalalt.....), "succesuri", rateuri. Ce mai, de toate....
adiNC
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 06 Iun 2008, 15:03

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde camby1 pe 20 Mai 2009, 21:17

vanatoarea la rate ...
o pasare pe cat de mica pe atat de parsiva
intotdeauna va veni la luciul de apa dintr-o directie favorabila ei pentru a fi cat mai greu de depistata de vanator
pasajul de rata dureaza in medie cam 20 - 30 minute asta in functie de nr de rate care vin in acea zona
pentru o vanatoare reusita trebuie ales intotdeauna o zona cu multa vegetatie in care te poti ascunde pentru a nu fi depistat ( rata are un vaz excelent)
se va evita la maxim a se vace valuri - rata nu se va aseza in acea zona
zona buna pentru vanat este acea in care gasim pe apa fulgi
daca bata vantul , ploua, ninge ori este viscol rata va veni intotdeauna incontra lor
daca vrei sa vanezi rate multe nu vana mai mult de 2 zile intr-o zona
tot ceea ce am scris aici le stiu din experienta
cu fiecare vanatoare la rate vei descoperi noi metode de vanatoare dar si noi metode de a se feri rata de vanator
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Marius pe 21 Mai 2009, 21:31

adiNC scrie:La "sarite".
Pe raulete cu topografia care-ti permite apropierea de coturi, este metoda care da cele mai mari satisfactii. Si ai parte de toate: miscare, emotii (o fi, n-o fi in cotul asta; n-a fost - lasa ca e in celalalt.....), "succesuri", rateuri. Ce mai, de toate....

Da, frumos! In ce zona vanezi? Gasesti rate pe raulete doar cand lacurile sunt inghetate, sau si in restul sezonului?


camby1 scrie:cu fiecare vanatoare la rate vei descoperi noi metode de vanatoare dar si noi metode de a se feri rata de vanator

Perfect adevarat!
Vanezi mai ales la pasajul de seara sau la cel de dimineata?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2009, 14:08

Cea mai frumoasa si palpitanta metoda o constitue vanatoarea la panda . Eu vanez rate la panda pe lacurile sezoniere din Balta Ialomitei,(fondurile de vanatoare 3 Facaeni si 2 Cegani-pentru pasionati) asta pe timp de toamna cat apa este inca calda.. Dimineata se obtin cele mai bune rezultate(adica 1 milion de intepaturi de tantar pe centrimetru de piele :D ).
Pe timp de iarna rata nu se poate vana decat din barca, rata zboara destul de aproape deoarece este surprinsa pe langa malurile bratului Borcea.

Marius daca vrei sa vezi(sau poate ai vazut) cum arata o invazie de rate in luna ianuarie pe Balta Borcei sa ma anunti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Marius pe 22 Mai 2009, 15:19

Sly_Fox scrie:Marius daca vrei sa vezi(sau poate ai vazut) cum arata o invazie de rate in luna ianuarie pe Balta Borcei sa ma anunti.


Vreau sa vad! :!:
Te-am anuntat. :wink:

PS Am si barca. :idea:
Numai sa nu vanam din viteza barcii cu motor, ca asta nu fac.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Sly_Fox pe 22 Mai 2009, 17:47

Din contra, vanatoarea din barca necesita liniste deplina( ca sistem de propulsie -vaslele) iar viteza este este cea a unui purcelus zburator. Deoarece se merge cu barca in liniste, ratele sunt surprinse deseori la mal ( sau sub mal cum spunem noi) , dupa cotiturile Borcei. Ratele sunt surprinse necrezut de aproape ,chiar 10 metri ,astfel tinand cont de timpul necesar epolarii si distantei parcurse de ratoiul surprins, focul se da la vreo 30-35 metri la zbor. Aceasta metoda de vanatoare este foarte frumoasa deoarece pe langa vanatoare ne alegem si cu o plimbare pe bratul Borcea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Marius pe 22 Mai 2009, 22:28

Sly_Fox scrie:Din contra, vanatoarea din barca necesita liniste deplina( ca sistem de propulsie -vaslele) .


OK, merci de invitatie, tinem legatura. :wink:

Iata prieteni, ca desi aparent treaba cu ratele e simpla si la indemana oricui, exista mai multe feluri de a face vanatoarea si fiecare are rezultate si experiente bune in moduri diferite.
Pana acum:
- adiNC "le face" la sarite,
- camby1 se pare ca le asteapta pe balta, iar sfaturile date arata ca are multa experienta,
- Sly_Fox le asteapta toamna pe baltile din camp si iarna le vaneaza din barca.
Sincer, eu de-abia astept sezonul, dar sunt surprins de numarul mic de postari, asa ca va astept si pe ceilalti.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde dr.mihai.daniel pe 23 Mai 2009, 12:46

cea mai frumoasa si mai sportiva ......pentru mine este vinatoarea de rate la sarite cu caine ...
cand merg pe buza canalului sau malul baltii cu cainele scotocind stuful inaintea mea...
partea frumoasa este ca niciodata nu stii sigur ce va iesi in marginea stufului
pana acum au iesit rate, fazani, vulpi, vidra, pisica salbaticita, caine hoinar (chiar in delta)...aaaaa si sitar. :D
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Alin3006 pe 25 Mai 2009, 22:42

Pana acum am incercat panda la pasaj si vanatoarea din barca. As fi foarte curios sa vad cum e cu cainele - sunt convins ca e ceva deosebit.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Iun 2009, 07:32

1-Niciodata din barca -acest tip de vanatoare imi displace total -seamana mult tare cu farul la drum de seara
2-de departe cel mai frumos ,palpitant incitant sau cum vreti sa ii spuneti este pasajul-si daca stai vara in mijlocul unui camp cu o baltuta mica care pe timpul zilei nu promite nimic -o sa ti se umple inima si catarea seara de cate rate o sa ai pe pusca
3-Vanatoarea la sarite pe canal cu cainele -grea dar f frumoasa -pe langa faptul ca -mersul pe jos face piciorul frumos - ai sa te bucuri de aporturile din stuf ale tovarasului de vanatoare -si ai sa te distrezi de minciunile facute de ratoi in apa nu tocmai adanca
Vanatoarea de rate a fost este si va fi o mancare fina -care dupa mine nu o poate practica traistarul -Eleganta - pentru ca presupune o pregatire care este sarea si piperul vanatori -de la pozitionare ,camuflare ,o anumita iuteala la tir(vezi sarseluta) -pana la bucuria unei zi frumoase in care te faci una cu natura
Nu exista monent mai frumos cand in linistea seri sau dimineti -asisti la un rasarit sau apus de soare care simti ca te inalta :P
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Ghinda pe 24 Iun 2009, 08:53

Si barca este frumos. Poate nu s-a specificat in clar. Adica sa te duca prietenii cu masina pana la punctul stabilit, sa te cocoti in barca cu cele necesare, minm in doi si sa te lasi dus de barca pe RAU! Adica sa fii atent la manevrat barca, ochii beliti ca nu stii cum sta macanitoarea sub mal, hatanatul barcii cand tragi, ochii mari ca vine un cot, atentie! sufletul rate, e relaxezi si deodata sare vreo ametita, injuraturi, ras, circ, un gat de snaps! recuperari daca este cazul si uite asa usosr, usor ajungi la punctul unde ai convenit sa vina sa te ia o masina.
Aia pe lac sa sari cu motorul in stuf, cam naspa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Sharpshooter pe 30 Iun 2009, 13:26

pasjul de dimineata e cel mai frumos pt mine, chematori clasice si atrape.
cand merge te bucuri ..cand nu merge cazi pe ganduri...ce-o fi rau? vantul, pozitia, camuflajul...conditiile meteo
si asa imbini intr-un mod frumos pasiunea cu putina stiinta si de restul filosofie.

acuma ma pregatesc atent sa incerc macar de vreo 2 ori la iarna pe rau...dar tot cu atrape bineinteles, caut locuri convenabile ca acces, apa mica fara curenti prea mari etc.antrenam cainele la apa curgatoare. ce mai, am ocupatie pana incepe sezonul :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde wachtelfeld pe 09 Iul 2009, 11:25

Pentru mine cea mai frumoasa vanatoare la rate este cu cainele la sarite in balti cu stuf mult ....am sa pun si ceva poze.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Adrian S pe 09 Iul 2009, 11:34

wachtelfeld scrie:Pentru mine cea mai frumoasa vanatoare la rate este cu cainele la sarite in balti cu stuf mult ....am sa pun si ceva poze.

Mihai, te rog, da sa nu fie numai cu caini. :D
Sa vedem si noi o rata, un stuf, o pusca...
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde wachtelfeld pe 09 Iul 2009, 13:18

Adrian S scrie:
wachtelfeld scrie:Pentru mine cea mai frumoasa vanatoare la rate este cu cainele la sarite in balti cu stuf mult ....am sa pun si ceva poze.

Mihai, te rog, da sa nu fie numai cu caini. :D
Sa vedem si noi o rata, un stuf, o pusca...


:D :lol: :lol: :lol: :lol: ...este si cu ceva rate .... :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde wachtelfeld pe 09 Iul 2009, 13:22

....e bine asa ,daca nu spune-mi si ma adaptez... :D :D
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde wachtelfeld pe 09 Iul 2009, 13:25

,,,,asa e mai bine ? :D
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Adrian S pe 09 Iul 2009, 16:48

Asa da, Mihai. :D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Vasi pe 22 Oct 2010, 12:00

Sharpshooter scrie:pasjul de dimineata e cel mai frumos pt mine, chematori clasice si atrape.
cand merge te bucuri ..cand nu merge cazi pe ganduri...ce-o fi rau? vantul, pozitia, camuflajul...conditiile meteo
si asa imbini intr-un mod frumos pasiunea cu putina stiinta si de restul filosofie.

acuma ma pregatesc atent sa incerc macar de vreo 2 ori la iarna pe rau...dar tot cu atrape bineinteles, caut locuri convenabile ca acces, apa mica fara curenti prea mari etc.antrenam cainele la apa curgatoare. ce mai, am ocupatie pana incepe sezonul :wink:


Frumos porcu` tot la pasaj sau era pe apa in vreun cot :).
Vasi
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2010, 07:24

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde scirocco pe 23 Oct 2010, 11:23

@Vasi
Vrei sa fii un pic mai explicit?Eu unul, sunt nedumerit si nu pricep "neam" la ce se refera postarea ta. :roll:
Daca ai gresit locul postarii spune si te voi ajuta sa muti postarea sau chiar sa o stergi... :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Metoda de vanatoare la rate

Mesajde Sharpshooter pe 26 Oct 2010, 13:48

se referea la porcul din avatarul meu...
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate