Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:23

SITARUL

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

Re: SITARUL

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 07 Feb 2012, 00:15

Merci Marius!!!
Da, e o Rota Luciano cal .410. :D
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: SITARUL

Mesajde Clujeanul pe 10 Oct 2012, 08:17

Ieri am vazut un sitar, in zbor, in Cluj-Napoca!!!
Pe Rosetti, intr-o zona cu gradini, aproape de padurea Hoia.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 16 Noi 2012, 13:52

Imagine

Imagine
Vanatoare la gainusa de alun, la dibuite, pe drum forestier. Relieful accidentat nu-ti permite sa mergi in afara drumului si chiar daca faci asta gainusa/cocosul salta de la distanta mare. Varianta cautarii cu cainele de aret nu am gasit-o fezabila pt ca salta de la distanta mare, cand il vad sau cand il aud? Nu m-am lamurit inca care e mecanismul lor de aparare dar salta cu mult inainte ca cainele se le simta. Asa ca il tin langa mine, la picior. Dupa cativa ani de intalniri cu gainusele pe drumuri de munte am optat pt mers silentios pe drum, la dibuit sau la sarite. Daca le vad din timp le dibui iar daca salta fara de veste din jurul meu, in raza pustii, trag.
Facand asta, dupa 2 zile ploioase de octombrie, in timp ce mergeam cu cainele "la picior" dibuind o gainusa, acesta ramane in aret in stanga mea, cu fata spre un paraias format in urma ploilor. La comanda salta 3 sitari din care reusesc sa pusc unu. La al doilea nu trag caci aveam pe teava 2 proiectil unic (paradoxal, in o zona bogata cu un vanat atat de nobil ca gainusa de alun, aceasta nu poate fi trecuta pe autorizatie; prin urmare platesc autorizatie de mistret pt a vana gainusa; daca dau si de mistret... cu atat mai bine). Primul sitar al lui Luc !!! Si al meu!
PS: Salutari lui Ghinda si lui Gica ("taticu" si respectiv "bunicu" lui Luc). Nu pot exprima in cuvinte ce bucurie mi-a oferit catelusu asta in acest sezon de vanatoare (la prepelita, fazan si... in sfarsit, la sitar).
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde Sly_Fox pe 16 Noi 2012, 17:00

M-ai zapacit de tot.
Spui ca scoti autorizatie la mistret, asta ca sa vanezi ierunca? Iar daca a sarit si cativa sitari ai dat si la aia, ca tot aveai autorizatie la coltos?
Fantastic!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 16 Noi 2012, 18:17

Nu pot lua autorizatie nici de sitar, nici de ierunca. Asa cum la ses nu pot lua pt becatina. Dar nu este nimeni deranjat ca intre iesirile pt mistret eu caut ierunca, cat timp platesc ziua de vanatoare sau autorizatie individuala. In ce ma priveste, cea mai mare bucurie vanatoreasca eu am avut-o nu la primul mistret ci la prima becatina si apoi la primul sitar.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde wachtelfeld pe 16 Noi 2012, 22:49

ovidiulapusanu scrie:Nu pot lua autorizatie nici de sitar, nici de ierunca. Asa cum la ses nu pot lua pt becatina. Dar nu este nimeni deranjat ca intre iesirile pt mistret eu caut ierunca, cat timp platesc ziua de vanatoare sau autorizatie individuala. In ce ma priveste, cea mai mare bucurie vanatoreasca eu am avut-o nu la primul mistret ci la prima becatina si apoi la primul sitar.



Cunosc senzatia :D ,felicitari !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 17 Noi 2012, 08:11

:twisted: Trebuie sa recunosc ca in fonduri de munte atitudinea asta e oarecum explicabila: un singur paznic pe fond nu poate sta si cu mine, care vinez ierunca si cu altul, care are autorizatie la cerb sau mistret. Probabil le e frica ca braconezi vanat mare in timp ce cauti pasaretul. Nu e normal dar e explicabil prin nr mic de paznici si prin braconajul "infloritor". Cine te crede pe tine, pe cuvant, ca te interseaza altceva. La ses insa nu inteleg motivul. Ca doar nu iese paznicul cu tine de cate ori mergi la rate, prepelite, fazan, etc. Iar cine braconeaza face asta indiferent ca pe autorizatie scrie rata sau becatina.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 17 Noi 2012, 08:29

Scuze! Dracusorul a aparut din greseala. Wachtelfeld, Luc e mult mai ascultator dpdv al chetei, si asta fara masuri forte. Cred ca era pasiunea prea mare si sezonul prea la inceput. Cand si-o ia in cap pur si simplu stau pe loc. Vede ca nu il urmez, probabil s-a prins ca nu poate faca nimic singur, asa ca vine inapoi rapid. Incerc inca sa-l disciplinez cu blindete si folosind tocmai acea pasiune care il face sa nu asculte cateodata. Pare sa mearga. Problemele sant tot mai rare, bucuriile tot mai dese.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde wachtelfeld pe 17 Noi 2012, 11:12

In momentul in care ai numai un caine si este scos la vanatoare suficient, in timp el intelege ce inseamna echipa....insa trebuie scos suficient :D
Nu duminica trecuta , acum 2 duminici eram la sitari si de pe un versant de deal am vazut in vale la vreo 100-150m linistiti vreo 30-40 de mistreti, paznicul cand i-a vazut "repede hai la ei".Nimerisem pasaj de sitari si n-as fi dat 10 porci pe un sitar.... :D :D Oricum in duminica aia am vazut peste 20 de sitari. A meritat !

Azi e prima sambata cand stau acasa dupa foooooarte multa vreme, saptamana trecuta Insula Mare a Brailei de joi pana duminica...de fapt am cam racit. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 17 Noi 2012, 17:29

Un proverb chinezesc spune ca Dumnezeu adauga vietii omului zilele petrecute la vanatoare. Deci chiar si cu o raceala tot iesi in castig. Sau cum spunea un camarad de aici de pe forum: mai bine o zi proasta de vanatoare decat una buna de servici. Sanatate!
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde wachtelfeld pe 17 Noi 2012, 18:40

ovidiulapusanu scrie:Un proverb chinezesc spune ca Dumnezeu adauga vietii omului zilele petrecute la vanatoare. Deci chiar si cu o raceala tot iesi in castig. Sau cum spunea un camarad de aici de pe forum: mai bine o zi proasta de vanatoare decat una buna de servici. Sanatate!



Haha, inseamna ca am ceva zile de petrecut pe pamantul asta.... :D :D
Si daca zice proverbul ce zice, maine ma duc...hartie am, cartuse am , caini am, motorina trebuie sa bag...sa vedem ce iese :D .
Multumesc la fel. :D

Si ca sa nu ma abat totusi de la topic de tot, cateva poze si de la mine.Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: SITARUL

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 19 Noi 2012, 15:10

Am ieshit ieri....
Ciinii au lucrat pe nota 10....eu pe nota 2..... :lol: :twisted:
Au ridicat primul sitar din acest an, pe care l-am RATAT... Apoi au ridicat 5 cirduri de potirnichi dar nu am tras in ele, nu aveam autorizatzie...
Ajunsi linga masina, au aretat o prepelitza, care in sfirsit am doborit-o.... :twisted:
O plimbare buna, timpul minunat dupa 4 zile de ploi torentziale... Insa grosul sitarilor inca nu a ajuns.Mai ashteptam :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: SITARUL

Mesajde Kristi pe 11 Dec 2012, 19:06

De obicei in aceasta perioada ar trebui sa fie un pic mai greu de gasit Sitar...probabil cineva acolo sus ma iubeste ...stie cat de mult am alergat sa impusc si eu macar unul anul acesta , sa puna si cainele meu gura pe el si cand nu ma mai gandeam sa dau de el ...zeita Fortuna mi l.a scos in cale ...si mie si camaradului meu care l.a tras de multe ori pe nas , a facut cateva areturi bune la aceasta specie , de multe ori l.a ridicat fara sa mai apuce sa stea in aret , dar de multe ori m.am vazut in imposibilitatea sa ridic pusca . N.as reusi sa va explic de ce ...pentru ca nu am gasit o explicatie pentru mine insumi...l.am avut de cel putin 20 de ori in catare , in diverse ipostaze , ba la aretul cainelui , ba saltat in graba , ba la pasaj seara deasupra copacilor ...niciodata nu am reusit macar sa ridic arma si sa.l gasesc in catare . Astazi din nou aret , nici nu ma mai gandeam ca poate fi Sitar , ma asteptam la un cocos de fazan , probabil daca as fi stat cu gandul ca este sitar , nu as fi ridicat arma nici la el ...dupa un aret de cateva secunde ...zboara Sitarul ...un foc tras un pic mai departe si cu alica putin cam mare pentru aceasta specie ...totusi cu putin noroc , cade intun lastar ...il cautam si binenteles il gasim ...deja ziua de vanatoare se incheie cu un succes nesperat in aceasta perioada ...plecam acasa cu o mare satisfactie ! Aceasta este istorioara celui mai important si celui mai cautat vanat din toamna aceasta ...gratiosul si superbul Sitar !

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: SITARUL

Mesajde Sly_Fox pe 11 Dec 2012, 21:13

Sambata am avut si eu ocazia, insa ca de obiecei nu iese combinatia nici descantata. Se intampla cate ceva , astfel ca de fiecare data conul sitar ma lasa cu privirea atintita in gol.
Au trecut pe sub nasul meu, au aterizat la picioarele mele, au zburat de langa teava armei, ghinion, nu stiu ce se intampla, nu reusesc sa dau drumul la foc.
Se pare ca esti mai norocos, ai reusit sa il vanezi, bravo. Vad si zapada in fotografie, frumos.
La noi inca nu a dat, vad ca in acest moment incearca cativa fulgi, vedem dimineata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SITARUL

Mesajde Kristi pe 11 Dec 2012, 23:07

Sly_Fox scrie:Sambata am avut si eu ocazia, insa ca de obiecei nu iese combinatia nici descantata. Se intampla cate ceva , astfel ca de fiecare data conul sitar ma lasa cu privirea atintita in gol.
Au trecut pe sub nasul meu, au aterizat la picioarele mele, au zburat de langa teava armei, ghinion, nu stiu ce se intampla, nu reusesc sa dau drumul la foc.
Se pare ca esti mai norocos, ai reusit sa il vanezi, bravo. Vad si zapada in fotografie, frumos.
La noi inca nu a dat, vad ca in acest moment incearca cativa fulgi, vedem dimineata.

Exact acelesi lucru mi s.a intamplat toata toamna ...nu odata , nu de doua ori , nici de noua ori ...de multe , foarte multe ori ...nici eu nu am putut ridica arma ! Nu stiu de ce !!??...Asa cum spui s.a invartit pe langa mine de nouazaci si noua de ori ...mi l.a pontat cainele si mi la saltat din picioare , mi l.a ridicat din des la 10,15 metri ...mi.a zburat la pasaj perfect ca distanta de tragere ...nu s.a legat nimic ...cand trebuia sa trag , pasarea maiastra ma lasa paralizat ...urmarind.o doar cu privirea! Pana s.a ajuns la aceasta ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: SITARUL

Mesajde puscasu pe 06 Mar 2013, 10:33

Au inceput pasajul de primavara !
Inca de acum o saptamana , la ultima vanatoare de fazani , am vazut doi intr-o singura jumatate de zi
si asta fara sa-i caut in mod special.
Pacat de primaverile astea care trec fara sitari.....
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: SITARUL

Mesajde razvan pe 03 Oct 2013, 15:59

pentru cine are timp sa rasfoiasca un studiu profi. Din pacate cea mai apropiata tara din studiu este Ungaria si ceva din Rusia...
http://www.wetlands.org/LinkClick.aspx? ... D&tabid=56
daca aveti ceva harti de migratie nu va sfiiti sa impartasiti!!
Coca
razvan
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2004, 14:34

Re: SITARUL

Mesajde Kristi pe 05 Noi 2013, 21:31

Fiind unul care am impuscat an de an aceasta ...Pasare maiastra , am si ramas bonlav pe viata de acest sindrom !!! Am incercat in putinul timp pe care l.am avut la dispozitie sa caut sitarul in arealul sau , dar nu am reusit asa ca am stat cuminte la pasaj ! De mare ajutor Dragon ,care a gasit si aportat Sitarul !
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: SITARUL

Mesajde Kristi pe 07 Noi 2013, 01:57

De aceasta data ploiaia ne.a taiat orice elan de a intra in desis si indiferent cat de mult ne doream acest lucru am fost nevoiti sa renuntam la acest gand ...cateva incursiuni ale lui Dragon pe margine ramase fara efect ! Totusi nu am batut 40 de km degeaba ...
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: SITARUL

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 13 Dec 2013, 15:48

Primul din acest sezon;)
Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: SITARUL

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 13 Dec 2013, 23:54

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 14 Dec 2013, 02:11

Aceeasi locatie ca anul trecut (minunatii nostrii Carpati Meridionali) si acelasi scenariu (autorizatie la mistret, Sauvestre in buzunar in caz ca da vreun mistret ghinionist peste mine si alica de 2,5 pe teava in cautarea sitarului si a ieruncii).
5 sitari vazuti, 2 aretati de Luc, 2 focuri, un sitar impuscat si aportat frumos de Luc. O sinteza laconica a unei vanatori fantastice. Fantastica datorita peisajelor si datorita cainelui care s-a comportat admirabil. Sau cel putin asa cred eu, un cainar incepator. Dupa primul sitar saltat, la care nu a apucat decat sa schiteze un aret, parca a inebunit, dar o nebunie frumoasa. Mergea “la picior”, tremurand tot de excitatie si cand ajungeam in zone pe care le consideram propice, la comanda “cauta” facea o cheta diferita de cea de la camp, mai scurta, cautandu-ma foarte des cu privirea, tinand aproape. Parca voia sa fie sigur ca nu scapam ceva. Nu l-am vazut asa excitat la nici un vanat pana acum.
Din pacate a doua zi a venit frigul, pamantul a inghetat cvasipermanent si adio sitar. Am mai vazut unul in seara zilei a doua, o faza minunata pe care cred ca nu am s-o uit vreodata. Renuntasem la a mai cauta sitar datorita conditiilor meteo si urcasem o coasta abrupta pt o panda de seara la mistret. Cand mai aveam cativa metrii pana la baza stancii din varf, vad frunzisul din fata mea, la 7-8 m, ca misca putin. Am crezut ca e vreun soarece, veverita, etc. Privind atent am vazut un sitar cu aripile semideschise, cu capul in profil. O clipa i-am vazut ochisorul ca o margica, ciocul si apoi a saltat zburand spre mine, pe deasupra mea, cotind-o apoi in sus, spre geana de lumina ce se vedea printre copaci. Eram cu carabina asa ca l-am privit fascinat cum zboara spre lumina aia aurie a amurgului. Mai frumos de atat nu putea fi nici daca l-as fi puscat. L-am eliberat apoi pe Luc din lesa. A fugit tinta la vatra si, bagandu-si nasul acolo pufaia ca o locomotiva. Cu greu l-am tras de acolo.
Urmatoarele zile nu am mai vazut decat gainuse. Sant tare greu de vanat daca tii sa dai la zbor. De cativa ani de cand bat calea muntelui dupa ele, cam 2 iesiri pe an, am vazut foarte multe dar am tras doar doua focuri.
Tare frumoasa vanatoarea de pasaret la munte. La anul vreau sa mai incer ceva. Sant aici nistea coaste stancoase, mai joase altitudinal, ce tin potarnichi. Vinatorii localnici spun ca e o vanatoare foarte frumoasa. De abia astept sa o incerc.
Mai adaug niste poze cu peisaje, Luc… Delectati-va!


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 14 Dec 2013, 02:49

PS: Citisem intr-un articol al domnului Nic Stravoiu ca el cauta sitar mereu in aceleasi locuri in o anume padure. Zicea dansul ca nici nu trimitea cainii sau caute unde stia ca nu a saltat in anii trecuti. Iar in locurile clasice salta mereu. Ei bine, sitarul de-l vedeti a fost aretat la 10-15 m de cel puscat anul trecut. M-am dus special in acel loc, din ce am citit tipic pt sitar (niste izvoare inconstante, formate fie dupa ploi abundente, cum a fost anul trecut, fie prin dezghetul de la amiaza, asigurau o zona fara zapada, cu un fel de vegetatie tip iarba/muschi mustind de apa), sperand sa gasesc sitari. Eu eram cu ochii in dreapta zonei descrise la locul unde puscasem anul trecut si l-am vazut pe Luc in aret la stanga mea, la mica distanta de locul aretului de anul trecut. Cred ca va dati seama ca an de an, voi vizita zilnic acel loc cand voi merge pt sitar in zona.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 22 Dec 2013, 23:24

Dupa goana la mistretzi si cerbi de ieri, azi am decis sa scot ciinii la plimbare...am invitat si 3 prieteni portugezi...
O zi minunata, prea calda pt acest anotimp, dar ne-a ajutat mult sa dam de sitari, i-am ridicat cam pe totzi in zonele de umbra si umezeala...
Ciinii au lucrat minunat, au ridicat 12 sitari,(Fritz iarasi a facut de-ale lui si a ridicat un grup de 7 mistreti) mai rau noi, ca am reusit sa doborim doar 4 sitari... :lol:
Oricum, o zi plina de glume, petrecuta intre prieteni, o masa plina si un tablou SUPERB la finalul zilei!!! :D
Imagine

Imagine

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: SITARUL

Mesajde Kristi pe 24 Dec 2013, 10:55

Superb ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 26 Ian 2014, 21:29

Pare greu de crezut la vremea de acum dar in urma cu o saptamana, cautant fazani, am parasit dupa cateva ore de plimbare fara folos canalele cu papuris si am intrat in padure. Pe linga fazani, am vazut in o ora 6 sitari. Dupa primul impuscat am ratat monumental pe al doilea, uitand arma asigurata. Am mai vazut 4 la care nu am putut trage. Am sperat toata saptamana ca in acest weekend voi putea fi din nou acolo, dar ....asta e vanatoarea. Pt mine a fost cea mai frumoasa zi de vanatoare si cel mai bogat pasaj de sitar intalnit pana acum. Imagine
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde dragos74 pe 26 Ian 2014, 22:13

pai vremea de acu o saptamana era perfecta pt. ramanerea sitarilor in zona... :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 26 Ian 2014, 22:43

Din noiembrie am fost in acel loc de 4 ori. Nu am văzut mai mult de 2 pe zi. Chiar când pământul era umed, reavan, etc. Mă gândesc dacă nu cumva pasajul aparent mai intens de sapt trecută nu a fost cauzat de racirea vremii in nord, gonind sitarii in sud. Iar dupa ei a ajuns la noi si frigul.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: SITARUL

Mesajde wachtelfeld pe 27 Ian 2014, 19:18

ovidiulapusanu scrie:Din noiembrie am fost in acel loc de 4 ori. Nu am văzut mai mult de 2 pe zi. Chiar când pământul era umed, reavan, etc. Mă gândesc dacă nu cumva pasajul aparent mai intens de sapt trecută nu a fost cauzat de racirea vremii in nord, gonind sitarii in sud. Iar dupa ei a ajuns la noi si frigul.


Puteti fii convins, acesta a fost motivul. Frumos, ma bucur pt. reusita dvs. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: SITARUL

Mesajde ovidiulapusanu pe 27 Ian 2014, 19:46

Întrebare: Observ in filme cu vânătoare la sitar ca vânătorii lăsa câinii absolut liberi, fără a încerca sa-i țină aproape. Le pun beeper si ii lăsa sa bantuie pana fac aret, localizat prin beeper. Eu mă tot chinui cu Luc, încerc sa-l țin in raza mea de vedere. Patesc frecvent ca nu îl mai vad, îl chem, el nu vine si când îl chem + soc aflu ca era in aret mai departe.... La momentul socului rupe aretul si sare fazanul. Cât timp își tine aretul nu e mai bine sa-l las sa își facă cheta cum vrea si sa îl localizez cu beeperul? E drept ca făcând cheta la distanță, dacă sant crengi pe jos se întâmpla ca fazanul sa sara pana face el aret, probabil speriat de zgomot. Dar fiind departe de mine fazanul e pierdut. Dacă Luc ar face cheta mai aproape as putea trage. Pe de alta parte vad clar ca Luc face cheta departe doar când nu e nimic aproape. Cum e corect sa fac? La câmp nu am nici o problema cu cheta larga , ca nu sperie si nu salta vanatul iar eu vad unde e si nu îl chem. In plus, in pădure, când nu mă vede nici el pe mine am impresia ca si-o ia in cap si pleacă sa caute pt el.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate