Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:40

Fazan 2020-2021

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Fazan 2020-2021

Mesajde pipabh pe 01 Oct 2020, 22:04

Azi a inceput ...
Nu avem nici un coleg sa ne delecteze cu un tablou frumos?
Sa avem un sezon frumos cu vanat in catare
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde violiv pe 03 Oct 2020, 11:22

Esti nebun?! Vrei sa se interzica si la astia?!

Dupa poze cu ciochinare cu zeci de prepelite, movile de turturele, rate si gaste ... am ramas fara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde popaliviu pe 04 Oct 2020, 00:08

:))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde adrian m. pe 04 Oct 2020, 11:10

Eu zic sa ne abtinem de la postat poze cu tablouri de vanatoare! Care a fost la vanatoare ramane cu o amintire frumoasa si eventual o poza pentru el, nu vad de ce trebuie sa stie toata lumea cum a fost la x si y. La noi in grupa nu posteaza nimeni poze si toti au ajuns la concluzia ca e cel mai bine asa.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde pipabh pe 04 Oct 2020, 22:29

adrian m. scrie:Eu zic sa ne abtinem de la postat poze cu tablouri de vanatoare! Care a fost la vanatoare ramane cu o amintire frumoasa si eventual o poza pentru el, nu vad de ce trebuie sa stie toata lumea cum a fost la x si y. La noi in grupa nu posteaza nimeni poze si toti au ajuns la concluzia ca e cel mai bine asa.

Avem foarte multe postate si mai ales tablouri frumoase, sa-ti ia ochii nu alta...
Nu suntem din grote sa ne ascundem sa nu ne gaseasca lumea, postarea unor tablouri de vanatoare asa cum ar trebui sa fie nu cred ca face rau nimanui DIMPOTRIVA nu face altceva decat sa arate grija si respectul acordat de vanatori vanatului doborat. Adica promoveaza vanatoarea. Nu suntem FB si nu cred ca e cazul.
P.S. Ionel Pop descria vanatoarea fara poze asa ca ... poate o poveste merita si singura specie de pasari care o putem vana in aceste zile.
Nu sunt ionel Pop dar ... cine stie ... dintre noi unii au darul povestilor si pot sa ne impartasesca din momentele frumoase ale vanatorii la fazan
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde Dr.47 pe 05 Oct 2020, 10:28

Maine merg cu catelusa la fazani. Sper sa am ce 'arata' la Bucuresti. Revin cu poze.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde mihai_tud pe 05 Oct 2020, 11:31

In contextul actual cand ni se interzice dreptul de a vana anumite specii doar fiindca niste ONG-uri fac actiuni in justitie contra tagmei vanatorilor cred ca este mult mai inteligent din partea noastra sa nu mai postam poze care pot fi folosite contra intereselor noastre de catre asociatii de acest gen.
Nu vad de ce le-am furniza noi insine "munitie" contra noastra.
Hai mai bine sa postam mult si des poze cu caini salbaticiti si pisici hoinare precum si cu pagubele facute de aceste animale lasate fara stapan.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde pipabh pe 05 Oct 2020, 12:21

mihai_tud scrie:In contextul actual cand ni se interzice dreptul de a vana anumite specii doar fiindca niste ONG-uri fac actiuni in justitie contra tagmei vanatorilor cred ca este mult mai inteligent din partea noastra sa nu mai postam poze care pot fi folosite contra intereselor noastre de catre asociatii de acest gen.
Nu vad de ce le-am furniza noi insine "munitie" contra noastra.
Hai mai bine sa postam mult si des poze cu caini salbaticiti si pisici hoinare precum si cu pagubele facute de aceste animale lasate fara stapan.

MDA! Ia vezi ce e pe FB! Un pic de "critica" poti face si acolo! Sau mai bine zis ce prezentam noi aici pe forum e 0,00..1% din postarile de pe FB. Acolo sa vezi postari, daca nu te-ai lamurit pana acum. Asa ca eu zic si sustin in continuare ca TREBUIE sa promovam corect si bine imaginea vanatorii inclusiv prin tablouri frumoase .
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde mihai_tud pe 05 Oct 2020, 13:58

pipabh scrie:
mihai_tud scrie:In contextul actual cand ni se interzice dreptul de a vana anumite specii doar fiindca niste ONG-uri fac actiuni in justitie contra tagmei vanatorilor cred ca este mult mai inteligent din partea noastra sa nu mai postam poze care pot fi folosite contra intereselor noastre de catre asociatii de acest gen.
Nu vad de ce le-am furniza noi insine "munitie" contra noastra.
Hai mai bine sa postam mult si des poze cu caini salbaticiti si pisici hoinare precum si cu pagubele facute de aceste animale lasate fara stapan.

MDA! Ia vezi ce e pe FB! Un pic de "critica" poti face si acolo! Sau mai bine zis ce prezentam noi aici pe forum e 0,00..1% din postarile de pe FB. Acolo sa vezi postari, daca nu te-ai lamurit pana acum. Asa ca eu zic si sustin in continuare ca TREBUIE sa promovam corect si bine imaginea vanatorii inclusiv prin tablouri frumoase .


Nu critic pe nimeni doar imi expuneam parerea ca "este mult mai inteligent din partea noastra sa nu mai postam poze care pot fi folosite contra intereselor noastre ".Acum daca plecam de la conceptul ca oricum sunt multe poze pe FB si nu mai are importanta ce mai postam si noi pe aici eu zic ca suntem intr-o mare eroare.Aici suntem pe un forum dedicat vanatorii si vanatorilor si nu intr-un spatiu virtual ca si FB unde gasesti orice ,oricum. Hai sa inchidem acest forum si sa ne mutam pe FB!
In alta oridine de idei cand promovezi ceva ai un public tinta.Care este publicul nostru tinta?Vanatorii precum si viitorii vanatori oricum stiu cum arata un tablou cu vanatul dobandit asa ca in cele mai multe cazuri cei rau intentionati vor fi interesati de aceste poze pentru a le folosi in scopul manipularii opiniei publice.
Let's be smart!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde Dr.47 pe 06 Oct 2020, 20:21

Nici nu putem sa fim 'legali' dar sa nu postam ce facem si cum facem, de teama sa nu vina vreo organizatie sa ne dea la temelie. Nu suntem membri intr.o confesiune sau cine stie ce ordin legal intemeiat dar cu activitate ascunsa ochilor neafiliati.
Mult rau este facut de cei care posteaza poze criminale.
Si de ce sa nu recunoaștem ca indiferent daca postam poze sau nu, tot o sa fim aratati cu degetul.

Asa cum am promis, am revenit cu detalii despre iesirea de azi.
Mura, nemțoaică mustacioasa, 9luni.
Am iesit pe 15august la pocaneala din departare pana la vreo 5m in spatele ei, n.a chitait, n.a fugit, iar de atunci n.a mai vazut arma.
Azi am plecat cu ganduri mari, dar realitatea m.a lovit dupa primele 40 min de vanatoare.
In ciuda faptului ca cei doi caini de vanatoare ai fratelui meu cautau prin canale, Mura mea cauta in jurul meu, la vreo 5-15m. Daca intram in canal intra si ea, daca stateam pe dig, acolo ma inconjura. Dupa vreo 2 ore de umblat, Mura a inceput sa dea semne de oboseala, adica statea doar la ppiciorul meu. Am fost la un pas sa o bag in ranita.
Ne.am oprit, am mancat, ne.am hidratat, si pe drumul de intoarcere, Mura mea a inceput sa treaca de pe o parte pe alta a unui canal de irigatii, canal fara prea multa vegetatie, iar la radacina unui pom s.a oprit, a ridicat un picior tremurand, a ramas asa vreo 3-4 secunde pana cand au venit ceilalți caini, au pontat si ei, iar la primul brrr a plecat cocosul, Mura s.a speriat de el, si a dat sa se intoarca spre mine. Cocosul a căzut, fratele si.a oprit cainii, iar Mura a adus cocosul la mine. Bucurie mare.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde zforis pe 06 Oct 2020, 22:42

mihai_tud scrie:In contextul actual cand ni se interzice dreptul de a vana anumite specii doar fiindca niste ONG-uri fac actiuni in justitie contra tagmei vanatorilor cred ca este mult mai inteligent din partea noastra sa nu mai postam poze care pot fi folosite contra intereselor noastre de catre asociatii de acest gen.
Nu vad de ce le-am furniza noi insine "munitie" contra noastra.


Adica sa ne ascundem? Sa nu ne vada aia? Mama, ce gandire...

mihai_tud scrie:Hai mai bine sa postam mult si des poze cu caini salbaticiti si pisici hoinare precum si cu pagubele facute de aceste animale lasate fara stapan.


Asteptam primele poze de la tine, facute de tine.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde mihai_tud pe 07 Oct 2020, 10:31

@zforis cand o sa am ocazia sa fac acel gen de poze cu siguranta o sa le postez, nu te ingrijora din cauza aceasta.
In ceea ce priveste gandirea mea cred ca am dreptul a mi-o exprim ca nu e dictatura, inca!Ca nu e pe placul tuturor este alta poveste...
In arhiva forumului se regasesc destule topicuri gen “Fazan” si nu prea am vazut poze in ele asa ca despre ce vorbim!?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde mihai_tud pe 07 Oct 2020, 21:47

Scuze de postare multipla ,tableta imi face figuri.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde adrian m. pe 08 Oct 2020, 18:04

Din pacate nu stim cine citeste acest subiect si prefer sa nu aduc argumente de ce sa nu postam poze cu tablouri de vanatoare. Eu oricum nu postez asa ceva, posibil da la o autorizatie individuala.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde Ghinda pe 09 Oct 2020, 07:35

Cand o sa ies va pun eu poze!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde zforis pe 09 Oct 2020, 20:55

Vanatoare frumoasa 03.10.2020, aret, foc (aproape perfect), aport.
Imagine

Maine seara mai pun... :-)
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Fazan 2020-2021

Mesajde pipabh pe 10 Oct 2020, 03:00

zforis scrie:Vanatoare frumoasa 03.10.2020, aret, foc (aproape perfect), aport.
Imagine

Maine seara mai pun... :-)

Frumos, felicitari!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate