Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:56

Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 21 Iul 2011, 19:47

Azi a avut loc eliberarea a 300 de fazani in Fondul de vanatoare nr.6 Namoloasa. Va urma o perioada de studiu si apoi, sau pe parcurs, diverse observatii care speram sa fie de ajutor si altora.
S-au eliberat 230 femele si 80 masculi la varsta de 60-65 zile. Din cei 80 de masculi 30 au fost tenebrosi. Restul sunt fazani comuni. Surprinzator pentru mine, deja la varsta asta zboara foarte bine, fapt ce ma face sa ma intreb daca vor sta in voliera sau vor pleca imediat. Dar vom vedea in urmatoarea perioada.
Inca un lucru de mentionat, asa cum se vede si din imagini, in voliera vegetatia este bogata, dintr-o mie de metri patrati fiind cam jumatate cu tufe, arbusti si salcam, iar restul iarba pana la genunchi si vie nelucrata. Locul a fost ales in ideea de a oferi protectie si impotriva pradatorilor aerieni.
Iata si iamgini:

http://www.youtube.com/watch?v=Tmuv3rhV-Kg
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde tomi pe 21 Iul 2011, 21:02

Bravo, va felicit din suflet, asta ar fi una din solutii sa avem o vanatoare frumoasa si la noi.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 21 Iul 2011, 21:40

Tomi,
cu o singura populare nu se va ajunge la un fond deosebit de fazan, si nicidecum la o vanatoare frumoasa. Fondul 6 Namoloasa este un fond foarte bogat in fazan. Noi speram ca printr-un program de populare anuala, timp de 10 ani, folosind metoda volierei deschise, sa ajungem sa avem un fond cu adevarat deosebit pentru fazan, in conditiile in care asteptarile noastre cu privire la rata de supravietuire nu depasesc 40-50%. Deci sansele sa impuscam in acest sezon vreunul din cei 80 de masculi introdusi de noi sunt infime.
Concomitent vom efectua hraniri pe perioada de iarna si, foarte important, nu vom impusca nicio femela in urmatorii 10 ani.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iul 2011, 00:08

Videoclipul este frumos, muzica este si mai frumoasa, initiativa de toata lauda.

PS: Dar sunteti siguri ca peste 10 ani mai prindeti fondul de vanatoare? La cum merg lucrurile mare minune sa nu il ia vreun mafiot la ochi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde cristian pe 22 Iul 2011, 06:58

catalin.vrabie scrie:Tomi,
cu o singura populare nu se va ajunge la un fond deosebit de fazan, si nicidecum la o vanatoare frumoasa. Fondul 6 Namoloasa este un fond foarte bogat in fazan. Noi speram ca printr-un program de populare anuala, timp de 10 ani, folosind metoda volierei deschise, sa ajungem sa avem un fond cu adevarat deosebit pentru fazan, in conditiile in care asteptarile noastre cu privire la rata de supravietuire nu depasesc 40-50%. Deci sansele sa impuscam in acest sezon vreunul din cei 80 de masculi introdusi de noi sunt infime.
Concomitent vom efectua hraniri pe perioada de iarna si, foarte important, nu vom impusca nicio femela in urmatorii 10 ani.

Asa da!
Si faceti combatere la greu!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 22 Iul 2011, 07:50

Sly_Fox scrie:Videoclipul este frumos, muzica este si mai frumoasa, initiativa de toata lauda.

PS: Dar sunteti siguri ca peste 10 ani mai prindeti fondul de vanatoare? La cum merg lucrurile mare minune sa nu il ia vreun mafiot la ochi.


In ziua de azi, nu esti sigur nici ca maine mai rasare soarele, daramite sa mai vorbim de peste 10 ani. Insa daca am merge pe principiul asta, n-ar trebui sa mai faca nimeni nimic. Daca peste 10 ani proprietarii terenului vor considera ca noi nu am avut cu ei o relatie buna, asta e... Pana atunci, incercam sa facem lucrurile asa cum credem noi ca e bine.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 22 Iul 2011, 09:43

Aici puteti vedea mai multe fotografii de la acesta actiune:

http://www.youtube.com/watch?v=xTrulsnhU28
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde scirocco pe 22 Iul 2011, 10:40

@catalin.vrabie

Excelenta initiativa,felicitari!Rar mai vezi asemenea actiuni,toata lumea trage in tot ce misca dar de repopulare...oha. Banuiesc ca pe langa o combatere sustinuta in zona,mai exista si ceva paza,ca altminteri vor da navala latarii si alti fomisti de teapa lor si-ar fi pacat de atata munca. Mi-a placut si Nicu ce absorbit era de pusul inelelor! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Anndrei pe 22 Iul 2011, 13:12

Felicitari! grija mare la braconierii cu acte... Aia care dau si in gaini. :x
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 22 Iul 2011, 17:26

Un mic sfat. Inainte de hranire, am vazut ca aveti ceva furaj concentrat, se pune apa in troace, proaspata de fiecare data si apoi se vine cu mancarea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde tomi pe 22 Iul 2011, 18:08

Tomi,
cu o singura populare nu se va ajunge la un fond deosebit de fazan, si nicidecum la o vanatoare frumoasa.

Asa e Catalin si ai mei au facut populari, eu nu am participat insa, rezultatul se mentine bun, nu s-a folosit voliera de tip englezesc, ci doar eliberari in teren, paza si combatere.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 00:13

Ghinda scrie:Un mic sfat. Inainte de hranire, am vazut ca aveti ceva furaj concentrat, se pune apa in troace, proaspata de fiecare data si apoi se vine cu mancarea.


Care e rostul acestei masuri? Adica de ce intai apa si apoi mancarea, ca doar sunt separat si se fac ambele in 5 min.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 01:15

scirocco scrie:@catalin.vrabie

Excelenta initiativa,felicitari!Rar mai vezi asemenea actiuni,toata lumea trage in tot ce misca dar de repopulare...oha. Banuiesc ca pe langa o combatere sustinuta in zona,mai exista si ceva paza,ca altminteri vor da navala latarii si alti fomisti de teapa lor si-ar fi pacat de atata munca. Mi-a placut si Nicu ce absorbit era de pusul inelelor! :lol:



Cu combaterea stam cam prost, datorita faptului ca pana anul asta fondul nu a fost al nostru, iar anul asta, desi ne-a fostt atribuit inca din mai, nici acum nu ne-au venit autorizatiile. Asta e... Paza e buna, mai mergem cu cainii nostri pe zona respectiva cat putem de mult si speram sa tina gardul cat mai bine. Pentru la anul insa, e alta discutie! Cine va dori sa faca combatere acolo, e invitatul meu, la orice ora, in orice zi, indiferent ca e din Focsani sau din alta parte.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 01:17

Apropo,
Nicu, ca noi toti dealtfel, (acolo au fost oameni din Vrancea, Galati si Braila) am facut-o si cu sufletul, nu numai pentru un castig sau avantaj ulterior.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 01:27

scirocco scrie:@catalin.vrabie

Banuiesc ca pe langa o combatere sustinuta in zona,mai exista si ceva paza,ca altminteri vor da navala latarii si alti fomisti de teapa lor si-ar fi pacat de atata munca. :lol:


Am imprumutat ceva obiceiuri de peste ocean si am montat 4 camere video in locurile unde stim noi ca trebuie sa le montam, ca doar nu suntem chiar parasutati in zona! Mai devreme sau mai tarziu vor merita fiecare banut pe care l-am dat pe ele!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 08:17

Azi dimineata, dupa o zi si jumatate de la eliberare, prima constatare: in jur de 70 de buc sunt in afara volierei, in imediata apropiere a acesteia. N-am gasit pene sau alte urme ca ar fi fost mancat vreunul pe aproape. Stau si se invart pe langa gard. Au consumat toata mancarea (in jur de 20kg), si nutreturile concentrate si boabele de grau.
Am vazut in apropierea volierei si o fazanita salbatica, adult.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 23 Iul 2011, 12:08

Rostul este ca daca le dai hrana mai intai, aceasta fiind uscata se pot axfisia, realizezi cum. Dar band apa mai intai au esofagul umectat si este mai bine. Crede-ma!

Hrana in continuare in exterior, tinetii cat mai mult pe zona. In acelasi timp bagati cainii de aret, faceti si antrenament si invatati fazanii sa salte nu sa suporte cainele, ca poate cadea victima.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Iul 2011, 13:02

Oricum ei au apa tot timpul. Asa ca nu cred ca vom avea probleme.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 23 Iul 2011, 15:03

Sunt convins ca au. Doar sa fie prospata si langa trocile cu hrana si din belsug cu 10-20 minute inainte de administrarea hranei. Tot inainte asa cum s-a inceput.

E pe langa Focsani?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 24 Iul 2011, 23:28

Ghinda scrie:Sunt convins ca au. Doar sa fie prospata si langa trocile cu hrana si din belsug cu 10-20 minute inainte de administrarea hranei. Tot inainte asa cum s-a inceput.

E pe langa Focsani?

Da. E la 30km de Focsani.
Noutati de la fata locului: azi dimineata si in seara asta am observat ca fazanii care initial erau pe afara, acum zboara din exterior in voliera, ceea ce ma bucura. Ieri dimineata le-am dat de mancare numai in interiorul volierei, incercand sa-i fortez sa intre inauntru si se pare ca strategia a reusit. Azi dimineata cel putin 10 fazani au fost fazuti de paznic z burand din vegetatia de langa voliera, inauntru in voliera. Deocamdata nu sunt urme de pradatori cu blana. Mananca in jur de 20kg de furaje pe zi, plus 10kg grau si ovaz boabe.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 09 Aug 2011, 22:11

La aproape 3 saptamani de cand fazanii au fost introdusi in voliera, situatia se prezinta in felul urmator:

Cam dupa 2 saptamani au mai ramas in voliera aproximativ 1/3 din numarul initial de fazani. S-a constatat ca in a doua saptamana iesirea din voliera si intrarea inapoi, ca si activitate, a fost foarte intensa. Practic seara, cam cu aproximativ o ora inainte de asfintit, pasarile se apropiau de voliera si intrau inauntru pentru innoptare. Treptat aceasta activitate s-a rarit, concomitent si cu scaderea numarului de pasari care stationau permanent in voliera. Practic, in a treia saptamana numarul acestora a juns la 50, 20-30, iar azi, la aproape 3 saptamani, nu mai exista nicio pasare inauntru. Vin insa in continuare la apa si mancare, in numar destul de mic. Nu am gasit inca dovezi lasate in urma de pradatori, cu exceptia unei singure situatii cand a fost surprins un ului care manca dintr-un fazan. E greu de estimat la acest moment cate exemplare au supravietuit, sper sa putem face o evaluare cat de cat la iarna, cand vegetatia e putina si pasarile se concentreaza in jurul surselor de hrana.
De mentionat ca inca nu este clar definit dimorfismul sexual. Au inceput sa se coloreze putin masculii. De zburat deja zboara la fel de bine ca un adult, ei avand in acest moment varsta de 80-85 de zile.
Din punct de vedere al hranei, s-au consumat in jur de 220 kg nutreturi furajate, 100 kg grau si 150 kg orz pentru o perioada de hranire de 3 saptamani la 310 exemplare.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 10 Aug 2011, 09:38

Felicitari! Mi-ar place sa merg pe acolo sa vad si eu ce ati facut.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 10 Aug 2011, 09:42

Cand ai drum prin zona, te astept. Sau poti sa-ti faci drum, acum ca incepe prepelita.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 10 Aug 2011, 09:45

Pai cand ajung la Focsani, te caut. Iau si pe Candy cu mine. Stau in Sud. Probabil pe la sfarsit august.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde radubichis pe 18 Aug 2011, 15:47

Duminica sint in Bucuresti si as iesi si eu la o prepelita sau gugustiuc Am oare sansa sa ma invite cineva?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ursus2006 pe 19 Aug 2011, 15:25

radubichis scrie:Duminica sint in Bucuresti si as iesi si eu la o prepelita sau gugustiuc Am oare sansa sa ma invite cineva?


Te-ai dilit frate ? Am crezut ca te invita Nicu Bock la o partida cu politia !!! Ti-ai gasit prieteni buni, n-am ce sa zic !!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde tomi pe 19 Aug 2011, 21:22

Am oare sansa sa ma invite cineva?
:) :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde Ghinda pe 20 Aug 2011, 09:10

Radule, cand duminica, ca la prepelita iesi la ora 6 AM.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Sep 2011, 18:51

Revenind la topic, acum doua zile am vazut in fondul de vanatoare 4-5 femele din cele introduse in fond. Acum 2-3 saptamani au fost vazuti 2 masculi tenebrosi, la aprox. 1km de voliera, in doua locatii diferite. La un moment dat am dat si peste un grup mai mare de fazani, undeva in apropierea volierei. E clar astfel ca exista supravietuitori, sper insa sa pot estima mai bine numarul lor cand va da zapada si se vor culege culturile.
Va tin la curent.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Popularea fondului de vanatoare nr. 6 Namoloasa cu fazani

Mesajde jon2004 pe 02 Oct 2011, 21:27

Ce suprafata are voliera ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate