Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:15

porumbeii

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

porumbeii

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 22 Mai 2006, 19:16

fiindca tot suntem in extrasezon va propun sa va reamintiti vanatoarea la porumbeii si aici ma refer la porumbeii gulerati,care la noi se mai cheama si popesti (sper sa nu ma insel)
prima mea vanatoare la porumbei a am facut-o in urma cu ceva timp si pot sa spun ca a fost momentul decisiv care m-a facut sa devin vanator de pana!
eram in delta la pescuit si vanatoare in zona dunavatul de jos cu 4 prieteni,una din zile am mers cu ei la vanatoare de porumbei,nu mai vanasem porumbei pana atunci.....
stateam ascunsi in canale secate si asteptam ca stolurile imense de porumbei sa se lase pe un teren pe care fusese floarea-soarelui...........la primul stol care a albastrit pamantul..nu am putut sa trag!!!!!!!!m-am ridicat din canal si am ramas surprins de cati puteau sa fie..............s-au ridicat imediat.......pemtru asta am luat si cateva aprecieri din partea vanatorilor.............la urmatorul m-am comportat ceva mai bine.......incepand cu anul urmator am devenit vanator....si in fiecare an dedic cel putin 2-3 zile porumbeilor din aceeasi zona......... pacat cu aviara asta.........
a si inca un lucru desi am semiautomata nu o incarc niciodata cu mai mult de 2 cartuse.........acum 2 ani am facut rost de cateva atrape si pot sa spun ca am avut rezultate f bune cu ele
voi cum ii vanati ?la panda sau cautati stolurile si incercati sa ii apropiati?(asta e valabila doar pt delta cand te poti apropia prin canalele de irigatii) in alte zone eu nu am vanat inca la porumbei,vreau sa incerc la fetesti unde am auzit ca ar fii iarasi f multi.
Ultima oară modificat de MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 08:49, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde amis pe 22 Mai 2006, 20:50

oo
Ultima oară modificat de amis pe 19 Aug 2006, 21:43, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 22 Mai 2006, 20:55

asteptam sa inceapa sa se aseze.....ma ridicam brusc din canal...........porumbeii incepeau sa se ridice..........incepeam sa trag dupa ce se distantau la vreo 15-20 de metri........initial trageam la gramada imediat ce incepeau sa se ridice..dar am renuntat la asta.nu prea pare etic sa tragi la gramada/////////
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde florin.t pe 23 Mai 2006, 07:30

Cam cati impuscati cu un foc ? A mai auzit povesti cu saci de porumbei la care li se smulgeau penele din aripi si coada ca sa incapa mai multi :shock:
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 08:46

cel mai mult am impuscat vreo 35 la o partida de o zi...............din fericire nu am participat la vanatori la care vanatul se cara in saci.............la un foc cadeau 3-4-5,la alica de 3 mm cartus de 36 de grame
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 08:50

florin.t@ multumesc.........dar nu stiu daca nu cumva suflam si in iaurt.......... :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 23 Mai 2006, 13:36

Porumbeii astia despre care vorbiti sunt aceiasi cu cei ce se gasesc la munte in paduri ? Este doar o curiozitate a mea.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde paul pe 23 Mai 2006, 16:55

Porumbeii pe care i-ai vazut la munte sunt mai mici, mai inchisi la culoare si se numesc de scorbura. Ciubaresc in zona subcarpatica in padurile de fag in apropierea cursurilor de apa. Frecventeaza zone cu apa nimeralizata, asa zise sararii. Se vaneaza la pasaj de la locul de hrana spre cel de odihna s-au spre aceste sararii. Trebuie sa fii bine camuflat caci au o acuitate vizuala iesita din comun. La fel si "popestii" lui Daniel. Atentie li se spune popestii pentru ca sunt ai popii din sat.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 18:25

denumirea celor pe care eu ii vanez in delta este de porumbei gulerati iar a celor din padurile de munte este de scorbura..........cei gulerati sunt putin mai mari si prezinta pe aripii o pata alba,vizibila in zbor.......am sa incerc sa postez saptamana viitoare o poza cu unul in zbor

paul@la inceputuri pentru a intra in mana mai vanam si porumbei popesti! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 23 Mai 2006, 21:44

In nr. 2 (cred) din Carpatii, am scris o scurta povestioara cu acest subiect.
Daca il mai aveti, puteti citi....
In ciuda faptului ca majoritatea celor care vaneaza porumbei o fac in acest mod, se pare ca desi neetic, acest fel de vanatoare nu le afecteaza populatia in nici un fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 21:47

da stiu articolul despre care vorbesti.........a fost atat de trist din punctul meu de vedere........oricum si mesajul pe care i-l transmite a fost foarte puternic...............din cate am inteles eu.....NU ASA!!!!!!!
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 23 Mai 2006, 22:24

MIHAI_IONUT_DANIEL scrie:da stiu articolul despre care vorbesti.........a fost atat de trist din punctul meu de vedere........oricum si mesajul pe care i-l transmite a fost foarte puternic...............din cate am inteles eu.....NU ASA!!!!!!!


:lol: :lol: Era fictiune! Te-am pacalit! :wink: :lol: :lol:

Pt. cei care au puternic instinctul de vanator, nu e simplu sa tina in permanenta linia cea dreapta. Eu ma straduiesc, dar poate ca voi mai gresi (daca gripa aviara imi va mai da ocazia).

Sa nu ma intelegi gresit, eu nu judec pe nimeni, pt. ca nu-s chiar asa de multi ani de cand am facut si eu de-astea, ba chiar si la gaste. Cred ca m-am lasat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 23 Mai 2006, 22:59

fictiune.................?????nu prea a semanat a fictiune................. :lol: :lol: :lol: :lol: momente in care facem excese avem cu toti.......si nu numai la pasari.........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde gxg pe 25 Mai 2006, 06:54

Cateva linkuri cu porumbelul gulerat si cel de scorbura,in aceasta ordine:
http://www.birdguides.com/html/vidlib/s ... lumbus.htm
http://www.birdguides.com/html/vidlib/s ... _oenas.htm
Ultimul link este cu turturica o specie din ce in ce mai rara pe care putini dintre noi au avut placerea sa o vada si,din pacate,si mai putini sa o vaneze:
http://www.birdguides.com/html/vidlib/s ... turtur.htm
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde gxg pe 25 Mai 2006, 07:17

Datorita faptului ca la mine in zona nu sunt atat de multi vanatoarea la panda nu da rezultate.Eu practic altfel de vanatoare la aceste pasari:pe unul din fondurile de vanatoare mai apropiate sunt cateva fasii de padure destul de lungi si suficient de inguste in varful pomilor carora le place porumbeilor sa-si petreaca majoritatea timpului.Frumusetea partidelor consta in dificultatea tirului,practic daca nu apuc sa trag in primii doi,trei metri pasarea iese din bataia pustii.Despre randament si numarul de piese impuscate va las pe voi sa trageti concluziile :lol: :lol: .
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde peace pe 06 Iun 2006, 17:05

De cativa ani am gasit pe fondul nostru un loc f bun de pasaj,intro ora am numarat aprox 600 de porumbei gulerati la zbor(intre locul de hranire si de adapare).Locul de panda era intro iarba mare intre 2 palcuri de padure 250-300metri si puteam sa ii observ din timp cand se apropiau,ma camuflam si daca nu eram observat puteam sa trag daca erau in bataia pustii,oricum nu odata am auzit alicele cum bateau penajul si ma uitam sa vad daca pica(aveam cainele sa recupereze) si se tot duceau(alice de 3mm).Am vazut si stoluri la locurile de hranire,in camp deschis dupa recoltarea graului dar nici o sansa sa te apropii.Cu toate ca avem mii de porumbei gulerati pe fond si este pasare de pasaj,nu avem cota de recolta(probabil ca nu sant la evaluare in tara :evil: :lol: :!: )Am insistat de ani de buni se fie trecuti la evaluare dar nimic ,din pacate.Asa ca cine sa incumeta sa doboare un porumbel,a intrat la braconaj. :oops: .Asta e,oricum e o vanatoare super.Cel mai grea pasare a fost de 540gr restul erau de la 420gr in sus.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 06 Iun 2006, 17:41

eu nu i-am cantarit niciodata................dar vanatoarea lor e cu adevarat aparte........ 8) 8)
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 06 Iun 2006, 19:43

peace scrie: nu odata am auzit alicele cum bateau penajul si ma uitam sa vad daca pica(aveam cainele sa recupereze) si se tot duceau(alice de 3mm).


Probabil ca ai tras prea sus, pt. ca porumbelul nu e tare la foc.

In ce sezon se intampla chestia cu pasajul la apa?

Ce e la voi cu evaluarea la porumbel, se intampla in asociatiile din S-E cu alte specii: bizam, sturzi si cocosari, etc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde peace pe 07 Iun 2006, 12:17

In lunile august,septembrie,cand mergeam la prepelite si rate.Dar sa stii ca am vazut porumbei gulerati si iarna :shock: .Chiar de mai multe ori.Pinda la locurile de innoptare nu am facut pt ca nu suport tantarii.Tot anul trecut am intalnit pt prima oara si turturele :wink: ,pana atunci ioc.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 07 Iun 2006, 16:58

panda la locul de inoptare nu am facut niciodata.........ce imi place foarte mult e ca ii gasesc in timpul zilei..........si ii pandesc fie cand vin la mancare in camp fie incerc sa ii apropii prin vreun canal de irigatii..........care uneori mai are si apa in el...........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde scirocco pe 03 Aug 2006, 14:22

peace scrie:De cativa ani am gasit pe fondul nostru un loc f bun de pasaj,intro ora am numarat aprox 600 de porumbei gulerati la zbor(intre locul de hranire si de adapare).Locul de panda era intro iarba mare intre 2 palcuri de padure 250-300metri si puteam sa ii observ din timp cand se apropiau,ma camuflam si daca nu eram observat puteam sa trag daca erau in bataia pustii,oricum nu odata am auzit alicele cum bateau penajul si ma uitam sa vad daca pica(aveam cainele sa recupereze) si se tot duceau(alice de 3mm).Am vazut si stoluri la locurile de hranire,in camp deschis dupa recoltarea graului dar nici o sansa sa te apropii.Cu toate ca avem mii de porumbei gulerati pe fond si este pasare de pasaj,nu avem cota de recolta(probabil ca nu sant la evaluare in tara :evil: :lol: :!: )Am insistat de ani de buni se fie trecuti la evaluare dar nimic ,din pacate.Asa ca cine sa incumeta sa doboare un porumbel,a intrat la braconaj. :oops: .Asta e,oricum e o vanatoare super.Cel mai grea pasare a fost de 540gr restul erau de la 420gr in sus.
Eu sant legitimat la Calarasi si pot spune ca am vanat in balta porumbei "popesti" care cantareau si 800gr, si crede-ma ca nu e "vanatoreasca" iar atunci cand se ridicau se inegrea cerul efectiv.Asta s-a intamplat acum trei ani inainte de pacatoasa asta de gripa "fluturara". :(
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vlad_rzv pe 11 Aug 2006, 10:10

@mihai_ionut te rog sa imi dai detalii, daca poti, despre cat costa, cum se obtine si de unde ai luat autorizatiile in delta pt vanatoarea la porumbei?
multumesc anticipat
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Mesajde sorin flutur pe 12 Oct 2006, 18:31

am puscat si eu cu sorin28m luna trecuta din aia de scorbura poate pune poze sunt sute dar am nimerit doar sase
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 18 Oct 2006, 08:22

super vanatoare :lol: ...am impuscat si eu citiva...anul asta in Germania unde sint cu miile...nemtii dupa ce ii impusca ii arunca in cimp ca momeala pt. vulpi...de mincat nu prea se incumeta...era un neamt care m-a dus pasionat tare de acest fel de vanatoare poreclit WILI TAUBEN(WILI PORUMBEI) care tragea cu o puscuta cu cocoase din 1890 "von PAPE" .....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Flavio pe 02 Noi 2006, 12:35

sper ca nu faceti greseli si impuscati si cete un porumbel voiajor.... :D :!: :?:
Flavio
 

Mesajde Marius pe 19 Ian 2007, 19:37

wachtelfeld scrie:nemtii dupa ce ii impusca ii arunca in cimp ca momeala pt. vulpi...de mincat nu prea se incumeta...



Cam prosti nemtii astia de care zici. Porumbelul e una dintre cele mai gustoase specii de vanat. Mananc chiar si eu, care nu mananc aproape nimic din vanat.

Acum am sosit de la vanatoare, am fost la porumbei si gaste, a fost super, maine daca s-o indura vreun crestin de mine sa ma invete cum sa pun pozele in album, va arat cateva poze frumoase.

Acum ma culc ca sunt rupt, dupa astea 3 zile.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 19 Ian 2007, 19:40

bravo Marius..............de aia n-ai mai dat tu nici un semn de viata....... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 20 Ian 2007, 15:32

Am fost la vanatoare de miercuri de la pranz pana vineri dupa amiaza, impreuna cu doi prieteni vanatori.
Am gasit foarte multi porumbei. Pozele nu sunt deloc elocvente si nu pot surprinde decat un numar infim din porumbeii din zona. A fost o vanatoare foarte frumoasa. Singurul motiv de suparare a fost un alt grup de vanatori, care, joi, toata ziua, au alergat stolurile cu o dacie papuc si trageau din masina in stol. Au intrat dupa ei si pe tarlaua de rapita.
Am vazut cateva sute de mii de porumbei. Un spectacol extraordinar. Mi-ar fi umplut sufletul, chiar daca n-as fi impuscat nimic. Asa insa, cu atat mai mult.
Stolurile enorme de porumbei sunt un magnet pentru numeroase pasari de prada. Printre tot felul de ulii sau soimi, timp de doua zile, in zona am vazut o pereche de acvile. Superbe!
A fost o faza tare. La un moment dat, unul din noi a impuscat un porumbel. Nici bine n-a cazut, ca o rapitoare de zi (cred ca vinderel) a dat atacul pe porumbelul ce se zbatea pe pamant. Mai-mai sa ni-l ia din fata.

Am facut si putina combatere: un shacal.

La plecare am avut noroc si am gasit gaste. In doua ore, am adus la masina 15 garlite (toti trei), dar din pacate n-am mai facut poze cu tabloul de vanatoare, ci numai cu cele de pe cer.

Cat am haladuit prin fond, am vazut o gramada de fazani (peste 70-80) si de iepuri(30-40), care au scapat de aceasta data, pt. ca desi multi pe teren, pe autorizatie canci. :twisted:

Dati clik pe link-urile de mai jos pt. a vedea o parte din pozele facute.

Porumbei pe rapitza:
http://img440.imageshack.us/img440/6789/dsc025560oj.jpg

Un stol de porumbei in zbor. Probabil a doazecea parte din totalul porumbeilor din zona:
http://img209.imageshack.us/img209/5955/dsc025571oj.jpg

Eu la panda, langa atrape:
http://img213.imageshack.us/img213/556/dsc025607mc.jpg

Tablou final, un shacal si ceva porumbei:
http://img440.imageshack.us/img440/9242/dsc025702ib.jpg

Gaste:
http://img261.imageshack.us/img261/8196/dsc025731ls.jpg

Dubleu la fazan (cu aparatul foto :wink: ):
http://img262.imageshack.us/img262/6663/dsc025626vh.jpg
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 20 Ian 2007, 16:47

Marius..........felicitari............. :lol: :lol: sper sa ajung si eu anul asta la porumbei.....poate chiar weekendul viitor
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Tanase Valentin pe 22 Ian 2007, 12:30

Este vorba de columba palumbus?
Till Death Comes!!!
Tanase Valentin
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Mar 2006, 23:47

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate