Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 21:03

Fazan 2012 - 2013

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 01 Dec 2012, 07:13

Vanatoarea care ne caracterizeza practicata intrun alt mod ...locul unde fazanii traiesc mult si bine si unde numai din intamplare si cu mult noroc se pusca cate unul ...dar unul cum rar mi.a fost dat sa vad ...
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 10 Dec 2012, 02:36

Vanatoarea care ne incanta foarte mult ...vanatoarea la cocosul de fazan ! Unul dintre multii cocosi , banditi care au crezut ca scapa daca se furisaza intrun des ...foarte des ! Din pacate pentru el in urmarirea lui s.a inscris cainele care nu stie sa renunte ...Dragon!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde StefanC pe 11 Dec 2012, 02:26

Sambata am avut prima iesire la fazan si am fost placut surprins de faptul ca au sarit minim 10 gainuse, fata de 5-6 cocosi.
Postez si aici poza pe care am prezentat-o la "Iepuri".

Imagine
photo uploader
Avatar utilizator
StefanC
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 09 Oct 2011, 18:52
Locaţie: Bucuresti / Buzau

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 26 Dec 2012, 21:37

Cele mai frumoase partide de vanatoare terestre sunt la cocosul de fazan ....cel putin din punctul meu de vedere ...Dragon si Anita ...camarazii mei ...superbii mei camarazi !
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 02 Ian 2013, 21:34

Vanatoare la fazan ...protagonisti ...Anita 10 luni si Dragon !

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 06 Ian 2013, 08:27

Datorita sireteniei de care de dovada ...si pe care si.o imbunatateste de la an la an ...parerea mea !...vanatoarea cu caine le aceasta specie este cea mai palpitanta si cea mai frumoasa ! Filajurile si areturile unui caine , atunci cand se inscrie in urmarirea unui cocos , sunt inegalabile ! Mai ales sa fie si un patruped mai spectaculos cu ceva sange insular mai mult ! :wink: ...sau chiar insular 100% ... :wink: . Eu unul am parte de un spectacol greu de exprimat , indiferent cate foto as putea face ...sunt momente unice pe care ...nici foto si nici cuvintele nu le pot exprima asa cum sunt ele ...adica extraordinare !
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2013, 10:58

Privesc la fotografii si inghit in sec. Netrebnicii de la Ialomita au ramas tot batuti in cap, Consiliul (culmea alcatuit din membrii vanatori) nu este de acord sa elibereze autorizatii in grup restrans pentru acesta specie.
Asa ca treburile merg in continuare la fel de prost, baietii ''iuti de mana'' isi vad de treaba lor adaugand la tolba si fazani, pe cand noi astia mai fraieri respectam legea pana la virgula si ramanem cu ochii in soare. :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 08 Ian 2013, 22:22

Sly_Fox scrie:Privesc la fotografii si inghit in sec. Netrebnicii de la Ialomita au ramas tot batuti in cap, Consiliul (culmea alcatuit din membrii vanatori) nu este de acord sa elibereze autorizatii in grup restrans pentru acesta specie.
Asa ca treburile merg in continuare la fel de prost, baietii ''iuti de mana'' isi vad de treaba lor adaugand la tolba si fazani, pe cand noi astia mai fraieri respectam legea pana la virgula si ramanem cu ochii in soare. :(

Daca v.as spune ca am avut ocazia sa vanez fazan pe autorizatie de pasaj , alaturi de rate , prepelite , gaste , etc ...m.ati crede ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde ovidiulapusanu pe 09 Ian 2013, 00:34

Intrebare: La o vanatoare la fazan in acest sezon patesc urmatoarea intamplare: Luc (bretonel de aproape 2 ani) ramane in aret pret de 10-20 sec apoi fuge repede oblic spre inapoi si stanga cam 50 m si iar aret 10-20 sec; mai fuge o data inapoi stanga cam 50 m si face un nou aret la care de data asta salta o gaina de fazan. Nu dati cu piatra, puristilor, am puscat-o! Nu de foame (in acea dupaamiaza mai avusesem 6 areturi, toate la gaini, toate crutate.... nici un cocos) ci pt ca mi s-a parut ca trebuie sa recompensez cainele pt un comportament de cautare pe care inca nu l-am intalnit.!? Am impresia ca gaina a fugit de noi in directia inversa deplasarii noastre si cainele a inteles ce se intampla si a blocat-o. E corect?
Si faza frumoasa dupa aceea: aret cam 10 sec apoi Luc se ridica in 2 picioare, ca un urs care adulmeca, sa prinda vantul in nas; la 15-20m in fata noastra era un canal de irigatii plin de vegetatie relativ inalta-papuris; dupa ce miroase vantul pret de 2-3 sec in 2 labe, fuge inainte peste canal cam 30 m, aret ferm.... pusc un cocos frumos! Cum sa nu iti placa cainii de aret????.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 09 Ian 2013, 05:23

A vrut sa.ti arate ca nu trebuia sa pusti gaina ... :wink: Si apropos ..., gaina nu fugea 100 de metrii ...daca o gase.ai dupa primii 50 de metrii ...mai treaca mearga ...dar dupa 100 ...cam greu , mai ales inapoi !!!... daca nu chiar imposibil ...probabil aceea era urma cocosului pe care l,ai puscat ultimul si filand urma de cocos a dat peste gaina nevinovata !...dar , de aceea este frumoasa vanatoare cu caini de aret ...nu depinde numai de caini !! :wink:
PS Se mai intampla sa fuga si gaina ...dar pe distante mult mai scurte si foarte , foarte rar ...si totusi nu inteleg cum a fugit pe directia inversa ...a trecut printre domniile voastre !!?? Eu raman la aprecierea ca era urma cocosului facuta cu putin timp inainte de a ajunge acolo si filand urma cainele a ajuns in dreptul gainii ...asa se intampla cu cainii care au nas bun ...am patit si eu ...fac aret ferm la urma !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2013, 11:12

Kristi scrie:Daca v.as spune ca am avut ocazia sa vanez fazan pe autorizatie de pasaj , alaturi de rate , prepelite , gaste , etc ...m.ati crede ?

Unde, la AVPS Ialomita?
Stiu ca asociatia trece si fazan pe autorizatiile de pasaj , insa numai celor care nu sunt membrii. Suna ciudat, insa ei justifica acest lucru prin faptul ca incaseaza 50 de euro pe exemplar. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde ovidiulapusanu pe 09 Ian 2013, 17:30

In general cand da de vanat are doua tipuri de reactii: fie aret ferm (si atunci intotdeauna salta vanat) fie dupa un scurt aret de aprox 5 sec fuge inapoi 10-20-30 m si reia cheta cu vantul in fata pana face aretul ferm. Presupun ca in a 2-a situatie primul aret este la un loc unde a stat foarte recent vanatul respectiv, cainele simte repede din intensitatea emanatiei ca vanatul nu mai e acolo si reia cautarea. Acum mi-a dat senzatia ca a inteles ca vanatul fuge pe picioare (sau a facut asta de curand) si a mers dupa emanatia respectiva, folosind vantul, pana a reusit sa ajunga in fata vanatului si sa-l areteze.
In ce priveste gainile sant perfect de acord cu tine si am facut exceptia asta doar pt a-l recompensa pe el pt o actiune care mi s-a parut un progres in modul lui de a cauta vanat. Nu uita ca in aproape 3 ore de cautari mai avusese 6 areturi, toate la gaini, toate soldate cu "bravo baiatul tatii!" dar fara foc. In situatia data am decis ca voi trage chiar daca e gaina pt a-i arata ca a facut ceva ok.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde ovidiulapusanu pe 09 Ian 2013, 17:40

Nu cred totusi ca era urma de cocos (stiu ca in general gainile nu merg asa mult pe jos si recunosc ca si eu ma asteptatm sa fie cocos, judecind dupa distanta parcursa). Am patit de cateva ori insa sa gasesc in acelasi loc si gaina (care salta prima) si cocos (care fie salta singur un pic mai departe, la putin timp dupa gaina fie nu salta si sta ca porcul in papusoi-in situatia asta Luc si-a mentinut aretul dupa ce a saltat gaina sau dupa o scurta deplasare a ramas din nou in aret la cocos). Am si cistigat un pariu cu un prieten pe o faza ca asta. Luc a ramas in aret in acelasi loc dupa ce a saltat gaina si prietenul ma tot zorea sa mergem, ca probabil Luc inca simte mirosul gainii. Dupa putin scotocit prin vegetatie a saltat si cocosul.
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 09 Ian 2013, 19:01

Nu doresc sa ma intelegi gresit ...eu sunt ferm numai pt cocos ...asta nu inseamna ca eu comand ce sa puste fiecare pe camp ! Sau ca nu trebuiesc impuscate si gaini !...Totusi inclin sa cred ca urma era a cocosului ...oricum felicitari pt camarad si pt ca vanezi alaturi de caine ...cu siguranta ai o vanatoare frumoasa !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde Kristi pe 24 Feb 2013, 16:21

Astazi am incheiat un sezon de vanatoare foarte frumos si foarte bun, la aceasta specie ...specia terestra la care am vanat cel mai mult ! Nici nu se putea termina decat tot cu o partida foarte reusita cu multe areturi , unele chiar in consesns , atat la fazan cat si la potarniche ! Deja potarnichile au format perechi si este o incantare sa le gasesti pe teren...Astazi am avut parte de 8 perechi si de foarte multi fazani ! Va las in compania fotografiilor care sunt destul de elocvente!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
In unele situatii cainele a muncit in conditii extrem de grele , fazani furisandu.se in ghimpari unde acesul era aproape imposibil ...am trecut si peste acest impediment si i.am scos in bataia pustii !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Fazan 2012 - 2013

Mesajde wachtelfeld pe 25 Feb 2013, 02:01

Splendid , asa mai incep si eu sa zic ca nu totul e pierdut.... :wink: :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate