Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:17

Fazanii din .....gradina

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Fazanii din .....gradina

Mesajde bogdan187 pe 10 Sep 2014, 10:14

Nu stiu daca ati observat in ultimul timp in zonele rezidentiale , de pe langa orase , unde nu se paote vana s-au dezvoltat niste populatii de fazani si iepuri foarte numeroase .
Si in curtea firmei un lucrez s-au stabilit de mai bine de 2 ani mai multi fazani , iar zilele trecute am reusit sa fac cateva poze prin binoclu cu telefonul la o familie cu pui .

http://i1206.photobucket.com/albums/bb4 ... 180201.jpg
http://i1206.photobucket.com/albums/bb4 ... 180323.jpg
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde alex2810 pe 10 Sep 2014, 14:25

Eu am vazut fazani pe la depoul de trenuri din Gara de nord (Bucuresti), putin mai departe de gara Basarab :D . Cu alte cuvinte sunt si unde nu te astepti. Cu stima, Alex
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde Clujeanul pe 10 Sep 2014, 14:57

bogdan187 scrie:Nu stiu daca ati observat in ultimul timp in zonele rezidentiale , de pe langa orase , unde nu se paote vana s-au dezvoltat niste populatii de fazani si iepuri foarte numeroase .
...

Din pacate realitatea este un pic diferita. Adica zonele rezidentiale s-au inmultit si se intind peste zonele in care inca mai traiesc iepuri, fazani & co.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde AdrianLica pe 10 Sep 2014, 20:45

Clujeanul scrie:
bogdan187 scrie:Nu stiu daca ati observat in ultimul timp in zonele rezidentiale , de pe langa orase , unde nu se paote vana s-au dezvoltat niste populatii de fazani si iepuri foarte numeroase .
...

Din pacate realitatea este un pic diferita. Adica zonele rezidentiale s-au inmultit si se intind peste zonele in care inca mai traiesc iepuri, fazani & co.


Omul se referea la dezvoltarea populatiilor pe terenuri intravilane ale caror proprietari le-au lasat in paragina in asteptarea cresterii pretului sau pentru a construi in viitor. Nu neaparat aceste terenuri s-au extins peste habitatul fazanilor sau iepurilor. Poate pe unele fonduri de vanatoare pe care s-a braconat in exces si nu mai e nimic, la marginea oraselor vanatul este din belsug pentru ca nu se face vanatoare acolo, nici macar braconaj. Fiind terenuri intravilane si locuinte se suna foarte repede la 112 cum se trage un foc de arma. Pana la urma kestia asta e foarte benefica pentru ca aceste zone sunt practic "de liniste" pentru vanat. Locuiesc intr-o astfel de zona si e o placere sa aud fazanii dimineata si seara...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde biriuck pe 10 Sep 2014, 22:21

Confirm treaba asta, in unele dimineti imi beau cafeaua la o amica din Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea si toata zona parcelata si plina de ierburi din jur rasuna de caraiturile fazanilor :D Cam aiurea daca se inmultesc javrele in zona ca le va strica cuiburile...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde sorry_nellu pe 11 Sep 2014, 21:40

biriuck scrie:Confirm treaba asta, in unele dimineti imi beau cafeaua la o amica din Cartierul Latin, Prelungirea Ghencea si toata zona parcelata si plina de ierburi din jur rasuna de caraiturile fazanilor :D


Atmosfera boema, coane! :D
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde scirocco pe 12 Sep 2014, 04:39

Curat...Leit un peisaj din Yorkshire... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde tomi pe 12 Sep 2014, 08:36

Adicatelea, dupa ce te trezesti dimineata la amica,iti da cafeaua - altfel, fara sens atata drum.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde Ghinda pe 12 Sep 2014, 08:38

Eu cred ca doar se lauda!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde Ghinda pe 12 Sep 2014, 08:40

Cu cafeaua aia! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde the_mav pe 12 Sep 2014, 09:13

nope, cu cartierul latin :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol:

adevarul e ca mai acum cateva zile, stand pe sezlong la soare undeva in Cotroceni, am fost luat pe sus de o ciurda de CHUPACAPRE; trecusera Dambovita inot, au taiat-o de-a dreptul prin Gradina Botanica si tropaiau spre Academia Militara...
multe fratilor, ca in Serengheti la marile migratii :D :lol: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde bogdan187 pe 12 Sep 2014, 12:21

the_mav scrie:nope, cu cartierul latin :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol:

adevarul e ca mai acum cateva zile, stand pe sezlong la soare undeva in Cotroceni, am fost luat pe sus de o ciurda de CHUPACAPRE; trecusera Dambovita inot, au taiat-o de-a dreptul prin Gradina Botanica si tropaiau spre Academia Militara...
multe fratilor, ca in Serengheti la marile migratii :D :lol: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :mrgreen:


:)))))))))))))) noroc ca nu era ora de masa a crocodililor din Dambovita!!! :))))
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde armi pe 13 Sep 2014, 15:49

Eu am gasit fazani in curte Politehnicii!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde biriuck pe 14 Sep 2014, 19:17

@Ghinda si @the_mav "Individiosilor"! :lol:
Imagine

Gagica nu e mare diva dar e miloasa si m-a luat in spatiu iar zona nu mi se pare vreo mare scofala ca doar e la dracu-n praznic in porumbi. Dar parca era vorba de vanat mic aciuit pe langa case pe aici, nu?!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde Ghinda pe 15 Sep 2014, 07:49

Cum dracu au pus aia viza cu stersaturi? Nu cred ca este legal.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanii din .....gradina

Mesajde the_mav pe 15 Sep 2014, 08:00

chestia cu luatul in spatiu suna bine...si interesant pe deasupra :D :mrgreen: :mrgreen: 8) :D
fazanii veneau la pachet? :wink: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
Publicitate