Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:40

turturele

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: turturele

Mesajde Marius pe 25 Aug 2012, 16:13

Sly_Fox scrie:
Felicitari, cred ca esti primul forumist care le-a dibuit in acest sezon.

Multumesc.
Or mai fi si altii mai secretosi. :D
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde scirocco pe 30 Aug 2012, 08:48

Mie imi place teribil palaria de paie...face toate paralele! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 08 Sep 2012, 19:00

Epoca aceasta slab ca niciodata.... Dar oricum ma bucur de orice iesire in teren... :D
Imagine

Imagine

Imagine Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 20 Sep 2012, 21:28

Anul acesta slabut la turturica.
Cateva poze ratacite prin telefon. Scuzati calitatea acestora.
Imagine
Imagine
Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 03 Aug 2013, 10:54

Astazi am facut un raid prin zona. Au inceput sa apara.
In cele doua saptamani cate au mai ramas pana la deschiderea sezonului, sper sa apara si grosul turturelelor. Floare multa, sperante multe, sa vedem ce iese.
Mai este putin.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 23 Aug 2013, 13:43

S-a deschis? Ce se aude pe la voi? Merita sa imi iau concediu? :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 23 Aug 2013, 19:08

S-a deschis. Acum nu stiu daca merita sau nu sa iti iei concediu, depinde si de norocul pe care il ai la vanatoare.
Abia am sosit si eu din teren. Am iesit la turturica.
Au inceput sa apara, am vazut cateva sute, dar din cauza suprafetei imense cultivata cu floarea-soarelui, este o loterie sa vina exact pe deasupra armei. Era muuult mai bine ca in zona de pasaj sa fi fost parcele mici, bine delimitate, cu floare. Asa sunt imprastiate pe sute de hectare.
Am dat vreo cateva focuri, am doborat eu doua si colegul cu care am iesit, doua. Mai incercam.

Imagine

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2013, 22:09

Cam liniste pe aici. Nimeni nu le-a cautat in acest sezon?
Vanatoarea la turturica consider ca este una speciala. Abila, prevazatoare, vesnic in alerta la cea mai mica miscare sau culoare nenaturala, este un vanat ravnit dar greu de obtinut. Zborul foarte rapid si eschivele de ultim moment, precum si un vant ajutator, fac tirul uneori foarte dificil.
Fara un camuflaj perfect, slabe sanse ca vanatorul sa puna la ciochinar vreuna.
De multe ori am observat ca si simpla miscare a tevilor armei este de ajuns ca turturica sa isi devieze cursul.
De dimineata am iesit iar. Floarea treierata, numarul de exemplare destul de mic, dar spectacolul a fost excelent. Zborul cadentat, jocul de la campul cu floare, la apa, apoi la padure, o frumusete, greu de exprimat in cuvinte.
Am reusit sa vanez cateva exemplare, insa iesirea face totul.

Imagine

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 27 Aug 2013, 22:03

Da, e o vinatoare deosebita! Simbata sper sa ies si eu sa le caut pe meleagurile natale;)
Acum stau si admir alt soi de turture.... Rusoaice blonde care embarca de la aeroportul din Viena spre St. Petersburg :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2013, 21:44

Motivat datorita unei postari a colegului Madalin 122582 (la topicul Cotofana 8)), astazi am iesit din nou la turturica.
Am prins un pasaj bunicel. Jocul superb al turturicii, multe fente si surprinderi de ultim moment, aparitii fulgeratoare a unor exemplare care mai aveau putin si imi luau sapca din cap, dar la care nu am avut timp nici macar sa intind arma, toate s-au transformat intr-o zi splendida de vanatoare.
Cartuse Cheditte JK 6, 34 de grame, alica de 2,3 mm.

Imagine

Imagine

Maine mai dau o raita. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde madalin122582 pe 05 Sep 2013, 22:50

Ma omori tu pe mine :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2013, 22:56

Ei lasa ca si tu m-ai facut sa ma zgarii cu capriorul ala naturalizat. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde scirocco pe 06 Sep 2013, 03:00

Bravo,profesore! Asta da eficienta,trei cartuse=13 turturele! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 06 Sep 2013, 11:32

:lol: :lol:
Multumesc, multumesc.
Au fost mai multe cartuse, dar pe astea trei le-am avut la indemana.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 13 Sep 2013, 12:08

Am gasit foarte multe in Moldova.... dar aabia acum au inceput sa stringa floarea-soarelui... sper sa se mai concentreze...
Oricum , am avut parte de citeva zile superbe... :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 13 Sep 2013, 12:11

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si clar o mamaligutza cu zeama de prepelitze si prepelitze in sos de smintina :)

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Ghinda pe 13 Sep 2013, 14:18

Mi-a venit apa in gura!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 10 Oct 2013, 17:20

La sfirsit de sezon...
Imagine

Imagine

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2013, 21:29

Se pare ca anul acesta prea putini forumisti au facut vanatoare la turturica. Asteptam sezonul urmator, si sa speram ca va fi unul mai bun.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 26 Aug 2014, 19:11

Turturica,un vanat special despre care multi au auzit dar putini cunosc. O pasare pe care pasionatii o urmaresc mii de kilometrii,strabatand tari si mari pentru a avea ocazia sa agate cateva la ciochinar.
Efemera,sfioasa,din ce in ce mai rara,apare fulgerator cateva zile apoi se face nevazuta simtind schimbarea vremii si drumul neamului ei.
De cand s-a deschis sezonul urmaresc sa vad daca este ceva miscare,si astazi am avut norocul sa dau peste un mic pasaj,cateva exemplare aflate in trecere.
Am o bucurie imensa cand reusesc sa prind la ciochinar cateva exemplare,cred ca nici daca as vana o ciurda de mistreti nu as avea satisfactia pe care mi-o da aceasta specie de vanat.
Cu toate ca zborul a fost ca de glont,ajutata fiind de vantul ce batea destul de tare,cu toate ca precautia ei proverbiala s-a aratat din plin,cateva au cazut,au ramas aici pentru totdeauna.

Imagine

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde iliealexandruionut pe 27 Aug 2014, 08:29

super frumos!!!!imi doresc sa am si eu parte de pasarea asta....inca nu prea stiu cam cum este treaba cu turturica si pe unde se gaseste dar in ceva vreme ma prind eu....sper ca in urmatoarele sezoane sa postez si eu asa ceva...frumos..frumos..frumos..

cu respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 29 Aug 2014, 13:10

Aseara,ora 21,ma hotarasc ca dimineata sa fac o iesire la turturica.Dar nu prea am cu cine sa ies.
Ding-ding telefoane la cativa ortaci si pe la paznicii de vanatoare. Ghinion,paznicii au sedinta si ortacii o dau de gard ca nu prea au timp.
Pana la urma dau de un novice si incep munca de convingere:
-Alo,mister F ?
- Eu sunt.
- Ai auzit stirea bomba?
- Nu,ce s-a intamplat?
- A scapat un urs la noi pe fond, dintr-o caravana de circ ce trecea prin zona. Hai sa iesim maine sa il vedem si noi. Dar luam si pustile ca poate este agresiv. :lol:
-Gata, mergem.
-Da iesim de dimineata auzi,pe la 6,ca altfel il prind astia si nu apucam sa il vedem.
Si asa vrajindu-l pe coleg,reusesc sa il fac sa scoata nasul din asternut,astfel ca dimineata eram la locul stiut pentru turturica.
Acolo colegul incepe: unde-i ursu' ,unde-i ursu' . Acum puteam sa ii spun ca a fost un tertip sa il urnesc,deja ajunsesem in teren si nu se mai putea intoarce. :lol:
La locul de turturele liniste deplina. Uita-te in colo,uita-te in coace,nimic.
Au plecat ma gandesc,asta este. Numai ca vad cateva exemplare in departare, intr-un alt loc folosit de turturica in alti ani,la vreo doi kilometri.
O luam pe jos prin niste vai si ajungem la locul banghit. Ne postam si incep sa apara,cate una,cate una,destul de rar,dar totusi era turturica. :D

Locul de unde veneau.

Imagine

Imagine

Si locul spre care se duceau

Imagine

Cu rabdare si cu putin noroc m-au survolat cateva la mare inaltime,insa pusca, munitia si mana m-au ajutat sa nu plec acasa cu coada intre picioare.

Imagine

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde scirocco pe 30 Aug 2014, 10:14

Frumos...dar si mai frumos era sa apara un urs iar tu sa ai doar alica de turturele. :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2014, 16:43

Era bine si asa,as fi fost prima persoana care ar fi vazut un urs in libertate pe campiile prafuite ale Baraganului. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde scirocco pe 30 Aug 2014, 18:51

Daca s-ar fi intamplat minunea,un cutit de lemn era solutia.Plus celebritatea pentru tine!
Burta de ras o faceam noi.... :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: turturele

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2014, 20:13

Pai solutia de care vorbesti trebuie sa o aiba orice vanator care se respecta.
Este traditie,si cine nu are aceasta unealta nu este un vanator desavarsit. :lol:

Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: turturele

Mesajde the_mav pe 06 Ian 2017, 11:40

maramir scrie:" Am petrecut clipe frumoase la turturele si gugustiuc" ?!?
Ma ingrozeste sa citesc asta :ymsick: Clipe minunate ucigand. Voi va numiti oameni? Sunteti niste criminali.
Oameni fara de capatai, oameni fara Dumnezeu. Sa nu ucizi e prima porunca si nu degeaba e data. Incercati macar sa va folositi creierul care v-a fost dat, ca vad ca suflet nu aveti. Mai devreme sau mai tarziu, tot veti plati pentru carnagiul adus de voi. Asta e urma lasata de voi in lume, sange si moarte. Cum ar fi familia voastra moarta intre pustile alea?! La fel de frumos? Eu, sincer, asta va doresc :ympray:

aaaaaa......
:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:
bine ai venit. lume aleasa, preocupata de frumos - noblesse as spune chiar :D :D :D

si in rest, tu ce mai faci? cum e cu zapada pe la voi, ninge mult? p'aici e viscol, mai nasol cu deszapezirea.
alcool consumi asa...ocazional? nici macar un vin fiert la deszaperire? sau ceva tarie la taiatul porcului? :mrgreen: :D :D iarta-ma, uitasem ca nu te bagi la crime d'astea traditionale.

suflet mare, darnic, cu dorinte aprinse, uneori chiar fierbintzi...
ce sa faci, n-ai ce sa faci :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted: :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: turturele

Mesajde the_mav pe 06 Ian 2017, 11:42

@admins: NU mai stergeti chiar orice...p'aici viscoleste, pana iese lumea la deszapezire, stricati jucariile oamenilor :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :D :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pai n-ar fi mers o discutie cu Miramar , Isaura sau cum s-o fi numit personajul? azi, de Boboteaza (pariu ca era si bisericos maxim)?
:mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: turturele

Mesajde laurul pe 06 Ian 2017, 11:53

....chiar cand scoteam harapnicul..... :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil:
Mavul are dreptate, ne-ati furat jucaria! 8-} 8-} 8-}
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: turturele

Mesajde AXP pe 06 Ian 2017, 11:59

"maramir".... suna mai degraba a fi o ea, ... uite-o a iesit la dezapezire:

https://web.facebook.com/SefulBula/vide ... 037824899/
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Anterior

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate