Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:57

Dropii, castori si alte specii disparute... sau nu!?

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Dropii, castori si alte specii disparute... sau nu!?

Mesajde valpangica pe 06 Apr 2006, 17:32

Primit pe adresa sitului

In data de 18.03.2006 a fost vazuta o pereche de dropii mature care au traversat soseua,imediat dupa padurea de la Fundulea.
Persoana care mi-a spus acest lucru este de la societatea unde lucrez si este o persoana serioasa.Poate va ajuta la vreun studiu...
Cu stima,
Cristian Nucuta


mail - cristian_nucuta@sbi.ro
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 06 Apr 2006, 18:36

Mie mi se pare extraordinar.
Pe alte meleaguri, s-ar face imediat o comisie, s-ar aloca fonduri, s-ar face o noua rezervatie, s-ar monitoriza, tot tacamul.
La noi, ouale sau puii le vor fi mancati de cainii hoinari, iar cele doua pasari adulte au mici sanse de scapare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 06 Apr 2006, 18:52

Probabil ca mai sunt si altele, nu fi asa prapastios Marius, e o dovada ca oamenii isi vad de treaba ... e de bine spun eu.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Johny Wolf pe 06 Apr 2006, 19:47

Si eu asi dori sa ai dreptate Florin dar din pacate trag aceiasi trista concluzie pe care o spune Marius. Au sanse mult mai mari sa dispara decat a fi ocrotite sau cel putin a se interesa cineva de soarta lor.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde razvy pe 07 Apr 2006, 00:07

Semn bun, dar as acum spune si Marius ar trebui luate masuri: ocrotire , monitorizare ...... etc.
Cine a mai vazut dripie , eu aveam 10 ani cind am vazut un ape linga Urziceni.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde the_mav pe 07 Apr 2006, 07:28

dap...acum 3 ani am vazut si eu un exemplar undeva intre corabia si izbiceni....
zona respectiva promite destul de mult ...campie intinsa cu paioase...oltul nu e departe, oameni relativ putini pe camp... intindere destul de mare de culturi asemanatoare...

bine ar fi sa revina, dar ma tem si eu ca ceea ce s-a observat sunt exceptii foarte rare... cam ceva de genul castorilor pe olt...ca veni vorba: stie cineva ce ruzultat a avut programul de repopulare cu castori al oltului? a apucat cineva sa vada vreun exemplar in llibertate pe olt?
:? :roll: :P
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde razvy pe 07 Apr 2006, 07:36

:?: Dar de ce ar popula Oltul cu Castori ? Care ar fi menirea lor ?
Aici fac prapad distrug , fac baraje, inunda terenuri peste noapte , plus ca rod tot ce are coaja comestibila sint instare sa doboare copaci maturi cu diametrul de 1 m.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde the_mav pe 07 Apr 2006, 07:40

candva razvy, cu multi ani in urma, pana ca oltul sa fie "domolit" prin lucrarile hidrografice efectuate, castorul se putea intalni si pe olt...
se pare ca a disparut din cauze pe care ni le putem imagine foarte repede...
nu cred ca populatia de la noi atingea numarul celei din state... si nu cred ca ar fi produs pagubele care le face uneori peste ocean
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde razvy pe 07 Apr 2006, 07:50

Interesant ,
Deobicei Castorul nu sta pe riuri mari cauta piraie de munte pe care le inunda si isi face un lac care are o adincime de 2 m si se poate misca sub gheata , nu ii plac riurile care cresc sau scad in debit , el isi mentine nivelul de apa exact ...ce mai sint fascinanti , aici sint multi , pe terenurile private nu prea sint indragiti .
Ultima oară modificat de razvy pe 07 Apr 2006, 15:50, modificat de 2 ori în total.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde the_mav pe 07 Apr 2006, 07:54

nu cred ca e off topic razvy...de fapt o sa schimb titlul ...pt ca cred ca putem continua discutiile pe marginea anumitor specii disparute... sau reaparute
:P :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde razvy pe 07 Apr 2006, 07:56

Corect . buna ideea .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 07 Apr 2006, 08:06

Am gasit pe internet o poza cu amprenta Dropiei .
http://www.republika.pl/meles/rys88a.jpg
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde valpangica pe 07 Apr 2006, 10:33

Puneti fratilor poze mai mici - ca se rupe ecranul in 2 cind vrei sa citesti ceva . :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gxg pe 07 Apr 2006, 14:12

La 20 km de Alexandria anul trecut au fost doua dropii.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde paul pe 07 Apr 2006, 16:58

Dropii la Fundulea.

Stirea mi se pare foarte interesanta. Sa inteleg ca este vorba de Fundulea jud. Calarasi. iar padurea este intre sat Islaz si comuna Fundulea mai exact intre comuna si drumul spre Belciugatele. Cred ca este nevoie de cateva amanunte: Cel care a facut observatia venea spre Bucuresti sau mergea spre Lehliu? In ce parte au trecut? De ce pun aceste intrebari? Pentru ca fondul de vanatoare apartine asociatiei Diana (Gostilele) dar numai pana la calea ferata, peste este al asociatiei Vulturul (cel putin asa stiu). Am putea vorbi cu dir. de la Diana, dl. Enescu, in sensul celor propuse mai sus. Lucru pe care am sa-l fac saptamana viitoare sau poate are MARIUS ocazia sa-l contacteze mai devreme. Cunosc zona si cred ca se pot descurca pana la iarna daca scapa de cainii de la stane.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 07 Apr 2006, 20:17

paul scrie:Am putea vorbi cu dir. de la Diana, dl. Enescu, in sensul celor propuse mai sus. Lucru pe care am sa-l fac saptamana viitoare sau poate are MARIUS ocazia sa-l contacteze mai devreme.


Exact in acest scop, imediat dupa ce am citit aceasta informatie, am dat un email domnului Cristian Nucuta, in care l-am rugat sa ma puna cumva in legatura cu cel care a vazut pasarile. Astept raspunsul.

Daca am localiza perechea de dropii, m-as baga cateva zile la o combatere la hoinari. Impreuna cu un coleg, cu doua carabine, le-am crea conditii sa-si creasca puii. Si vulpile din zona ar trebui aranjate. Dropiile ar trebui urmarite unde isi fac cuibul si aranjat cu agricultorii sa lase in pace sola respectiva. Nu ma pricep de loc, dar asta imi vine in minte pe moment.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 08 Apr 2006, 21:41

Sper sa iasa ceva bun din aceasta initiativa in cautarea dropiilor. Macar sa stim ca inca mai exista cu siguranta dropii la noi. Sa fie cu noroc. Sa ne tineti si pe noi la curent cu amanunte.
Despre efectivele de muflon, mai stie cineva ceva?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde razvy pe 08 Apr 2006, 21:51

Nu e rea idea ta Mariuse dar crezi ca e posibil sa una ca asta ? Nu te lasa tarnu sa ii dirijeze nimeni agricultura .
Oricum pasarile alea ar trebui sa iasa la iveala sint sigur ca le-a mai vazut cineva , sa nu fie unu cu un 22 :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 08 Apr 2006, 23:07

razvy scrie: Nu te lasa tarnu sa ii dirijeze nimeni agricultura .


De cand n-ai mai fost in tara? Sunt zeci, sute de mii de hectare nelucrate de ani de zile. Pentru tara e rau, dar pentru vanat e bine. S-au inmultit potarnichiile in draci.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 09 Apr 2006, 02:18

Am fost acuma 2 ani dar am stat nunai pe asfallt :lol: e adevarat ca am pierdut realitatea cu mediu urban ,nu am mai fost pe un cimp in Romania de 20+ de ani .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 15:44

Am fost acuma 2 ani dar am stat nunai pe asfallt Laughing e adevarat ca am pierdut realitatea cu mediu urban ,nu am mai fost pe un cimp in Romania de 20+ de ani .


pacat!ar trebuii sa ajungi
s-au schimbat total fata de acum 20 de ani..........sau cel putin asa spun toti cunoscutii mei mai in varsta!
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde razvy pe 10 Apr 2006, 15:59

Te cred Mihai dar nu stiu cum se face de fiecare data cind vin in Ro nu am timp de nimica ... timpul trece asa de repde nici nu-ti dai seama cind trec 2-3 saptamini .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 16:03

stiu stiu..la mine asa par vacantele si zilelede vanatoare
planuiesc la greu si dupa aia ma oftic asa rau ca se termina si eu parca as mai vrea........... :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

dropii si viitor

Mesajde francisc pe 10 Apr 2006, 20:04

Despre castori doar cateva cuvinte: se pare ca cei europeni nu sunt chiar asa de agresivi la facut baraje. Cu repopularea pe Olt s-a ocupat un prieten al meu caruia i-am copiat si trimis articole din Canada prin 1998, am mai citit si eu cate ceva.

In ce priveste dropiile, daca va intereseaza, am aici o intreaga istorie recenta:
Prin 1985 Ceausescu a hotarat ca vrea sa refaca dropiile in RO (probabil ca sa impuste si de astea). In 1987 s-a inceput un proiect la ICAS Timisoara de care s-a ocupat dr. Stanescu Dan (eu am participat acolo ca si colaborator extern). Am gasit vreo 7 exemplare la granitza de vest, referatul final a concluzionat ca "adevarata patrie a dropiilor romanesti nu a fost niciodata Baraganul ci Campia de Vest" ptr ca acolo (pe Tisa) exista inca un nucleu (Hu si Yu) de vreo 2000 exempare in liber. S-a propus infiintarea unei rezervatii in Campia de Vest. Intre timp a venit 1989 si l-au impuscat pe Ceausescu. Proiectul a continuat, Stanescu a plecat de la ICAS si m-au pus pe mine sa "sfarsesc" proiectul. Am mers la Bucuresti la Ministerul Mediului si am insistat sa se faca rezervatie (am si acuma hartile) pe care sa semanam rapitza si lucerna ca sa atragem pasari la cuibarit (in prima faza), dupa aia sa lasam stepa originala... (Am fost si in Ungaria, la Devavanya am vazut rezervatia lor de dropii - bineinteles pe banii mei si cu masina mea). Prin 1994 ICAS-ul a si cumparat cativa zeci de saci cu semintze ptr parcelele respective, apoi s-a taraganat si s-a amanat, pana la urma au vandut semintele la Ocolul Silvic... (dupa ce intai m-au reclamat pe mine ca le-am vandut in piatza si a venit control sa ma lege) vai si amar de asa actiune.
La vremea respectiva terenul apartinea de IAS era teren de stat. Am insistat ca sa se scoata din circuit agricol vreo 1000-2000 ha ca sa facem rezervatie de stepa (nu doar ptr dropii). Canci!
Ei, acuma, dupa 10 ani , terenul respectiv (vreo 10.000 ha) a fost judicios vandut unor italieni si astfel s-a rezolvat una dintre problemele de mediu ale Romaniei. Cativa excroci s-au imbogatit de pe urma acestor tranzactii, cativa mafioti straini se vor imbogatii in viitor si iaca asa...
Iar eu am plecat in America, am incalecat pe-o sha si v-am spus povestea mea. De fapt ar mai fi multe de spus dar nu merita sa-mi pierd vremea. Iar cei care credeti ca se va face ceva in RO ptr dropii sunteti niste naivi cum am fost si eu in urma cu 15 ani. Nu iasa bani din asta, mai baieti. Nimeni nu-si poate cumpara Toyota si nu-si poate construi vila din asta, asa ca nu ne intereseaza!
fc
PS. Ptr cei care va bucurati ca sta pamantul nelucrat: Asa m-am bucurat si eu acum cativa ani, intre timp au venit italienii si au inceput sa sape canale. Au incarcat niste elicoptere cu ierbicide si au otravit tot ce era viu in jur (pana si pomii din gradinile oamenilor). Au scos in teren niste buldozere si au defrisat ultimele palcuri de maracini. Celor care au protestat le-au raspuns ca au atatia bani incat pot oricand sa sape un canal chiar prin centrul comunei! Prin fata bisericii. Si nimeni nu-i poate opri.
Asadar, bucurati-va din plin ca inca n-a ajuns asa ceva la voi. Dar va ajunge. Este doar o chestiune de timp.
francisc
 

Mesajde razvy pe 10 Apr 2006, 20:16

Tipic.... Parca am citit un film pe care l-am mai vazut , oare unde ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Marius pe 12 Apr 2006, 15:47

Din pacate, cele doua dropii au plecat intr-un loc necunoscut.
Ieri le-a cautat paznicul fondului, un om destoinic, care daca a zis ca nu sunt acolo, inseamna ca asa e.
Cei ce cititi aceste randuri si cunoasteti fondurile vecine cu Fundulea (AVPS Diana), daca aveti posibilitatea sa faceti cercetari in zona, va rog faceti-o si daca dati de ele, dati-ne de stire.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 12 Apr 2006, 15:51

Ah, era sa uit.
Un ultim nucleu de 100-150 de dropii din teleorman, a fost decimat de tarani prin '81, cand dupa o ploaie rece, a inghetat apa pe penaj si nu au mai putut sa zboare. Le-au luat cu batele sau le-au manat de la spate pana in sat. :cry: (poveste auzita azi la AVPS Diana)

Frumoasa tara...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 12 Apr 2006, 16:20

Marius scrie:Ah, era sa uit.
Un ultim nucleu de 100-150 de dropii din teleorman, a fost decimat de tarani prin '81, cand dupa o ploaie rece, a inghetat apa pe penaj si nu au mai putut sa zboare. Le-au luat cu batele sau le-au manat de la spate pana in sat. :cry: (poveste auzita azi la AVPS Diana)

Frumoasa tara...

nene..iti vine cateodata sa iei campii...
si eu auzisem de o versiune relativ asemanatoare (nu ploua, burnita, si nu erau manate, ci impuscate)...dar la vremea respectiva nu mi-a venit sa cred...
totusi...ca si mine care am vazut in TR un exemplar au mai fost si altii care au vazut in alte zone...nu stiu daca se pune problema ca nu am vazut bine...

nici nu stii cum s-o mai iei...uite ca totusi ar fi speranta sa mai scape 1-2 exemplare pe ici, pe colo, si de ce nu in visele noastre cele mai bune sa se regenereze ceva din populatia de alta data...
dar suntem in romania unde mai bine dai cu paru sa ai ce baga in oala... si se duc dracului si vise, si exemplare, si populatii...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde amis pe 12 Apr 2006, 17:14

oo
Ultima oară modificat de amis pe 18 Aug 2006, 22:13, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde gxg pe 12 Apr 2006, 19:33

Marius scrie:Ah, era sa uit.
Un ultim nucleu de 100-150 de dropii din teleorman, a fost decimat de tarani prin '81, cand dupa o ploaie rece, a inghetat apa pe penaj si nu au mai putut sa zboare. Le-au luat cu batele sau le-au manat de la spate pana in sat. :cry: (poveste auzita azi la AVPS Diana)

Frumoasa tara...

Da,asa este.Cu o mica rectificare:nu le-au batut cu betele ci cu niste biciuri impletite din sarma,groaznic :evil: :evil: .
@Marius
Anul trecut in jurul localitatii Ulmeni din Teleorman au fost vazute una-doua dropii.Daca esti interesat si vrei sa facem ceva pentru aceste pasari am sa ma interesez si te voi imforma.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate