Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:55

achizitionarea unui arc compound

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

achizitionarea unui arc compound

Mesajde fer_necrutatorul pe 29 Apr 2012, 17:14

In primul rand: buna ziua...Doresc sa achizitionez un arc compound de vanatoare si m-am "consultat" cu un organ al Politiei in urma cu cateva zile si acesta mi-a zis ca nu mai este necesara obtinerea unui certificat de detinator si pot cumpara un arc fara o notificare prealabila catre Politie...insa nu pot folosi arcul doar in spatii destinate acestui sport...Deci intrebarile mele ar fi: 1)pot sa trag cu arcul acasa sau in padure...?(mentionez ca padurea este proprietate privata)
2)pot sa cumpar un arc de pe e-bay...?(am studiat ofertele de pe arcuri si sageti, magazinul de arcuri si archery shop.ro si sunt f dezamagit au preturi cu cel putin 30 % mai mari decat pe site-turile producatorilor )
3) si ultima intrebare care este mai mult o curiozitate de ex daca trag dupa o gaina este act de braconaj si am incalcat legea vanatorii??? :-? Multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsurile voastre in special la intrebarea 2... salutare...
Avatar utilizator
fer_necrutatorul
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Apr 2012, 16:44
Locaţie: tm

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde Marius pe 30 Apr 2012, 09:31

1.Deocamdata, legea vanatorii din RO nu permite utilizarea arcului la vanatoare. Intr-o padure privata, proprietarul nu poate vana animalele din padure cum doreste. Incalcarea legii se numeste braconaj si e infractiune.
2.Poti cumpara de pe ebay, dar ar fi bine sa gasesti o varinata in care transportul, vama si tva platit in vama sa fie zero sau cat mai mici, ca sa nu fii si mai dezamagit decat esti acum.
3.Daca e o gaina de fazan, da e braconaj.
Daca e o gaina domestica si e a ta, presupun ca n-ai voie sa o chinui sau sa ii aplici rele tratamente. Ar fi normal ca vreo lege sa reglementaze asta.
Daca e gaina altcuiva presupun ca e infractiune.
Crezi ca treaba asta ti-ar aduce satisfactii?

PS Daca ai varsta necesara, mai bine te faci vanator.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde bogdanBT pe 30 Apr 2012, 10:09

Necrutatorule, te rugam, cruta gaina, slavit fie numele tau !!!
bogdanBT
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 09 Apr 2010, 23:04

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde fer_necrutatorul pe 30 Apr 2012, 13:12

PS: am crutat gaina.. :wink: :lol:
Avatar utilizator
fer_necrutatorul
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Apr 2012, 16:44
Locaţie: tm

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde BigBoar pe 10 Ian 2013, 16:17

Dar as dori sa stiu daca pentru un arc iti trebuie permis de port arma sau permis pentru mistret caprior , etc.si pot vana in padure (nu privata) sau pe campuri ?
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2013, 00:26

BigBoar scrie:Dar as dori sa stiu daca pentru un arc iti trebuie permis de port arma sau permis pentru mistret caprior , etc.si pot vana in padure (nu privata) sau pe campuri ?


Cand am cumparat un arc nou la Rover nu mi-au cerut de permis de arma, vroiau doar cu banii.
Pt. mistret si caprior nu se cere permis dar sigur este nevoie de permis pt... berbeci !



:mrgreen:
Ps. atentie in padurea privata nu ai voie sa gauresti copacii cu sagetile tale.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde fer_necrutatorul pe 12 Ian 2013, 12:16

Actuala legislatie privind detinerea de arme neletale a adus o relaxare in privinta detinerii si utilizarii arcurilor, fie ele compound, recurve sau traditionale. Legislatia nu face diferentieri intre arcurile de agrement, destinate sportului sau cele de VANATOARE.
Pentru achizitionarea unui arc nu mai este necesara obtinerea unui certificat de detinator. In schimb, in privinta arbaletelor, este obligatorie inregistrarea la Serviciul Arme, Explozibili si Substante Toxice, de la Inspectoratul de Politie de pe raza judetului sau sectorului in care aveti domiciliul. De asemenea, arbaletele nu pot fi utilizate pentru antrenament decat in poligoanele de tragere, nu si in spatiile in care se desfasoara activitati de tir cu arcul.
DIN PACATE IN ROMANIA, VANATOAREA CU ARCUL SAU CU ARBALETA SE CONSIDERA BRACONAJ... :(
Avatar utilizator
fer_necrutatorul
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Apr 2012, 16:44
Locaţie: tm

Re: achizitionarea unui arc compound

Mesajde yoghi pe 13 Ian 2013, 01:17

fer_necrutatorul scrie:Actuala legislatie privind detinerea de arme neletale a adus o relaxare in privinta detinerii si utilizarii arcurilor, fie ele compound, recurve sau traditionale. Legislatia nu face diferentieri intre arcurile de agrement, destinate sportului sau cele de VANATOARE. ..


Nu se face deosebire dar toate sunt considerate DE TIR

fer_necrutatorul scrie: arbaletele nu pot fi utilizate pentru antrenament decat in poligoanele de tragere, nu si in spatiile in care se desfasoara activitati de tir cu arcul....


Daca tu pui intrebari si tot tu raspunzi ......mai incearca (cu raspunsul)
vezi si Art65 alin 4
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate