Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 15:12

Vanatoarea cu arcul in Romania

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde bowmadness pe 16 Mai 2016, 19:47

Sly_Fox scrie:Aici nu este vorba despre vanatori ce au aversiune fata de vanatoarea cu arcul, ci este vorba despre autoritati care au aversiune fata de vanatori in general, indiferent cu ce arme practica vanatoarea. Acum ai inteles ce am vrut sa spun?

AMIN! Nu vedem noi nici autostrazi care nu pica, nici vanat care pica din sageata legala pe la noi! Ca doar la arc nu-i trebe "frana de gura"!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 16 Mai 2016, 20:44

Sly, eu cred ca aversiunea autoritatilor fata de vanatori se datoreaza armelor de foc si nu invers :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde Sly_Fox pe 17 Mai 2016, 02:02

Daca aversiunea autoritatilor fata de vanatori se datoreza armelor de foc, atunci de ce au respins vehement toate incercarile de a legaliza vanatoarea cu arcul? Arcul nu este arma de foc, totusi cuvantul de ordine a fost NU. Si atunci, fata de cine si de ce au aversiune autoritatile? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 17 Mai 2016, 10:22

Vanatoarea cu arcul a fost respinsa cel mai vehement chiar de reprezentanti ai vanatorilor in Parlament. Cativa oameni influenti din zona de Vest a tarii au fost cei mai vehementi in aceasta privinta :evil: ...
Mai apoi, subiectul acesta nefiind o chestiune arzatoare pentru majoritatea vanatorilor, prevederea nu a fost sustinuta nici de catre ceilalti ce erau neutri sau pro pentru a se ajunge la un consens pe alte prevederi legale... A fost abandonata la troc :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde bogus pe 17 Mai 2016, 10:32

Cand mai apare si cate o chestie de genul asta normal ca parerile pro vanatoarea cu arcul vor fi mult mai putine
http://clujcapitala.ro/2016/05/cluj-avem-o-situatie-horror-pe-malurile-somesului-o-colonie-de-rate-este-vanata-de-doua-saptamani-o-rata-este-cu-o-sageata-in-gat/
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde biriuck pe 17 Mai 2016, 20:39

Da, dar ale cui pareri?
Din partea vanatorilor sau din partea celor ce oricum nu au treaba? Ceilalti s-ar comporta asa relativ la orice animal ranit.
Partea aiurea e ca multi vanatori ar zice ceva de genul "uite, domnule, ce se braconeaza cu arcul! Sa stea interzis asa cum e acu'!" Unde o fi logica in asta, nu stiu....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde sekler pe 20 Mai 2016, 15:12

bogus scrie:Cand mai apare si cate o chestie de genul asta normal ca parerile pro vanatoarea cu arcul vor fi mult mai putine
http://clujcapitala.ro/2016/05/cluj-avem-o-situatie-horror-pe-malurile-somesului-o-colonie-de-rate-este-vanata-de-doua-saptamani-o-rata-este-cu-o-sageata-in-gat/

Probabil a fost tras de cineva dintr-un dispozitiv slab deoarece nu a reusit sa penetreze rata.Este evident ca astfel de intamplari sunt si voi fi pana cand se gasesc la liber arbalete, arbalete pistol, arcuri, pusti cu aer comprimat etc...In tariile unde este legala vanatoare cu arcul sunt reglemetari stricte legat de puterea arcuriilor pentru vanatoare , dar chiar si acolo sunt intamplari de genul de mai sus .( in paranteza sfoara este legala peste tot si nu numai la noi sunt latari.. :lol: )
In tariile unde a fost introdus vanatoare cu arcul recent, nu a fost semnalat nicaieri ca acesta ar fi marit din cauza acesta.Nu cred ca daca s-ar permite la noi acesta sar schimba ceva, nici nu cerem drepturi special sau sezon prelungit sau alte beneficii.
Pana atunci , mergem la vecini platim acolo si vanam tot acolo, dar este pacat si pe plan financiar pentru admistratorii de fonduri sa piarda ,,clienti" deoarece sunt reticienti sau desinteresati si de multe ori dezinformati.
Avatar utilizator
sekler
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mai 2010, 18:48
Locaţie: cluj napoca

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde bowmadness pe 23 Mai 2016, 21:01

bogus scrie:Cand mai apare si cate o chestie de genul asta normal ca parerile pro vanatoarea cu arcul vor fi mult mai putine
http://clujcapitala.ro/2016/05/cluj-avem-o-situatie-horror-pe-malurile-somesului-o-colonie-de-rate-este-vanata-de-doua-saptamani-o-rata-este-cu-o-sageata-in-gat/

Avea sageata cu varf target, a penetrat dar nu a rupt nici o vena. Varfurile de pasari sunt altfel decat cele pentru target sau vanatoare. Fizica lor se bazeaza pe soc. Un varf de vanatoare (cu 3 lame) sau soc(cu niste sarme, ca niste gheare) bune costa de la 8 euroi in sus. Nu cred ca tragi cu ele in pasari decat daca stii sa tragi si poti sa-ti permiti sa pierzi 8 euroi varful plus min 20 euroi sageata! Nu-i un sport ieftin deloc. In plus nu se trage in rate, nici macar cu arcul, pe apa. Sagetile pentru zbor se numesc flu-flu. Zboara max 50m in linie aprox dreapta, dupa care sunt jos! Pierd energie exponential.
Cei ce au tras la Cluj sunt mai rau ca animalele, in nici un caz vanatori, probabil nici nu au folosit arc ci arbalete din alea tip pistol. Nu stiu de ce sunt prin magazine porcariile alea. Un arc de vanatoare are min 50lbs, are catari mecanice sau deloc. Nu trage oricine cu un arc bullseye la 30m, va asigur. Nici cu arma din mana nu trage oricine, d-apai cu arcul!
La 50lbs nu as trage mai departe de 20m la tap, cam cum e sa te apropii atat? Probabil m-as uita la el doar, daca as ajunge vreodata la aceasta distanta fara sa ma simta. La mistretii nostri cred ca 80 lbs e la limita spre putin, sa intanzi 80 lbs e o poveste in sine!
La urs? Ai un singur drum cu arcul, indiferent de arc: numai dus, de intors cu SMURDU!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde sekler pe 30 Mai 2016, 11:17

bowmadness scrie:
bogus scrie:La 50lbs nu as trage mai departe de 20m la tap, cam cum e sa te apropii atat? Probabil m-as uita la el doar, daca as ajunge vreodata la aceasta distanta fara sa ma simta. La mistretii nostri cred ca 80 lbs e la limita spre putin, sa intanzi 80 lbs e o poveste in sine!
La urs? Ai un singur drum cu arcul, indiferent de arc: numai dus, de intors cu SMURDU!

Da-mi voie sa te contraczic putin :D cu un arc compound de 50 lbs poti sa vanezi mistret European...conteaza momentumul sagetii (nu forta kinetica) si amplasarea acestuia in animal.Ursul nu este un animal mai puternic decat un vier de 200 kg...vorbesc la rezistenta acestuia.Eu am tras si am vanat cu arc de 80lbs vreo 4 ani la rand, dar poti sa iti confirm ca si un arc de 60 lbs cu sageta correct echilibrat faca tot aceasi chestie.
de exemplu : arc 80 lbs /IBO 340 arc -lungime de tragere 28" sageta 400grain =viteza sagetii rezulta 320 fps implicit KE (ft/lbs) =91 si ARROW MOMENTUM (pund foot/second) 0.569
iar daca : arc 60 lbs /IBO 340 arc -lungime de tragere 28" sageta 600grain = viteza sagetii 220 fps si KE 64 dar arrow momentum 0.587!
deci in consecinta nu este egal daca cineva arunca in tine cu minge de pingpong sau cu minge de golf.
Avatar utilizator
sekler
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mai 2010, 18:48
Locaţie: cluj napoca

Re: Vanatoarea cu arcul in Romania

Mesajde gooe pe 09 Iun 2016, 17:04

hehehe bre am ras copios cu ursul si smurd.

sagetile de la victory super slim Vap target trec prin scandura de 15 cm cu un arc de 60lbs.

Victory VAP Target http://www.victoryarchery.com/target.html astea folosesc. 5.4 mm

la vap-uri de 5,4 mm este adaptor de surub varf vanatoare.

am si victory vap elite care sunt de vanatoare de 8,4 mm normale fara adaptor.

dar la super slim de 5.4mm cand varful este mai gros decat sageata in carne vie... branza e tare...
gooe
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2016, 18:14

Anterior

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate