Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 16:41

Arbaleta

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Aug 2007, 19:43

Daca tot sunt aici m-am gandit ca ar fi o ocazie buna sa-mi iau o arbaleta.
Eu am pus ochii pe Equinox de la http://www.excaliburcrossbow.com/

Dealerul mi-a spus insa ca are in magazin doar modelul Vortex.

Ce parere aveti de aceste arbalete?
Cunoasteti vre-o marca mai buna?
Cam ce accesorii ar trebui sa-mi iau la ea tinand cont de faptul ca s-ar putea sa o iau in Romania cand ma intorc.

Multumesc
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde george_ciprian86 pe 26 Aug 2007, 21:11

Rog moderatorul sa stearga acest topic din moment ce nu raspunde nimeni.

O sa ma interesez direct la un magazin.

Multumesc!
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Aug 2007, 07:39

Multumesc foarte mult pentru toate aceste detalii.

Nu ma gandesc sa omor animale pentru ca momentan in romania e ilegala vanatoarea cu arbaleta din cate stiu si in plus nu cred ca m-as risca la un mistret cu asa ceva ( adevarul este ca nici nu cunosc puterea unei astfel de 'arme' ).
Am inteles ca si aici doar in unele state este permisa vanatoarea cu arbaleta.

O sa ma duc la un magazin sa ma lamuresc ce si cum.
Multumesc si pentru sfatul cu avionul.

Adevarul este ca atunci cand am pus intrebarile nu m-am gandit ca ar fi foarte multe de explicat cu privire la arbalete.

O sa ma mai gandesc. Mi-ati dat de gandit cand mi-ati spus ca arcul are putere mai mare ca arbaleta. Eu credeam ca e invers. :oops:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde AC Sniper pe 01 Feb 2008, 20:39

La arcuri viteza este mai mica decat la arbaletele Excalibur insa sageata fiind mai lunga este si mai grea deci compenseaza la greutate cand se calculeaza energia cinetica.In general arbaletele de vanatoare au viteza mai mare si sunt preferate de cei care nu vor sa stea cu sageata intinsa in arc pana cand iau vanatul in catare.In schimb arbaletele au dezavantajul ca se incarca mult mai greu pe cand cu arcul poti mult mai repede sa tragi o a doua sageata decat cu arbaleta care necesita timp pentru o incarcare corecta.Atat vanatoarea cu arcul sau arbaleta in tarile in care este permisa este cred eu mult mai palpitanta decat vanatoarea cu arma de foc cu glont pentru ca trebuie sa te apropii mai mult de vanat si asta presupune mult mai multa adrenalina dar si pricepere pentru vanator.Satisfactia este mult mai mare cred eu decat cand dai jos capriorul cu o carabina de foc iar pentru cei care vor spune ca este o moarte mult mai chinuitoare pentru vanat pot sa le spun ca am citit cu cateva zile in urma pe un site american ca s-a demonstrat prin teste ca vanatul lovit de sageata nu simte o durere mai mare decat durerea provocata de o lama de ras cand te tai iar moartea survine prin hemoragie care cauzeaza vanatului ameteala si apoi pierderea cunostintei.
Avatar utilizator
AC Sniper
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Ian 2008, 15:04
Locaţie: Roman,jud.Neamt

Mesajde george_ciprian86 pe 01 Feb 2008, 21:42

Am vazut ca cei de la PSE au scos un arc care are performante ceva mai bune de cat o arbaleta Excalibur in ceea ce priveste viteza. Se numeste X-Force si atinge in jur de 340 FPS.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde AC Sniper pe 02 Feb 2008, 14:13

O arbaleta Excalibur Exomax ca si una Excalibur Equinox de altfel atinge 352fps cu cea mai usoara sageata.Dupa cum spuneam depinde ce vrei tu sa alegi,arbaletele fiind mai comode pentru cel care trage in timp ce arcurile sunt mai rapide referindu-ma la timpul in care poti trage o a doua sageata.Efectul insa este cam acelasi.Nu stiu de ce am impresia ca o sageata trimisa din arbaleta are o penetrare mai puternica si asta se vede foarte bine in videoclipurile de pe site-ul cu arbalete Excalibur cum trece ca prin branza sageata aia de la vreo 50metri prin urs sau cum a intrat sageata trasa cam de la 15-20metri dintr-un Exomax complet in cutia toracica a acelui elefant.Nu stiu daca cu un X-Force de la PSE ar fi reusit sa puna jos acel elefant :roll:
Avatar utilizator
AC Sniper
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Ian 2008, 15:04
Locaţie: Roman,jud.Neamt

merita vazut

Mesajde predator pe 02 Feb 2008, 15:04

RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Mesajde AC Sniper pe 02 Feb 2008, 15:53

Tot timpul trebuie sa apara ceva mai nou,mai performant,mai rapid dar si mai inaccesibil pentru noi romanii. :( :( Cam cati verzisori costa minunatia asta???
Avatar utilizator
AC Sniper
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Ian 2008, 15:04
Locaţie: Roman,jud.Neamt

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Feb 2008, 18:12

http://www.huntersfriend.com/Stryker-Cr ... owtech.htm

Aici arata cat costa. 1600$.
Am vazut ca se gasea si la Bass Pro mi se pare.

Dar nu stiu ce sa zic de ea. Viteza mai mare nu inseamna special si o acuratete mai mare.
Cumparatorii au numai cuvinte de lauda despre Excalibur.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde predator pe 02 Feb 2008, 18:41

Acuratete? Nimeni nu-si permite sa lanseze un produs pe piata ce nu concureaza cu standardul impus de celelate firme.
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Mesajde AC Sniper pe 02 Feb 2008, 20:16

Totusi la pretul asta daca as fi pus in situatia sa aleg cred ca tot Excalibur Exomax as alege deoarece prefer ceva solid,trouble-free for life cum spun americanii,iar sistemele astea cu scripeti nu prea imi inspira incredere.Pentru astfel de produse care nu au garantie in RO si care au garantie doar in tara in care au fost produse nu-mi pot permite sa platesc atat de mult si sa risc sa am probleme dupa aceea.In rest STRYKER arata superb,foarte SEXY as spune si imi place foarte mult sistemul de incarcare cu manivela inclus in patul arbaletei.Totusi nici acest sistem nu inspira prea multa incredere si nici garantia unei folosiri indelungate si fara probleme .
Avatar utilizator
AC Sniper
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Ian 2008, 15:04
Locaţie: Roman,jud.Neamt

Mesajde predator pe 03 Feb 2008, 10:49

De acor, firmele care au traditie primeaza in decizia cumparatorului!
Excalibur eco face treaba buna :D
RESIGNATION IS OUR BIGGEST ENEMY
predator
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 09 Dec 2007, 10:16
Locaţie: Arealul Carpato&Danubian&Pontic

Mesajde george_ciprian86 pe 22 Mai 2008, 20:22

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UJokpxvMmvA[/youtube]


O fi adevarat???? :shock:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde scirocco pe 23 Mai 2008, 14:23

Eu cred ca este adevarat,mai ales daca tinem seama ca au existat cel putin doua carabine cu glont la dublaj.Din pacate, a fost mai mult o experienta iar animalul s-a chinuit serios pana si-a dat sufletul si asta este extrem de regretabil in opinia mea.Plus ca s-a vazut clar ca dupa ce "arcasul" a dat drumul sagetii, le-au cam tremurat chilotii tuturor si s-au ferit sa nu-i incaiere elefantul.Nu stiu daca e curaj sau inconstienta dar animalul s-a chinuit mult prea mult. :cry:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde old_haidouk pe 23 Mai 2008, 20:26

scirocco scrie:Eu cred ca este adevarat,mai ales daca tinem seama ca au existat cel putin doua carabine cu glont la dublaj.Din pacate, a fost mai mult o experienta iar animalul s-a chinuit serios pana si-a dat sufletul si asta este extrem de regretabil in opinia mea.Plus ca s-a vazut clar ca dupa ce "arcasul" a dat drumul sagetii, le-au cam tremurat chilotii tuturor si s-au ferit sa nu-i incaiere elefantul.Nu stiu daca e curaj sau inconstienta dar animalul s-a chinuit mult prea mult. :cry:



Scirocco,

La animale perceperea durerii urmeaza alte principii decat la oameni, datorita lipsei de constiinta si a altor factori instinctuali care maresc adrenalina in sange. Am o vanatoare cu arcul pe un DVD unde un cerb mare este lovit, dupa care face doua cercuri nervos, ramane atent in picioare ca apoi sa pice drept inca pe picioare la pamant.
Dupa acest exemplu si alte lucruri pe care le-am citit consider ca traumatismul facut de sageata taind cel putin unul dintre cele 3 organe importante (inima, plamanii, ficatul) este atat de mare incat animalul sangereaza rapid si moare nesimtind aproape nimic, poate un mic "junghi". Mor fara sa aiba cea mai mica idee ce s-a intamplat. Adrenalina are un mare rol. Si oamenii care sufera plagi masive nu realizeaza imediat (sunt inca in soc, se zice).
Eu sunt mare adept al vanatorii cu arcul si sigur ca este o modalitate foarte umana de a vana, atata timp cat stii ce faci ([u]trebuie[i] lovite organele vitale nu stomacul etc.)si ai antrenamentul si echipamentul corespunzatoare.
Efectul unei sageti este devastator...
old_haidouk
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 25 Mai 2004, 06:13

Re: Arbaleta

Mesajde PetruL pe 23 Noi 2008, 17:39

salut
sint nou pe acest forum dar sant interesat de tirul cu arcul si arbaleta?
PetruL
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Noi 2008, 21:06

Re: Arbaleta

Mesajde Ghinda pe 24 Noi 2008, 09:06

Ai piesdut ceva interesant sambata si duminica. Dar se pare ca in primavara vom avea parte de o noua instruire.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Arbaleta

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2008, 16:07

Ghinda scrie:Ai piesdut ceva interesant sambata si duminica. Dar se pare ca in primavara vom avea parte de o noua instruire.


Da, Ghinda se refera de la un curs EBA de instruire a vanatorilor cu arcul, tinut pentru prima data in Romania,despre care gasesti detalii tot pe forum. Asa ca tine aproape.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde Mihutz23 pe 25 Noi 2008, 13:54

george_ciprian86 scrie:Multumesc foarte mult pentru toate aceste detalii.

Nu ma gandesc sa omor animale pentru ca momentan in romania e ilegala vanatoarea cu arbaleta din cate stiu si in plus nu cred ca m-as risca la un mistret cu asa ceva ( adevarul este ca nici nu cunosc puterea unei astfel de 'arme' ).
Am inteles ca si aici doar in unele state este permisa vanatoarea cu arbaleta.

O sa ma duc la un magazin sa ma lamuresc ce si cum.
Multumesc si pentru sfatul cu avionul.

Adevarul este ca atunci cand am pus intrebarile nu m-am gandit ca ar fi foarte multe de explicat cu privire la arbalete.

O sa ma mai gandesc. Mi-ati dat de gandit cand mi-ati spus ca arcul are putere mai mare ca arbaleta. Eu credeam ca e invers. :oops:


Salut,

Din pacate arbaleta nu va fii aprobata la vanatoare in Romania....asta pentru ca in legislatia europeana exista Directiva Habite prin care se interzice total vanatoare cu arbaleta.....in Europa in acest moment, singura tara unde este legala vanatoarea cu arbaleta este Lituania.

Daca te va interesa sa vanezi cu ea, mai bine te orientezi catre arc.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Noi 2008, 17:54

Postul asta eu l-am facut in vara lui 2007. Nu mi-am luat arbaleta. Multumesc oricum. :D
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 23 Ian 2009, 03:28

aduce cineva in romania excalibur sau se poate comanda online? :D
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 23 Ian 2009, 21:59

sau se poate trimite din america?
george_ciprian tu tiai gasit ?
:( merge adusa sau aduce cineva?
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 23 Ian 2009, 22:27

mandea scrie:sau se poate trimite din america?
george_ciprian tu tiai gasit ?
:( merge adusa sau aduce cineva?


Da mi-am gasit in State un Excalibur dar nu l-am luat pentru ca din ceea ce am aflat eu nu puteam sa o transport pe avion fara anumite formalitati.
Nu stiu daca aduce cineva...

Poate va fi si la noi intr-o zi ceva mai usor ...
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 24 Ian 2009, 11:17

ms :(
cam greu am gasit pe cineva care a postat un anunt dar vrea 950euro fata de state enorm
asta e ne luam rattler cu ochelari de protectie care in state sunt de ras :lol:
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Ian 2009, 11:30

mandea scrie:ms :(
cam greu am gasit pe cineva care a postat un anunt dar vrea 950euro fata de state enorm
asta e ne luam rattler cu ochelari de protectie care in state sunt de ras :lol:



De asta si cere atat , pentru ca in Romania, nu se gasesc . Omul profita de ocazie. Cine vrea il plateste, cine nu, nu.
Acum depinde si de model. Dar vezi ca poate ofera si pachetul " The right stuff" care in state e 300 $ si include sageti de rezerva, o coarda, luneta etc.
Daca arbaleta e 650$ + 300$ pachetul = 950$. Acum diferenta pana la 950euro ...
Gandeste-te bine !
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde mandea pe 25 Ian 2009, 13:04

Nu costa atat excalibur exomax+pachetul the right stuff este de 830$,le gasesti pe 'bass pro'
si asta cerea prin 2007deci enorm.eu am vb cu cineva in state daca poate sa imi trimita.
Daca nu imi iau un rattler rasul americanilor cu ochelari de protectie :lol:
mandea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Ian 2009, 03:20

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Ian 2009, 16:50

mandea scrie:Nu costa atat excalibur exomax+pachetul the right stuff este de 830$,le gasesti pe 'bass pro'
si asta cerea prin 2007deci enorm.eu am vb cu cineva in state daca poate sa imi trimita.
Daca nu imi iau un rattler rasul americanilor cu ochelari de protectie :lol:


Acum am inteles . Eu ma uitasem pe pagina oficiala Excalibur unde acum Exomax cu pachetul " Lite Stuff" e 960$.

Ce e rattler ca eu nu stiu...? :oops:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 25 Ian 2009, 17:08

Este o firma mica in Austria care aduce din state arcuri,arbalete si toate consumabilele posibile si imposibile.Eu am fost acolo la ei si mi-am luat o arba super: Darton Great Lakes. E beton ,dar daca nu e legala, n-o pot folosi decat la tras la panou, pentru distractie si antrenament. Aproape noua, practic nici nu am stiut ca nu e noua( el mi-a zis) a fost 500 euroi.
Daca va intere pe careva, scrieti. Va spun cu placere.
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Arbaleta

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Ian 2009, 18:11

timexim scrie:Este o firma mica in Austria care aduce din state arcuri,arbalete si toate consumabilele posibile si imposibile.Eu am fost acolo la ei si mi-am luat o arba super: Darton Great Lakes. E beton ,dar daca nu e legala, n-o pot folosi decat la tras la panou, pentru distractie si antrenament. Aproape noua, practic nici nu am stiut ca nu e noua( el mi-a zis) a fost 500 euroi.
Daca va intere pe careva, scrieti. Va spun cu placere.


M-am uitat putin pe internet si vad ca arbeletele astea au niste performante destul de bune. Ce poti sa ne spui despre precizie si forta de penetrare?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Arbaleta

Mesajde timexim pe 25 Ian 2009, 21:02

george_ciprian86 scrie:M-am uitat putin pe internet si vad ca arbeletele astea au niste performante destul de bune. Ce poti sa ne spui despre precizie si forta de penetrare?



La mine, ca incepator, (si trageri de hobby)
Precizie- la 40 metri grupeaza sagetile pe fundul unui pet
Forta de penetrare- la aceeasi distanta, trece prin polistiren EXTRUDAT cam 40 cm. pana la 2-4 cm de unde incepe pana. Am tras de la 30 metri si a trecut prin 5 cm scandura de brad uscata.Forta de penetrare nu este aceeasi, (nu stiu de ce) chiar daca trag in aceeasi tinta, cu acelasi tip de sageata si in acelasi timp ! O data intra mai mult, o data mai putin ! Diferente de 10 cm !

Problema este ca daca e reglata la 50 mtr, peste distanta asta are cadere destul de mare sageata. Poti sa tragi cu ea in camp deschis aproximativ 380mtr (masurati cu pasul), dar cu alta bolta a sagetii, si bineinteles la nimereala, nu la tinta.

Intradevar nu sunt practice din punct de vedere al reincarcarii, dar sunt f comode la tintire. Nu depui nici un fel de efort!

Poate o sa pun si niste poze saptamana viitoare, sa vedeti despre ce e vorba.

succes
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Următorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate