Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:21

Un nou curs NBEF?

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 12 Dec 2008, 13:53

Mihutz, nu-ti mai face sange rau! Publicitatea negativa e tot publicitate, crede-ma! :wink:
E ca-n bancul ala " tara de c...at, atentate de c...at! "
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Ghinda pe 12 Dec 2008, 13:59

Bravo Alin. Ai exprimat tot ce era necesar!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde eduardbilanin pe 12 Dec 2008, 14:18

Arcul,in general,si in particular,este cea mai nobila arma din cite a zamislit omul(asta in cazul in care putem asimila cuvintul Nobil cu Arma).Este de prisos sa mai adaug ceva fata de cele spuse mai sus.INSA.......ma indoiesc ca legislativul nostru va adopta(si aproba) vreodata,legea care va permite vinatoarea cu arcul DECIT doar, daca nu va exista vreun imbuibat pe acolo pe SUS care sa fie cu adevarat pasionat de aceasta practica si sa faca valuri in acest sens.Pina atunci..............,ne vom duce(care pot bineinteles) pe alte meleaguri,caci la noi acasa nu se mai poate face aproape nimic,aproape nici macar trai decent,ce sa mai vorbim de vinatoarea cu arcul!?!
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 12 Dec 2008, 14:50

Alin3006 scrie:Am postat - in bucati - acest comentariu.

Citesc si ma minunez

Un nou articol rusinos ce vine sa completeze penibilitatea presei din Romania. Cand citesc asa ceva imi este rusine ca traiesc in tara asta! Un ziarist - ca din pacate majoritatea care se balacesc in noroiul presei romanesti, care incearca sa iasa din anonimatul si obscuritatea meseriei lui jenante prin minciuni si inselaciune. Care cere comunicate de presa si le rastalmaceste. Ii atrag atentia si lui si voua " milosilor " urmatoarele :
1. vanatoarea cu arcul este o realitate - nimic controvesrsat- in majoritatea tarilor lumii. Exceptand cateva cu ochelari de cal, cum e Romania.
2. Nu are nici o legatura cu sporturile extreme. Si nu e de loc controversata. Este cea mai sportiva si cea mai etica forma de vanatoare. In care animalul are nu o sansa ci TOATE sansele de partea lui.
3. Nu are nimic primitiv in ea, arcasii sunt cei mai antrenati si documentati vanatori si arcurile costa " mii de dolari" pentru ca sunt extrem de bine gandite si foarte performante.
4. Pentru a fi autorizat ca vanator cu arcul sustii un examen foarte sever, care cuprine notiuni de anatomie, balistica, cinegetica in general si mai ales etica. Inveti cand sa tragi si cand sa nu tragi.
Braconieri cu arcul si animale blande care nu banuiesc nimic? ? Vai de capul vostru! Orice animal salbatic traieste clipa de clipa intr-o stare de alerta generala. Chiar si in somn are simturile mult mai treze si mai ascutite decat un om. Ca sa te apropii suficient de un animal cat sa-l dobori cu o sageata iti trebuie mai mult antrenament si mai multe cunostiinte decat visati voi.
5. Cruzime e atunci cand mancati shaorma sau cotlete de porc. Animalele pe care le mancati zilnic sunt crescute cu cruzime, nu se pot misca, stau inchise, mananca si traiesc artificial o viata scurta si trista, de cele mai multe ori in intuneric, sunt " sacrificate" - asta e termenul- cu si mai multa cruzime, la fel de nevinovate, ca voi sa va burdusiti zilnic cu carnea lor. Cu ce e mai " vinovat" un pui sau un porc decat o caprioara sau un mistret?? Ce sanse are puiul sau porcul, fata de un animal liber, cu simturi de cateva ori mai dezvoltate decat omul care incearca sa-l vaneze in mediul lui natural ???
6. Romulus Mihu si ceilalti arcasi " lovesc in triunghiul mortii" tocmai pentru ca se antreneaza pentru a nu rani inutil si a nu chinui animalele. Daca ar fi facut asa si autorul povestioarei emotionanta cu caprioara, nu ar fi chinuit-o inutil!
Genul asta de povesti ca si genul asta de articole penibile sunt scrise tocmai de oameni care nu au habar ce inseamna vantoarea.
7. Domnului Selaru ii recomandam aici http://www.europeanbowhunting.org/
putina documentare.
8. Ziaristului care a scris mizeria asta de articol : a face presa nu inseamna sa obtii un comunicat prin inselaciune si promisiuni false, sa adauci rahat si sa faci audienta din asta. Probabil gonit in suturi de politicienii carora " le-a tras-o identic" a ramas in pana de subiecte si a vazut sansa vietii in rusinea asta de articol. Copy-paste, adaugi cancan-uri si rahat si gata articolul! La OTV sau "Atac la persoana" ar fi facut o cariera stralucitoare. Prietene, te cauta Elodia, pierzi vremea la EZ. Rusine si ziarului care plateste asemenea semidocti si publica asa ceva.
9. Se camufleaza " ca un ninja" tocmai pentru ca a absolvit un curs- predat de profesionisti- si face acest sport asa cum trebuie.
10. Braconierii NU vaneaza cu arcul. E prea solicitant. Pe cei mai mari ii gasiti in senatul Romaniei sau alte " structuri " de stat. Grasi, veseli si sanatosi.
11. Animalele salbatice NU se imputineaza in Romania. Dar nu le poti vedea daca mananci " saorma " la Dristor.
12. Penibili si frustrati sunteti voi, cei care va dati cu parerea fara sa fi vazut nici un animal salbatic in habitatul lui, care va buluciti la Sinaia in fiecare weekend de blocati DN1 si apoi povestiti altor frustrati " de magheru" ca ati vazut muntii.
13. Cel de-al doilea neuron il aveti pentru ca, acum multi, multi ani, un exemplar din specia din care faceti parte a facut un arc, a vanat cu el si grupul din care facea parte nu a mai fost nevoit sa pasca si a avut timp sa zgarie desene pe peretii pesterii?
14. Poate n-ar fi o idee rea sa va reintoarceti la pascut decat sa umpleti internetul de mizerii. De ce mancati carne daca sunteti asa de milosi? Cine sufera mai mult : vita de la abator sau animalul vanat cu glont sau sageata?
15. V-ati pus problema ca mai EXISTA animale salbatice TOCMAI datorita faptului ca exista vanatori??!! Ca pe foametea din tara asta mizerabila, daca nu ar exista vanatori si gestionari de fonduri de vanatoare, toti fomistii din satele Romaniei ar umple padurea de laturi si capcane- pentru ca nu i-ar mai prinde si pedepsi nimeni- si in maxim un an ati admira doar ciori si caini vagabonzi?
16. Ca "saracele animale nevinovate" au nevoie de mai mult decat de compasiunea voastra? mai ales iarna cand nu au ce manca??!!
17. Cei noua membrii ai Asociatiei de vanatori cu arcul - sunt fondatorii ei. I-au urmat si ii vor mai urma multi altii.
Iubiti animalele ??!! Cati dintre voi ati urcat in munte iarna, pe zapada pana la brau sa puneti fan in hranitori sau sa carati sare cu spatele ??
Stiu, e mult mai greu decat sa urci cu telecabina la Babele...
Nu v-ati saturat sa cititi mizerii scrise scursuri ale "presei" din tara asta jenanta?
Nu vi se pare ciudat ca exista un Dan Diaconescu?
Un OTV? Ca cele mai penibile publicatii au cea mai mare audienta si un tiraj naucitor?
Ca Becali candideaza la senat si gorila lui, Zmarandescu, la camera deputatilor?? Si asta din taxele si imozitele platite de noi? Ca suntem siliti sa le vedem mecla pe toti stalpii??
Iar cei care faceti acuze de genul furt si delapidare...de ce nu o faceti frate la tribunal??? De ce nu va dati identitatea completa sa stie toata lumea cine sunteti ? Sau e domul ziarist care incearca sa impulsioneze rusinea asta de articol, adaugand alte mizerii condimentate in rusinea asta de articol ???
Doamne fereste, in ce tara traim!!


Acum 30 minute. Nu l-au validat inca...


Alin,

Super tata!!!!.....sa stii ca imi place cum scrii....iti recomand sa te apuci de scris.....la modul foarte serios........
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 12 Dec 2008, 15:24

M-am enervat! :evil: Si am pus si niste modificari ale legislatiei in prima pagina a site-ului, " culese" de liviu 35, prieten avocat si forumist. Ca sa vada cei 23.000 oameni care ne citesc mai multe...
In plus felicitari tuturor celor care vaneaza si au raspun la rusinea aia de articol.
Avem si noi " presa noastra" prin forum!
Spre deosebire de mizeriile cotidiene de mare tiraj, documentata!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 12 Dec 2008, 15:27

Ma intreb daca domul Selaru chiar a declarat ce pretinde tentativa aia de ziarist. Ma indoiesc sincer! Cred ca a facut ce a facut si cu Mihutz - rastalmacire amestecata cu rahat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Alin3006 pe 12 Dec 2008, 15:37

Mihai,

Daca ne citesti si pe noi, felicitari pentru ce ai scris!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde val pangica pe 12 Dec 2008, 17:22

Cind citesti asa ceva prin presa , si am mai vazut asa ceva si inainte , cred ca intr-un final trebuie sa editam un CREZ al vanatorilor , in care sa postam ceea ce facem noi cu exactitate , astfel incit si cel mai nesimtit sa se lumineze .
Poate asa inteleg si "profanii" ce preocupare nobila avem si cit de mult sustinem "wildflife-ul" din Romania . Vad ca AGVPS-ul nu sesiseaza aceste aspecte si nu face nimic in acest sens - de a-si proteja insasi esenta existentei ei ca organizatie ! M-am saturat de "verzi" !!
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Mihutz23 pe 13 Dec 2008, 15:27

Salut la toata lumea,

In primul rand vreau sa-mi cer scuze tuturor camarazilor mei vanatori pentru articolul din Evenimentul Zilei......intentia mea a fost sa ofer cat mai multe informatii sustinute de date reale si verificate care sa sustina viabilitatea vanatorii cu arcul.

In schimb am reusit sa le dau "apa la moara" celor carora li se pare vanatoarea plina de cruzime si care cred despre noi ca suntem niste fiinte insetate de sange si abjecte.

Cateodata imi doresc ca aceasta planeta sa fie lovita de un cataclism de proportii biblice pentru ca atunci cei care se vor descurca si supravietui, cu siguranta, vom fii noi vanatorii.....si mi-ar placea atunci sa-i vad pe acesti oameni "elevati" si cu un "grad ridicat de civilizatie", cu multa mila si compasiune pentru animale, cum ne implora sa-i ajutam sa traiasca aducand la masa "carnea noastra cea de toate zilele".

Inca odata imi cer iertare catre voi toti vanatorii pentru ceea ce s-a intamplat, si vreau sa stiti ce mi-am invatat lectia.

Cu iertare,

Romulus Mihu
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde drsoicatd pe 13 Dec 2008, 16:50

Nu e vina ta! Asa ca nu ai de ce sa iti ceri iertare. Toti (cred ca) ne lovim aproape zilnic de problema asta chiar daca nu ajunge in EVZ. Eu unul, de abia invat ca trebuie sa "keep the low profile" referitor la pasiunea asta. Majoritatea n-o intelege, iar restul sunt invidiosi si se aliaza majoritatii. Neamuri proaste. Ovine sau ca la caini - e de ajuns sa dea unul tonul ca o sa latre toata strada.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde Cristi74 pe 14 Dec 2008, 00:33

http://www.youtube.com/watch?v=pFRPpZAkq4o

prostimea in actiune...poate e mai bine asa decat cu arcul sau pusca, nu ? :(
Avatar utilizator
Cristi74
Membru important
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Noi 2005, 10:16
Locaţie: Bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde drsoicatd pe 14 Dec 2008, 21:44

Cristi74 scrie:http://www.youtube.com/watch?v=pFRPpZAkq4o

prostimea in actiune...poate e mai bine asa decat cu arcul sau pusca, nu ? :(

Si astia nu sunt la pushcarie inca?
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde ssteffan pe 15 Dec 2008, 23:26

Ar trebui lasati intr-o cusca, singuri cu o vulpe.. sa vedem cat de curajosi ar fi...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Un nou curs NBEF?

Mesajde SAMURAI pe 10 Feb 2013, 21:51

Cu Multa stima tuturor ! Mare liniste pe domeniul vanatorii cu arcul ! Dar totusi ce pot sa va spun in ciuda perspectivelor , mergem inainte cei pasionati si anume in anul 2012 a avut loc un alt curs organizat de citiva doritori ai acestui frumos sport si secretarul EBF dl.Ernst Blajs . Cursul sa organizat la Cluj-Napoca de data asta , unde au participat 12 persoane doritori sa devina vanatori cu arcul ! Cursul sa desfasurat in doua zile in prima zi sa predat oralul si examenul dupa , i-ar a doua zi a fost examen proba practica . Toti cursantii au luat examenul deci la ora actuala putem spune ca in Romania exista 20 de persoane detinatoare de brevete de "Vanator Cu Arcul'' din partea EBF !adica aceste persoane daca doresc sa vaneze cu arcul in tarile in care vanatoarea cu arcul este permisa o vor putea face in mod legal . Sincer nu stiu ce sau cine ar putea educa in aceasta directie sau in oricare alta aceasta Tara .....dar speranta moare ultima ! Precum spunea bunul meu prieten Mihutz .... ! Who Dares wins ! Va doresc tuturor vanatorilor un sezon frumos de vanatoare ! si moderatorului pentru sustinere !
SAMURAI
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 30 Oct 2007, 22:04

Anterior

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate