Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:38

Permis de detinera a unui arc compound

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 05 Feb 2009, 22:08

Cei care au trecut deja prin "furcile caudine" ale obtinerii unui permis de detinere pentru un arc compound ar fi bine sa ne impartaseasca si noua procedura(care oricum difera de la caprarie la caprarie,in binecunoscutul stil rominesc).Multumiri anticipate!
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 07 Feb 2009, 10:02

Ieri am fost la politie ,la serviciul arme si munitii si am fost lamurit.Pentru detinerea unui arc compound se fac aceleasi demersuri ca pentru o arma de foc,adica:

-Cerere tip
-Fisa medicala pentru permis de port arma
-Aviz psihologic,din care sa rezulte ca viitorul posibil detinator este apt .
-Cazierul judiciar.
-Copie C.I.
-2 foto 3/4
-Taxa de 100 ron,achitata la trezorerie.
-Taxa de 10 ron,achitata la trezorerie.
-1 dosar cu sina.

Luni urmeaza sa depun actele in vederea eliberarii autorizatiei de cumparare.Deasemeni,la intrebarea daca pot achizitiona arcul din strainatate,raspunsul a fost NU (doar daca arcul respectiv este achizitionat printr-un magazin autorizat ca si armurier,si daca arcul intra in tara cu declaratia de vama si cu plata accizelor astronomice pentru el ,acesta fiind asimilat unei arme ). Deci,in opinia Ipj-ului nostru nu pot cumpara un arc de pe E-bay de exemplu,sau de aiurea.Din fericire avem armurieri in tara care comercializeaza arcuri,la pret de importatori..
Cam atit........!!
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Feb 2009, 12:38

Deci se platesc taxe de 100% la un arc?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 07 Feb 2009, 17:09

Din pacate da......,pe aici pe la noi asta este optica.Astept si alte opinii din alte parti ale tarii.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde Ghinda pe 09 Feb 2009, 08:46

Deci nu pot primi un arc sau cumpara de la cineva din tara? De cand trebuie asta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde Mihutz23 pe 09 Feb 2009, 11:10

Ghinda scrie:Deci nu pot primi un arc sau cumpara de la cineva din tara? De cand trebuie asta?


Salut Eduard,

Problema este destul de spinoasa, din cate am avut parte sa vad pana acum.....am intrebat si eu (in mai multe randuri) la serviciul arme din cadrul IGP Bucuresti.....un al prieten al meu a intrebat si el (el fiind chiar mai interesat de aceasta problema pentru ca detine un club de tir cu arcul si si aduce arcuri in Romania).....pana acum am primit urmatorul raspuns (acest raspuns este chiar foarte "proaspat"...acum 1 ora am intrebat din nou): arcul compound este asimilat, in acest moment, unei arme cu gaz....asadar trebuie urmata aceeasi procedura de achizitie ca a armelor cu gaz (cazier, cerere tip copie dupa buletin...parca asa stiu eu).

Acum opinia mea (dupa ce am discutat cu mai multi implicati in proces) este ca cei de la Serviciul Arme, nu au o metodologie clara pentru incadrarea arcurilor compound....asa ca procedeaza in modul cel mai simplu, urmand calea pe care o cunosc cel mai bine....si observ ca acest lucru se intampla in special in provincie.

Eu personal am optat pentru varianta de sportiv legitimat la FRTA, avand in vedere ca tot nu este inca legala vanatoarea cu arcul.

Promit sa mai studiez problema.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde ankasylva pe 09 Feb 2009, 11:19

Arcurile de orice fel sunt inscrise in Certificatul de detinator - demersurile si accizele sunt aceleasi ca pentru orice alta arma.
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 09 Feb 2009, 13:18

Se pare ca voi fi primul detinator al unui arc inscris in permisul de port arma(permis care mi se va elibera special in acest scop),ciudat,nu?La noi in provincie asta este optica,dar ATENTIE:acest raspuns a fost dat lucratorului de la Arme de catre omologul sau superior ierarhic de la BUCURESTI.Se pare ca se va schimba iar legislatia.

In sfirsit,asta este,cite bordeie atitea obiceie,iar legile se schimba dupa cum vor muschii guvernantilor.......sau dupa stirile Pro-tv de la ora 5,cine stie......
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde ankasylva pe 09 Feb 2009, 13:32

In autorizatia ta ce ti-au scris : arc compound de vanatoare ????? Arma letala sau neletala? Ce categorie?
Conform Serviciului Arme din Pol. Romana arcul intra la categoria B ( . arme si munitii neletale,supuse declaratiei (notificarii prelabile) ca arc de tir sportiv . Cum sa ti-l treaca in permis de arma si de ce nu in certificatul de detinator?
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 09 Feb 2009, 15:28

Am spus ca voi fi ,nu ca sunt.Deocamdata astept cele 30 de zile in vederea obtinerii autorizatiei de cumparare.Asa cum am spus arcul va fi trecut in permisul de port arma ca arma de tir sportiv.Incurcate sunt caile Domnului,asa ca de mult nu mai imi bat capul cu logica.E o chestie buna de fapt ca este trecut in permisul de port arma in vederea vinatorii cu el.........dar nu la noi :idea: Se pare ca in scurt timp toate vor fi clasificate asa.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde Mihutz23 pe 09 Feb 2009, 16:56

eduardbilanin scrie:Am spus ca voi fi ,nu ca sunt.Deocamdata astept cele 30 de zile in vederea obtinerii autorizatiei de cumparare.Asa cum am spus arcul va fi trecut in permisul de port arma ca arma de tir sportiv.Incurcate sunt caile Domnului,asa ca de mult nu mai imi bat capul cu logica.E o chestie buna de fapt ca este trecut in permisul de port arma in vederea vinatorii cu el.........dar nu la noi :idea: Se pare ca in scurt timp toate vor fi clasificate asa.


Eduard,

Am intrebat si eu daca se pregatesc sa schimbe ceva la lege.....de la Serviciul Arme din IGP raspunsul a fost ca inca NU!!.....Ankasylva are dreptate.....arcul compound intra in categoria armelor categoria B, supuse notificarii prealabile si detinute cu certificat de detinator....repet....cred ca ii este mai la indemana sa urmeze procedura pentru arme....mai mult nu stiu ce sa-ti spun....poate ai dreptate si urmeaza o schimbare de lege, insa de aici de la centru, nu avem nici o veste in acest sens.

Pentru ca tocmai am "mostenit" o arma, maine voi merge din nou la sediul IGP pentru a-mi trece Marlin-ul in permis....promit sa revin cu mai multe informatii.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 09 Feb 2009, 17:14

Se pare deci ca este o babilonie generalizata.Ceea ce este curios este faptul ca desi lucratorul de la Ipj-ul de unde apartin eu ar fi considerat logic sa procedeze asa cum a antementionat Ankasylva,in urma unui telefon dat la Igp Bucuresti,a primit indicatia expresa ca respectivul arc sa-mi fie trecut in permisul de port arma,asa ca actele ce le-am facut pentru a intra in posesia arcului au fost expres pentru a-mi face un permis de port arma ,si nu altfel,ce sa mai zic..........Nu-mi mai bat capul.

Ce as fi vrut sa va rog pe cei care sunteti mai vechi in ale compoundurilor,este sa-mi explicati cum imi voi regla sightul ce urmeaza sa mi-l pun pe arc(Sword Twilight Hunter).Se regleaza fiecare pin in parte in functie de distanta am inteles;dar se tine cont la acest reglaj si de viteza constructiva a arcului?Detaliile mi-ar fi foarte utile caci nu avem un Proshop unde sa ne tunam si sa ne reglam sculele.Multumesc.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

reglarea sight-ului

Mesajde batranelul pe 11 Feb 2009, 09:22

in ce stadiu de echipare se afla arcul tau . te intreb ca sa stiu cu ce sa incep raspunsul la ,, reglarea sight-ului'.
batranelul
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Ian 2009, 14:59

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 11 Feb 2009, 10:05

Arcul are montat doar sprijinul de sageata ,la care am facut papertuningul.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde ionutz pe 14 Mar 2009, 13:59

Salut.

Tocmai m-am integistrat pe acest forum.
M-am interesat la IPJ la mine in localitate in vederea achizitionarii unui arc copound. Raspunsul domnilor de acolo a fost urmatorul> "Pentru detinerea unui arc de acest tip (de tir, arbaleta etc) am nevoie de notificarea lor"
Mi s-a eliberat dovada notificarii pe baza a doua poze si un cazier judiciar, iar cand voi primi arcul de la vanzator (un armurier), in termen de maxim 5 zile, voi prezenta arcul la politie in vederea eliberarii unui certificat de detinator.

Acum astept arcul :).
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 17 Mar 2009, 09:22

Asa arata primul permis de port arma asimilat unui arc..... din tara:

Imagine

Imagine
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde Ghinda pe 17 Mar 2009, 09:40

Si daca iau un arc de la o persoana fizica din Romania, cum dracu fac?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 17 Mar 2009, 09:54

Nu se poate!!! Decit daca persoana fizica detine arcul legal si este cumparat printr-un armurier autorizat.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde george_ciprian86 pe 17 Mar 2009, 09:56

eduardbilanin scrie:Nu se poate!!! Decit daca persoana fizica detine arcul legal si este cumparat printr-un armurier autorizat.


Dar atunci ce se intampla cu arcurile ce au fost cumparate in vremea in care nu exista prevederea conform careia arcul trebuie trecut in permis ? Alea cum mai ajung sa fie detinute legal ?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde Ghinda pe 17 Mar 2009, 09:59

Pai la ce a zis George ma refeream!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 17 Mar 2009, 11:07

Ei...aici incepe problema!!!Se pare ca ca toti detinatorii vor fi rechemati pentru inscriere pe permisul de port arma(dar doar cei cu notificari).Cei care nu il detin legal(fara notificare prealabila),sunt intr-o mare incurcatura din punct de vedere al codului penal.
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde ionutz pe 05 Apr 2009, 16:14

2 poze, un cazier si factura de cumparare

mi s-a eliberat certificat de detinator pentru arma neletala
ionutz
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 14 Mar 2009, 13:48

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde floren pe 11 Dec 2009, 03:04

servus, sunt in spania si as vrea sa-mi aduc arcul
in tara, unde ma pot informa de toate demersurile
si de legile cu privire la vanatoarea cu arcul ?
aici am toate permisele in regula si daca vreti informatii
despre ceva relationat cu arcul va pot ajuta bucuros.
floren
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Dec 2009, 23:55

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde mieloi pe 07 Ian 2010, 22:47

am nevoie de o informatie. am cititc cam tot ce ii scris mia nou pe aicea da nimic folositor...
zicena ca pe orice fel de arc ai nevoie de permis... iar majoritatea din cate am inteles eu numa pe cele compound.
deci intrebera ai nevoie de permis si pe un arc simplu nu stiu termeni gen
http://www.decathlon.be/FR/arc-initech- ... -10916192/
mersi
mieloi
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2010, 22:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde romaniac pe 07 Ian 2010, 22:57

@mieloi ,Bine ai venit pe forum !

Te rog nu o lua in nume de rau dar ai putea revizui postarea asa.... mai pe romaneste ? Nu de alta dar parca e in Aromana... Scuze dar nu m-am putut abtine! :D
scuze si respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Ian 2010, 23:01

mieloi scrie:am nevoie de o informatie. am cititc cam tot ce ii scris mia nou pe aicea da nimic folositor...
zicena ca pe orice fel de arc ai nevoie de permis... iar majoritatea din cate am inteles eu numa pe cele compound.
deci intrebera ai nevoie de permis si pe un arc simplu nu stiu termeni gen
http://www.decathlon.be/FR/arc-initech- ... -10916192/
mersi


Domnu' Mieloi... Am si eu o intrebare daca se poate... Dumneavoastra aveti internet la stana ?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde mieloi pe 07 Ian 2010, 23:05

domnu ..... imi pare rau daca team jignit cu ceva.....daca vrei sa imi raspunzi la intrebare cecea ce cred ca nu ii prea greu daca stii raspunsu ca daca las fi stiut eu nu as mai intreba... daca nu stii scuzama lasa pe altu sa ma ajute....
sau nu stii nici tu raspunsu..
mieloi
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2010, 22:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde eduardbilanin pe 07 Ian 2010, 23:12

Un drum pina la serviciul Arme si Munitii al IPJ de unde apartineti v-ar fi de mare folos.Acolo veti obtine toate datele necesare detinerii unui anume tip de arc,oricare ar fi el.Bafta!
AUT CAESAR,AUT NIHIL!
eduardbilanin
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 28 Noi 2008, 08:25

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde mieloi pe 07 Ian 2010, 23:14

un raspuns decent mersi
mieloi
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2010, 22:32

Re: Permis de detinera a unui arc compound

Mesajde dan dragos pe 22 Ian 2010, 17:05

mi-am luat un din decatlon din buc un arc mai puternic decat cel din link-ul de mai sus, al userului mielu, fara nici un fel de problema. vanzatorul mi-a spus ca doar pentru arcuri mai puternice de 40 lb (?) este necesara notificare de la politie. aveau un singur compound pentru care este necesara aceasta.
sper sa n-am probleme cu politia deoarece pe el nu este mentionata puterea.
dan dragos
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2010, 12:15

Următorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate