Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

Mai vanam mistret anul viitor?

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde zforis pe 04 Mar 2021, 21:09

Stire veche :-)))). Mai cote sa fie.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 05 Mar 2021, 07:58

Eu acu am aflat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde ventura pe 05 Mar 2021, 09:21

Mai....,eu nu as trage decat la vier.
Am impuscat in ianuarie purcei de 10 luni (femele) cu embrioni mari.
An bun, au crescut bine si s-au imperecheat.
Mai auzisem asta, dar niciodata nu am vazut...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde zforis pe 05 Mar 2021, 10:29

Mda, se mai intampla... Anul trecut, in 10 ianuarie am puscat si eu un purcel, nici 10 luni nu avea...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde violiv pe 21 Mar 2021, 13:16

Sly_Fox scrie:Nici neo-ecologisti, nici criminali-sadici-degenerati-mancatori-de-carne-de-animal-fost-viu. Doar afaceriști din industria farma, care pot face bani frumoși cu un asemenea vaccin.


Nici-nici! Este un raspuns pe masura cererii.
Ultima pandemie de pesta africana a plecat de la americani. A maturat lumea timp de aproape 50 de ani lasand in urma zeci de milioane de porci morti, marea majoritate in ferme si crescatorii de porci domestici si pagube care inca se calculeaza. Trebe sa ai ceva rotite care nu se invart cum trebuie ca sa crezi ca numai interesul vanzatorilor de "buline" e la mijloc.

Anuntul e real. Si americanii au anuntat inceperea folosirii vaccinului.
Din pacate, modul de administrare injectabil nu poate fi aplicat la populatiile de mistreti salbatici. Speranta pentru noi este ori repopularea cu mistreti vaccinati din ferme ori Mama Natura. Avand in vedere multele experiente anterioare ale romanilor cat si grija mare a acestora de a nu-i imbogati cumva pe altii e aproape sigur ca tot de la Bunul D-zeu vom astepta ... sa ne bage si in traista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 15:27

Am făcut luna trecută la cursul de vânător.
Trichineloză la mistreții împușcați
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2021, 19:53

Spune-le celor care țin cursul că la noi nu mai este problemă cu trichineloza la mistreți! A rezolvat pesta porcină africană acest inconvenient!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde popaliviu pe 21 Mar 2021, 22:31

Oricum harta este veche de prin 2013 #:-s doar am vrut să vă arăt poza. Pe mine m-a mirat că tocmai România pe locul 1 :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde ventura pe 22 Mar 2021, 07:57

Probabil si pentru ca Romania este printre putinele tari care fac testul...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde mialxx pe 22 Mar 2021, 11:28

Si in Elvetia,Germania, Franta se face testul, ba chiar e obligatoriu. Cind livram carnea de mistret trebuie insotita de certificatul de laborator, altfel nu o ia nimeni. Eu nu am intilnit si nici nu am auzit sa fi fost vreun caz in Elvetia, cel putin aici unde vinez eu.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde popaliviu pe 23 Mar 2021, 23:27

Și în Austria este obligatoriu testul de trichineloză. Carne dintre coaste și de la picior din față.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Clujeanul pe 24 Mar 2021, 08:04

Pentru test de trichineloza, la noi la Cluj trebuie proba din pilieri diafragmatici, nu ceafa, nu intercostal, nu pulpa; si la mistreti, si la porci domestici.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde zeb stump pe 24 Mar 2021, 09:30

Ghinda scrie:O buba ar fi asa. La vanatoare s-au recoltat mistreti, aratau bine fenotipic, nici in interior nu prezenatu semne specifice. La analiza, pozitiv. In fond care a trecut prin ppa si a cam ramas chel. Adica mistret vanat dupa ce au inceput sa reapara si sa creasca efectivul.

Tare cred ca sunt imuni, purtator sau nu (adica pot transmite sau nu), si apar pozitivi, desi nu manifesta boala.

Cred ca asta e realitatea...Asa stau lucrurile si in Africa, la populatiile de facocer si potamocer, care " s-au obisnuit sa traiasca cu virusul"...unii imuni complet, unii purtători care nu au simptomele bolii (o transmit, din pacate), altii fac diverse forme de boala, unii raman tarati, altii mor...probabil asa se va intampla si la mistertii ioritici... Unii sustin ca femelea care a dezvoltat anticorpi ar fata purcei cu anticorpi, ceea ce ar fi excelent, dar nu stiu în ce masura e real...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mar 2021, 10:37

violiv scrie:Nici-nici! Este un raspuns pe masura cererii.
Trebe sa ai ceva rotite care nu se invart cum trebuie ca sa crezi ca numai interesul vanzatorilor de "buline" e la mijloc.

Există și oportunitate, deși ai dreptate, oportunitatea apare deseori în urma cererii.
Nu sunt dintre adepții teoriilor conspirației, cu rotițele înțepenite în mecanisme, în general oameni cu o slabă educație, manipulați foarte ușor prin dezinformări de presă. Sunt din tabăra cealaltă, dintre cei raționali care-și aleg foarte bine sursele de informare, cei care promovează știința și nu pseudo-știința. Dacă s-a înțeles altfel...atunci este un inconvenient al scrierii la tastatură în detrimentul unei discuții verbale.
violiv scrie:Anuntul e real. Si americanii au anuntat inceperea folosirii vaccinului.
Din pacate, modul de administrare injectabil nu poate fi aplicat la populatiile de mistreti salbatici. Speranta pentru noi este ori repopularea cu mistreti vaccinati din ferme ori Mama Natura. Avand in vedere multele experiente anterioare ale romanilor cat si grija mare a acestora de a nu-i imbogati cumva pe altii e aproape sigur ca tot de la Bunul D-zeu vom astepta ... sa ne bage si in traista.

Asta cu grija de a nu-i îmbogății pe alții a fost cândva, pe undeva prin păturile rurale mai mult. Și nu doar la români! Puțin probabil ca acest tip de mentalitate să mai aibă o prezență apreciabilă și în zilele noastre.
Deși nu pare că ne mișcăm, fiind prezentă senzația că batem pasul pe loc în timp ce alții zboară, ne mișcăm în realitate. Drept este că foarte lent, dar totuși am o mică doză de optimism și cred că suntem capabili și să accelerăm.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2023, 17:27

Văd că mai merge lumea la mistreț...la goană. Și ce de lumeeeeee! O adevărată provocare pentru organizator!

https://www.youtube.com/watch?v=-oDUy-b ... aniaTVNEWS

Acum o întrebare pentru forumiști, câți dintre voi vă încumetați să participați la o asemenea vânătoare? Eu vă spun cinstit că nu aș merge nici dacă ar fi câte un mistreț pe fiecare metru pătrat!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde sean pe 17 Sep 2023, 10:46

Dupa parerea mea goana la mistreț este cea mai frumoasa vânătoare, de mai bine de 10 ani nu am fost la altceva si nici nu simt nevoia. :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Sly_Fox pe 17 Sep 2023, 17:30

Da, fiecare cu preferințele sale! Eu am fost la goane la mistreț încă de prin adolescență. Nu mi-au plăcut! Apoi ca vânător am mai participat la câteva și mi-am promis că nu voi mai face acest lucru în viața mea, chiar dacă la ultima goană am vânat un vier frumușel. Ulterior am renunțat la orice fel de goană, indiferent de specie. Pentru mine nimic nu se compară cu o vânătoare la pasaj, iarna în așteptarea gâștelor și rațelor, în acea liniște întreruptă din când în când de zgomotele naturii. Dar asta este altă poveste!
Totuși o vânătoare precum cea din filmulețul respectiv mie unul îmi dă cu virgulă. Acum repet întrebarea, pentru cei care au chef să răspundă, voi vă încumetați să mergeți la o asemenea vânătoare (chiar dacă sunteți pasionați de goanele la mistreți)? Sunt curios în privința preferințelor vânătorilor, de ce ar merge sau de ce nu ar merge.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde sean pe 17 Sep 2023, 20:22

Eu merg la goana cu grupa, cu prieteni si oameni pe care ii cunosc si in care am toata încrederea... Cand am fost in alte locuri cu necunoscuti nu m-am simtit chiar confortabil, in special la șes unde terenul nu te ajuta sa fii in siguranta si vanatorii sunt specializați pe iepuri si pasari, no offence... :mrgreen:
In concluzie eu la ses cam zic pas la goane dupa ceva experiente neplacute, la deal sau munte unde relieful ma ajuta as merge chiar daca nu cunosc colegii... Daca observ ca nu se respecta reguli a doua oara nu mai calc pe acolo.
Cat timp toata lumea respecta regulile goana la mistreț e la fel de periculoasa ca orice vanatoare. B-)
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde jhonny pe 18 Sep 2023, 07:44

Sly_Fox scrie:Văd că mai merge lumea la mistreț...la goană. Și ce de lumeeeeee! O adevărată provocare pentru organizator!

https://www.youtube.com/watch?v=-oDUy-b ... aniaTVNEWS

Acum o întrebare pentru forumiști, câți dintre voi vă încumetați să participați la o asemenea vânătoare? Eu vă spun cinstit că nu aș merge nici dacă ar fi câte un mistreț pe fiecare metru pătrat!



Campeneasca de neam prost ...
La o asa participare ca cea din filmulet, siguranta fiecaruia e discutabila ...
E clar ca nu mai poate fi vorba de coeziunea grupei ..., invitatii sunt peste masura... regulile sunt fortate, etc.
Oricum, greu de gestionat totul, la o asa participare.
Si clar, dispare buna dispozitie !
Vanatoarea la goana are un farmec aparte.
Fiorul pe care-l simti la auzul unui latrat de caine in linistea padurii e greu de povestit ...
Apreciez vanatoarea la goana, insa nu la nivel de "nunta" ...
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Dr.47 pe 18 Sep 2023, 09:04

Preferințele se mai schimba pe parcursul anilor, asta o observ la mine.
Daca la inceput spuneam un nu categoric pt vânătoarea la goana, acum nu mai spun acelasi lucru.
Prefer o goana la munte, chiar daca eu sunt de la campie.
Cat despre ce spune SlyFox, sunt total de acord cu așteptatul la gasca si la rată.
De doua ori pe an ajung la Colibita pt goana, alt aer, alta mancare de păstrăv!.
In mod normal(cum vad eu normalul), vânătoarea la goana o faci cu oameni cunoscuți, unde nu folosești alte apelative in afara de nea Tudose sau bre nea Tudose.
Si cu toate astea, vânătoarea cu fetele mele n-o dau pe nici un mistret.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde mialxx pe 18 Sep 2023, 09:34

Dr.47 scrie:Preferințele se mai schimba pe parcursul anilor, asta o observ la mine.
Daca la inceput spuneam un nu categoric pt vânătoarea la goana, acum nu mai spun acelasi lucru.
Prefer o goana la munte, chiar daca eu sunt de la campie.
Cat despre ce spune SlyFox, sunt total de acord cu așteptatul la gasca si la rată.
De doua ori pe an ajung la Colibita pt goana, alt aer, alta mancare de păstrăv!.
In mod normal(cum vad eu normalul), vânătoarea la goana o faci cu oameni cunoscuți, unde nu folosești alte apelative in afara de nea Tudose sau bre nea Tudose.
Si cu toate astea, vânătoarea cu fetele mele n-o dau pe nici un mistret.


Vinatoare se face in primul rind cu „oameni“, care respecta anumite reguli de bun simt si siguranta. Restul e la aprecierea fiecaruia cu cine merge la vinatoare si cu cine nu.
Merg in fiecare toamna la goana cu mai multi sau mai putini participanti si chiar e o placere deosebita.
Acum ca in Romania e moda asta ramasa de pe vremea cind trebuia sa spui saru-mina nu depinde de organizatori. Aici toata lumea e egala la vinatoare si nu numa, nu exista Dom director sa dumneavoastra.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde Ghinda pe 29 Dec 2023, 11:49

Au murit toți?
Eu unul am fost la câteva acțiuni. Se reface, nu a dispărut.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mai vanam mistret anul viitor?

Mesajde zeb stump pe 29 Dec 2023, 12:22

Depinde de zone...În jud la mine e slaba treaba, aceleasi carduri se plimba pe mai multe zone, plus ca iar apar mistretii morti de PPA...Am fost vineri si sambata şi pe un fond la munte, unde inainte de PPA se tragea ca la nunta, în 2 zile 4 bucati ( un vier şi o scroafa cu 2 grasuni) la aceeasi goana...atat...
Mai apara cate un vier pe ici pe colo, cate un card, dar cand ii cauti la goane, nu sunt, semn ca se deplaseaza mult şi acelasi card e "numarat" pe mai multe fonduri.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate