Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:12

Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde Kilimanjaro pe 10 Noi 2022, 12:53

Recent am creat un material despre acest subiect si l-am publicat pe YouTube. Cred ca este un lucru care trebuie foarte bine cunoscut de toti vanatorii si mai ales de cei incepatori. Astfel de materiale ar trebui sa fie incluse intr-o eventuala abordare moderna si digitala a perioadei de stagiatura - completata bineinteles de antrenamente mai complexe in poligon - ideal si la tinte in miscare. Acesta este link-ul materialului:

https://www.youtube.com/watch?v=O_dAS2Ee6bk&t=324s

ERATA: In filmulet, la partea in care sunt prezentate calibrele si munitia cu care s-au facut calculele - sunt inversate valorile in grame cu cele in grains.

In pregatire mai am si alte 2 filmulete: despre corectiile la distante mari si influentele vantului dar si despre acelasi subiect (corectia la animale aflate in miscare) abordat insa pentru vanatul mic: cu par si pene.

Sper sa va placa si astept feedback-ul dumneavoastra.
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde Dr.47 pe 10 Noi 2022, 14:11

Am vazut filmuletul. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa fie nevoie de o corectie asa mare.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde DanCo pe 10 Noi 2022, 16:31

Am văzut acum 2 zile materialul. Este foarte util însă mă întreb cati vanatori îl vor si lua în seama? Cati o sa zica: "lasa ca știu eu cât sa pun ca vânez de multa vreme".
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde dtdpuu pe 10 Noi 2022, 17:23

Ar fi util sa pui un link inspre simulator.

Daca tot am intrat, am "scanat" si alte materiale care le ai. Informatie buna si foarte utila mai ales daca esti la inceput. Si daca tot sintem romani, trebuie sa ...ofer si recomandare (nu o considera critica). In opnia mea, ca sa continue canalul va trebui sa intri mai adinc si sa ai mai multa informatie tehnica. De asemenea poate te gindesti sa ai sectiuni separate: arme, optica, balistica, vinatoare, biografii de vinatoare, tipuri de vianat...etc. ...si poate o sectiune de raspunsuri la intrebari. Ia poate modelul de la Ron Spommer pentru organizare si marketing....la scala mai mica bineinteles. De asemenea iti sugerez, daca poti sa ai invitati pe anumite teme. Exista aici pe forum si competitori si vinatori vechi si experti si toti fac asta din hobby...asadar nu cred sa fie greu sa ii lamuresti.

Felicitari pentru youtube chanel si succes la productie!

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde tehărău pe 10 Noi 2022, 20:09

Mulțumim @Kilimanjaro!
S-a discutați aici de mai multe ori. Colegul Cristian a făcut-o chiar foarte bine.
viewtopic.php?f=73&t=17963&p=252775&hilit=+Corectie#p252775
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde Kilimanjaro pe 10 Noi 2022, 20:38

tehărău scrie:Mulțumim @Kilimanjaro!
S-a discutați aici de mai multe ori. Colegul Cristian a făcut-o chiar foarte bine.
viewtopic.php?f=73&t=17963&p=252775&hilit=+Corectie#p252775


Ma bucur ca sunt colegi vanatori care isi rup din timpul lor sa dea feedback, sa scrie cateva cuvinte. Pentru oricine face continut online acest lucru e printre cele mai importante surse de satisfactie. Asa este, problema s-a discutat de multe ori. Ceea ce colegul nostru Cristian a facut si ceea ce eu am facut merg mana in mana. Eu lecturez cu placere asa ceva dar din pacate multi nu o fac (nu au timp, nu li se pare interesant sau asa cum spunea colegul nostru mai sus - trec mai departe deoarece considera ca au destula experienta sa se poate lipsi de astfel de informatii).

Ceea ce am incercat eu sa fac este sa complementez informatiile existente si sa le expun pe intelesul tuturor. O imagine de multe ori spune cat o mie de cuvinte iar un filmulet spune cat o mie de imagini.

Teoria ascute mintea iar exercitiul ascute reflexul. Sper ca exercitiul viziual sa ajute pe multi vanatori sa treaca peste frica de a face corectia necesara. Iar daca vor folosi ultima parte - cea in care sunt simulate treceri de mistreti la diferite distante si viteze - vor realiza care este intr-adevar viteza de reactie pe care trebuie sa o ai si ce corectie trebuie sa faci - toate acestea intr-un timp atat de scurt uneori.

Pentru mine vanatoarea si armele de foc au trecut de mult de nivelul de hobby. Chiar daca este extrem de costisitor si efortul necesar pentru a face astfel de mariale este considerabil - am sa o fac atata timp cat exista si oameni care sa aprecieze acest continut.

Multumesc tare mult colegului CristianC. Feedback-ul dumnealui e foarte frumos pus pe hartie si nu pot decat sa ma bucur ca l-am primit. Pe Ron Spomer il urmaresc de mult timp (si pe alti multi "veterani" ai vanatorii de peste ocean si de pe alte continente). Am multe surse de inspiratie si multe lucruri despre care sa vorbesc si pe care sa le impartasesc cu cei care-mi vor urmari materialele. Asa este, la inceput am facut secvente mai artistice - sa tatonez terenul - sa vad daca are rost sa continui. Tot feedback-ul m-a ajutat sa merg mai departe si sper sa continui in directia cea buna.

Legat de simulator - e facut 100% de mine, impreuna cu engine-ul balistic (e multa munca in spate - nici nu vreau sa spun cata - si ma refer mai ales la motorul balistic G1 si G7; daca va intrebati cum, la baza sunt programator). Deocamdata nu il pot impartasi cu nimeni dar atunci cand va fi gata cu siguranta voi face acest lucru public.

Inca o data, va multumesc si va salut cu respect dragi colegi!
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde florinsarca pe 12 Noi 2022, 07:24

Foarte bun materialul dumneavoastră , antrenează foarte bine memoria vizuală. Ar fi ideală completarea informației cu antrenamente în poligoane dotate corespunzător. Vă așteptăm cu noutăți!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde violiv pe 12 Noi 2022, 13:04

Laudabila stradania! Cu atat mai mult cu cat s-au mai jucat si altii inainte si exista deja astfel de filmulete, chiar mai elaborate.

Eu vad acel film ca pe o exemplificare a unei situatii absolut ideale, cu care te intalnesti rarisim - sa alerge frumos, pe lat, in camp deschis.
In covarsitoarea majoritate a cazurilor alearga sub un oarecare unghi, cu viteza variabila in ambele directii, cu accelerari si franari bruste si la fel de bruste schimbari de directie. Intr-o padure ca cea din fundal nici nu-l vezi daca e la 50 m si cele mai multe focuri sint trase sub 25-30 m, chiar la 5-10 m. Multi zic ca nu conteaza corectia la distanta asa mica. Dar realitatea este ca si la gura tevii trebuie corectie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Goana la mistret si corectia necesara - carabina si lisa

Mesajde violiv pe 12 Noi 2022, 13:38

In "des" am tras de foarte multe ori la interceptie, asteptand mistretul intr-un culuar si nu urmarind mistretul pe traiectorie. Asta inseamna de cele mai multe ori cu arma oprita sau doar aruncat scurt focul, nu in miscare cursiva. Nu prea folosesc in goana cartuse cu viteze peste 800 m, indiferent de calibrul folosit. Chiar si la 10 m, cu glont peste 750 m/s, tot ajunge la "o palma" in spatele punctului ochit. Partea buna la distante asa mici este ca si cu un proiectil foarte lent corectia nu creste enorm si poti folosi aceleasi date chiar daca tragi cu unic din lisa ... adica ochesti la rat/ochi.

Nu contrazic partea de calcul din programel. Intreb doar daca s-a luat in calcul si "factorul uman"? Adica: din momentul in care creierul decide sa apese tragaciul mai trec 0,1-0,15-0,2 secunde pana are loc explozia si proiectilul paraseste teava. Acesta este un timp care se adauga la cel de zbor, timp in care tinta tot alearga si corectia necesara trebuie sa tina seama si de asta. Pe 50 - 100 m timpul acesta e mai important decat cel determinat de pierderea de viteza a proiectilului ... ca tot s-a pomenit de G-uri si calcul balistic. Variatia vitezei unui glont din ghintuita, de aproximativ 100 m/s in prima suta de metri parcursa, e aproape nesemnificativa. Practic, daca nu e unic din lisa, nici nu merita sa-ti bati capul cu ea pentru ca determina o variatie de cateva sutimi de secunda, adica centimetri la corectie. Dar timpul de reactie umana, intre 0,7 sec la un expert antrenat si 1,5 sec la un tragator ocazional chiar inseamna ceva ... zeci de centimetri la corectie. Unde se vad astia cel mai bine? Atunci cand (gresit!) opresti arma in momentul focului dupa ce ai urmarit tinta sau tragi la interceptie. Urmarirea tintei cu arma si dupa foc practic anuleaza intarzierea data de timpul de reactie+timp de percutie+timp de teava.

Pe de alta parte, am o cutie plina de unice recuperate din mistreti, oprite in piele sau imediat dupa. Daca porcul e unul zdravan, proiectilul nu e Sauvestre sau din cele moderne pentru tevi cu ghinturi, 50 m cu lisa sint utopici iar 75 m sint vise frumoase si povesti vanatoresti.

P.S. filmuletul e foarte bun ca referinta pentru orice specie, chiar si pentru cele la care se trage cu alice. Cu putine exceptii, cartusele cu alice trimit proiectile cu viteze sub 400 m/s, balistica lor e mult mai proasta, pierderea de viteza pe traiectorie uriasa iar animalele vizate fug/zboara mai repede ca mistretul. Corectiile la 50 m, distanta maxima eficienta cu cele mai bune cartuse sint de ordinul metrilor ... la limita posibilitatii de a prinde in campul vizual macular si tinta si locul in care trebuie sa tragi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

Publicitate