Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 04:46

MISTRET Sezon 2011-2012

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde violiv pe 09 Feb 2012, 10:27

madalin122582 scrie:Si revin la ideea sustinuta prin alte topicuri ca 30.06 e cam putin pentru un mistret de 100 de kg. E al doilea anu' asta care se duce fara probleme dupa ce a incasat un 30.06. Primul, a fost lovit in sira si tot a mai mers 70-100 de metri pana sa mai ia inca un foc. Am vazut diferenta de putere de stopare. Si cred ca oriunde ar incasa, o lovitura de 9,3 in pune la pamant, cel putin pe moment



E absolut suficient. Orice calibru ai folosi conteaza infinit mai mult unde primeste lovitura apoi proiectilul folosit si abea la final calibrul, energia, etc.
Lovitura in coloana "pe bune" il lasa in loc cu orice ar fi lovit si cam oriunde pe lungime. Ca se mai taraie un pic pe picioarele de fata e altceva da' de plecat nu mai pleaca. Daca e lovit numa prin "creasta" se tot duce linistit, cum la fel se duce lovit in pulpa spate (daca nu prinde si bazinul), abdomen, torace numa cu interesare plamani sau chiar inima.
Poate ca un diametru mai mare il descumpaneste mai mult chiar nelovit vital. Poate.... Am vazut destui plecati si cu 9,3 si gasiti dupa ore bune de cautari sau chiar nerecuperati, asta dupa ce facusera tumbe frumoase.

Ca fapt divers, am auzit un zvon despre o mica aventura nu foarte vanatoristica a unui posesor de calibru mare-mare-mare-mare....cel mai mare de pe la noi. Cerb, distanta OK, tras prost in abdomen, cautat ore in sir si scutit de suferinta de paznic cu lisa.
Raman la parerea ca bafta a facut 75% din reusita. Intotdeauna eu am fost intimidat serios de absenta unei cat de mari posibile "certitudini" asupra locului in care va ajunge proiectilul in tinta....nu-l simt la fix nu apas tragaciul....ramane pe data viitoare.

Acum, n-ai decat sa vrei 9,3 sau chiar mai mare. Iti urez sa-ti si iei, sa ai parte sa-l incerci serios si mai discutam !!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 09 Feb 2012, 11:55

Nu vreau sa intru in polemici, ca stiu ca esti sustinator infocat al 30.06, insa eu stiu multi- inclusiv subsemnatul- care de bun ce era au trecut la 9,3. Si stii unede se vede bine diferenta? La loviturile in torace care nu ating inima. Am avut doi anul asta, loviti in torace cu Orix de 18.5g care au cazut in foc. Si imi amintesc lovituri similare ( luand in calcul dimensiune aprox identica a porcului, distanta, locul unde a incasat focul) cu 30.06 cand se mai ducea 50-100 m sau chiar mai mult. Cu proiectil comparabil ( EVO)
Si ca veni vorba, lovitura in coloane a fost pe bune, porcul a patrlizat de partea din spate. Era insa in panta, a patinat din picioarele din fata si s-a dat peste cap. Odata. de doua ori, si a treia s-a dus in gol, peste margine.
A fost cumva si bafta, desi cum spuneam l-am corectat ghidandu-ma dupa locul de impact al primului foc. Trebuia un pic mai in fata, bine de stiut pe viitor.
Nici eu nu sunt adeptul genului asta de lovituri, insa o data de doua ori pe sezon ma mananca destu' 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde violiv pe 09 Feb 2012, 20:49

Nu sunt adeptul absolut al lui 30-06. Da' nici 9,3 nu m-a dat pe spate :lol: Poate ai uitat ca acum merg cu 9,5 :lol:
Statisticile de peste tot cam asa zic: cu cat mai gros cu atat mai bun :roll:

Cea mai aiurea lovitura a mea, despre care in mod normal se zice ca pleaca porcul inca 5 km, adica undeva in abdomen, intrat in fata pulpei spate, iesit prin ultima coasta de partea opusa, fara sa atinga coloana sau rinichi, doar cu un mat gaurit si vena cava atinsa, mi-a pus purcelul jos instant...cu 30-06, catre 90 m, 90 kg, pleca oblic de la mine. Proiectilul a facut diferenta: TSX :twisted: In schimb, stiu vulpi sau sacali care au mai mers mult dupa intalnirea cu 9,3.
EVO nu mi se pare comparabil cu Orix ca efect. Desi teoretic ar trebui sa fie mai bun EVO, practic Orix-ul s-a dovedit superior...tot in statistici.

Cat despre "Atins inima", foarte recent am vazut (iar !!!) Gualandi trecut prin inima cum era mai bine, tras de la cativa m, oblic lung prin inima, explodata ferfenita, jeturi de sange improscate larg la fiecare pas si tot s-a dus 100 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Alin3006 pe 09 Feb 2012, 21:11

N-am uitat de 9,5 :mrgreen: ca m-a impresionat puscociul ala.
Desi tinzi initial sa crezi ca e inutil de puternic pentru mistret, eu unul am ajuns la concluzia ca sunt momente cand nimic nu e prea puternic pentru mistret. Unii cad si cu unic din lisa de 20, altii pleaca facuti ciur cu ditai stiuletii. Ideea e ca nici cu 450 Nitro sau alt tip de micro tun nu poti trage la goana la ordinea zilei, ca pe de o parte te agresezi singur si ramai si sarac lipit. :lol:
Legat de focul in inima la porc, demult nu mai incerc sa-l plasez acolo, ci in omoplat in partea superioara a corpului. Mai ales cu un glont greu ai sanse mai mari sa-l pui jos, sa rupa picior sau sa dea soc in coloana.
Mie 9,3 imi place teribil la goana. Nu te agreseaza nici cu reculul, nici cu zgomotul si puterea de stopare e suficient de buna incat sa fii perfect multumit. Cel putin eu sunt.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Ghinda pe 11 Feb 2012, 18:45

Ma indoiesc ca lovit in sira s-a mai dus. Oare o sa existe un calibru sa satisfaca? Multi de pe aici sunt vanatori dupa lovitura de stat. Am crescut cu 7x 57. Si era glontul suprem, Acum sunt adeptul lui 30.06. De ce? Pentru ca ma satisface. Si trag cu 14,3 grame. Desigur mi-as dori un 10x 100. Dar, sincer, cu 30.06 vanez ca si cu un 12. Cu calibrele alelalte nu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde madalin122582 pe 13 Feb 2012, 21:49

Si in weekend am facut inchiderea:
Sambata am facut primul meu dubleu la mistreti: 2 godaci s-au rupt de scroafa, am puscat pe primul si in spatele lui l-am vazut pe cel de-al doilea. Nu am vrut sa dau in el dar avea un breneke in pulpa din spate si sangera masiv. Pe primul l-am lovit la cap si pe cel de-al doilea la gat
Imagine
Duminica am puscat un vieras de vre-o 80 de kg. Din pacate bateria telefonului m-a lasat la final.
Toti puscati cu Zastava 30.06, cu RWS EVO si cazuti in foc.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde VANATORU77 pe 16 Feb 2012, 14:47

La prima zapada cazuta anul acesta ,am doborat si eu 2 mistreti, unul in jur de 70 kg si unul in jur de 200 kg, primul a fot pe la 50 m cel deal doilea pe la 80m, glontul a trecut dintr-o parte in alta la amandoi , loviti in cutia toracica (plamanii ferfelita) , au mai mers amandoi circa zece metri si au picat. Munitia folosita :rws evo 11,9 g ,trase dintr-o carabina cz-550-30-06,optica, bushnell elite 2,5-16x50. Daca ,colegul nu a pirdut pozele o sa va arat si porcii! :D
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde jaguar44 pe 18 Feb 2012, 19:07

jaguar44 scrie:...dupa doua zile de panda ,in final a cazut in foc...http://imageshack.us/photo/my-images/689/dscn4571v.jpg/

...30.06 WINCHESTER CXP2 180GR. POWER-POINT a fost suficient pentru porcul din imagine.
Glontul de 11,7 grame a ,,interesat" tot ce a fost artere si vene din jurul inimii + plaman cand a intrat dintr-o parte in alta a pieptului. Mistretul a mai putut sa fuga doar 40-50 de metri .
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: MISTRET Sezon 2011-2012

Mesajde Lukacs Elemer pe 25 Mar 2012, 14:05

O zi frumoasa ,final de sezon la mistret 14 feb. 2012

http://s1068.photobucket.com/albums/u45 ... 2011-2012/
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Anterior

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate